Jump to content
IGNORED

Tableti


Recommended Posts

Skoro su izasli Android 3 tableti, Motorola Xoom i Asus EEE Pad Transformer. Ovaj drugi je interesantan, jer moze prilicno jeftino da se kupi zajedno sa tastaturom. Android 3 deluje prilicno dobro, mada taj 1 review koji sam procitao kaze da je jos prilicno neispeglan (gomila sitnih problema). Ja se nesto razmisljao da kupim caletu neki tablet za rodjendan posto svaki put kad pricamo na Skypeu nista zivo ne cujem od kulera na poluraspalom laptopu :D. Taman imam vremena do oktobra da vidim da li ce da ispeglaju probleme ili cu da odvedem familiju na mracnu stranu...

Link to comment
Sorry, bilo je kasno, I tako to. U stvari je iPad toliko ocigledno superioran da mi je bilo bzvz da se trudim da to argumentujem detaljno (jos u sitne sate) ... A I nisam rekao da me tema ne zanima, vec da nemam interesa (ne interesovanja) po tom pitanju
ne mogu da odolim: ali widgeti su bread&butter svakog mobilnog uredjaja a toga jos nema i iOS.u (bez jailbreak.a)njihov manjak donosi mnogo bolju fluidnost listanja kroz aplikacije i manje zafrkancije dok si u app.u koji koristis (manja sansa da ce se ujebati nesto), ali usability uredjaja bez njih je po meni veoma veoma ogranicena.e sad, android ima widgete, no ima zilion malih iritantnih problema koje su proizvodjaci ignorisali u trci da sto pre izbace svoje uredjaje na trziste...kolega je skoro kupio galaxy, root.ovao ga, instalirao sve od nule, ukljucujuci i filesystem, i mnogo je srecniji nego onim sto je ponudio samsung. tolko o samsungu <_< a i o njihovom tabu :)
Link to comment

Da li mozes da elaboriras malo o tome kako je upotrebljivost uredjaja bez widgeta veoma ogranicena (posto mi nije jasno kako, ovako u apstraktu)? O kakvoj upotrebljivosti se radi?

Link to comment

Da, i meni su tvrdnje da su widgets "bread&butter svakog mobilnog uredjaja" i da su "usability uredjaja bez njih je po meni veoma veoma ogranicena" bez osnova, stavise besmislene. Apple je jos 2005 u Mac OSX Tiger (10.4) ukljucio dashboard sa raznim widgets (vreme, sat, kalkulator, convertor, iStat Pro itd). Kad ukljucite widgets oni se svi prikazu "iznad" desktopa, ali vi koristite samo onaj zbog kojeg ste i otvorili dashboard. Kod mobilnih uredjaja za ovakve stvari postoje hiljade (besplatnih) apps koji su samo one tap away, te ne vidim ikakvu prednost widgeta. Bice da je to i razlog sto ih Apple nije ukljucio u iOS. Ali eto Gugletu to bilo interesantno... Oni imaju cak i poseban widget koji vas obavestava o broju propustenih poziva, broju pristiglih emailova... isuse.gifPokusao sam da zamislim widgets na iPhoneu. Besmisleno.

