Jump to content
IGNORED

Nemacka


paculla

Recommended Posts

Nemacka bas i nije neka (opste) atraktivna lokacija za putovanja, ali ima svasta da se vidi, pojede i popije. Prva tema: Ajfel (Eifel) planine.Malo beskorisnih informacija: Ajfel su niske planine (ili sto bi se na nemackom reklo Mittelgebirge) na zapadu Nemacke i istoku Belgije. Vulkanskog su porekla, sto i nije tako beskorisna informacija, posto je ceo lanac pun toplih izvora i banja, o kojima malo kasnije. Uprkos tome sto su dosta niske, zimi ima dosta snega, nedovoljno za ozbiljno skijanje, ali savrseno za sankanje :DAjfel pocinje juzno od Ahena, prakticno u sirem podrucju grada i ide do Trira na jug i Bona na zapad. Gradovi: Najpoznatiji gradovi u Ajfelu su Monschau (D), Bitburg (D), Gerolstein (D), i Eupen (Bel). Stari gradovi su simpaticni, ali ako vidite jedan, videli ste sve, tako da ja ne bih preporucila ostajanje u gradovima duze od 2 sata.Monschau je daleko najpopularniji i najposeceniji, posto je ceo grad deo UNESCO kulturne bastine. Osim sto je sladak, sa starim kucicama i kanalima, nema nista vise da se vidi. Ako ste bili u Brizu i slicnim evropskim gradovima, Monschau zaobidjite. Uvek je prepun turista od 60+ godina i to ubije svaku draz malog gradica u brdima. Evo par slika (nisu moje nego sa wiki, moje su mnogo ruznije).MonschauMitBurg.jpgMonschau_with_Rur_river.jpgBitburg i Gerolstein, osim sto su nam dali dobro pivo i vrlo kiselu, kiselu vodu isto nisu vredni velike paznje.Grad koji ne treba obici ako volite saune je Roetgen i to zbog Saunadorf Roetgen Thermen. Roentgen je na severu Ajfela, i prvo je mesto koje naidje ako dolazite iz Holandije ili severozapadne Nemacke. Ova sauna nije tako fensi kao obliznja ahenska Carolus Thermen ali je mnogo lepsa i saunski program je bogatiji. Takodje je daleko jeftinija. Zimi cesto ima snega, pa je outdoor saunisanje skoro pa kao u Finskoj :DKad nastavite dalje na jug, naidjete na nekada najvecu branu u Evropi, koju su beuzpesno bombardovali saveznici tokom 1944, ali koja je prezivela. Ako odete da je vidite, znacete zasto je prezivela :D Sada je taj kraj nacionalni park, sa mnogo lepim Rursee (Rursko jezero, da se ne pomesa sa rekom Ruhr, severno od Diseldorfa). jezero sa branom izgleda ovako:35519_172x0.jpg800px-CP_Rurtalsperre-Luft.jpgda vas ne zavaraju ove sume oko jezera, prepune su gradica