Jump to content
IGNORED

Vozovi bez granica


borris_

Recommended Posts

Na ovom topicu mozemo da diskutujemo o vozovima.Zadnji prototip koji je izasao vise se ne zove TGV nego AGV (automotrice ? grande vitesse) i prvi ce u njemu putovati italijani na liniji Napoli-Rim (nisam bas siguran za liniju).
He,he. Onda će za tu prezentaciju da se načekaju ihhaaaaa!!!TAV(treni di alta velocita) u Italiji, će da prorade možda za 20-ak godina ako ovim tempom nastave da grade pruge velike brzine. :lol: Tako da bolje da tu prezentaciju odrade negde drugde.Italijanski vozovi su cirkus na točkovima.Poslednji biser: Antitrust je ustanovio više povreda pravila dobrog komercijalnog poslovanja, prekršenih na račun potrošača, i opalio kazne od više stotina hiljada eura rukovodstvu železnica. Sve je to lepo osim što je apsurd: železnice su u državnom vlasništvu, dakle izdržavaju ih poreski obveznici, koji će i platiti kazne za štetu nanetu njima samima. :lol: Benvenuti in Italia!
Link to comment

SNCF jeste profitabilna, ali to nije doslo samo od sebe. Prvenstveno, pre desetak godina su odvojene firme koje brinu o prugama i one koje se bave voznjom - nesto kao tehnika vs biznis. Tehnika je uvek bila ta koja je bila u gubicima do guse. Pretpostavljam da je odluka da rasire mreze brzih pruga politicka, po sistemu "if you build it, they will come". To naravno nije lose po sebi. Upravo zbog toga Francuska ima najrazgranatiju mrezu auto puteva u svetu i veoma velikog kvaliteta. E sada, SNCF, tj ono sto ja podrazumevam pod "biznis" je dobijao (u moje vreme, pretpostavljam i danas) dosta pomoci, odnosno subvencija, od svakog regiona da voze lokalnim destinacijama. To su oni cuveni TER (Train Express Regional). Zavisno od linija, lepo nalickani, udobni i moj put do Liona bi trajao 25 minuta, naspram 30+ minuta auto putem, plus guzatanje da se nadje parking, itd. Sve to bez subvencije regiona ne bi bilo moguce.Sta hocu da kazem: bez drzave tesko da bi SNCF bila ono sto jeste. U Engleskoj bi npr. odavno zatvorili neprofitabilne linije, bilo bi "stednje" preko ledja/udobnosti/bezbednosti putnika, itd.

Link to comment
Sta hocu da kazem: bez drzave tesko da bi SNCF bila ono sto jeste. U Engleskoj bi npr. odavno zatvorili neprofitabilne linije, bilo bi "stednje" preko ledja/udobnosti/bezbednosti putnika, itd.
Da li onda ipak stoji ta teza da je u ukupnom gledanju na stvari zeleznica svojevrsni minus?A negde sam citao da u Engleskoj stednja upravo ide na racun bezbednosti.
Link to comment

Naravno. Jeste minus ako se gleda na finansijsku dobit jedne kompanije. Ono sto je ipak bitnije je mozda (za neke) dobra infrastruktura u sluzbi gradjana, koja ipak kosta ne samo kroz cene karti, vec i kroz poreze.Ukoliko je korist i efikasnost na sirem polju (recimo povecana produktivnost, itd) veca, zasto da ne?Da li bi ovo u Srbiji moglo da radi? Tresko je dao odgovor za Italiju koja je mnogo uredjenija od nas, pa sad vidite.p.s. Ja se u Engleskoj ne bih nikada prevozio vozom.

Link to comment
NTV je privatna kompanija koja je osnovana 2006. i njima je prodat AGVNuovo Transporto ViaggiatoriNTV's official web site
Ih, da ti znaš koliko su osnovali firmi takvih u Italiji, samo da maznu neke državne fondove....................Od toga nema ništa, Italija neće imati brze pruge u narednih 20 godina, jer ništa nisu počeli da grade, a svako gradilište koje su probali da otpočnu je bilo blokirano od strane hiljada protestanata.
Link to comment
SNCF jeste profitabilna, ali to nije doslo samo od sebe. Prvenstveno, pre desetak godina su odvojene firme koje brinu o prugama i one koje se bave voznjom - nesto kao tehnika vs biznis. Tehnika je uvek bila ta koja je bila u gubicima do guse. E sada, SNCF, tj ono sto ja podrazumevam pod "biznis" je dobijao (u moje vreme, pretpostavljam i danas) dosta pomoci, odnosno subvencija, od svakog regiona da voze lokalnim destinacijama. To su oni cuveni TER (Train Express Regional). Zavisno od linija, lepo nalickani, udobni i moj put do Liona bi trajao 25 minuta, naspram 30+ minuta auto putem, plus guzatanje da se nadje parking, itd. Sve to bez subvencije regiona ne bi bilo moguce.Sta hocu da kazem: bez drzave tesko da bi SNCF bila ono sto jeste. U Engleskoj bi npr. odavno zatvorili neprofitabilne linije, bilo bi "stednje" preko ledja/udobnosti/bezbednosti putnika, itd.
RFF brine o prugama a SNCF je postao operator + odrzava materijal.TER pripadaju regionima i oni placaju SNCF odrzavanje i voznju.
Pretpostavljam da je odluka da rasire mreze brzih pruga politicka, po sistemu "if you build it, they will come". To naravno nije lose po sebi. Upravo zbog toga Francuska ima najrazgranatiju mrezu auto puteva u svetu i veoma velikog kvaliteta.
I naravno dosli su. Lyon (1h od Pariza), Lille (2h), Marseille (3h) su visestruko na dobitku jer su se razvili u regionalne metropole upravo zahvaljujuci TGV-u. Na?rocito Lille koji ima odlicnu geografsku poziciju izmedju Pariza, Londona i Brisela.Uskoro ce i Bordeaux (2012) biti na 2h od Pariza a Toulose (2016) na 3h. Linija do Strasbourg-a ce biti zavrsena iduce godine. Sve projektovane studije o broju putnika na TGV linijama su se pokazale pesimisticne. U Francuskoj sada razmisljaju da udvostruce liniju Paris - Lyon jer vise ne mogu da povecaju frenkveciju vozova (teoretski svaki voz na 3mn ali realno svaki voz svaka 4mn) a broj putnika je dostigao maksimum.
p.s. Ja se u Engleskoj ne bih nikada prevozio vozom.
Samo Eurostarom cool.gif
Link to comment
Ih, da ti znaš koliko su osnovali firmi takvih u Italiji, samo da maznu neke državne fondove....................Od toga nema ništa, Italija neće imati brze pruge u narednih 20 godina, jer ništa nisu počeli da grade, a svako gradilište koje su probali da otpočnu je bilo blokirano od strane hiljada protestanata.
Ne znam, ovdje (u francuskoj) kazu da je NTV kupila 25 kompozicija i da je Alstom vec poceo da ih proizvodi i da ce prvi AGV voziti 2011. Znam da se Italijani bune za liniju Lyon Torino i ne znam da li su poceli radovi na toj liniji (u stvari tunel).edit: sada procitah da i SNCF ucestvuje u tom projektu (posjeduje 20% akcija NTV) Edited by borris_
Link to comment

Iskreno i ne znam kakve su vam zeljeznice ali ostaju sjecanja iz 90. o nekoliko nezgoda u kojima je bilo dosta mrtvih.Kakva je sada situacuija? Jos me i SNCF razmazio i samo putujem brzim prugama :P.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...