Edited by Zmitjkoe
Link to comment
Da li mozes da elaboriras malo o tome kako je upotrebljivost uredjaja bez widgeta veoma ogranicena (posto mi nije jasno kako, ovako u apstraktu)? O kakvoj upotrebljivosti se radi?
pa ovako: kad ukljucim telefon/tablet, necu da kliknem na 10 razlicitih mesta, nego hocu da preletim pogledom preko 2 ekrana sto traje 5sekundi i da vidim sta sam sve propustio/sta me ceka u toku dana (npr - kalendar widget mi je def. omiljeni).
Da, i meni su tvrdnje da su widgets "bread&butter svakog mobilnog uredjaja" i da su "usability uredjaja bez njih je po meni veoma veoma ogranicena" bez osnova, stavise besmislene. Apple je jos 2005 u Mac OSX Tiger (10.4) ukljucio dashboard sa raznim widgets (vreme, sat, kalkulator, convertor, iStat Pro itd). Kad ukljucite widgets oni se svi prikazu "iznad" desktopa, ali vi koristite samo onaj zbog kojeg ste i otvorili dashboard.
ovde pricamo o tabletima: dakle iOS/Android/W7, ne klasicnim OS.ovima koji ih vrte odavno. te je, jelte ovo sto pises sasvim besmisleno (sem ako nisam propustio bitnu informaciju da tableti furaju macOs)edit: videh da sam napisao 'za sve mobilne uredjaje'. ako u "mobilne uredjaje" ukljucis i laptopove, onda ima smisla ukljuciti macos. meni laptopovi nisu 'mobilni': moguce ih je preneti s mesta na mesto, ali ne i raditi s njima u pokretu.
Kod mobilnih uredjaja za ovakve stvari postoje hiljade (besplatnih) apps koji su samo one tap away, te ne vidim ikakvu prednost widgeta. Bice da je to i razlog sto ih Apple nije ukljucio u iOS. Ali eto Gugletu to bilo interesantno... Oni imaju cak i poseban widget koji vas obavestava o broju propustenih poziva, broju pristiglih emailova... isuse.gif
one-tap nije problem, ali one-tap away x 10app.ova == 10 taps away10 taps away x 10 puta dnevno to uradim == smor.ako se dobro secam: iOS ima notifikaciju treptanjem kad app ima nesto da ti kaze, ali je problem sto cesto ima da ti kaze neku glupost (npr stigao ti spam :) ), pa klikces za dzaba.
Pokusao sam da zamislim widgets na iPhoneu. Besmisleno.
ja imam isti utisak svaki put kad zamislim moj telefon bez njih. ;) Edited by Zverilla
Link to comment
pa ovako: kad ukljucim telefon/tablet, necu da kliknem na 10 razlicitih mesta, nego hocu da preletim pogledom preko 2 ekrana sto traje 5sekundi i da vidim sta sam sve propustio/sta me ceka u toku dana (npr - kalendar widget mi je def. omiljeni).
Ok, ako mi treba kalendar idem na kalendar aap. Ne moram u isto vreme da vidim i temperatru vazduha, temperatru CPU, stanje baterije itd.
ovde pricamo o tabletima: dakle iOS/Android/W7, ne klasicnim OS.ovima koji ih vrte odavno. te je, jelte ovo sto pises sasvim besmisleno (sem ako nisam propustio bitnu informaciju da tableti furaju macOs)
Hteo sam da kazam da su widgeti na desktop kompjuteru imali smisla. Mala pomagala koja su lako dostupna. Kalkulator widget je korisniji/brzi od kalkulatora koji se nalazi u Utilities (morao bi inace da ga stavis u Dock ili da ides u Utilities).
one-tap nije problem, ali one-tap away x 10app.ova == 10 taps away10 taps away x 10 puta dnevno to uradim == smor.
Sta mislis kako je meni kad pocnem racunam koliko sati mesecno stojim na kasi u supermarketu. wink.gif Mene moj staklenac nikada ne smara. smile.gif Bitno mi je da mogu da idem iz app u app (bez da idem na home) i da se vratim u app tamo gde sam ga ostavio.
ja imam isti utisak svaki put kad zamislim moj telefon bez njih. ;)
Ok, onda smo o'bojica zadovoljni. wink.gif Edited by Zmitjkoe
Link to comment
pa ovako: kad ukljucim telefon/tablet, necu da kliknem na 10 razlicitih mesta, nego hocu da preletim pogledom preko 2 ekrana sto traje 5sekundi i da vidim sta sam sve propustio/sta me ceka u toku dana (npr - kalendar widget mi je def. omiljeni).
OK, sad razumem. I meni bi se svidjao taj kalendar widjet kao ideja (uopste bih voleo neki bolji calendar app od onog koji dolazi sa iOS4). Ipak mi ne treba 10x da tapnem da bih video sta mi je u trenutku vazno (mozda jedno 4x: calendar/email, sto stvarno nije preveliki problem).
Link to comment
  • 2 weeks later...

