Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Ko ne ume da proceni kolicinu, spremi ovako...Pola kile juneceg sola... Pola kile svinjskog sola...Kilo mesanog povrca za djuvec (zamrznutog)...Kilo krompira...Kilo dimljenih rebaraca (ili kolenica)...Kilo luka...Pola kile pirinca...Luk se sitno isecka, stavi u vecu serpu na malo margarina i dinsta desetak minuta...Zatim ide junetina i svinja, seckana na kockice velicine prosecnog zalogaja...Dinsta se oko 45 minuta... Dalje, dodati rebarca (kolenice) oprane i seckane na velicinu prosecnog zalogaja... Dinstati jos pola sata a negde na pola dinstanja dodati pirinac....U medjuvremenu, smrznuto povrce i krompir bariti 10-15 minuta u kljucaloj vodi (staviti negde u isto vreme kad i pirinac u gore spomenuto!!)Kad se sve lepo skrcka, presuti u OGROMNU vatrostalnu posudu ili pekac (metalac, najveci), dobro izmesati i gurnuti u rernu zagrejanu na 150...Peci sat vremena poklopljeno...Posle sat vremena naliti litrom pasiranog paradajza i dobro izmesati....Peci jos 15 minuta poklopljeno i 20 minuta bez poklopca...Na kraju se dobija djuvec u kolicinama dovoljnim da prehrane jednu prosecnu vojnu jedinicu....Ko ume da proceni nek ostavi mere dovoljne za 4 (prosecno jesne i pisne) osobe...

Link to comment

Danas pravim ovo: kroketi od curke sa sosom od cvekle i jabukeDSC01525.jpgSastojci:1 kafena kasika ulja (suncokret li kukuruz)50 gr svezeg spanaca2 chena belog luka225 gr curecih grudi (belo meso) sitno, sitno iseckanih (skoro samlevenih)6 supenih kasika krompir pirea175 gr mekog mladog sira ili kisele pavlake3 mlada crna luka1 kafena kasicica senfa (sa zrncima slacice ako ima, ako ne, i obican senf je dobar)40 gr prezle2 supene kasike svezih listova bosiljka (bosiljak cepkati prstima ili seci makazama, ako se secka nozem kao persun postane gorak)so i biberZagrejati ulje u tiganju, pa staviti na kratko (ni minut ceo) beli luk, dodati spanac i sacekati da spanac samo splasne, ne prziti ga ne duze od par minuta. sve stastojke pomesati sa spanacem i praviti pljeskavice (od 225gr mesa napravi se 8 pljeskavica) uvaljati ih u prezle.poredjati pljeskavice/krokete na pleh i peci na 190-200 stepeni celzijusa 15-20 minuta (ja ih prevrnem na pola pecenja, mada ni ne mora)Sos:sastojci:1 kuvana cvekla, oljustena i iseckana300 gr pirea od jabuke BEZ secera1 kafena kasicica senfa1 kafena kasicica mirodjije (opet iseckane makazama)sve sastojke spojiti, zaciniti sa malo soli i bibera i ostaviti u frizider dok se peku kroketi

Link to comment
Djenka, svež peršun imaš na pijaci. A ruzmarin bi valjda mogao da se kupi, ne znam kako se snalaze oni što kite svatove po Srbiji (sad je baš sezona).
Idi bre zeno ,nasmeja me do suza sa ruzmarinom i svatovima.Toga (ruzmarina) tako malo ima u Srbiji ( da ne kazem u Zajecaru) isvi me gledaju popreko kad ih zamolim za jednu grancicu. Ili daju prekoqrtza , ali velicine one sto se svatovi kite, ili kazu da cuvaju za svadbu.Sad uvek nosim teglicu suvog ruzmarina kad idem u Zajecar. Lep pozdrav
Link to comment

Ovako... Za 4-5-6 osoba (zavisi od njihove velicine i jesnosti!!)Potrebna jedna dimljena svinjska butkica, malo veca, oko kilo i po, 2 kila krompira, vegeta i malo ulja...Krompir se oljusti i isece na komade velicine prosecnog zalogaja... Ubaci se u nauljen pekac i dobro uvalja u vegetu... Butkica se zasece po duzini i stavi preko... Naliti i dvoje dece vode!!Poklopi se i gurne u rernu na 150 stepeni... Posle sat i 20 minuta, izvadi se, butkica se jos malo rasece po sirini i duzini i vrati jos 15-20 minuta bez poklopca...Za salatu, kiseo kupus :)