i marina, npr ovako:abb3_1_7_2.jpgEinruhr.jpgna jezeru su zabranjeni motorni camci, osim za malo vece turisticke brodove. Zato je savreseno za pocetnike za jedrenje ili wind surf, posto ima dovoljno vetra. Iznajmljivanje Jolle ili Laserboata kosta oko 15ak evra na dan. U Nemackoj, za razliku od vecine drugih zemalja, za iznajmljivanje camca za jedrenje je potrebno imati dozvolu. Za pecanje je takodje potrebna dozvola :D Ono za sta nije potrebna dozvola su wind surf, kajak i kanu :D Ako nemate dozvolu za jedrenje, onda je voznja camca super. Ako je vise ljudi, mogu da ze izvoze uz ove jezerske krivine i stignu do brane, sto je super osecaj. Ima puno ljudi koji rone u jezeru, ali ne znam da li valja. Moze i da se kupa, ali je voda uvek hladna, pa ako ste navili na mediteransku toplotu vode, drzite se u camcu ili na obali. Za kanu i kajak na brzim vodama ima reka Kyll. Nije lose, ali nije bas spektakularno, pa za to mozete skoknuti do 'obliznjih' Ardena (o tome nekom drugom prilikom, sa mojim fotkama tenkova koji su ostali zaglavljeni u Ardenima).Da skartim pricu (ili na nemackom Lange rede kurzer Sinn), za Beneluks i zapadnu Nemacku, Eifel moze biti super mesto za vikend odmor, malo saune, malo jezera, malo kupanja, dosta dobre hrane i dobrog piva, a i ne tako loseg vina.Do:- Idite u muzej piva u Monschau. Dok svi turisti gledaju kako se duva staklo, malo gore od tog muzeja je muzej piva. Posto obicno nema nikoga, ljudi koji drze pivaru vas provedu kroz celu tehnologiju. Na izlasku iz muzeja, idite u muzejsku kafanu. Sluze sveze Zwickler pivo i mnogo dobre kobaje. - Na putu prema Eifelu, svratite u Kornelimuenster. Na glavnoj dzadi kojom se vozite kroz grad ima jedna sladoleddzinica (samo jedna, necete je promasiti). Sladoled sidu leci. - Idite u pomfit radnjice. Jes' da izgledaju odvratno, ali je krompir mnogo dobar. - Idite na sankanje zimi. Mogu da se iznajme one male plasticne sanke i mnogo je dobro. - Jedite :D Hrana je svuda dobra. Ima i dobre divljaci (srnetina, zecetina) u raznim sosovima sa crvenim kupusom i rajnskim knedlama. Don't:- Nemojte jesti u Monschau (osim gore pomenutih kobaja), prepun je kvazi-fensi restorana, loseg kvaliteta i viskih cena. - Nemojte da vas neko prevari da je Monschau super mesto za romanticni vikend (osim ako se ne palite na starce).- Eifel nije za ski vikend. Sankanje je bolje.

