Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

Hvala :) Uvek se setim kiflica kad dodje jesen tako da ovu sezonu planiram da dočekam spreman.

 

Ovde je još vrućina tako da će danas da padne mascarpone sladoled sa puterom od kikirikija.

Link to comment

Jel leblebije iz konzerve treba natapati preko noci?

 

mogao bih konacno ovo da napravim

 

edit: ako ovo vazi za sve nece moci za ovo jelo

 

Canned chickpeas are already cooked and ready to serve, so you can eat them immediately or use them with other ingredients. To prepare dried chickpeasyou will need extra time. Place the dried chickpeas in a large bowl or pot, cover them with plenty of water and soak them for several hours or overnight.

 

 

Mozda napravim humus al sam izgubio volju jer mi je samo prvi uspeo. Svaki sledeci je bio sve gori.

Edited by katamaran
Link to comment

Kupio svinjski vrat sa koskom od kilo.

 

Prokuvao slanu vodu u šerpi, a zatim dodao punu šaku sveže majčine dušice, usuo ljutu i slatku alevu papriku, list lovora i zgnječeni biber. Kada se voda ohladila do sobne temperature, ubacio vrat u nj. 

 

To tako prenoćilo u frižideru.

 

Sutradan na dno vatrostalne činije stavio grane celera, kriške jabuke i crvenog luka. Na to postavio komad vrata nakon što se par sekundi ocedio od one salamure. Okolinu vatrostalnog suda napunio sečenim krompirom i malo šargarepe. Pokrio sud folijom. 

 

5 sati na 170C, a poslednjih pola sata se zapeklo bez folije. U nekom trenutku je dobro malo zaseći meso ali to nije neophodno.

 

Odlično je ispalo. No, poenta je, šta raditi sa ostatkom nakon vikend ručka.

 

Jutros kupio neke lepinje. Napravio namaz od rena, male količine kiselog mleka i sušene mirođije. Ostatke vrata iscepkao i stavio u šerpu, dodao malo vuster sosa i vode i podgrejao. Kada sam to obavio, napravio sendvič od premaza i vrata, a dodao malo kiselih krastavaca. Odlična kombinacija - nešto najbliže pulled pork što sam ikada spremio u domaćoj radinosti. 

Edited by pacey defender
Link to comment

isto pravio vrat, isto ga ostavio u začinima preko noći, isto pekao 5 sati, isto napravio sendviče večeras od cepkanih ostataka :D

 

jedino ga ja nisam pacovao, nego marinirao na suvo.  nego, zašto bi ga zasecao? ja meso u komadu baš pazim da ne oštetim da ne iscure sokovi, i posle pečenja,  a pre sečenja, obavezno puštam da se odmori bar 20 minuta

Link to comment

Ooo, ima nas  :D

 

Zasekao sam meso iz zajebancije, kako bi se malko pred kraj zapeklo dok je bez poklopca. Rezon je bio da je bilo natopljeno salamurom tokom pripreme te da je upilo dosta vode, a da se u komadu bez zasecanja krčkalo 4 sata. ALi slažem se, nije bilo neophodno - svakako ću naredni put ostaviti u komadu.

Link to comment

ovo moram da podelim, razvalio sam ih, konačno!!

 

elem, svinjski jezici, kao i juneći, uvek su mi ispadali... tako, njah. kao paprikaš su mi otužni, sa karijem teški, 'ladni sa senfom ajde -de, ali nikad nisam bio zadovoljan strukturom, a svinjski su često imali i težak miris.

 

i konačno, neki dan, u Maxiju slučajno vidim sveže jezike, uzmem kilo i po i rešim da iskombinujem par postupaka.

 

prvo, skuvam salamuru od dve litre vode, šolje soli i pola šolje šećera, u koju dodam par kolutića svežeg đumbira, puno crvenog biebra u zrnu, list lovora i - vodeći se oprobanim gazzinim trikom kod spremenja škembića -  malo ekstrakta vanile. o'ladim salamuru, potopim oprane jezike i ostavim dva dana u frižideru.

 

večeras kad sam došao gajbi oprao ih, nalio vodom, kuvao pola sata, pa ocedio i nalio novu vodu. ni jednu nisam solio, i ne treba. od salamure su popili dovoljno soli, a višak se otpustio tokom kuvanja. ništa od začina nisam dodavao dok se kuvalo. posle dva sata povadio, ogulio onu belu kožicu i isekao na šnite. brizle (kakav bonus!) sa korena jezika ostavio sa strane i zgutao sa skvo na crnom lebu.

 

umutio preliv: pola limuna, supena kašika onog delezovog senfa, dobrog maslinovog ulja oko pola šolje, stručak seckanog vlašca, malo majčine dušice sa terase, vezu peršuna, sveže tucan biber, jedan mali čen belog luka - dva puta proteran kroz gnječilicu, pola kašičice paste od inćuna i kašiku iseckanih kapara. kad se penasto umutilo, dodao jednu kutlaču supe od kuvanja jezika, da razredim, ponovo izmutio i prelio jezike.

 

majko mila :wub::piggy: pacovanje mu je dalo mekanu strukturu, topi se ustima, vanila i đumbir tek u pozadini, samo obogaćuju, senf i limun ga osvežili... kidanje! sad mi žao što nisam kupio 4 kile. ne moš stati.

 

ovo će da se ponovi, uskoro

Edited by banatjanin
Link to comment

ja volem pržene. znači očisti od opni i žilica koliko god možeš, operi i potopi u hladnu vodu na sat-dva. par puta promeni vodu. ako nisi siguran da su baš sveže, prokuvaj ih par minuta u slanoj vodi sa malo sirćeta. onda opet isperi, prosuši papirnim servijetama iseci na komade 1-1,5cm, uvaljaj u brašno i baci na prženje. ja volim da ih uvaljam u kukuruzno brašno, a možeš i prezle da koristiš. nemoj previše vruće ulje, nego umereno pa ih okreći često da se ravnomerno isprže. vadi opet na servijetu, da upije višak ulja i serviraj vruće, ja ih tek tad solim i to nekom krupnom solju.

 

a možeš i da ih pohuješ...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...