Link to comment
Idi bre zeno ,nasmeja me do suza sa ruzmarinom i svatovima.Toga (ruzmarina) tako malo ima u Srbiji ( da ne kazem u Zajecaru) isvi me gledaju popreko kad ih zamolim za jednu grancicu. Ili daju prekoqrtza , ali velicine one sto se svatovi kite, ili kazu da cuvaju za svadbu.Sad uvek nosim teglicu suvog ruzmarina kad idem u Zajecar. Lep pozdrav
p'sad ne znam za situaciju u zaječaru, al u beogradu ruzmarina svežeg ima da se kupi što u supermarketima (vero, merkator), što na kalenić pijaci. ima ga, po mom saznanju čak i na pijaci u sremskim karlovcima (dakle i u malim sredinama), a gaji se bezmalo u svakoj šarenijoj bašti/avliji/dvorištu/vrtu, pa i saksiji - te nije baš tak'a egzotika. btw, danas na kaleniću u ponudi: svež vlašac, bosiljak, nana, ruzmarin, majčina dušica, anis, you name it (bar na ono tezgi što sam ja obišla). e, da - kuvala svašta, slikala takođe - sutra postujem. mada je vrlo jednostavno, al ukusno, šareno, hranljivo, a ne goji - sve se vrtelo oko morskih plodova - tj. dok nisu naručili palačinke, buduć da je kumašin zaključio kako nijesam dobra domaćica jerbo nemam ništa friško umešeno, a slatko :Dizelo se sve, sad opet na muke tantalove, šta sutra da kuvam. imam ramstek. dajte tipove. svido mi se gazzin recopis iz onog topića, al nisam na vreme metula u pac + nemam halumi, tak da mogu da se slikam. Edited by MaryPoppins
Link to comment

koristim priliku da bacim preventivni hejt na onog ko pokusa da mi tokom zimskog perioda krade ruzmarin iz hodnika gde smo morali da ga sklonimo da se jadnik ne bi smrzo na terasi. pre 2 godine smo krajem leta doneli ruzmarin iz grcke koji se inace fenomenalno primio na bg klimu tako da se do zime pretvorio u poveci zbun. prve zime kad smo ga uneli u hodnik, posle nekoliko nedelja jadnik je bio ocerupan i obrscen kao da se cela zgrada zeni i udaje, pa za sve goste i zvanice, nista od njega ostalo nije. medjutim vratim ga ja u ocaju cim je otoplilo na prozor, i u naredna 2 meseca on se opet razdjiglja i evo ga sad opet, veci je nego pre godinu dana. nisu amerikanci ludi sto imaju pravo pucanja na onoga ko ima zadje na posed - dobro hodnik nije moj posed ali bih rado tandzarom malo po onima sto misle da cim nije u 4 zida, onda je svacije pa mogu da se posluze. blah.apropos ruzmarina, svadbi i srpske kuhinje, da li se neko seca da je u pocivsoj kafani hajduk na lionu nekada postojalo jelo koje se zvalo svadbarsko pile. bese to varijacija na srpski ratatui iliti muckalicu, samo pilecu, u koju je bio izdasno narokan ruzmarin. trebalo mi jedno 5 godina da shvatim zasto se jelo tako zove.@merihalumi (tj srpska verzija primo sale) je tamo bio samo mali starter, tako da sa ramstekom nema neke veze. a pac sluzi da meso moze duze da stoji u frizideru bez opasnosti po zdravlje ukucana, i da ga malo omeksa, i naravno ako su zacini u njemu da se to malo prozme. inace ako je ramstek dobar naravno da je super i bez paca. evo ti jedan varijetet koji je meni isto super, znaci crno vino, worcester sos (moze i soja sos ali je ovde vuster bolji), beli luk (zgnjecen po ukusu) i malo maslinovog ulja. sve to zajedno sa mesom u plasticni kontejner, poklopac ili ako nemas poklopac obavezno ona tanka providna folija da bi se sprecilo oksidisanje gornjeg sloja mesa. ako imas dan fore, super, ako ne i par sati ce uciniti svoje. kad ispeces ramstek, ono sto ostane od tecnosti iz paca na tiganj gde se peklo meso, na jaku vatru da se brzo redukuje na pola (zgusti) pa preko mesa u tanjirima. ako imas neke fine travke za preko toga, po zelji, od sitno seckane rukole do persuna, korijandera (ko voli, srbi masovno ne) itd itd. improvizacija je majka genijalnosti.

