Jump to content
IGNORED

Egipat


adasevic

Recommended Posts

Jedan mali slatki Egipcanin :)cd042jz7.th.jpgDa imate predstavu koliki je stvarno jedan kamen od kojih je napravljena piramida cd015dy5.th.jpgIdemo u Aleksandriju, inace grad u kojem se izuzetno oseca duh EvropeBiblioteka:cd060dg8.th.jpgTvrdjava i mesto gde se kao nalazio svetionikcd079zh9.th.jpgJedna od dzamija u Aleksandriji...cd087db0.th.jpg

Edited by žaro
Link to comment
  • Replies 177
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    37

  • žaro

    12

  • Kudravi Gaucos

    12

  • Musharaf

    8

Evo da napravim malu promenu, postavicu 3 videa, prvi je pogled na kairo sa brda gde se nalazi alabaster dzamija, na drugom se vidi dzamija, a treci malo saobracaja :PKao sto rekoh, ima dosta, tu su jos Luxor, Asuan, Abu Simbel... dosta toga... ako ste zainteresovani mogu postaviti... LM ako ovi klipovi opterecuju stranicu sorry

Edited by žaro
Link to comment
O tom Branku iz Kontikija se prica na sve strane, i verujem da cu sledeceg proleca da saznam zasto :D
branko je apsolutni car! imala sam sreću da vodi grupu sa kojom sam boravila u egiptu. pored toga što mnogo zna, način na koji komunicira sa ljudima i na koji prezentuje činjenice je neprevazidjen. boravak u egiptu bez njega bio bi siromašniji, izmedju ostalog, za 1 urme u čokoladi. :mljac: inače, čovek je novinar po stuci, i koliko čujem, sprema se da izda knjigu o egiptu.
Link to comment
branko je apsolutni car! imala sam sreću da vodi grupu sa kojom sam boravila u egiptu. pored toga što mnogo zna, način na koji komunicira sa ljudima i na koji prezentuje činjenice je neprevazidjen. boravak u egiptu bez njega bio bi siromašniji, izmedju ostalog, za 1 urme u čokoladi. :mljac: inače, čovek je novinar po stuci, i koliko čujem, sprema se da izda knjigu o egiptu.
Ja se ne secam imena mog vodica ali mislim da je to taj gospodin. Samo reci hvale. Evo sad cu uraditi upload videa gde se vidi i cuje. Edited by žaro
Link to comment

Pa dobro, ako se već svi fale da to uradim i ja :D . Bejah prošle godine, negde u oktobru i moj savet svima je da u julu i avgustu ne prilaze ovom delu sveta. U oktobru je bilo užasno vruće, mogu da zamislim kako je u julu/avgustu.Elem, za razliku od ovih grobara i onog semenkara, moja malenkost je išla na sirotinjsku varijantu - Hurgada (nekih 7 dana) i Kairo (3 dana), hotel sa 3*, doručak i večera :P . Agencija Kontiki, jedan od vodiča (glavni da kažem) je bio gore spomenuti Branko. Sam put je bio nešto jače od 500 evra, a ekskurzije (išli na sve osim na podmornicu) su se dodatno plaćale (mislim da me je izašlo još 300-tinak evra sve ostalo). Ovo čisto da ljudi znaju cene orijentaciono. Pošto sam bila prošle godine, dosta toga mi je već isparilo iz glave ali ću pokušati da se prisetim nekih stvari.Hurgadu ja teško mogu nazvati gradom. Po meni, to je jedan veliki hotel jer je tamo sve, ali bukvalno sve, podređeno turizmu. Hurgada je bila jedno malo selo pre nego što su shvatili da imaju more. Ona se, inače, proteže u dužinu nekih 30-ak kilometara, a u širinu možda jedan ili tako nešto. Ispred nje je more, a iza Sahara.Kao što rekoh, bile smo u hotelu sa tri zvezdice, nama sasvim dovoljno pošto smo u sobama samo prespavale. Bilo je čisto i imale smo toplu vodu što nam je i bilo najvažnije. Hotel je imao svoju plažu (morali smo da pokazujemo kartice), ali je do nje trebalo nekih 5 minuta pešaka, ništa strašno. Inače, za razliku od nekih skupljih hotela u tom delu Hurgade, naš je imao pravu plažu, peščanu, ne betonsku.egipat334ti2.th.jpgOno na šta moraš da se navikneš je da pešačiš i pešačiš do dubine - ali isplati se (pred kraj nailaziš na korale na koje sam se pošteno izgrebala :( ). Boja je zaista fantastična, a iako je duboko metrima, ladno možeš da vidiš dno - fenomenalno. Hrana je, naravno, evropska, ali su začini njihovi - malo jača hrana za moj ukus, ali se nekome to i svidi. I oni imaju dva soka - žuti i crni. Sobarice su naravno muškarci.Hurgada nije mesto gde dolazite da se izludujete i ne znam kako zabavite, nije to ta vrsta letovališta. Imaju oni barove i slično (mislim čak i neku diskoteku), ali nas to nije previše zanimalo (ovo sve govorim za naš deo Hurgade, suviše je ona velika da bih se usudila da generalizujem). Inače, mi smo svega tri-četiri cela dana proveli u Hurgadi jer smo svaki drugi dan išli na neki izlet.Prvi na koji smo otišli bila je Sahara, a domaćini beduini. Inače, za razliku od našeg poimanja Sahare, treba reći da je dotična uglavnom (nekih 70%) kamena pustinja. Mi smo zakačili baš taj deo. Priznajem da sam očekivala da džipovima skačemo po onim dinama, ali ništa od toga :( .Ovo je naš konvoj (u Egiptu se stalno ide u konvojima, kasnije ću i zašto):egipat028xk2.th.jpgA ovo su beduini/ke:egipat057wm3.th.jpgInače, ovo što spremaju na, hm, nečemu :lol: , isto prave i tetke moje keve - i to mnogo ukusnije (bar ima soli). Po mom mišljenju, ovo nije pravo selo beduina, nekako imam utisak da je sve pripremljeno za turiste. Jednostavno, ne verujem da bi oni dopustili da im mi vršljamo po kući (no, to i nije toliko bitno). Jedan od dokaza:egipat058kf2.th.jpgSa druge strane, prija im da lako zarade novac dopuštajući nam da jašemo kamile. Ako baš želite da jašete kamilu (zanimljivo iskustvo, pogotovo pri silasku sa iste :unsure: ) ovo je pravo mesto da to uradite. Jašete nekih 200-tinjak metara (po 100 u svakom pravcu) i to kroz pustinju, njihovo prirodno stanište. Platite neku siću beduinkama (ne sećam se više), dok bi vas u Hurgadi ili, ne daj bože, kod piramida, odrali.Tu možete videti još neke reptile i gmizavce (tome nisam prišla ni na 50 metara <_< ), dati kamili da pije iz vaše flaše, pomaziti koze, fotografisati se sa magarcem (ovo smo samo mi uradile jer smo uspele da nahvatamo nesrećnika :lol: ), a i da pijete gazirano piće (neko je već spomenuo - pepsi u sred pustinje :D ):egipat077yl3.th.jpgJedan od razloga za odlazak na ovaj izlet (mislim da košta nekih 10-15 evra) je i mogućnost da prisustvujete zalasku sunca u pustinji. Naravno, u našem terminu je bilo oblačno angry.png . Ipak sam uspela da uhvatim zalazak sunca drugi dan, ali iz autobusa:egipat343tr8.th.jpgI jedna fotka sa istog izleta, a koja se meni mnogo sviđa:egipat022pu8.th.jpgOvo je za početak, kad se vrnem kući stiže i ostatak.

