Jump to content
IGNORED

Majstorski topik


Miralem

Recommended Posts

Krajnje je vreme da se demistifikuje soda bikarbona, magični lek za sve i ništa.

 

edit: valjda ipak ima primena gde zaista pomaže. prašak za pecivo se ne računa, tu su stvari jasne

Edited by Frile
Link to comment
  • Replies 8.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Frank Pembleton

    671

  • mire

    522

  • Блок_64

    498

  • kud u maglu Simoviću

    407

Ja sa sodom bikarbonom skidam rđu uz naravno jednosmernu struju (punjač akumulatora dođe kao idealan )
 
primenio ovo uz pobošljanja anode i radi
 
posle opet treba neizbežna čelična četka, ali uz daleko manjih muka ;)
 
 
 
inače soda bikarbona konkuriše za jedan od dobrih izuma za čovečanstvo ikada (slučajno-namerno → radi poso!)  :thumbsup:

 

 

 

P.S.  kako se na ovom forumu kači you tube direktno? :mad:

Link to comment

pa cekaj, jel' na kraju stvarno taj calgon manje-vise isto sto i soda bikarbona, za nas koji se slabije razumemo u molekularnu strukturu?

mislim, ima mi logike da probam da zastitim novu masinu, nego da znam da li da onda investiram u klasicno padanje na reklamu ili je i soda dovoljna.

da ponovim pitanje za @Braća Strugacki, nije skoro svracao ovde :)

Link to comment

Situacija je sledeća, kalgon je natrijum heksameta fosfat. Njegova struktura je takva da kompleksira jone kalcijuma, magnezijuma i njima slične. To praktično znači da hemijski veže te jone, ugradi ih u svoju strukture, čime efikasno sprečava taloženje jedinjenja ovih jona. U konkretnom slučaju nas zanima sprečavanje pojave kamenca i njegovo taloženje na grejaču i sličnim delovima mašine (a oni se talože gde god stignu, i na tkanini koju peremo npr).

 

Zbog situacije koja je nastala u vodotokovima intenzivnom upotrebom posfata u sredstvima za pranje (da bi deterdženti dobro prali, takođe je potrebno omekšati vodu, tako da aktivna materija ne bude blokirana jonim kalcijuma i magnezijuma), efikasniji heksameta fosfat je zamenjen drugim jedinjenjima koja su manje efikasna.

 

Iz tog razloga, Calgon nije više ono što je originalno bio, sada se tu koriste kombinacije zeolita sa nekim polikarboksilatima, ili smeše soli gde ima i karbonata, citrata i sulfata.

 

Ove kombinacije jesu efikasnije od same sode bikarbone, ali je soda značajno jeftinija.

 

Ja ne koristim ništa, samo kvalitetniji detergent. U njemu je logično da ima dovoljno sredstava za omekšivanje vode. Da li ima nisam proveravao, a mašina mi traje već dugo.

Link to comment

evo ovako, detergenti su raznih formulacija, ima tu svega i svačega, ali da uopštim, jedan prosečan bi mogao da izgleda ovako:

 

natrijum silikat 28.6 % - koagulant, deflokulant

natrijum karbonat ili natrijum bikarbonat 9.0 %

perkarbonat ili perborat 9.0 %

aktivator perborata 3.0 % - u reklamama se pojavljivao kao plava zrnca svežine, u suštini nema potrebe da bude plav i beo radi isti posao

Phosphonate 0.3 %

površinski aktivna materija 6.0 %

enzimi 1.5 %

optičko belilo 0.3 %

miris 0.3 %

antipenušavac 0.6 %

natrijum sulfat  do 100 % (oko 40+% obično)

 

u principu u običnom detergentu ima malo onoga što pere, oksiduje organske nečistoće ili ih enzimski razgrađuje (taj deo sam boldovao), maseno su najveći deo hemikalije koje tretiraju vodu pre, tokom i posle pranja

Edited by Braća Strugacki
Link to comment

Jeste, cirka 1,500, plus potrosni, so uglavnom.

Radi posao tamo gde se ne moze drugacije (izvor, cisterna, a i vodovodskoj vodi ne skodi).

Mana: ne moze da se pije cesmovaca.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...