Link to comment
@merihalumi (tj srpska verzija primo sale) je tamo bio samo mali starter, tako da sa ramstekom nema neke veze. a pac sluzi da meso moze duze da stoji u frizideru bez opasnosti po zdravlje ukucana, i da ga malo omeksa, i naravno ako su zacini u njemu da se to malo prozme. inace ako je ramstek dobar naravno da je super i bez paca. evo ti jedan varijetet koji je meni isto super, znaci crno vino, worcester sos (moze i soja sos ali je ovde vuster bolji), beli luk (zgnjecen po ukusu) i malo maslinovog ulja. sve to zajedno sa mesom u plasticni kontejner, poklopac ili ako nemas poklopac obavezno ona tanka providna folija da bi se sprecilo oksidisanje gornjeg sloja mesa. ako imas dan fore, super, ako ne i par sati ce uciniti svoje. kad ispeces ramstek, ono sto ostane od tecnosti iz paca na tiganj gde se peklo meso, na jaku vatru da se brzo redukuje na pola (zgusti) pa preko mesa u tanjirima. ako imas neke fine travke za preko toga, po zelji, od sitno seckane rukole do persuna, korijandera (ko voli, srbi masovno ne) itd itd. improvizacija je majka genijalnosti.
da, da, nego ja htedoh da isprobam the whole nine yards, koje si opisao u onom postu. elem, krenuh u akciju po gornjim instrukcijama, imam sve potrebno, pa prijavljujem kasnije.a evo ga jučerašnji ručak. mali disklejmer, napravljen je kako su i namirnice kupovane, stihijski - jerbo smo nas 2 alave na sve što vidimo. obično se sve i spremi (a bogme i izjede) isti dan. nikad se neću disciplinovati, ni po pitanju kupovine, ni po pitanju kuvanja i jela. sve je prilično jednostavno, a što se tiče improvizacije, to mi je religija. dakle: rižoto sa graškom i škampima2042593097_495aed0943_b.jpgna maslinovom ulju prodinstala oko 5 minuta, tek da omekša, 2 srednje glavice crvenog luka (nema ešalota ni za lek, bar da ja znam) i 3-4 čena belog luka (gnječena, mada više volim da seckam, no me mrzelo). dodala oko 2 velike šolje pirinča i mešala dok pirinač nije postao staklast, pa nalila u to 2 čaše belog vina. kako je tečnost isparavala tako sam, postepeno, nalivala supom (jaka, domaća) - sve zajedno oko 3 puta i to kako pirinač upije prethodnu količinu. so (morska) i biber (krupno mleveni) se podrazumevaju - po ukusu. paralelno sam na odokativnoj količini putera propržila oko 2 šake graška i blago ga izgnječila. pred sam kraj, kad pirinač postane već gotovo kuvan dodala sam grašak i odmah na to meso škampa (oko 400 grama). sve zajedno promešala još par minuta, taman koliko je škampima bilo potrebno da se skuvaju, skinula sa šporeta, pustila da se malo prohladi i dodala seckanu svežu nanu i bosiljak. ko voli, može da nacedi malo limuna, ja nisam jer ga je bilo dovoljno drugde. losos u terijaki 'marinadi'2042593103_bd0e38839e_b.jpgprosto ko pasulj. kupila oko pola kile fileta od lososa, odstranila kožu, isekla na manje komade, stavila u plastičnu posudu, so, biber, malko čilija i terijaki sos - poklopila i pustila da 'odmara' dok sam radila drugo šta. pred sam kraj pripremanja ostale klope, sviznula na vreo tiganj i servirala na podlozi od rukole. lignje vulgaris2042593111_97709cacf1_b.jpgovo je bilo nepredviđeno, al kćer je osetila glad predaka, pa je insistirala i na lignjama. dakle, očistiš, opereš, bačiš na maslinovo ulje. na ulju na kom su se lignje propržile (više su delovale prokuvano), propržila nekih pet minuta spanać, koji sam stavila kao podlogu. to prelila 'dresingom' od (mnoogo) belog luka, peršuna, limuna i maslinovog ulja. i zelena salata sa rukolom i čerijima2042593121_911d3fc9b9_b.jpgovde nema šta da se piše, sem da sam je prelila mešavinom senfa sa slačicom, meda i aćeta + maslinovim uljem po želji. naposletku, cela sovra:2042593127_dde69cbad1_b.jpgfotke su malo mutne, jerbo su nam ruke drhtale od gladosti. mada, moja kćer veli da imam parkinsona, pa da zato numem slikam :Ddesert namerno nisam pravila, jer smo kao na dijeti, međutim kasnije (mnooogo kasnije) napravih ipak palačinke - al to nije nešto to write home about (sem što smatram osobitim dostignućem što sam uspela da napravim smesu - nikako mi ne ide iz prve) - slika nema, koji će mi. Edited by MaryPoppins
Link to comment

