Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

meni je najvece razocaranje u nemackoj bio luebeck. mozda zato sto su mi svi govorili kako je to jedan od najlepsih nemackih malih/srednjih gradova. ja se pripremila na nesto mnogo lepo i silno se razocarala. nesto mi je bas bezveze legao. sa druge strane, kad sam putovala u tuebingen, niko od nemackih prijatelja mi nije ni nagovestio da moze biti lep gradic, a tuebingen je stvarno presladak. lepa reka, brdovit, prelep univerzitet, slatki kafici, dobra klopa, sok od zove na razmut u svakoj kafani :wub:
Jes bre, i to je jedan dragulj, kao i Freiburg.Klopa je na jugu Nemacke mnogo bolja nego u onom na primer L?becku ;) Nije ni mene L?beck oborio s nogu, ali ja po Nemackoj uvek putujem tako da kao trazimneku istoriju, pa se ne obazirem na kafice ili neke diskoteke( a bre i godine me prosle za neki notjni zivot ;) ); Ima u bivshem DDR-u jako interesantnih gradova (manjih mesta),ali samo "po danju" :lol: Meni je ono Balticko More (iliti Ostsee) prelepo.Potpuno drugacije od Severnogmora,lepo plavo(aj mozda i zeleno), ali mirno.Mnogo je love utrosheno u rekonstrukciju tog bivsheg DDR-a, tako da su gradovizaista jako atraktivni,sve je novo,lepo. Ljudi su tamo potpuno drugaciji od ovih"nashih", ali meni jako dragi i prijatni. Na severu (obala) se fino klopa ( vino ne poznaju,al zato odkidaju sa pivom),cene su van sezone barem 40% nize nego u nashoj Nemackoj,pa koj voli nek izvoli.
Link to comment

Teja, Ros i ostali iz tog kraja, moze li stogod da se preporuci o Frankfurtu? Sva je prilika da ce me put ove godine odvesti tamo a posto je moj domacin jos uvek tamo taze nastanjen svaki insajderski savet bi bio jako koristan, cisto da se ne smorim u 1 Bankfurtu...P.S. Posto je topic o Nemackom moram da stavim 1 wub za Berlin! :wub:

Link to comment
Jes bre, i to je jedan dragulj, kao i Freiburg.Klopa je na jugu Nemacke mnogo bolja nego u onom na primer L?becku ;) Nije ni mene L?beck oborio s nogu, ali ja po Nemackoj uvek putujem tako da kao trazimneku istoriju, pa se ne obazirem na kafice ili neke diskoteke( a bre i godine me prosle za neki notjni zivot ;) ); Ima u bivshem DDR-u jako interesantnih gradova (manjih mesta),ali samo "po danju" :lol: Meni je ono Balticko More (iliti Ostsee) prelepo.Potpuno drugacije od Severnogmora,lepo plavo(aj mozda i zeleno), ali mirno.Mnogo je love utrosheno u rekonstrukciju tog bivsheg DDR-a, tako da su gradovizaista jako atraktivni,sve je novo,lepo. Ljudi su tamo potpuno drugaciji od ovih"nashih", ali meni jako dragi i prijatni. Na severu (obala) se fino klopa ( vino ne poznaju,al zato odkidaju sa pivom),cene su van sezone barem 40% nize nego u nashoj Nemackoj,pa koj voli nek izvoli.
