Jump to content
IGNORED

Slovenska mitologija, ima li pouzdane literature?


Vam

Recommended Posts

Pre izvesnog vremena sam u razgovoru sa boljom polovinom shvatio da iako sebe smatram relativno obrazovanom osobom, o slovenskoj mitologiji znam koliko i prosecan Norvezanin. A da stvar bude gora, "na prvu" mogu da nabrojim veci deo nordijskog panteona...Sad, mislim da su tome pre svega pomogle epizode Tora u Stripoteci :lol: , ali svejedno, nije opravdanje. Zna li neko literaturu koja je pouzdana i gde se moze naci?

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    16

  • Fantom iz Opere

    9

  • Hamlet Strašni

    6

  • Malvo

    6

Kad je mene to ofrlje zanimalo citao sam Slovensku Mitologiju od Luja Lezea koja zanemaruje apsolutno sve devetnaestovekovne nacional-romanticarske izmisljotine i bukvalno krece istrazivanje ovog pitanja iznova.khm-khm

Link to comment
Kad je mene to ofrlje zanimalo citao sam Slovensku Mitologiju od Luja Lezea koja zanemaruje apsolutno sve devetnaestovekovne nacional-romanticarske izmisljotine i bukvalno krece istrazivanje ovog pitanja iznova.khm-khm
E hvala puno :Hail::lol:
Link to comment

Velika je nelogicnost sto se kod nas u skoli uopste ne uci o predhriscanskoj mitologiji Srba i Slovena. I tako je bilo i pre, kada SPC nije mogla da primirise obrazovnom sistemu tako da razlog nije neki politicki uticaj Crkve (ako mozda to jeste bio razlog do 1945.) vec puka nezainteresovanost za sopstvenu proslost i kulturu. Tako da se desava da ce neko u Srbiji u skoli pre bubati starogrcki panteon nego li ce biti pomenut staroslovenski.Sad, na koju slovensku mitologiju mislis? Rusku? Poljsku? Nasu? Sve je to kompleksna tema jer iz predhriscanskog perioda nam nije ostalo skoro pa nista, pa su izvori uglavnom "strani" (npr. grcki, arapski pisci iz tog doba) ili se izucavaju narodni obicaji koji su preziveli hristijanizaciju u manje-vise izvornom obliku i uporedjuju sa obicajima kulturoloski slicnih naroda cija je predhriscanska religija bolje poznata (npr. sa Germanima).Klasicna literature sto se nase mitologije tice ti Veselin Cajkanovic - Srpska religija i mitologija, O srpskom vrhovnom bogu, i sl. Stivo je interesantno ali je moguce da je dosta prevazidjeno s obzirom da je poslednju knjigu objavio 1941. (umro je 1946.). Ima na netu isecaka iz njegovih dela, npr. http://www.svevlad.org.rs/knjige_files/caj...ligijasrbi.html (sajt mi izgleda sumnjivo, ali ovo je veran prepis iz Cajkanoviceve knjige - za ostatak sadrzaja na tom sajtu ne garantujem da vredi ista, mada, cini mi se da su uglavnom prepisi). Od novijih dela imas Aleksandra Lomu - Prakosovo, bavi se predhriscanskim korenima srpske epike.

Link to comment

Најбоље и најцењеније дело што се тиче овог проблема је вероватно "Српска етномитологија" Слободана Зечевића. Дело је обимно, бави се многим проблемима и изузетно је занимљиво, бар мени. Књига није јефтина, али се лако може пронаћи у књижарама. Мислим да је има књижара на углу Краљице Наталије и Кнеза Милоша.

Link to comment

I sta god da radite, izbegavajte "Sistem srpske mitologije" Sretena Petrovica. Improvizacija i sanjarija u stilu XIX veka, sa ogromnim pretenzijama koje se jos u naslovu vide.

Link to comment

Не знам како сам заборавио да споменем Веселина Чајкановића. У свакој боље опремљеној библиотеци имате његова сабрана дела.

Link to comment
  • 2 weeks later...
I sta god da radite, izbegavajte "Sistem srpske mitologije" Sretena Petrovica. Improvizacija i sanjarija u stilu XIX veka, sa ogromnim pretenzijama koje se jos u naslovu vide.
Сретен је квалитетан аутор, све књиге су му добре. Он је баш тип научника који воли да полемише, зато је и користио нпр. Велесову књигу [да би подстакао полемику о њеној аутентичности] јер је приметио да се неки делови Велесове књиге поклапају са материјалом са терена.
Link to comment

Secam se da sam gustirajuci Slovensku Mitologiju jos odavno, se izmedju ostalog i lozio da cu jednom u zivotu biti u *prilici da posetim mesto kojem je posvetio dosta paznje u knjizi: radi se o ostatcima hrama Svetovidu na rtu Arkona, na Rujnu (u Nemackoj), poslednjem velikom uporistu slovenskog paganizma pred naletom hristijanizovanih Germana. I sad sam, inspirisan Fantomovim burnim, ali po svemu sudeci kratkotrajnim PPP stintom, guglao malo te neke stvari koje su mi ostale u glavi citajuci Lezea i naletih upravo na ovo: Baltičko more progutalo Svetovidov hramToliko o tom. Veoma tuzan zavrsetak, no u isto vreme zavrsetak koji je prilicno u duhu cele price. Odnelo ga more, zamisli ? Sjajna rezija, nema sta.

*logika petnaestogodisnjaka - satro zivotni put ce ga navesti bas na Rügen u Vorpommern-Mecklenburg-u :lol:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...