Jump to content
IGNORED

Stanje u zdravstvu(TM)


JozoMujica

Recommended Posts

Ima lekara koji sami biraju da spajaju smene i odrade po nekoliko dezurstava odjednom. Njihova logika je da tako skupe po 50-60 slobodnih dana u godini (valjda im placaju samo 4 dezurstva mesecno, a sve preko toga idu slobodni dani), koje onda spoje sa 30 dana odmora i odrade 3-4 meseca na nekoj privatnoj klinici, ili ta 4 meseca jednostavno odmaraju. Onda imas problem u ustanovi kad dodjes u situaciju da u smeni nema hirurga, jer su svi na odmoru.

 

Može tako, a često rade npr četvrtak dežurstvo, i ostaje im petak/sub/ned slobodna za privatnu praksu. Pa se tako nedeljom ujutro opušteno rade stabilizacije kičme/sise/kukovi/štagod u privatnoj praksi, a ostatak nedelje se guli na državnoj sisi. Sve u svemu, sistem funkcioniše za sada, a dokle će ne znamo.

Link to comment

Moj otac je operisao šaku na VMA pre skoro mesec dana. Došlo je do nekih komplikacija, rana se bila inficirala, oporavak teče dosta sporije od očekivanog. Ima zakazanu kontrolu za utorak, ali danas se rana opet otvorila, šaka je dosta otečena i boli ga. Otišao je na VMA na hitnu da vidi da li je nešto ozbiljno, situacija je realno dosta lošija nego kad je poslednji put bio na kontroli. Videli su da ima zakazano za utorak, rekli su mu da dođe tad, ranu nisu ni pogledali. 

Čovek ostao zatečen, samo se vratio kući.

 

promasila sam dan. mislila sam da je danas sreda pa da pitam sta je bilo.

Edited by darling
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ljudi kakav su haos ovi SNS sistematski pregledi, pa vi ne možete da verujete.

Prvo pozivani su ljudi da dodju u nedelju da rade bez ikakvog reda i dogovora, na naredbu.

Drugo, na preglede su dolazili ljudi bez ikakvih indikacija, čak su primani ljudi koji i nemaju knjižice.

Nalazi su se pisali slobodnom rukom na polovini A4 formata bez ikakvih pečata i bilo čega.

Ti ljudi koji dolaze na pregled nisu zavedeni u ZISu /to vam je ovaj nov fensi šmensi informativni sistem za zdravstvo što su nam ga uvaljali makedonci i Komtrejd/.

Čim nisu zavedeni u ZIS onda se njihovi pregledi ne mogu fakturisati, a to znači da neće niko biti plaćen za te preglede niti za bilo koje usluge. Ne može da se zaduži materjal koji se potroši pri pregledu /rukavice, gel, filmovi, itd itd/ niti šta drugo. To ide direktno na račun zdravstvenih ustanova.

Kad je pitano kako će se računati lekarima i tehničarima sve to rekli su da će dobiti dva slobodna dana. To nas onako široko časte :D

Nema nigde nikakvog papira sa naredjenjem da moraju da se odrade ti pregledi, niti bilo kakve druge asministracije koja bi ukazala da se ti pregledi rade.

 

Neverovatno! Čak i za standarde SNSa. Ovo me samo podseća na akcije dobrog starog Bojića iz ministarskog vremena!

Ovo danas bilo ponovo. Sad su radili ultrazvučne preglede i hormone štitne žlezde valjda... Stvarno, koliko sve to košta? Odakle novci? Ili će onaj ko to pita biti optužen da radi protiv interesa i pre svega zdravlja građana Srbije, i za atentat usput?

Link to comment

aj sad, nevezano za to ko je organizovao i sa kakvim zadnjim namerama, kako neko moze da hejtuje ovo nije mi jasno. ko da nam je primarna zastita na nivou danske pa svako moze da se pregleda kad mu padne na pamet, najobicnji ultrazvuk se ceka mesecima po domovima zdravlja. ne razumem.