Jesu li ovo utisci samo sa severa DDRa, ili kombinovano sever-jug? Ja sam zivela u DDRu dve godine (Lajpcig, dakle jug) i moram da primetim da su turisticki utisci potpuno drugaciji od realnosti - prilikom prethodnih poseta i meni se cinilo da su mladi na istoku prijatni i otvoreni, ali se tokom zivota tamo pokazalo da su dominantne osobine ozlojedjenost i neprestano kalimerisanje, mrznja prema strancima i zapadnim nemcima, hipertrofirana ideja o sopstvenoj vrednosti i sposobnosti, te pasivna agresivnost i podlost. Steta sto je u medjuvremenu DDR ukinut, posto su ovo sve idealne osobine za Stazi agente i dousnike, kojih je u DDRu bilo i do 10%. Ljudi srednjih godina (40+) su razliciti, valjda zato sto se dobro secaju kako je stvarno bilo u DDRu, a i vole nas 'Jugoslovene' - moja sekretarica na faksu rekla mi je da je to bila 'najlepsa i najbolja zemlja na svetu i da joj nije jasno kako je evropa dozvolila da je fasisti uniste'. Inace, juzni deo DDR je zaista super za kratke posete velikom broju gradica. Torgau od atrakcija ima zamak u kome se krio Luter, sa najvecim renesansnim spiralnim stepenistom na svetu, divan pogled na Elbu i dirljivi spomenik Crvenoj armiji. Vajmar ima najljigaviji turisticki stajling, gde iza svakog coska stoje kartonski Gete, Siler i ginko biloba da vas pozovu u kafe ili restoran, ali grad kao takav je prelep a poseta Geteovoj kuci koja je autenticno ocuvana je neponovljivo iskustvo. U Drezdenu vredi ostati i dan dva, prelep rekonstruisani centar grada (jos uvek se gradi), muzeji, Elba, solidne pivnice, a ni nocni zivot nije za bacanje, verovatno da je najbolji u DDR (ako ne racunamo Berlin). Lajpcig je lep, centar grada je fantasticno rekonstruisan, za ljubitelje sporta tu je centralstadion dok fasisti mogu da se raduju poseti najruznijem spomeniku na svetu (Folkerslahtdenkmal). Magdeburg ima impozantnu katedralu i ostatke zidina, ali je generalno bljutav. Za ljubitelje prirode, vredi posetiti 'saksonsku svajcarsku', na granici Saksonije i Ceske. Za fanove naucnog materijalizma i socijalisticke internacionale, obavezno je hodocasce u Kemnic, nekadasnji Karl Marx stadt, u kome se nalazi ogromna glava Karla Marksa.
Link to comment
Jesu li ovo utisci samo sa severa DDRa, ili kombinovano sever-jug?Ja sam zivela u DDRu dve godine (Lajpcig, dakle jug) i moram da primetim da su turisticki utisci potpuno drugaciji od realnosti - prilikom prethodnih poseta i meni se cinilo da su mladi na istoku prijatni i otvoreni, ali se tokom zivota tamo pokazalo da su dominantne osobine ozlojedjenost i neprestano kalimerisanje, mrznja prema strancima i zapadnim nemcima, hipertrofirana ideja o sopstvenoj vrednosti i sposobnosti, te pasivna agresivnost i podlost. Steta sto je u medjuvremenu DDR ukinut, posto su ovo sve idealne osobine za Stazi agente i dousnike, kojih je u DDRu bilo i do 10%. Ljudi srednjih godina (40+) su razliciti, valjda zato sto se dobro secaju kako je stvarno bilo u DDRu, a i vole nas 'Jugoslovene' - moja sekretarica na faksu rekla mi je da je to bila 'najlepsa i najbolja zemlja na svetu i da joj nije jasno kako je evropa dozvolila da je fasisti uniste'. Inace, juzni deo DDR je zaista super za kratke posete velikom broju gradica. Torgau od atrakcija ima zamak u kome se krio Luter, sa najvecim renesansnim spiralnim stepenistom na svetu, divan pogled na Elbu i dirljivi spomenik Crvenoj armiji. Vajmar ima najljigaviji turisticki stajling, gde iza svakog coska stoje kartonski Gete, Siler i ginko biloba da vas pozovu u kafe ili restoran, ali grad kao takav je prelep a poseta Geteovoj kuci koja je autenticno ocuvana je neponovljivo iskustvo. U Drezdenu vredi ostati i dan dva, prelep rekonstruisani centar grada (jos uvek se gradi), muzeji, Elba, solidne pivnice, a ni nocni zivot nije za bacanje, verovatno da je najbolji u DDR (ako ne racunamo Berlin). Lajpcig je lep, centar grada je fantasticno rekonstruisan, za ljubitelje sporta tu je centralstadion dok fasisti mogu da se raduju poseti najruznijem spomeniku na svetu (Folkerslahtdenkmal). Magdeburg ima impozantnu katedralu i ostatke zidina, ali je generalno bljutav. Za ljubitelje prirode, vredi posetiti 'saksonsku svajcarsku', na granici Saksonije i Ceske. Za fanove naucnog materijalizma i socijalisticke internacionale, obavezno je hodocasce u Kemnic, nekadasnji Karl Marx stadt, u kome se nalazi ogromna glava Karla Marksa.
