Jump to content
IGNORED

Sterilizacija i mi


Miralem

Recommended Posts

  • 2 years later...

Mislim da je sterilizacija besplatna samo za usvojene živuljke, a inače kažu da po nekim istraživanjima duže žive sterilisane i kastrirane životinje. To je verovatno u vezi sa smanjenim procentom oboljevanja od raka. 

Link to comment
  • 3 years later...
Mislim da je sterilizacija besplatna samo za usvojene živuljke, a inače kažu da po nekim istraživanjima duže žive sterilisane i kastrirane životinje. To je verovatno u vezi sa smanjenim procentom oboljevanja od raka. 
Sterilizacija kuja kao prevencija pojave karcinoma reproduktivnih organa jeste odlučujući i dovoljno opravdan motiv kod vlasnika, posebno za rase kod kojih se kancer javlja u visokom procentu...tipa nemački bokser. Ali kastracija vlasničkih mužjaka iz istog razloga nema za sada racionalno opravdanje jer karcinom testisa jednako redak kao i karcinom unutrašnjih organa i ne mogu se uporediti sa jako visokom stopom kod ženki. Za takvom intervencijom često posegnu vlasnici koji imaju pse koji su socijalizovani ali pokazuju izrazitu agresivnost ka drugim mužjacima ili ona još gora varijanta ka svim psima. Zavisno od korena uzroka takvog ponašanja, može se umanjiti stepen agresivnosti ali ne razumem zašto bi po temperamentu stabilnog, zrelog i socijalizovanog mužjaka sterilisali sem iz onog najsebičnijeg razloga da bude poslušniji kada u šetnji ili jurnjavi po parku naleti na kuju u teranju. Sterilisan mužjak ne može da luči testosteron i postoji velika mogućnost da u kontaktima sa drugim mužjacima uvek bude na prvu loptu "submisive" da spusti glavu i uši i pre one ,,neutralne" faze kada se njuškaju i odmeravaju što je apsolutno prirodno, instinktima vodjeno i poželjno ponašanje. Rotvajlera koji živi u dvorištu sa još tri mlada goniča, nakon sterilizacije ova banda maltretira a bio je alfa u dvorištu što je i prirodna hijerarhija jer je i najstariji i najveći.
Nisam u skorije vreme pročitao neko stručnije štivo na tu temu pa ako sam nešto propustio neka me neko ispravi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...