Jump to content
IGNORED

Građevina,Mašinstvo,ETF


Milošica

Recommended Posts

Da li možeš da malo detaljnije obrazložiš ovo sa širinom smera/odseka za hidrotehniku u odnosu na recimo konstruktivni? (Niko sa konstrokcija ne bi rekao da je viša škola, bez obzira što se upoređuje sa ETF-om...)

To je bila lokalna fora u moje i vreme pre istoga (ja sam bio na drugom spratu od 1984te pa do 1990 otprilike). Sirina se odnosi na raspon od vodovoda/kanalizacije/tehnologije s tim u vezi, navodnjavanja, odvodnjavanja, urbane hidrologije, kisne kanalizacije, odbrane od poplava, vodostaja/poplave i prognoze od klime preko meteorologije do "padavine-oticaj" i dalje redom. Vodoprivrednih sistema, optimizacije, kvaliteta vode (uopste, pitke, za navodnjavanje, tehnoloske), hidro-energetike... velikih sistema - upravljanje, planiranje... obezbedjenost, bla, bla verovatnoca, statistika i extreme value analysis koga se ne bi ni actuaries postideli ... kombinacije sa ekologijom u svakom smislu i pogledu i preklapanje sa srodnim a razlicitim strukama (iz naucnih/science oblasti, da ne racunam inzenjerske)... ja sam dosao na gf sa "jakim" kompjuterskim predznanjem - bio sam onako skromno top 3 do 5 u klasi i procenio sam da mi je mnogo sire i bolje i perspektivnije izabrati hidro nego konstriktivni. Putevi i zeleznice mi nisu ni bile u razmatranju (snobizam valjda, ili nesto tako)...

Mislim da je odlicno uz programiranje i uopste neku it kulturu imati maticnu struku. Danas je to daleko manje bitno nego pre 20-25 godina ali jos uvek vredi.

I tako...

 

Mogu ja jos al mi nestalo kafe... :)

 

 

 

Sent from my GT-I9305 using Tapatalk

Link to comment
  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • iDemo

    17

  • gospa buba

    9

  • Milošica

    8

  • JozoMujica

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ok, pošteno. Konstruktivac sam, 15-ak godina mlađi :nobles:

My 2 cents: sve što si naveo kao prednosti hidrotehničkog odseka je prilično zavisno od globalnog stanja u ekonomiji (i državi), jer su u pitanju veliki sistemi, infrastruktura globalnog nivoa itd... U tom smislu nisam siguran da je hidrotehnika dovoljno fleksibilna i široka da izgura situacije sa ekonomskim krizama... Da banalizujem - uvek se nešto gradi, potreban je i projektant konstrukcije i šef gradilišta, i tu uvek i svuda ima prednost konstruktivac. Mnogo više posla i šanse za posao i kod nas i napolju ima za konstruktivce. Zbog prirode posla i važnosti projekta i veličine investicije hidraši mogu da nađu bolje plaćen posao, ali opet se vraćamo na ekonomsku situaciju...

Što se tiče širine - sve što se gradi pod zemljom, na zemlji i nad zemljom rade konstruktivci :) Ne znam koliko se na ostalim smerovima rade statika i projektovanje konstrukcija (projektovanje u statičkom a ne u arhitektonskom smislu), ja sam slušao i osnove saobraćajnica, naučio najosnovnije - kako se projektuje trasa, krivine, klotoide, usek, nasip, pruge najosnovnije itd... Mehaniku fluida smo imali svi zajedno, a mi smo imali i osnove hidrotehnike (akumulacije, poplavni talasi i prostorno-vremenski raspored vode, koeficijenti oticaja...) i hidrotehničke konstrukcije (projektovanje brana 95%, ostalo 5%)... Osnovne stvari, da se zagrebe po površini, ali da se zna bar osnovno o tome.