Link to comment
Nemacka bas i nije neka (opste) atraktivna lokacija za putovanja, ali ima svasta da se vidi, pojede i popije.
nemacka ima berlin, za koji znamo da je najbolji ikada, a i da ga nema, nisu ni druge tacke za bacanje.ura! za topik.
Link to comment

Ja sam letos bila na odmoru na Bodenzeu i svima bih preporucila da tamo navrate tokom leta.Jezero Bodenze nalazi se na jugu Nemacke, na njega izlaze baden-virtemberg i bavarska (u cosku oko Lindaua), a sa donje strane jezera su Svajcarska i pomalo Austrija. Jezero je super za kupanje, voda je na mestima tako cista da covek pozeli da je pije, a moze se plivati svuda sem u okolini Langenargena gde se u jezero uliva pomalo strokava reka Argen. S donje strane jezera su Alpi, divni za setnje i pentranje. Iznad gradica Konstanc nadvija se Santis, najvisa planina u kraju, gde je koliko cujem dobar hajking. Ja sam isla na Pfander, na koji se moze popeti zicarom, peske ili kolima (ja sam kolima posto sam i stipsa i lencuga), na vrhu je prirodnjacki park sa muflonima, jelenima, orlovima, mrmotima, raznim lepim drvecem. Na samom vrhu planine je odlicna tradicionalna kafana u kojoj sluze sjajne bergkezespecle, nije ni skupo. U okolini ima puno geoloski zanimljivih pojava izazvanih raslojavanjima tla tokom dizanja Alpa - meni su se najvise svideli Sajdeg vodopadi u Bavarskoj, kad se krene na severozapad od Lindaua jedno 30km na alpenstrasse. Super je i Hohenwiel zamak na vulkanskome brdu, koji su napoleonove trupe digle u vazduh tako temeljito da izgleda ko da je iz 10tog a ne 19tog veka. Medjutim, od prirodnih pojava meni su se najvise dojmili vodopadi na Rajni, koji se nalaze u Svajcarskoj na jedno pola sata voznje od Konstanca. Bodenze je takodje jako cuveno po lepim gradicima. Mersburg je najlepsi ali prepun turista. Konstanc je studentarijski, ali vredi videti fontanu koju je peter lenk podigao i u nju stavio likove gradskih otaca koji su ga nervirali - jedan je krme, drugi nervozna usrana beba itd (videti prilozene slike). Zanimljivo je videti i horde ceski turista kako ridaju na mestu gde je tokom odrzavanja Koncila navodno spaljen jan hus. Naime doticnog jana pozvali su papisti da ih posavetuje kako da se promene i razrese groznu sizmu, jer su shvatili da je katolicanstvo u krizi i propasti. Naivni jan je dosao u Konstanc, gde su ga odmah stavili u zatvor a malo zatim poslali na lomacu. Sama zgrada koncila je bezveze, mada je luka slatka i ima zanimljivi Lenkov svetionik i spomenik grofu cepelinu. Fridrishafen je ruzan jer su ga srusili saveznici za vreme rata - to je industrijski centar regiona i ima fantastican muzej Cepelina u kome su rekonstruisali citavu jednu stranu Hindenburga. Ostrvo Majnau je nesto kao Lokrum, tu je lepo voditi decu, mada zanimljivo je i onima koji vole dobro bastovanstvo. Lindau je najlepsi, na ostrvu koje je spojeno s kopnom jednom stazicom. Sa austrijske strane je gnusobni Bregenc, u kome se odrzava odlican operski festival na bini na vodi - dogodine ce biti druga godina Toske, koja je pokupila odlicne kritike. Sa svajcarske strane lep je St Galen, ko moze da izdrzi da gleda ruzne svajcarce i placa paprene cene. Za smestaj preporucujem gostinjske kuce u selima iznad jezera, obavezno uz automobil. Ja sam placala 35 evra nocenje s doruckom, em je jeftino em sto covek svasta sazna i upozna se sa lokalnim zivljem i nacinom zivota. Od hrane preporucujem da se jede u malim lokalnim pekarama i mesarama koje su sjajne (posebno je dobar leberkeze), preporucujem i kezespecle (debeli rezanci zapeceni sa sirom i zaprzenim zapecenim lukom) i maultasen (svapski ravioli, debeli i socni). jos jedan praktican savet: u nemackoj su autoputevi besplatni, ali u austriji treba da se plati, moze da se kupi nalepnica i za jedan dan ako treba. za svajcarsku moze samo na godinu dana pa zato treba izbegavati autoputeve. evo i malo slika, napravio ih je moj drugar s kojim sam isla na odmor:n698096079_330480_1452.jpgn698096079_330468_2264.jpgn698096079_330592_9216.jpgn698096079_330627_5087.jpgn698096079_330383_6202.jpgn698096079_330282_6560.jpg

Link to comment
  • 3 months later...