prijavljujem današnji učinak. čorba, ramstek, topla salatau svojoj dosadašnjoj istoriji improvizacije nikad mi ne bi palo na pamet da smiksam čorbu u kombinaciji ovih sastojaka. da mi je neko ponudio, ljubazno, ali kategorički bih je odbila. sreća pa danas nisam imala inspiraciju, iz glave, za čorbicu, pa posegoh za kuvarom i odvažih se. čorba ko kosmo disk - zvuči šašavo, al ebe kevu. kuvar (as in knjiga) se kune da je recept francuski - what do i know. dakle, predstavljam vam:

Krem supu od graška i zelene salate :o

2043867727_416eaef34f_b.jpgrecept prepisujem, pobožno sam ga se pridržavala - isplatilo se:2 kašike puteraso, biber, muskatni oraščić1 veliki crni luk 500 gr graška (smrznutog)1 veća jabukapola zelene salate1.5 l pileće supe (ovde sam ja imala već unapred skuvanu supu od junetine + matore koke. supu inače kuvam u najvećoj šerpi, pa je podelim u plastične posudice i zamrzavam, vadim po potrebi i pravim čorbe, jela, whatever).2 žumanceta1 pavlaka raspoložive travke (za na kraju)istopi se puter, na njemu se kratko prodinsta luk i tome se doda grašak, koji se opet dinsta dok ne postane mekan (moj peh ovom prilikom je što grašak koji sam imala i nije od mekših, više je onako ko kliker porculanac, kolko god ga kuvo, al jebaji ga sad). dodati tome jabuku, predhotno oljuštenu (okors) i iseckanu na kockice i iseckanu salatu. postepeno nalivati supu, a kad proključa smanjiti temperaturu i ostaviti da se krčka još neko vreme. dodati so, biber i muskatni oraščić i kad se prohladi - zveknuti u Sv. Blender i miksati dok se ne napravi pire. dok blender radi svoje, umutiti žumanca i Miralema u posebnoj posudi, dodati izmiksanoj supi, vratiti u šerpu i kuvati (uz obavezno mešanje) na niskoj temp (kod mene na 1.5) dok ne proključa. u tanjir, malko slatke pavlake, ja naseckala vlasca i servirala sa krutonima. (bemti, uvek moram da pazim kakoseovopiše :blush:). sipati i jesti do granice pucanja buraga. ko ne veruje, ima još uvek šansu da dođe da proba - ostalo u valovu još malko:)zatim je došlo ovo2043867735_eddd3f0619_b.jpgmarinirala ramstek po modifikovanim gazinim instrukcijama - nisam imala crnog vina (:seljanka: ), maslinovo ulje, vuster, beli luk, so, biber. zaboravila ga načisto dok sam se akala po kući. zviznula na vreo tiganj, obrnula par puta, i servirala. prelila marinadom i bačila malo kapara odozgo. topla salataproparila nekih 5-6 min (nit sam kuvala, nit pržila) spanać (cele listove) na puteru (opet!), očistila pečenu crvenu papriku od kožice i odstranila semenke, iseckala, posolila i velikodušno začinila belim lukom, dodala spanać (jaaako krupno sečen) u to i začinila uljem i sirćetom. pili vodu (ebemtidijetu)dezert (much later) - svež ananas, sa sasvim malo meda. naboxale se ko 2 stoke, ja nisam mogla da mrdnem. kako sam promrdala, pogledala topik prazničnoj trpezi i sad oću da umrem od gladi. odo da se borim protiv gladi. gospode, koje sam krme. mislim, uvek sam znala da jesam, al se ponekad iznenadim koliko sam.