Link to comment

Onaj kome stvarno treba ceka ultrazvuk mjesecima a sa druge strane se na preglede salju horde ljudi bez ikakvih indikacija. Masovna preventivna kontrola hormona stitne zljezde??

Cemu sluze famozni izabrani ljekari zbog cijeg neizabiranja je drzava svojevremeno prijetila ukidanjem zdravstvene zastite ako se sad bez zdravstvene knjizice upada na pregled po licnom izboru.

Ovo ima veze sa zdravljem koliko i sadnice japanske tresnje na Trgu sa Japanom.  

Link to comment
  • 4 weeks later...

Veoma bi mi znacila bilo kakva informacija od vas, znam da ovde ima i medicinskih radnika, ali mozda je neko imao iskustva u porodici ili ne-daj-boze licno. Radi se o tuberkulozi. Tata mi je pogresno lecen od upale pluca, na kraju se posle skoro 3 nedelje ispostavilo da ima tuberkulozu. A inace je od onih koji ne idu kod lekara pa mu se jos javio i  visok secer koji je sad uspesno stabilizovan i sve se iskomplikovalo da gore biti ne moze. Od citanja po netu se tresem, u petak vodim baku koja je sa njim zivi u istom domacinstvu, a naravno i ja kao uzi krug kontakta, da se isnimamo i uradimo sve sto treba. Znam da je izlecenje uspesno itd ali sam istraumirana prvenstveno zbog nje jer ima 82 godine, a onda i zbog sebe jer na zalost sam samo ja ostala da o njima brinem. Tata je trenutno  u bolnici u izolaciji i ceka da mu komisija odobri  i da ga prebace na  Ozren, pa me zanima da li znate nekoga ko je bio tamo, kakvi su uslovi, sta treba da mu spakujem pored uobicajenih stvari.

Takodje nemam uopste dovoljno informacija o tome kako da sad dezinfikujem celu kucu tamo kod njih, koliko videh asepsol i nije neko sredstvo  za to, trebaju mi  hloridi (valjda moze domestos), jer su ti mikrobi rezistentni, ne znam sta da pobacam, ne moze se sve prati na 60 ili 95 C....potpuno sam sludjena.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Stetoskop u koferu

 

Quote

Siromašna Srbija papreno plaća školovanje lekara koji završavaju na birou rada ili na Zapadu; bogata Nemačka sistematski školuje manje lekara nego što joj treba jer će uvek moći da vrbuje one iz zemalja koje se „nisu snašle“ u tranziciji.

 

Link to comment

Bio u Medigrupu na sistematskom preko firme. Ako ništa drugo efikasni, sve sam završio za 2 sata. O kvalitetu lekara nisam podoban da sudim ali barem su organizovani. Uopšte nema gužve, žalosno je koliko ljudi kod nas to ne može da priušti.

Link to comment
  • 2 weeks later...

“Because people are always carrying their cell phones even in situations where they would normally wash their hands before doing anything, cell phones do tend to get pretty gross,” says Emily Martin, assistant professor of epidemiology at the University of Michigan School of Public Health. Research has varied on just how many germs are crawling on the average cell phone, but a recent studyfound more than 17,000 bacterial gene copies on the phones of high school students. Scientists at the University of Arizona have found that cell phones carry 10 times more bacteria than most toilet seats.

Послато са F3311 уз помоћ Тапатока

Link to comment

Nedavno sam cuo za slicaj zene u frontu koju je napala neka bakterija, ta neka bolnicka, i jedva je prezivela postporodjaj i sumnja se da higijena u sali nije bila kako treba. Ove sto unose strokave telefone treba klati. Dobro, moze i otkaz. Ili makar razbijanje telefona o pod od strane nekog tamo ko se razume u svoj posao.