Sve si u pravu sto si napisala. Ja tamo ne bih zivela za zivu glavu , cak ni u Berlinu , jer mi je to sve nekako dalekood ove "zapadne" civilizacije , a pupkom sveta smatram Frankfurt(Majna reka) :) Tamo idem uvek na 4-5 dana pa mi je sve OK.Magdeburg i Halle me nisu nikako oborili s nogu, ali zato na primer centar Erfurta. Ta saksonska Svajcarska stvarno je prelepa, ali ja nisam veliki ljubitelj prirode,vishe me zanima istorija,muzeji,lepe katedrale .Vajmar me je nekako razocharao, pojma ni ja nemam sta sami ocekivala, ali sam ga drugacije zamisljala.Svidja mi se Meklenburg i taj sever jer je pun vode ( bezbroj jezera) ,more je blizu, oni Hanza gradoviprelepo rekonstrusiani (Stralsund,Wiesmar,Schwerin), a za ljude i njihovo "kenjkanje" savrsheno si u pravu."Kenjkaju" i ovi ovde tako da ja stvarno ne znam u kojoj ce se generaciji Nemacka stvarno i ujedinitida i nekako mentalno postane jedna zemlja,jedan narod. Valjda nikada nisu ni bili (kao recimo Francuzi)pa ce verovatno uvek ovako i ostati.Moj muz je iz Leipziga, ali je josh kao dete doshao ovamo ( i roditelji su zapravo iz Frankfurta),tako da jednom zalutasmo i u Leipzig da bi se on podsetio na detinjstvo.Leipzig je ( osim tog centra o kome govorish) totalno bledunjava varosh pa tako i odosmo brze nego sto smo planirali.Iz mog okruzenja (nemackog) ja sam valjda i jedina koja relativno cesto ide u taj bivshi DDR. Nemci(zapadni)imaju neku odbojnost pa radije izaber? neku drugu destinaciju za turizam. Edited by Teja
Link to comment
  • 3 weeks later...
kad sam putovala u tuebingen, niko od nemackih prijatelja mi nije ni nagovestio da moze biti lep gradic, a tuebingen je stvarno presladak. lepa reka, brdovit, prelep univerzitet, slatki kafici, dobra klopa, sok od zove na razmut u svakoj kafani :wub:
Ako ti ni srpski prijatelji nisu rekli da je T?bingen lijep grad onda se valja zapitat kakvi su to prijatelji. :huh: Idealno mjestasce za jednodnevnu posjetu i do zla Boga cudan grad za boravak. Nestvarno star i od tekovina globalne civilizacije prociscen centar, duh 500 godina univerziteta, dvorac u brdu u sumi a na 5 minuta od glavnog trga... Lici vise na veliko naselje sektasa postmodernista nego na grad od 80 000 stanovnika u juznoj Njemackoj. Dovoljno je reci da tradicionalno pobjedjuju zeleni u tvrdokornom hriscansko-demokratskom okruzenju.dsc03491ak4.th.jpgimg0678qz8.th.jpg Edited by Paul Gompitz
Link to comment
Teja, Ros i ostali iz tog kraja, moze li stogod da se preporuci o Frankfurtu? Sva je prilika da ce me put ove godine odvesti tamo a posto je moj domacin jos uvek tamo taze nastanjen svaki insajderski savet bi bio jako koristan, cisto da se ne smorim u 1 Bankfurtu...P.S. Posto je topic o Nemackom moram da stavim 1 wub za Berlin! :wub:
dok ti ne resis da skoknes do frankfurta ja se vec preselio za minken. :)znaci, ovo moras videti:- palmengarten (najlepse je kad se iz centra ide pesaka do palmengartena, tacnije od alte oper ici duz bockenheimerstrasse do siesmayerstrasse u koju se udje pa do palmengartena)- senckenberg museum- goetheova kucasetnja po centru grada, oko opere, uz majnu (sa obe strane) je takodje super stvarcica. frankfurt ima gomilu muzeja na majni, i jedan vikend godisnje se udrzava museumsuferfest kad su muzeji otvoreni tri dana, a placa se nekih 3-4 evra za bedz koji je kao ulaznica. uz majnu bivaju postavljeni stejdzovi, svira se, peva, igra... to svakako vredi videti. ove godine je 29-31 avgusta. a ako ne budes u to vreme onda barem poseti jevrejski muzej, muzej komunikacije i filmski muzej. vredi videti i bergerstrasse, sa kineskim parkom na pocetku ulice, i gomilom kafica i restorana u ulici, i finom veselom i opustenom atmosferom.ono sto sam ja obozavao je voznja busom na liniji 36 od westbahnhofa do elisabethenstrasse. tu ima dosta toga da se vidi.
