Jump to content
IGNORED

Akvaristika i aquascaping


Recommended Posts

Pogledajte ovaj zanimljivi i raznoliki svet akvaristike:_54502665_akvarijumi1.jpg_59457529_akvarijumcentariwagumi.jpg_118915115_vuk1.jpg_109005546_skalari.jpg_45105751_akvarijumcentarjuwel1.jpg(Ovi akvarijumi, na žalost, nisu moji - linkujem ih uz dozvolu vlasnika akvarijuma/fotografija)Ovo su sve slatkovodni akvarijumi, neki biljni (aquascaping) a neki pokušavaju da prenesu deo prirode. Slatkovodni mogu da budu još i ciklidni (ciklidima se nazivaju vrsta riba koji su migrirale iz morskih u bočate vode da bi evolucijom postale slatkovodne ribe).Neke vrste akvarijumskih riba:Diskusi:Diskusi3.jpgRamirez:RibaMeseca112010.jpgAncistrus:acistrus2.jpgKraljevska neonka:dscn03491_1.jpgPanda cory:DSC07723.jpg

Edited by cika tale
Link to comment

Ehhh ostade mi to kao neostvaren san....Imao jedan 200-litarski akvarijum morao da ga poklonim zbog visemesecnog odsustvovanja od kuce i nikad se tome nisam vratio...Ja sam pokusavao da pravim akvarijume kao "bio-zajednicu" isao po reci, izvlacio drvece koje je plutalo da probam da ga stavim u akvarijum, ali nisam bio uporan treba tu bas posvetiti se...

Link to comment

Jeste, kad uhvati - uhvati..Jedan od akvarista je pravio ovdašnje biotope - skupljao je biljke iz domaćih reka, jezera i bara i stvarao kopije prirodnih staništa.Divan hobi, zaista.

Link to comment

Pipavo je to - zahteva puno truda. Pokušavao sam i uvek se zeznuo, jednom sam omanuo u osvetljenju, prejako, drugi put u podlozi(krečnjak), treći put spajao nespojivo.. i na kraju ništa - žao mi je, zaista lep hobi

Link to comment

Dobro informisanje i priprema je više od pola posla.Posle ostaje redovno održavanje i uživanje.Ne znam koliki si akvarijum postavljao, ali teže je raditi na malom akarijumu nego na većem. Početnički ne bi trebalo da je manji od 75l (100l je idealno za početak).Osvetljenje je vrlo bitno ako želiš zdrave i napredne biljke. Za ribice je gotovo beznačajno.Kvalitet vode je ono što je presudno: nedeljna izmena 1/3 - 1/2 vode je imperativ. Odgovarajuća filtracija vode takođe.

Link to comment

Zašto, ivy?Nemerljiv broj ribica je i rođen / izmrešćen u veštačkim uslovima. I pružaju im se najbolji mogući uslovi života u takvim okolnostima.

Link to comment

znam,to svi kazu a meni to zvuci kao opravdanje i olaksavanje savestiprosto imam problem sa drzanjem zivotinja u staklenim,plasticnim i limenim kutijama ili kavezima..ili velikih,radnih pasa po stanovima..ali to je moje misljenje..nastavite dalje sa temom..

Link to comment

Ma vidi samo ovo:Ovo je, valjda, najveći akvarijum u Srbiji, u privatnom vlasništvu - 1680 litara. Ribicama na uživanje.A ovo je jedan od najnovijih poduhvata - zidani akvarijum od 7000 litara:ln11.jpg

Link to comment

Kao što rekoh, na žalost, akvarijumi nisu moji. Ovim akvarijumima samo pokušavam da dočaram lepotu sveta akvaristke.Ovaj prvi akvarijum ima staklo debljine 24mm. Nećeš verovati, ali za ovaj akvarijum se voda ne omekšava. Bio bi preveliki posao unapred pripremiti makar i trećinu vode za redovnu zamenu.Umesto toga, do akvarijuma je dovedena topla i hladna voda, kao i posebno izrađen odvod:_161275588_radom3.jpg_107517060_radom4.jpg

Edited by cika tale
Link to comment

Mislim da se ljudi prilicno obeshrabre citajuci na netu sta se sve pise o akvaristici. U mom akvarijumu ima verovatno blizu sto ribica, a poceo sam pre 3,4 godine za desetak. Mislim da promena vode suvise cesta nije dobra po njih, ja jednostavno dolijem ono sto ispari i to je sve; zamenim 25% vode jednom u tri meseca, ako ne i redje. Mislim da ribicama ne godi ako ih puno uznemiravamo.

Link to comment
znam,to svi kazu a meni to zvuci kao opravdanje i olaksavanje savesti...
Lepo je kad brineš o životinjama ali, ne idi u krajnost.U prirodi bi ribice bile izložene gladi, trovanju, predatorima, promeni klime, i ginule bi u svakavkim mukama.U veštačkim uslovima ovi elementi su eliminisani i one mogu da žive u izobilju i duže nego što im je prosečan vek. Ne verujem da im nedostaje to preganjanje po prirodi...Ni ja posebno ne žurim sa menjanjem vode. Ne rizikujem da ih potrujem sa ovom vodom kojom truju nas  :DPrimetio sam da neke vrste mogu komotno da žive i u mutnijoj vodi, tako da nekada ni nema potrebe da se voda menja toliko često.Ono što je teško, je napraviti okruženje u kom će pojedine vrste krenuti da se razmnožavaju, tek tada vidiš da im je sve po volji.Tako npr. razbore koje sam imao, traže posebnu biljku ispod čijeg lista "plešu", a mužjak sijamskog borca pravi gnezdo od mehurića pre parenja.Meni to nije pošlo za rukom da vidim. :(Neki ljudi savetuju da se ubaci mahovina da bi tek izlegle ribice mogle da se kriju od većih i gladnih.Ima tu toliko toga da se zna i nauči.Uglavnom, za sve te poduhvate, tim ljudima treba dati diplome, jer poseduju toliko znanja o svetu u vodi  :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...