Jump to content
IGNORED

Foto tehnike


micke

Recommended Posts

Za mnoge nije bitan samo krajnji proizvod, vec i proces - ovo se naravno odnosi samo na one koji sami rade svoje filmove i fotografije. Za neke od nas, nista ne moze da zameni miris hemikalija i onu neizvesnost sta ce da se pojavi prilikom razvijanja. Postoji takodje fascinacija starijim foto-aparatima samim po sebi (posebno srednjeformatnim).
Mnogi profesionalci su se bas zbog svojih tehnologija po kojima su prepoznatljivi zadrzali na filmu. Na kraju krajeva, sto rece Hefestus, nije bitan medijum - bitan je krajnji rezultat. A prica digitalci v.s. film - gledao sam (nemam link, na zalost) test koji je neki tip pravio uporedjujuci stari Haselblad sa novim digitalnim - digitalni je ostriji, sa slicnim dinamickim rasponom, manje shuma i vecim mogucnostima za manipulaciju - ali ipak, na skeniranom slajdu sa "stare" kamere (potpuno isti motiv, svetlo, ekspozicija, otvor blende) vidi se neka gama, ton, koji na digitalnom ne postoji. Kao kada poredis zvuk sa kompakt diska i gramofonske ploce:).Film ima dushu (mene je od kad znam za sebe fasciniralo pojavljivanje senki, ostrih linija, obrisa na papiru potopljenom u razvijac pri diskretnom crvenom svetlu laboratorijske lampe)edit: od kad se bavim kompjuterskom grafikom, frustriran sam velicinom pixela - piksel je mera svega sto izadje sa graficke karte. Kod fotografija (slika, skulptura) mera detalja je atom. Superiorno u svakom smislu. Edited by CowBoy
Link to comment
  • Replies 830
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    108

  • jms_uk

    103

  • Zmitjkoe

    99

  • Caligula

    75

Top Posters In This Topic

Posted Images

ja pre neki dan pazario dva paketa polaroid filma/papira :D da malo reaktiviram i to.a merkam i ovo
Kažu da je ovaj aparat najbolji za fotografisanje svadbi, zbog mogućnosti da uhvati sve nijanse bele.
Kao kada poredis zvuk sa kompakt diska i gramofonske ploce:).
Ovo je poenta, mislim, bilo pa prošlo! živimo u takvom vremenu gde se samo još po neko (kao Indy) otima nečemu što neumitno dolazi. Tako je u svemu pa i u ovoj oblasti. Mlađi više biti nećemo, ostaje nam samo žal za mlados'. :)
Link to comment
Ovo je poenta, mislim, bilo pa prošlo! živimo u takvom vremenu gde se samo još po neko (kao Indy) otima nečemu što neumitno dolazi. Tako je u svemu pa i u ovoj oblasti. Mlađi više biti nećemo, ostaje nam samo žal za mlados'. :)
Mislim da si me pogresno razumeo. Masa ljudi koju znam koji koriste i film (naglasavam to "i" - jer je bitno) je daleko mladja od mene ("deca"). Stavise, kad sam video sta neki od njih rade, oni su mene inspirisali. :) Nije nas bas ni tako malo (pored flickra, vidi npr. http://www.smellsfunny.net/ gde sam imao cast da i ja visim). Reci da ce filmska fotografija prestati da postoji zato sto postoji digitalna bi bilo slicno kao reci da ce ljudi prestati da koriste bicikle zato sto postoje automobili. To je jednostavno "nesto drugo".
Link to comment
jedno skroz pocetnicko pitanje: kako da smanjim foto u smislu kb-ojtova i jel to uopste moguce? i kad kropujem foto dimenzije ostanu iste, naravno. inace koristim irfanview.
saveas.jpgKad save-ujes sliku u irfanview, imas ovaj mali dijalog box sa strane - smanji "kvalitet", za puno namena 80% je OK. Velicina fajla ce se dramaticno smanjiti (zavisi i od fotke, nije uvek isto).
Link to comment
saveas.jpgKad save-ujes sliku u irfanview, imas ovaj mali dijalog box sa strane - smanji "kvalitet", za puno namena 80% je OK. Velicina fajla ce se dramaticno smanjiti (zavisi i od fotke, nije uvek isto).
aha, vidjah taj prozorcic ali nisam znala sta da mu radim pa sam ga ignorisala.tanks indy :) sad ima da se bacim na sredjivanje fotki. bas sam se naostrila ( da ne kazem primila).
Link to comment
Mislim da si me pogresno razumeo. Masa ljudi koju znam koji koriste i film (naglasavam to "i" - jer je bitno) je daleko mladja od mene ("deca"). Stavise, kad sam video sta neki od njih rade, oni su mene inspirisali. :) Nije nas bas ni tako malo (pored flickra, vidi npr. http://www.smellsfunny.net/ gde sam imao cast da i ja visim). Reci da ce filmska fotografija prestati da postoji zato sto postoji digitalna bi bilo slicno kao reci da ce ljudi prestati da koriste bicikle zato sto postoje automobili. To je jednostavno "nesto drugo".
Verovatno ima mnogo ljudi što još uvek skupljaju salvete i značke, slušaju LP i singliće (ja na primer,kad ugrabim vremena), šalju pisma poštom... ali neumitno to izumire, samo je pitanje vremena.Pa pogledaj samo brzinu života danas u 21 veku (verovatno je ludilo i kod tebe) tako da se ima sve manje vremena za takve opuštene stvari, nažalost.Hoću da kažem da ti ja zavidim na entuzijazmu i vremenu koje odvajaš na razvijanje fotki, ja sebi to ne mogu da priuštim.Svaka ti čast na fotografijama mnogo mi se dopadaju i zaista nemam šta o njima da komentarišem, osim da kažem da su f.e.n.o.m.e.n.a.l.n.e.:)
Link to comment
Verovatno ima mnogo ljudi što još uvek skupljaju salvete i značke...
Zaboravio si kukicanje i goblene. Ocito sam protracio vreme pokusavajuci da ti nesto objasnim (ali uvek postoji sansa da je neko drugi shvatio).
Link to comment

