Jump to content
IGNORED

Zimnica


April

Recommended Posts

Prvi put u životu ostavili turšiju. Ono malo burence od 25l, pa Bože pomozi. Dobili recept od drugarice čija je turšija uvek najbolja, nabavili sve traženo, uključujući i fatalno BIP sirće(što to, nemam pojma, ali je kao jako bitno) i sad ostaje da čekamo da vidimo šta smo uradili.

 

Zamalo smo ove godine odustali od ajvara. Spremili prvu turu cepkanih paprika - sama voda. Ove poplave su urnisale papriku, tako da sam se pripremio za onaj kupovni ajvar koji se spominje na topiku. 

 

Međutim, prošle nedelje negde u Bačkoj naletimo na ljude koji prodaju iz gepeka, ne budem lenj, stanem; kupimo samo jedan džak, doduše poveći, 18 kg, i napravimo malo ajvara, koji je ispao odličan. Tako da, ako se neko odluči na avanturu pravljenja ajvara, pindžura, kiselih paprika i sl., ova zadnja tura paprika izgleda da je dobra zahvaljujući miholjskom letu u oktobru(septembar nas je prodao samo tako).

Link to comment

kada se pravi ajvar, nikako ne treba bacati onu vodu koja ostane kada se paprike cede preko noći. voda se nalije u male plastične kese od 1/2 litre i zaledi. sadržaj pola te kese (lako se odfikari nožem) bude odličan začin za džuveč, bolonjez, čorbu...

Link to comment

kada se pravi ajvar, nikako ne treba bacati onu vodu koja ostane kada se paprike cede preko noći. voda se nalije u male plastične kese od 1/2 litre i zaledi. sadržaj pola te kese (lako se odfikari nožem) bude odličan začin za džuveč, bolonjez, čorbu...

 

 

ovo je odlicna ideja!!

Link to comment
  • 2 weeks later...

kupio 8-9 kila kupusa. srpski melez, prosaran ljubicastim, manje, tvrde glavice. zena i ja smo sami, ne kuvamo kupus, sarmu cu verovatno probati da napravim, 10x tokom zime salata i to je to. za prvi put dovoljno. sad treba da kupim bure pa je to misterija koliko da uzmem. valjda cu potrefiti.

Link to comment

 

Citav kupus ti mora biti ispod vode inace ce ti se pokvariti. Nije problem ako uzmes vece bure pa ga napunis do pola.

Problem je ako viri. Kupus kisele anaerobne bakterije. Tako neki vrag.

Link to comment

Skeptican sam prema secenju kupusa pre kiseljenja, javlja mi se da bi se ta kontaktna povrsina kupusa i salamure mogla zbrockati. Ja i kad kupim kiseli kupus, koliko god da je dobar, bacim spoljne listove jer su meksi. Kako solis te cetvrtke i polovine?

Link to comment

Ukoliko ti kupus ispadne previse kiseo, mada nece ako je na hladnom, samo ga prije motanja sarme isperi hladnom vodom.  Najvjerovatnije ćeš imati suprotan problem, trebaće ti više vremena da se ukiseli. Vremenom će ti se pojavljivati nekakva pjenica na vrhu, nije to nikakav problem samo bi trebalo da je ukloniš. Najbolje da ga pokriješ gazom i onda je jednom nedjeljno ispereš.

 

A kisele četvrtine i polovine samo isjeci na sitno i zalij maslinovim uljem. :D

Link to comment

Dada, ja pravio prošle godine (možda sam i pisao ovde) jerbo sam dobio iz sela dva džaka zelene paprike.

Ne bih se složio da je lepši od pravog, crvenog ajvara, al' ukusi su različiti...

Link to comment

Газзо, пошто ти имаш малу количину теби ће се пре укиселити, ако хоћеш експрес, стави пар главица унутра (у топлу кујну) да се брзински киселе. Затворене у нешто, наравно.

Да, и добар камен набави.

Шта људима сине

 

 

 

 

 

едит:

јел има у Београду да се купе сирови инћуни у свежем стању?

Хоћу да их усолим једно 3-4 кг

Edited by kapetanm
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...