Priceless!!! Slucajno natrco na jedan intervju Bull Gatesa:"Microsoft is incredibly invested in the success of the Tablet PC. During the past 10 years, we have had so many people from across the company focused on the Tablet PC--from Microsoft Research, to the Office and Windows groups, to our Developer Tools group--that our total financial commitment to date is hard to quantify. The Tablet PC is also a critical platform for our .Net strategy, since it represents the smartest, most innovative client and richest user experience. The Tablet PC is something that a lot of people have dreamed about for many years--both at Microsoft and other companies--and next year it will finally become a reality."Bill Gates, 9.11.2001.Inace clanak pocinje ovako:Microsoft's out to reinvent personal computing--again. Next week at Comdex, the vendor begins a yearlong marketing push behind the Tablet PC.Hronika jedne propasti.

Link to comment
  • 6 months later...

Upravo isprobavam Kindle Fire. Za cenu ispod $200 deluje jako dobro. Ekran 7" (mnogo mobilnije i, IMHO, samim tim mnogo upotrebljivije od "velkih" tableta), oštrina slike i boje za svaku pohvalu. Odziv je brži nego što sam očekivao za uređaj sa tom cenom.Sve u svemu, prvi utisak je odličan. Čujemo se ponovo na ovu temu kad prođe neko vreme i bolje ga upoznam.

Link to comment
  • 2 weeks later...

potreban mi je savet......ozbiljno se mislim da se počastim jednim dobrim readerom,....ništa preskupo niti ekstravagantno....posle nešto guslanja, koliko mi lenost dozvoljava, izbor spao na Sony ili Kindle......Ipad mi je preskup, Blueberry ima probleme sa baterijom, a nešto mi se ne kupuju no name uredjaji.....prema tome, pomagajte, šta i gde u Srbiji da pazarim?

Edited by steins
Link to comment

I Kindle i Sony su bolji za citanje od iPad-a. Moja sestra ima oba (i Kindle i iPad) i jedino na Kindletu uspeva da actually procita knjige, dok je iPad zamorniji za taj biznis. (Dodao bih, na iPadu je i sijaset drugih dzirlo zanimacija uvek spremnih za akciju i odvlacenje paznje od knjige). Iz licne perspektive mogu da preporucim Sony, ako ti je samo citanje knjiga prioritet (kao sto sam ranije pisao na drugoj temi, ja svesno i namerno ne zelim druge sadrzaje na readeru, posto dobro znam sebe... ubrzo bih bio na forumu, umesto u knjizi :D ... da kojim slucajem e-reader ima browser.)

Link to comment

Bolje uzmi Sony jer Kindle valjda ne cita epub formate (moras da imas program - besplatan doduse, zaboravih ime sada - koji bi ti pretvarao formate) nego je vezan za Amazon format knjige. Sto je jos gore, Amazon zna da ti pobrise knjige u tvom Kindle-u ako prekine suradnju izdavackom kucom (naravno pricam o knjigama te izdavacke kuce).Inace Kindle je jeftiniji od Sonya i zbog toga ga preporucuju.Imas i druge citace : Kobo (ovaj je dobar), Samsung (ali su oni izgleda prestali da ih prave) itd itd

Link to comment

Taj Blueberry je noname. Obrati paznju da Sony (verovatno) i Kindle nisu tableti. Tj. nemaju skoro nikakvu dodirnu tacku sa tabletima (iPad, Galaxy, Transformer...). Kindle i slicni uredjaji su naravno mnogo bolji za citanje, ali da ne kupis pa se iznenadis sto su crno beli, sto ne mogu u mraku da se citaju, sto nemaju (upotrebljiv) web browser itsl. Drugo je pitanje, da li to uopste moze tako lako da se nabavi u Srbiji.

Link to comment
Bolje uzmi Sony jer Kindle valjda ne cita epub formate (moras da imas program - besplatan doduse, zaboravih ime sada - koji bi ti pretvarao formate)....
Koliko znam, moze manje-vise sve u sve da se pretvori. Postoje dobri (free) 3rd party programi. Za moj Sony sam originalni softver otvorio valjda jednom... a otad sve vreme koristim odlicni Calibre (koji radi sve radnje, i to na svim platformama).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...