Link to comment

Pa da se nastavi.Sledeći izlet (bolje rečeno putešestvije) je bio Luksor. Doduše, dosta toga je trebalo obići pre dolaska u isti. Na ovaj izlet treba da idu samo oni u dobroj kondiciji pošto se kreće ujutru oko 5, a vraća se posle 11 uveče.Jedna od zanimljivosti na samom putu je i kućica za stražareegipat100bya0.th.jpgNa žalost, u ovoj nije stajao čika sa mašinkom, ali lako možete da ga zamislite.Prvo se posećuju kolosi Memnona, a onda hram kraljice Hatšepsut. Ovo je pogleda sa samog stepeništa hrama (obratite pažnju kako je jasna linija između doline Nila (ono gde je zelenilo) i pustinje):egipat138ct1.th.jpgE sad se može ispričati zašto turisti u Egiptu idu u konvojima. Levo na ovoj slici (ne vidi se) postoje neka udubljena u steni, koliko se sećam, to su bili grobovi:egipat156ll1.th.jpgTamo negde oko '98-e, grupa ludaka (verovatno neki islamski fundamentalisti, ne sećam se više tačno) je izletala iz tih rupa, pohvatala grupu turista koji su se u tom trenutku tu našli (njih par desetina - Evropljani, Japanci, Australijanci...) i pobila ih. Nakon toga, a pošto su se indcidenti često dešavali, zapadne zemlje su poručile Egipćanima ili da reše problem bezbednosti ili ništa od turizma. Nakon toga se uvela obaveza da se putuje isključivo danju i u konvojima pod oružanom pratnjom. Moram da priznam da je ova priča na mene daleko dublje delovala nego sve ono oko starog Egipta.No, da se vratimo lepšim stvarima - ovo je originalna boja, ludilo:egipat141zw4.th.jpgSledeća stanica je dolina kraljeva gde se ulazi u jedan od grobova (to se menja, čas otvaraju jedne, čas druge). Ovde je fotkanje zabranjeno :D :egipat162qd4.th.jpgNaravno, kako reći da ste bili u Egiptu, a da se nista provozali Nilom. Rečeno nam je da je izuzetno zagađen i da se ne dodiruje. Egipćanima to ne smeta:egipat200ji6.th.jpgNakon ručka, kreće se ka Karnaku koji se nalazi 2-3 kilometra od Luksora. Jedina fotka koju ću vam dati je ona gde se vidi gužva, čisto da znate sa čime ćete se nositi:egipat252wv7.th.jpgOvo sam uhvatila kada je bila najmanje ljudi ispred mene :D . Na kraju dana se napokon stiže do Luksora. Brat blizanac ovog obeliska se nalazi u Parizu:egipat256ce7.th.jpgMislim da se svaka žena ovde slikala (kažu da su Italijanke najluđe - strpljivo čekaju u redu da bi se slikale pojedinačno) :lolol: :egipat262bmx1.th.jpgUglavnom, ovo je ubedljivo najteže putovanje jer u autobusu se provede u cugu, koliko mogu da se setim, 5-6 sati - prvo ujutro, a onda uveče kada se vraćate u Hurgadu i ne treba voditi malu decu sa sobom jer to ne mogu da izdrže, pogotovo kada je vruće. Jedna zanimljivost sa ovog izleta: dok smo bili u Luksoru, počela je da pada kišica - kažu da se to desi jednom u 10 godina :) .

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...