Hleb jedem od projektovanja betonskih konstrukcija, i na građevinskom mogu samo da preporučim odsek za konstrukcije, ako je čovek spreman na mnogo rada, mnogo matematike i mnogo više statike. I programiranje se podrazumeva, pre svega da se shvati i usvoji programerski način razmišljanja.

 

Svako hvali svog konja, naravno ;)

Edited by Đipalo Junuz
Link to comment

 

Hleb jedem od projektovanja betonskih konstrukcija, i na građevinskom mogu samo da preporučim odsek za konstrukcije, ako je čovek spreman na mnogo rada, mnogo matematike i mnogo više statike. I programiranje se podrazumeva, pre svega da se shvati i usvoji programerski način razmišljanja.

 

Svako hvali svog konja, naravno ;)

 

ma realno, konstrukteri su građevinska elita (treba li da naglašavam da sam konstrukter, smer metalne konstrukcije :kralj: ).

 

iako je Bolonja -prema mojim informacijama - unazadila kvalitet obrazovanja (bar u građevini), čujem da se dosta polaže na upoznavanje relevantnih softvera što je danas gotovo od presudne važnosti.

ako ne radiš u 3D (proračuni i crtanje), za projektovanje mo'š da se slikaš. ali - da se mene pita - prvo daska, šina, uticajne linije, metode sila i pomeranja, pa tek posle toga za računar. oldman2.gif

Edited by koksy
Link to comment

ma realno, konstrukteri su građevinska elita (treba li da naglašavam da sam konstrukter, smer metalne konstrukcije :kralj: ).

 

iako je Bolonja -prema mojim informacijama - unazadila kvalitet obrazovanja (bar u građevini), čujem da se dosta polaže na upoznavanje relevantnih softvera što je danas gotovo od presudne važnosti.

ako ne radiš u 3D (proračuni i crtanje), za projektovanje mo'š da se slikaš. ali - da se mene pita - prvo daska, šina, uticajne linije, metode sila i pomeranja, pa tek posle toga za računar.

mislis?

 

ok, nisam gradjevinac igrom slucaja (bila veca guzva na gradjevini na dan prijave, pa sam se spustio ulicu nize, true story), i ono sto smo mi imali zbilja ne mogu da smatram kvalitetnim obrazovanjem.

nekako sam se nadao da su bolonjom uspeli makar da konkretizuju gradivo, i uvedu makar neki vid prakse.

doduse, pricam napamet, pojma nemam kakve su tacno promene nastupile. 

 

 

 

edit: jebo vas kvot, ne mogu da ubacim milosicin post

 

 

Edited by ToniAdams
Link to comment

Nisam našao temu za fakultete,nadam se da nisam pogrešio što stavljam ovde.

 

Zavrsavam drugu godinu Gimnazije i poceo sam da razmisljam o potencijalnom fakultetu.Postoje 3 opcije:Gradjevina,Masinstvo i ETF.

 

Cenim da je ETF najperspektivniji,ali zaista mi se ne dopadaju price o tezini prijemnog i tezini samog fakulteta.

Programiranje cu malo bolje otkriti u 3. godini,ali na prvi pogled mi se ne dopada.Ako mi se ipak dopadne,pocecu ozbiljnije da razmisljam o I smeru na Matematickom.

 

Trenutno mi je glavna dilema Gradjevina ili Masinstvo.Dakle,koji fakultet je perspektivniji u Srbiji,kakva je tezina fakulteta i prijemnog?

 

Svima bih bio jako zahvalan na odgovoru. :D

elem, moj ti je savet da odes do sva tri faksa i detaljno se informises o svim smerovima.

to ce ti pomoci da sam zakljucis sta te najvise zanima.

buduci ta pricamo o 3 ne bas laka fakulteta, jako je bitno da kolko-tolko volis ono o cemu ucis.

a imaces puno da ucis.

Link to comment

mislis?

 

 

imao sam prilike da razgovaram sa docentom sa katedre za čelik na građevini i on mi tvrdi da je u odnosu na naše vreme (studirao je sa mnom) kvalitet nastave znatno lošiji i to upravo zbog bolonjskog ustrojstva.