Aachen - Selo moje, lepse od Pariza (deo prvi)Ako zelite da procitate nesto o istoriji Ahena izvolite, ima svasta interesantno, ja cu se zadrzati na 'savremenom' Ahenu. Slike su malo moje, malo mojih prijatelja, malo sa neta, posto sam bila lenja da slikam grad....Ahen je bio imperijalni grad, danas je univerzitetski grad, skoro svi koji zive u Ahenu imaju neke veze sa RWTH (nauciti napamet: Rheinisch-Westf?lische Technische Hochschule Aachen). RWTH je tehnicki univerzitet, pa su i ostali veliki poslodavci u gradu vezani za glavne RWTH struke (masinstvo - FEV, Ford, elektrotehnika - Philips i Ericsson). Orgomna koncentracija inzenjera cini ovaj grad specificnim za Nemacku, o tome malo posle.U Ahenu turistima ne trebaju ni kola ni javni prevoz. Bicikl moze biti od koristi. Na slici su pokazani ahenski 'krugovi', strelica pokazuje glavni gradski trg (Markt). Najsporijim hodom, veci 'krug' se preprepesaci za 45 min. centar.jpgGlavne turisticke atrakcije u Ahenu su Katedrala (Aachener Dom, Kaiserdom ili na ahenskom Oecher Dom) i dvorac Karla Velikog, sada gradska skupstina (ili Rathaus, na ahenskom Rothus).Posto turista u Ahenu ne moze da dodje u grad a da ne vidi Katedralu i Rathaus, necu bas puno pisati o njima. Za nerdove, prozori u horskoj sali su nekoliko vekova bili najveca staklena konstrucija na svetu. Na zalost, ovih godina je prostor ispod prozora, gde je grob Karla Velikog, bio gotovo uvek zatvoren, pa je retko moglo da se uziva u prizoru. Sa spoljne strane, katedrala je tik uz zgrade.Rathaus je otvoren za posete, platis 2 evrica i udjes unutra. Unutrasnjost Rathausa bas toliko i vredi. Osim mnogo lepih maceva, za koje kazu da ih je Karlo licno koristio, nema nista specijalno da se vidi. Uz katedralu postoji i riznica, jednake vrednosti (dobro malo vise, a i ulaz je 8 evra). Ko voli relikvije, prst od ovog, nokat od onog, uzivace u Domschatzkammer. U pomenutoj riznici se drzi deo Hristovog orgrtaca, koji se izlaze svakih 8 godina. Prosle ili pretprosle godine, u grad se sjatilo oko milion ljudi za 2 nedelje, da vide to cudo. Moj savet je da se preskoce ti polu-muzeji i provede par sati u Katedrali, posto je jedna od lepse oslikanih crkvi koje sam ja videla. Skoro da nema klasicnih crkvenih tema, svetaca i biblijskih prozora. Preovladavaju mozaici prirode, zivotinja, ima puno delova crkvenog svoda koji lice na arabeske. Meni je najlepsi mozaik pelikana koji od svojih grudi otkida meso da nahrani mladunce (pilice? :unsure: ). Meteoroloski savet: Razlika izmedju zime i leta u Ahenu je sto je leti kisa malo toplija. Ponesite kisobran.kisa.jpgPar sitnih zanimljivosti iz Ahena, koje se obicno ne cuju.U blizini Katedrale je takozvani Puppenbrunnen, fontana lutaka. Nigde nisam uspela da procitam da li je to tacno, posto su sve pisane price o Puppenbrunnen trala-la lepe, ali ljudi pricaju da je u fontani skrivena anticrkvena poruka. Na sredini fontane sedi coveculjak koji po odeci lici na biskupa, dok pored njega stoje zene koja lice na prostitutke. Posto su lutke pokretne, prostitutke se mogu lepo namestiti u interesantnu oralnu pozu :wink: Dakle, kad dodjete do fontane, nemojte samo da trljate lutke za srecu, nego se malo i igrajte :Pfontana (svestenik i gospodje su sa leve strane)24422594_2caf1b34c2.jpgi close-up jedne od gospodja2095947536_778b5be0ed.jpgU Ahenu se posebno treba cuvati Bahkauv-a, starogermanskog cudovista rodjenog u Ahenu.w08.393x295.jpg180px-Aachen_Biest_essen_Dom_auf.jpgBahkauv je staronemacki za Bachkalb (tele ili govedo - uvek to mesam - sa potoka). To je jedna cudovisna zver, koju je navodno zveknuo Pipin mali, ali nije sigurno :wink: Stara legenda kaze da se Bahkauv popne coveku na ramena, u jednom potezu mu otkine glavu, pojede celo telo, a glavu ostavi. Tako su Ahenci znali koga je izjelo govedo. U medjuvremenu, i Bahkauv je postao politicki korektan, pa umesto da jede ljude, sad se penje pijancima na ledja i tera ih da ga nose do vrata kuce. Ahenske uzbrdice su takve, da posle n piva, zaista mislite da vucete govedo na ledjima. To je mnogo vedrija misao nego: Koje govedo vuku moje noge?