Indy, ono na fotki je lens flare (ne znam kako se kaže na srpskom) koji je deo snimka, a ne posledica "skeniranja". micke, bojim se da je Indy u pravu. Mogu da govorim samo o Flickru, ali s obzirom na to da je on jedna od najvećih online foto zajednica, verujem da se pravila koja na njemu važe mogu uzeti kao opšta - najveći majstori koriste skoro isključivo film. Znači, ne govorim o nekom što je baš lepo uhvatio pejsaž u vreme zalaska sunca (kao ja :lol: ) nego o vrhunskim umetnicima koji najčešće potiču s dalekog istoka, baš iz onih zemalja gde je digitalna fotografija najdostupnija i najrasprostranjenija. Već sam ranije ostavljala link, ali ponoviću ga sad - photostream Tommyja Oshime. Osim što je vizionar i genije, izuzetno ljubazan čovek, uvek spreman da pomogne ljudima koji traže savet. Ako pogledaš njegov profil, videćeš spisak opreme koju koristi, a čija se vrednost meri desetinama hiljada dolara, ali više ume da uradi s Holgom i Lomo LC-A (i to pokvarenim, kako sam kaže) nego većina digitalnih fotografa s Canonom 5D.

Link to comment
Zaboravio si kukicanje i goblene. Ocito sam protracio vreme pokusavajuci da ti nesto objasnim (ali uvek postoji sansa da je neko drugi shvatio).
WTF??? :blink: No comment@maxiniko ne kaže da Indy nije u pravu, šta je bolje to je valjda svima jasno, a takođe i šta je savremenije i jednostavnije (instant, a opet daje prihvatljive rezultate), pa ako to iz mog pisanja nije jasno ja ne znam kako da to objasnim.
Link to comment

Da, ali ne govorimo o najnovijoj generaciji kompjuterskih procesora, pa da je dobro što su savremeniji i jednostavniji (btw, ne postoji jednostavniji foto-aparat od Holge, a mnogi je veoma ozbiljno shvataju ) nego o alatu kojim se "proizvodi" vizuelna umetnost (ako govorimo o umetničkom aspektu fotografije; ako govorimo o hobističkom, onda si svakako u pravu) i u tom slučaju "prihvatljivi" rezultati najčešće nisu dovoljni, uprkos užasno brzoj tržišnoj ekspanziji i tehničkim poboljšanjima.

Link to comment
WTF??? :blink: No comment
To (citirano) savrseno opisuje moju reakciju na tvoj komentar sa "znackama i salvetama" (salvetama, hebote?! - sta si mislio da postignes tim poredjenjem, simpatije kod mene?), posto sam se ja propisno potrudio da prikazem (tebi i drugima) moje razloge za dalje koriscenje filma.Sto ono kazu Srbi, Over & Out
Link to comment

Pazi, moje najlepše fotografije su urađene starim Zenizh-om koji jadan pred kraj ni zavesicu nije mogao da otvori do kraja, ali (ja bar mislim, ispravite me ako grešim) ovde svi spadamo u hobističku graupaciju koja teži da napravi što bolju fotografiju, neko ima malo više vremena/mogućnosti/para/dara... pa samim tim ima i različite rezultate.edit: daraedit2: "značke i salvete" kao i recimo "onaj" Politikin zabavnik i još neke stvari me podseća na davno prošla vremena, ništa drugo.

Edited by micke
Link to comment
edit2: "značke i salvete" kao i recimo "onaj" Politikin zabavnik i još neke stvari me podseća na davno prošla vremena, ništa drugo.
Bilo je - u medjuvremenu - nekoliko postova koji su pokusali (mislim) argumentovano da pokazu da to nisu davno prosla vremena. I posle toga dobih znacke i salvete. E, pa... sto nisi odmah rekao da sve znas, da se ne smaram. Sad stvarno da ne smetam vise ovoj lepoj temi.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...