Link to comment

Maro, ta ti je chorba skroz *francuska* u mom kuvaru je zovu "Parishka" i odlicna je, ja sve izbegavala da stavim tu jabuku... a ti kazes da je dobra?inace, odlicna corba, jedna od originalnijih i boljihJa pravila od zelenih tikvica i praziluka - blender i mileram na krajuEdit: slusaj Gazzivoje, nema tu nista da nam mases praznom kutlacom, nista ti ne verujemo bez dokaza :D

Edited by msmodesty
Link to comment

meni užasno neprijatno da non stop pišem ovde, al bolje i to neg da se kačim na perspic :blush:ali, večeras 1. put s Apuom na jutrenje - dakle kuvala indijsku klopu u sopstvenoj režiji. oduvek imadoh averziju prema indijcu, što zbog extremne ljutine, što zbog nedostatka izbora u smislu restorana u begeu, a bome i sastojaka za pripremanje u ponudi marketa u begeu. ranijih godina kad sam pohodila london, odlazila sam u 1 indijski restoran i svaki put mlada i neiskusna pokušavala da revidiram svoj ukus spram ljutog i izlazila s jezikom u plikovima, pa odustala i govoreći - za seljaka su pitije i prebranac, jebo ti ovo. however, otkako se vero u svojoj ponudi na donjoj polici jednog rafa 'razmahao' sa egzotikom, ja sve nekako gledam onu kari pastu, gleda ona mene - pa se, konačno, poznasmo juče, što za rezultat dade današnju piletju kormu. malo, u mojoj izvedbi, pomalo liči na paprikaš - al je mirisalo, a bome i imalo ukus ko da je pravo :D za moj ukus je čak moglo da bude za nijansu ljuće, iako sam pobožno, a unatoč averziji prema čiliju, krknula propisnu količinu. možda se ipak neke stvari menjaju sa godinama :unsure: servirala sa integralnim pirinčem (nisam drugi imala) i nekim, slučajno - od prve večere -preostalim, kačamakom.skuvah ja omanji valov, misleći da će biti i za sutra/prekosutra, no sreća beše takva da imadosmo 2 ješne ženke i jednog gosta na večeri, te ostade indijskog kari paprikaša, kolko da dijete ne ode sutra gladno u školu. sad, imam dilemu - pošto sama sebe smorih - dal da mećem recept i sliku il da jok. ja ću to lepo, kompromisno i humano, u spojler, pa nek klikće ko oće.

2051262882_02728f0d25_o.jpgso:na vrelom ulju propržila 1 veću glavicu crna luka, 5-6 izdrobljenih listova lovora, 2 kašike cimeta i istucani kim. na to bačila 'pastu' od đumbira (oko 4 cm, kako veli recept) i 4 čena belog luka - izmixanu u blenderu, s malo vode. kad je sve postalo braonkasto, ubacila polovinu (oko 200 gr) konzerve paradajz pelata (recept veli 3 komada, ovaj već bio iseckan, pa sam odokativno) i propržila još par minuta. dodala piletinu (jedno belo meso) i blasfemično, ali ekonomično, jbg, preostalu teletinu (jednu i po šniclu, koje se inače ne bi pojele, jer su jako dosadno spremljene) od sinoć, 2 kašičice extra ljutog čili praha, (zaboravila so, al treba i to). pustila da se krčka 15ak minuta, umešala 3 supene kašike pavlake i 3 supene kašike Rajah Mild Curry Paste.

dakle testirano na živim bićima, pojedeno u slast, brektali smo ko stoka poslednja. senku nije uspelo da baci ni to što mi je čmž (zavidno i na daljinu) reko da je korma 'dosadno jelo', vadeći se naknadno rečima da je mislio 'dosadno' jednako 'ne jako ljuto'. džaba sad :D elem, sad sam se tako naložila na apu hranu, da je sledeće na meniju lamb curry - grunf obećo da će kupi kilo i po jagnjetine. valjda neće pokušati da je spremi u mikrotalasnoj, tako mu buda pomogo.

Edited by MaryPoppins
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...