Edited by paculla
Link to comment

Aachen - Selo moje, lepse od Pariza (deo drugi: kafane)Posle Katedrale i Rathausa, najstarija zgrada u Ahenu je kuca zaokruzena zelenom bojom na donjoj slici. Nikako ne propustiti! U toj zgradi je najstarija i najbolja ahenska kafancuga - Domkeller (ili podrum Katedrale). sl1.jpg sa ove slike 450px-Domkeller-ac.jpgbi se reklo da je neka fina kuca u cvecu, ali je u zimskim danima utociste za najvece ahenske cudake (studenti + inzenjeri, gde ima gorih ludaka?). U Domkelleru rade 3 konobara, svi zajedno imaju oko 50kg :P Domkeller ima verovatno najbolji izbor piva u Ahenu i najbolju Milchkaffe (kafa sa mlekom, ocigledno) u Nemackoj. Dobro, ajde mozda nije najbolja, ali je najveca, posto se sluzi u cinijama velicine ovece nose za decu. Obavezno probati Monshauer Zwicklerbier, retko se nalazi u drugim gradovima.Sledeca obavezna stanica u Ahenu je Caf? zum Mohren (zaokruzeno zutim). Kolaci su neverovatno dobri, dovoljno slatki, sto je retko naci u Nemackoj. Poslasticarnica izgleda starinski, ali ne kic sa orgomnim lusterima (kao ostale ahenski poslasticarnice), nego vise kao neka srednjovekovna krcma iz filmova. Ako je lepo vreme, trgic izmedju ove dve kafane je mnogo lep (a lako ga je preskociti). Pogled na katedralu i rimske stubove, baste :wub: Iz Caf? zum Mohren pogled izgleda ovako (slika mog prijatelja):71169341_c495aebbc9.jpgSledeca stanica kafanskog Ahena je Pontstrasse. Par puta sam procitala da je Ahen grad u Nemackoj sa najvise kafica po glavi stanovnika. Nisam brojala, ali mi lici da bi moglo da bude tacno. Pontstr. pocinje od glavnog gradskog trga (o kome necu da pisem, ko god dodje u ahen, ide na trg) i ide do spoljnjeg kruga.Pocetak Pontstr. 560050637_f540a97211.jpgU skoro svakoj zgradi je kafana, uz izuzetak par zalutalih univerzitetskih zgrada. To je ulica u kome svaki Ahenac (Oecher na ahenskom) provede najvise vremena, u jelu, a posebno picu. To od prilike izgleda ovako:2180_pontstr.jpgObratite paznju na odnos zene/muskarci na slici :D Ahenski prosek....Ulica studentska, hrana studentska. Najbolje ce te se najesti ako pojedete picu (recimo u turskoj kafani kod Pont Pasche) ili Doennerkebab mit allem/s (Bodrum). Za jedan obilan obrok i pice, platicete oko 5 evrica. Ima tu i nekih italijanskih restorana sa 'pravom hranom', ali ako ste u Ahenu na par dana, mozete slobodno da ih preskocite. Takodje, ne nadajte se 'pravoj' nemackoj klopi. Za preporuciti je sladoledzinica San Remo (ubistveni Spaghettieis).Ako vam je do grcke hrane, tu su Labyrinth i Pallas. Ako hocete da ipak jedete malo finije od studenta, morate da se vratite na markt i krenete u pravcu Fischmarkta (tj riblje pijace).fm.jpgNa mestu 1 ima dve kafane koje imaju dobru divljac i pristojno vino (ne znam vise kako se zovu, ali se ne mogu promasti), a zaokruzeno plavom je "skup restorana" malo skupljih za ahenske prilike (12-15 evra za jelo), ali boljih nego studentska hrana u Pontstr. U tom delu je sistem trgica koji izgledaju od prilike ovako:294549510_8312cc088c.jpgToliko za sada, nastavak sledi, mogli bi i drugi da se ukljuce :wink:

Edited by paculla
Link to comment

Krasan gradić. Bio sam otoič u Aachenu (ovdje kod nas kažemo Cachy) na Fachhochschule na nekom seminaru. Bilo mi simpa što u Njemačkoj poslije prezentacija ne aplaudiraju, već lupaju u skamije.

Link to comment

Od nemacke video Bayreuth, mali gradic u Frankoniji, nedaleko od ceske granice, nekih 90 km od Nirnberga. Malo, slatko i umiveno mesto. Vrlo lepo uredjen centar grada. Nista spektakularno, ali doterano cisto i umiveno.Zahvaljujuci Lufthansi koja je otkazala let i platila mi taksi do Frankfurta, vozio sam se nekih 220 km kroz Nemacku i bio vrlo prijatno iznenadjen. Svi gradovi su uredjeni, auto put sasvim ok (ne racunajuci neverovatnu guzvu, ali svi voze 160 minimum, pa nemas osecaj da se sporo ide), sume, reke, kanali, mostovi... Vrlo, vrlo lepo.Onda se sa desne strane, na recimo 100 km od Frankfurta, u dolini pojavio neki malo veci grad, sa zamkom na vrhu. Ceo taj kraj pomalo lici na Sumadiju, u smislu da je brezuljkast i prosaran niskim planinama. A svetlost sa zamka je osvetljavala i deo grada i sve je bilo uredjeno kao pozornica. Taksi vozac je sve vreme govorio gde smo, sta ima ovde, sta onde, ali je ova blesa zaboravila ime grada. Zapamtio sam da je to neki stari univerzitetski centar.Voleo bih da napravim turu po Nemackoj, gore-dole-tamo-vamicavu, i uzivam u toj sveopstoj uredjenosti.

Link to comment

Za studente elektrotehnike, iz cele Evrope: Lokalni odbor EESTEC Aachen organizuje svake godine Niko-Meetings oko svetog Nikole (6.12.). Smesaj je obezbedjen kod clanova EESTEC-a, tako da se plati samo put do Aachena (Germanwings do Kelna je jeftina varijanta). Posto je pred Bozic, odziv iz zapadnoevropskih zemalja je mrsav, ali zato svaki EESTEC odbor iz ex-yu posalje bar nekoga :D Dakle, raspitajte se kod vaseg EESTEC-a da li se ide u Ahen, ko ide, sta treba uraditi da bi se doslo na listu.... Decembar je super vreme u Ahenu, jer je u toku Weihnachtsmarkt (o tome koliko vec danas u vozu), a ovo je sjajna prilika doci za male pare.

Link to comment

Nemacka ima i lepih gradova a i prirodu. Minhen, obnovljeni Drezden, Berlin :wub: , mali ali slatki Rostock, o da, niposto ne zaboraviti ni Potsdam. :heart: Uopste nije dosadna destinacija za turizam, pre tome, paculla, tema ti je vise nego opravdana. :)

Link to comment

Kazu da je Hamburg prilicno potcenjen grad. A ima smisla, luka, Bitlsi, Sankt Pauli, blizu Skandinavija, a u mislima Engleska. Kazu da kad u Londonu pada kisa, u Hamburgu otvaraju kisobran. A imaju i jedan od najjebitacnijih arhitektonskih projekata u Evropi (u onoj meri u kojoj jedna filharmonija u luci moze da bude jebitacna, jel...).