Link to comment
dok ti ne resis da skoknes do frankfurta ja se vec preselio za minken. :)znaci, ovo moras videti:- palmengarten (najlepse je kad se iz centra ide pesaka do palmengartena, tacnije od alte oper ici duz bockenheimerstrasse do siesmayerstrasse u koju se udje pa do palmengartena)- senckenberg museum- goetheova kucasetnja po centru grada, oko opere, uz majnu (sa obe strane) je takodje super stvarcica. frankfurt ima gomilu muzeja na majni, i jedan vikend godisnje se udrzava museumsuferfest kad su muzeji otvoreni tri dana, a placa se nekih 3-4 evra za bedz koji je kao ulaznica. uz majnu bivaju postavljeni stejdzovi, svira se, peva, igra... to svakako vredi videti. ove godine je 29-31 avgusta. a ako ne budes u to vreme onda barem poseti jevrejski muzej, muzej komunikacije i filmski muzej. vredi videti i bergerstrasse, sa kineskim parkom na pocetku ulice, i gomilom kafica i restorana u ulici, i finom veselom i opustenom atmosferom.ono sto sam ja obozavao je voznja busom na liniji 36 od westbahnhofa do elisabethenstrasse. tu ima dosta toga da se vidi.
Dobre su ti preporuke. :) A ovaj parkic koji pominjes je stvarno mnogo lep, samo sto sam ga ja zapamtila kao japanski. Nije da je nesto vazno, ali me sad bas zanima, posto sam bila ubedjena da je nesto kao Japanischer Garten pisalo na ulazu? Ali bilo je to pre vise godina, pa moguce da gresim/sam nesto pobrkala.
Link to comment
Dobre su ti preporuke. :) A ovaj parkic koji pominjes je stvarno mnogo lep, samo sto sam ga ja zapamtila kao japanski. Nije da je nesto vazno, ali me sad bas zanima, posto sam bila ubedjena da je nesto kao Japanischer Garten pisalo na ulazu? Ali bilo je to pre vise godina, pa moguce da gresim/sam nesto pobrkala.
sigurno je chinesischer. :)mi smo stanovali nekih 500m odatle, i svake nedelje smo bar 3-4 puta isli tamo. :)postoji od 2005-e i korejanska basta u gr?neburg parku. to je poklon juzne koreje za sajam knjiga. nije da je nesto posebno, ali eto. tik uz korejansku bastu je smestena mala grcka crkva. generalno je gr?neburg park lep. :)
Link to comment
Ako ti ni srpski prijatelji nisu rekli da je T?bingen lijep grad onda se valja zapitat kakvi su to prijatelji. :huh: Idealno mjestasce za jednodnevnu posjetu i do zla Boga cudan grad za boravak. Nestvarno star i od tekovina globalne civilizacije prociscen centar, duh 500 godina univerziteta, dvorac u brdu u sumi a na 5 minuta od glavnog trga... Lici vise na veliko naselje sektasa postmodernista nego na grad od 80 000 stanovnika u juznoj Njemackoj. Dovoljno je reci da tradicionalno pobjedjuju zeleni u tvrdokornom hriscansko-demokratskom okruzenju.
