Jump to content
IGNORED

Istorijske i naučnopopularne knjige


Аврам Гојић

Recommended Posts

:blush: a ko da ja znam precizno... znam da najčešće posmatra tih nekih poslednjih 200 godina

 

ovo je baš sveže, tipa par meseci kako je objavljena

 

 

U knjizi gotovo da nema Evrope. I, ako nema Evrope, nema ni Jugoslavije, a mi smo ubeđeni u njenu veliku ulogu, naročito kroz stvaranje Trećeg sveta kojeg takođe nema?

Evrope nema, jer čak i kod nas ima mnogo knjiga koje se bave savremenom istorijom tog kontinenta, ali nema nijedne koja se bavi vanevropskim svetom, što je tema ove knjige. Evropa je naravno tu, ali samo u onoj meri u kojoj međunarodna politika od nje zavisi, što se tokom vremena menjalo. Na kraju 19. veka sve je zavisilo od Evrope, dok je od druge polovine 20. veka ona sve manje uticala na svetske tokove. Drugim rečima – ima evropske spoljne politike, ali ne i unutrašnje politike pojedinih zemalja. Ova knjiga posvećena je vanevropskom svetu, međusobnim odnosima tih zemlja, ali i unutrašnjim pitanjima bez kojih spoljnu politiku ne možemo da razumemo. O Kini, Japanu, Indiji, Bliskom istoku skoro ništa nemamo na srpskom i to mi je i bio glavni motiv za pisanje ove knjige. Mislim da ne možemo da živimo u današnjem svetu, a da baš toliko ne znamo o njemu. Treći svet jeste upravo glavna tema ove knjige, ali ga ne zovem tako jer u tom nazivu ima pežorativnog. Uz to, on je veoma različit, pa sam htela da ukažem na sve te razlike koje se gube ako ga stavimo pod zajedničko ime.

 

 

Ceo intervju.

Edited by Singer
Link to comment

Neka preseljenja, preturanja, pa se setih, retka je i skoro zaboravljena i u originalu, 1 Amerikanac od onih pravih liberalnih i interesantno svedocenje savremenika/ucesnika o WW2 sa sve onovremskim vidjenjima americko-sovjetskim odnosima.

Vredi procitati, ma samo kao uvid u neka vidjenja i razmisljanja onih dana i to bas taze, knjiga je izasla 1946.

Obaska sto se radilo o coveku iz establismenta i establismentu bliskom, pripadniku takozvane obavestajne zajednice i kasnije potkacenog makartizmom.

Doduse, podatak je i da je bez problema prevedena i izdata u Jugoslaviji ranih pedesetih.

Vidim, ima i da se kupi.

 

Ingersol.jpg

Edited by namenski
Link to comment
  • 4 weeks later...

To je udžbenik za predmet koji predaje na fakultetu. Nisam još pročitao, verujem da je ok.

 

Ja sam krenuo da čitam ne znajući za ovaj podatak. Mnogo gotivim Dubravku, samo što je ovo baš faktografija. 

Link to comment

Ja sam krenuo da čitam ne znajući za ovaj podatak. Mnogo gotivim Dubravku, samo što je ovo baš faktografija. 

 

+1

 

Meni baš leži, valjda zato što imam rupa™ po svetskoj istoriji pa mi taman fino uvezuje sve što mi treba. Nisam odmakao predaleko al sve do sada je kako treba.

Link to comment

Ovo je otprilike jedini roman na tu temu koji se moze naci na nasim jezicima.

 

pod_slobodnim_suncem-franc_s_finzgar_v.j

Jao jbt, je l ovo roman u kojem je glavni junak neko po imenu Istok? Citao sam cini mi se ovo kao klinac, tu sam prvi put cuo za to ime.

Link to comment

 

Tek sad sam pročitao ovo. Osim, eventualno, par rečenica - potpuni potpis. Naročito na ono da su modernizacijske težnje u Srbiji bez ikakvih problema veoma često dolazile iz puka pre nego od elita (uz izuzetke, naravno). Ali zbog čega sve je to tako...to je stvarno za knjigu

Edited by MancMellow
Link to comment

Sta je to za potpis u Dubravkinom intervjuu?

 

Ovaj deo mozda?

Jačanje srpsko-ruske veze. U toku je velika ruska ofanziva na Srbiju,   (lolche)

 

 

 

Ne znam o cemu je knjiga ali sudeci po tezi - Srbija jos jednom na zacelju u Evropi - cini mi se da je samo elaboracija njenih mentora Latinke Perovic i Holma Zundhausena. A ako potpisujete Latinku i Holma, e onda jbg...

Edited by hausmaistor
Link to comment

To je udžbenik za predmet koji predaje na fakultetu. Nisam još pročitao, verujem da je ok.

Udzbenik, ali nije suvoparno pisano, onako pitko i bez previse detaljisanja, bez fusnota.

 

Nisam citao, vise preleteo.

 

Mislim da ce biti korisno studentima. 

 

Pregled XX veka.

Link to comment
  • 3 weeks later...

ne zalazim u ove forumske krajeve, slabo me istorija zanima ;-)  pa mi je pomoc prijatelja neophodna...dakle, pitanje za manca, prospera, arbeitmana, yodu - koje knjige o raspadu jugoslavije i novijoj istoriji ex Yu prostora preporucujete momku koji je sad zavrsio neke osnovne politikoloske studije u briselu, bio letos na praksi u sloveniji /i rekao koji je moj uopste bio temo kada je tamo isto kao u belgiji/ ali se prosvrljao celim prostorom i cini mu se da bi nesto sa nama u vezi da nastavi da izucava na masteru...dakle, nesto na engleskom, francuskom ili ruskom, pa jos ako ikako ima u pdf formatu /mada nije neophodno/

eto :-)  ...

Link to comment

Dejan Jović, Yugoslavia: A State That Withered Away, Purdue University Press; 1st edition, 2008
 
Bolja je od velike većine knjiga stranih autora kojima ozbiljno manjka perspektive unutar-partijskih odnosa tokom 70ih i 80ih. Preporučio bih i Lasla Sekelja (Jugoslavija: struktura raspadanja) ali nisam siguran da je prevedena na neki od tih jezika.
 

Aleksandar Pavkovic, The Fragmentation of Yugoslavia: Nationalism and War in the Balkans, Palgrave Macmillan, 2000

Peter Radan, Break-Up of Yugoslavia and International Law, Routledge, 2001

Florian Bieber, Armina Galijaš, Rory Archer (eds), Debating the End of Yugoslavia, Ashgate Publishing, 2014.

Robert Hayden, From Yugoslavia to the Western Balkans: Studies of a European Disunion, 1991-2011, BRILL, 2012

 

 

Ove 4 mislim da imam u pdf pa ću poslati. Da ih ne opisujem, ima različitih tumačenja, svežijih istraživanja i metodoloških pristupa itd itd.

Link to comment
  • 5 months later...
  • 2 months later...

Kolega ide u penziju pa bi smo da ga ispratimo kako valja. Voli da čita knjige vezane za istoriju pa smo mislili da mu uzmemo jednu ili više njih.

Drugar mi je preporučio "Srbija u prvom svetskom ratu" od Andreja Mitrovića ali što se tiče Drugog kaže da bolje da  preporuči neko koga više zanima Drugi svetski rat pošto on više voli Prvi.

Tako da molim vas za preporuku :D

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...