 

ja sam lično zadovoljan nivoom znanja koje sam stekao na građevini u Bgd. naravno, kao i svuda, bilo je tu i glupih ispita i luđaka od profesora ali, kad sve sabereš, sasvim pristojan studij.

Link to comment

Mašinstvo - samo ako želiš da ne radiš u struci ili ozbiljno planiraš da ideš napolje. Jebeno težak fakultet, oni koji ga završe moraju da budu pedantni, precizni i analitični. Neki od najboljih informatičara koje sam upoznao su mašinci (muka ih naterala). Po mom iskustvu tj. poznanstvima, možda 1 u 5 mašinaca uspe da radi u struci (a da to nije neka komercijala).

 

Građevina - meni lično najzanimljiviji od ovih fakulteta (iako sam informatičar), ali je neporecivo da trenutno kod nas (a kako čujem i u dobrom delu sveta je isto) postoji suficit građevinskih inženjera (osim određenih smerova). Naravno, ako si vrhunski, uvek ćeš naći posao (e sad, kakav posao...).

 

ETF - najupotrebljiviji od ova tri. Težak, i pomiri se s tim da koji god smer da završiš ogromne je šanse da ćeš na kraju završiti kao programer negde. Za energetičare kod nas posla ima samo preko veze, u telekomunikacijama ih je previše, svi se pre ili kasnije prešaltaju na IT. 

Link to comment

ma realno, konstrukteri su građevinska elita (treba li da naglašavam da sam konstrukter, smer metalne konstrukcije :kralj: ).

to sam i ja hteo da budem al' posto sam niznji duhom morao sam da se zadovoljim hidrotehnikom... :)

Link to comment

Ok, pošteno. Konstruktivac sam, 15-ak godina mlađi :nobles:

My 2 cents: sve što si naveo kao prednosti hidrotehničkog odseka je prilično zavisno od globalnog stanja u ekonomiji (i državi), jer su u pitanju veliki sistemi, infrastruktura globalnog nivoa itd... U tom smislu nisam siguran da je hidrotehnika dovoljno fleksibilna i široka da izgura situacije sa ekonomskim krizama... Da banalizujem - uvek se nešto gradi, potreban je i projektant konstrukcije i šef gradilišta, i tu uvek i svuda ima prednost konstruktivac. Mnogo više posla i šanse za posao i kod nas i napolju ima za konstruktivce. Zbog prirode posla i važnosti projekta i veličine investicije hidraši mogu da nađu bolje plaćen posao, ali opet se vraćamo na ekonomsku situaciju...

Što se tiče širine - sve što se gradi pod zemljom, na zemlji i nad zemljom rade konstruktivci :) Ne znam koliko se na ostalim smerovima rade statika i projektovanje konstrukcija (projektovanje u statičkom a ne u arhitektonskom smislu), ja sam slušao i osnove saobraćajnica, naučio najosnovnije - kako se projektuje trasa, krivine, klotoide, usek, nasip, pruge najosnovnije itd... Mehaniku fluida smo imali svi zajedno, a mi smo imali i osnove hidrotehnike (akumulacije, poplavni talasi i prostorno-vremenski raspored vode, koeficijenti oticaja...) i hidrotehničke konstrukcije (projektovanje brana 95%, ostalo 5%)... Osnovne stvari, da se zagrebe po površini, ali da se zna bar osnovno o tome.

Hleb jedem od projektovanja betonskih konstrukcija, i na građevinskom mogu samo da preporučim odsek za konstrukcije, ako je čovek spreman na mnogo rada, mnogo matematike i mnogo više statike. I programiranje se podrazumeva, pre svega da se shvati i usvoji programerski način razmišljanja.

 

Svako hvali svog konja, naravno ;)

Sve si u pravu al' sto kaze moj mladji kolega - docent na nekoj komunalnoj hidrotehnici na GF u Beogradu - "kakva god da je kriza ljudi moraju da piju vodu i da seru'... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...