Link to comment

ako nekog zanima, evo izvestaja iz Specijalne bolnice na Ozrenu: ocu sam poslala grejalicu jer je grejanje jako lose iako je zima relativno blaga. Stari sistem koji je dotrajao, i koliko videh po stampi to traje vec 10 i kusur godina unazad. U celom kompleksu ne postoji nijedan tv aparat, cak ni u trpezariji, pa ako neko od bolesnika ima mogucnosti,  moze da donese. Strasno, s obzirom da konkretno tuberkulozni bolesnici tamo treba da provedu u proseku 2 meseca. To mi je sad sledece na spsiku, imam neki stari tv pa cu ga i ostaviti tamo kad otac izadje.  Postoji neka kao kantina gde se mogu kupiti  osnovne stvari, tipa voda, toalet papir, keksi, sokovi, ali nema nista od stampe. S obzirom da je bolnica u brdu 4,5 km od Sokobanje, moraju da zovu lokalni taksi koji dodje po njih, pa ih vrati gore, ne izadje puno jer podele trosak ako ih ide dvoje-troje pa tako eventualno mogu da nabave ono sto im treba.  Telefonska centrala u bolnici postoji, ali ne radi, tesko je doci do doktora jer se javlja samo na jedan telefonski broj, a cesto nije u lekarskoj sobi, sto je razumljivo. Sva sreca pa svi imaju mobilni, ali ima dosta starijih ljudi sa nekim sklj aparatima kojima ako crkne punjac, tesko ce osposobiti telefon.  Verujem da je na prolece i leto mnogo podnosljivije, jer je to ipak vazdusna banja i lepa je priroda okolo, ali sad u ovom periodu bas i nije, prilicno je sablasno i depresivno.

Pohvala za samo osoblje bolnice koje se dovija u tim neuslovima, i hrana koja je vise nego dobra.

Link to comment
5 hours ago, djeneralche said:

Nedavno sam cuo za slicaj zene u frontu koju je napala neka bakterija, ta neka bolnicka, i jedva je prezivela postporodjaj i sumnja se da higijena u sali nije bila kako treba. Ove sto unose strokave telefone treba klati. Dobro, moze i otkaz. Ili makar razbijanje telefona o pod od strane nekog tamo ko se razume u svoj posao.

koliko znam, jako su ceste infekcije klostridijom (valjda se tako zove) sto bas i nije normalno....malo se digne dzeva u medijima i to je to.

Link to comment
ako nekog zanima, evo izvestaja iz Specijalne bolnice na Ozrenu: ocu sam poslala grejalicu jer je grejanje jako lose iako je zima relativno blaga. Stari sistem koji je dotrajao, i koliko videh po stampi to traje vec 10 i kusur godina unazad. U celom kompleksu ne postoji nijedan tv aparat, cak ni u trpezariji, pa ako neko od bolesnika ima mogucnosti,  moze da donese. Strasno, s obzirom da konkretno tuberkulozni bolesnici tamo treba da provedu u proseku 2 meseca. To mi je sad sledece na spsiku, imam neki stari tv pa cu ga i ostaviti tamo kad otac izadje.  Postoji neka kao kantina gde se mogu kupiti  osnovne stvari, tipa voda, toalet papir, keksi, sokovi, ali nema nista od stampe. S obzirom da je bolnica u brdu 4,5 km od Sokobanje, moraju da zovu lokalni taksi koji dodje po njih, pa ih vrati gore, ne izadje puno jer podele trosak ako ih ide dvoje-troje pa tako eventualno mogu da nabave ono sto im treba.  Telefonska centrala u bolnici postoji, ali ne radi, tesko je doci do doktora jer se javlja samo na jedan telefonski broj, a cesto nije u lekarskoj sobi, sto je razumljivo. Sva sreca pa svi imaju mobilni, ali ima dosta starijih ljudi sa nekim sklj aparatima kojima ako crkne punjac, tesko ce osposobiti telefon.  Verujem da je na prolece i leto mnogo podnosljivije, jer je to ipak vazdusna banja i lepa je priroda okolo, ali sad u ovom periodu bas i nije, prilicno je sablasno i depresivno.
Pohvala za samo osoblje bolnice koje se dovija u tim neuslovima, i hrana koja je vise nego dobra.
aj bre da skupimo za neki televizor za tamo, ex plus jedan? :unsure:

ako hoce da uzmu, naravno...

sent from bubamoto

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...