elbphilharmonie.jpg

Link to comment

Luv Deutschland. :heart: Ove godine, mada još nije precizirano kada točno, odoh u Minhen, di mi otac (uglavnom tamo) živi.Općenito, volim Njemačku, ali Bavarska mi je predivna i baš joj se veselim. Tih nekoliko dana. <_< Frankfurt naglo ispao iz kombinacija, but ekšli, that's not bad at all. edit/ slova

Edited by Hannah
Link to comment
  • 1 month later...
Nemacka ima i lepih gradova a i prirodu. Minhen, obnovljeni Drezden, Berlin :wub: , mali ali slatki Rostock, o da, niposto ne zaboraviti ni Potsdam. :heart: Uopste nije dosadna destinacija za turizam, pre tome, paculla, tema ti je vise nego opravdana. :)
rostock, kao i svi hansestadt-i ima svoj flair, ali samo u pesackoj zoni i warnem?ndeu. ostalo je depresija, east german style.
Link to comment
Od nemacke video Bayreuth, mali gradic u Frankoniji, nedaleko od ceske granice, nekih 90 km od Nirnberga. Malo, slatko i umiveno mesto. Vrlo lepo uredjen centar grada. Nista spektakularno, ali doterano cisto i umiveno.Zahvaljujuci Lufthansi koja je otkazala let i platila mi taksi do Frankfurta, vozio sam se nekih 220 km kroz Nemacku i bio vrlo prijatno iznenadjen. Svi gradovi su uredjeni, auto put sasvim ok (ne racunajuci neverovatnu guzvu, ali svi voze 160 minimum, pa nemas osecaj da se sporo ide), sume, reke, kanali, mostovi... Vrlo, vrlo lepo.Onda se sa desne strane, na recimo 100 km od Frankfurta, u dolini pojavio neki malo veci grad, sa zamkom na vrhu. Ceo taj kraj pomalo lici na Sumadiju, u smislu da je brezuljkast i prosaran niskim planinama. A svetlost sa zamka je osvetljavala i deo grada i sve je bilo uredjeno kao pozornica. Taksi vozac je sve vreme govorio gde smo, sta ima ovde, sta onde, ali je ova blesa zaboravila ime grada . Zapamtio sam da je to neki stari univerzitetski centar.Voleo bih da napravim turu po Nemackoj, gore-dole-tamo-vamicavu, i uzivam u toj sveopstoj uredjenosti.
Taj grad moze samo W?rzburg ga bude :wub: Nije Nemacka bash toliko sredjena,umivena i cista kako to ljudi vole da zamisljaju.Narocito ne veliki gradovi.Ali ko josh uopste nekuda putuje da bi uzivao u cistoci,sterilnosti i uredjenosti.Ja zivim u Nemackoj ( poznata stvar) jako dugo,volim Nemacku,cesto idem tamo amo tako da mogu da da kazem da su u Nemackoj najlepshi mali gradovi (Rottenburg,Rotweil (otuda i pCeto Rotweiler),Limburg.Miltenberg,Gosslar.Ima predivnih manastira u Bavarskoj ,katedrala po celoj Nemackoj.Od velikih gradova najlepsha i najprijatnija destinacija za turiste danas je Berlin. Iza toga bi neki redosledbio M?nchen,Drezden,Hamburg. Moj Frankfurt nije narocito zabavan. Meni naravno jeste, ali ako gakriticnije uzmem u "ochni vid" mislim da je dosadan. Narocito za mladju publiku.
Link to comment

meni je najvece razocaranje u nemackoj bio luebeck. mozda zato sto su mi svi govorili kako je to jedan od najlepsih nemackih malih/srednjih gradova. ja se pripremila na nesto mnogo lepo i silno se razocarala. nesto mi je bas bezveze legao. sa druge strane, kad sam putovala u tuebingen, niko od nemackih prijatelja mi nije ni nagovestio da moze biti lep gradic, a tuebingen je stvarno presladak. lepa reka, brdovit, prelep univerzitet, slatki kafici, dobra klopa, sok od zove na razmut u svakoj kafani :wub:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...