tako sam i ja nekako dozivela tuebingen. ne deluje mi kao mesto za zivot, ali za vikend savrseno. o tradiciji... meni je vodic po gradu bio profesor sa tubingenskog univerziteta. ispricao nam je da je on tek 3. profesor u istoriji univerziteta koji je katolik* (tuebingen je protestanstsko jezgro). naravno, tu se ne racuna katolicki seminar, za koji se po tubingenu prica da je obavezno mesto u karijeri jednog katolickog ucenjaka da bi postao papa (valjda je n poslednih papa overilo tubingen. ratzinger je bio i profesor na katolickom teoloskom fakultetu u tubingeni). sa druge strane, stvarno izgleda kao neko new age naselje u 1000 godina starim zidinama. valjda zbog univerziteta.setih se jos jedne lepe stvari u tuebingenu: voznja camcima po reci. prelepo. camac moze da se iznajmi, zabranjeni su motorni camci, pa mora da se vesla. dobra stvar je sto moze da se iznajmi uzvodno, a ostavi nizvodno :D na reci je kuca u kojoj je hoelderlin proveo 30+ godina. * drugih vera su imali, ali su i dalje zadrti reformisti pa teze prihvataju katolikep.s. vrt u frankfurtu je kineski :P
Link to comment
Ako ti ni srpski prijatelji nisu rekli da je T?bingen lijep grad onda se valja zapitat kakvi su to prijatelji. :huh: Idealno mjestasce za jednodnevnu posjetu i do zla Boga cudan grad za boravak. Nestvarno star i od tekovina globalne civilizacije prociscen centar, duh 500 godina univerziteta, dvorac u brdu u sumi a na 5 minuta od glavnog trga... Lici vise na veliko naselje sektasa postmodernista nego na grad od 80 000 stanovnika u juznoj Njemackoj. Dovoljno je reci da tradicionalno pobjedjuju zeleni u tvrdokornom hriscansko-demokratskom okruzenju.
i ja sam bila u t?bingenu, samo se ne vidim na ovoj slici! :)
Link to comment
  • 1 month later...

Meni je Augsburg mladalacka ljubav. Zbog toga sam, naravno, subjektivna. Ali, prelep gradic. Zaista. Berlin mi je ljubav za ceo zivot. Posecujem ga jedared godisnje. Jedino sto pocinje da mi nedostaje je ona specificna patina koja je bila karakteristicna za istocni deo. Posto se u Berlinu toliko ambiciozno radi, gradi i pregradjuje onda ta patina nepovratno nestaje. Pojedose je veliki arhitektonski i ostali projekti koji grad vode ka buducnosti. Meni zao. Fali mi. Futurizam ima svog sarma ali ja padam na onaj sarm koji je mesavina patinirane stanke u vremenu i skoka u buducnost. A tako bejase u Berlinu onomad. No, Berlinu zamerki nema! Uvek isti berlinski osecaj kome nigde kraja nema ... kad god odem znam da cu da se vratim. I tu nista ne bih menjala.Pomenut je i L?beck ... meni je on lep ali bez sarma. Jedna vrsta sterilnog environmenta koji ispunjava estetske uslove (ko je naklonjen toj vrsti stila) ali gde se ne oseca nikakav puls. Sve stoji na svom mestu (koje se nikada ne menja) iza urednih belih zavesa. Arhivirano. Sve vidis a nista ne mozes da dodirnes i osetis.Frankfurt pulsira. Ali to je jedna vrsta urednog pulsa. Tako ja to dozivljavam, naravno. Pulsira i sve se desava ali nema prostora za nagle "ispade". Jedna vrsta promisljene i isplanirane nonsalancije. Grad sve nudi. A u susretu sa tom ponudom se prosto zaboravi da se nesto trazi. To vec nije slucaj u Minhenu. Tamo je opustenije. Tamo nekako spontano ne mislis na to sta grad nudi nego krenes pa sam trazis. I uvek nadjes!

Edited by cyberwor/L/d
Link to comment

Bre kad vas citam ovde gde ste sve bili po Nemackoj i sta ste sve videli dodje mi dase postidim. U taj Augsburg stalno ocu, al nikako da stignem :Hail: za Rosa kako je lepo Frankfurt opisao :rolleyes: Ja ne znam ni za kinesku bastu, jer u taj kraj nisam zalazila vec 10 godina.Ako nekoga nanese put u Frankfurt neka se javne ( al ne da spava kod mene).Iskoristicu i ja priliku da vidim sta se tamo dogadja, a mozda mu pokazem i malo okolinu Frankfurta koja je zaista prelepa, sa sve mojim gradom.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...