Jump to content
IGNORED

kritika savremene umetnosti


Caligula

Recommended Posts

Jakako, ti si inache pazljivo prostudirao svu savremenu umetnost, pa imash onako jedan solidan osnov da ocenish kako je sve to bullshit.
Bullshit nije potrebno studirati i analizirati - oseca se stomakom (nosem, kako hoces). Sasvim je dovoljno da imas reper za neku stvar i da ga vidis ispravno. Sve ostalo sto ne upada u sistem tog repera a tezi da se nazove isto je bullshit.
O da, odoh po kokice. Ako to ne dozove Hefa nazad, ne znam sta ce. Bez njega nije zanimljivo :(
...da, bio je to zaista interesantan topik. Ja bih voleo sa Dzejmijem ^_^ da raspravim neke stvari oko umetnicke elite, sa Hefom sam tamo dovoljno pricao, ne znam ima li vise mesta za tu vrstu palamudjenja. Edited by CowBoy
Link to comment
Ja bih voleo sa Dzejmijem ^_^ da raspravim neke stvari oko umetnicke elite...
Za tu pricu ako mozes da aktiviras Lo-Fi (krajnje opskurni PPP lik), a ona ce znati da dozove Jamie-a i takodje neophodnu aenimu. Sioran, kada bi postojala na PPP, dodala bi odlicnu mehanicisticku kontru ovim kulturnjacima. cool.gif Pa joste luba, BGhost, BraveMargot, Alexia, morgana... ih, sto bi to bio diskurAs, da pamet stane. (Ovo moze na neku novu temu, wish lista za forumske diskusije).
Link to comment

Koliko li sam puta slušao i učestvovao u ovakvim raspravama...problem je uvek samo u jednom: što sagovornici nemaju isti odnos prema pojmu umetnost. Da, savremena umetnost je, sve od trenutka kada je proglašena smrt autora, zastrašujuće nekomunikativna: autoreferentna je, autorefleksivna, nezainteresovana za mase čijom se sudbinom bavi...Kada savremenjaci kažu "umetnost", oni misle nešto sasvim suprotno od laika: za savremene umetnike art je performativno istraživanje savremenih ideoloških i drugih društvenih matrica, koje se ne može tretirati drugačije nego istim pojmovnim aparatom koji je tu umetnost stvorio, a za čije je usvajanje potrebno puno dobre volje i vremena koje konzumenti, na žalost, ili na sreću, nemaju. Ono što mase percipiraju kao lepotu, za njih je samo - ideološki grč cajtgajsta koji je habanjem svojih oštrih ivica stekao dekorativni status, dočim mase hoće nešto drugo - virtuoznost i samorazumljivost. Generisao se tu jedan novi sukob koji će kad-tad rezultirati urušavanjem savremene umetničke scene: umetnost je postala ekskluzivno dostupna sloju ljudi koji, čak i ako tvrdi suprotno, sebe vidi kao duhovnu elitu čovečanstva, ekvivalentno istim onim procesima koji su liturgijski aspekt hrišćanstva od zajedničkog učešća u manifestaciji sabornog jedinstva pretvorili u okultni proces čija je jedina svrha potvrđivanja elitnog statusa onih koji ga sprovode u delo.

Link to comment
Za tu pricu ako mozes da aktiviras Lo-Fi (krajnje opskurni PPP lik), a ona ce znati da dozove Jamie-a i takodje neophodnu aenimu. Sioran, kada bi postojala na PPP, dodala bi odlicnu mehanicisticku kontru ovim kulturnjacima. cool.gif Pa joste luba, BGhost, BraveMargot, Alexia, morgana... ih, sto bi to bio diskurAs, da pamet stane. (Ovo moze na neku novu temu, wish lista za forumske diskusije).
bas htedoh da prokomentarisem da bi takav topic bio jednako zanimljiv kao rasprave izmedju alefa i kluba ateista.thanx vasudeva :)
Link to comment
bas htedoh da prokomentarisem da bi takav topic bio jednako zanimljiv kao rasprave izmedju alefa i kluba ateista.
Ne znam, mozda tebi ne bi, ali svojevremeno se bas lepo o tome prashilo na Umjetnosti tamo, bas nekako u od mene predlozenom sastavu. Jes' da pola nisam razumeo, ali je zvucalo jako uceno.
Link to comment
Za tu pricu ako mozes da aktiviras Lo-Fi (krajnje opskurni PPP lik), a ona ce znati da dozove Jamie-a i takodje neophodnu aenimu. Sioran, kada bi postojala na PPP, dodala bi odlicnu mehanicisticku kontru ovim kulturnjacima. cool.gif Pa joste luba, BGhost, BraveMargot, Alexia, morgana... ih, sto bi to bio diskurAs, da pamet stane. (Ovo moze na neku novu temu, wish lista za forumske diskusije).
Jamie ima dobar odbrambeni mehanizam: autizam. Isto vazi za vecinu ljubitelja moderne umetnosti - nemoguce im je objasniti cinjenicu da izlozeni pisoar nije umetnost - njihov kontraargument je da je da klozet jeste umetnost, jer je tako receno.
Koliko li sam puta slušao i učestvovao u ovakvim raspravama...problem je uvek samo u jednom: što sagovornici nemaju isti odnos prema pojmu umetnost. Da, savremena umetnost je, sve od trenutka kada je proglašena smrt autora, zastrašujuće nekomunikativna: autoreferentna je, autorefleksivna, nezainteresovana za mase čijom se sudbinom bavi...Kada savremenjaci kažu "umetnost", oni misle nešto sasvim suprotno od laika: za savremene umetnike art je performativno istraživanje savremenih ideoloških i drugih društvenih matrica, koje se ne može tretirati drugačije nego istim pojmovnim aparatom koji je tu umetnost stvorio, a za čije je usvajanje potrebno puno dobre volje i vremena koje konzumenti, na žalost, ili na sreću, nemaju. Ono što mase percipiraju kao lepotu, za njih je samo - ideološki grč cajtgajsta koji je habanjem svojih oštrih ivica stekao dekorativni status, dočim mase hoće nešto drugo - virtuoznost i samorazumljivost. Generisao se tu jedan novi sukob koji će kad-tad rezultirati urušavanjem savremene umetničke scene: umetnost je postala ekskluzivno dostupna sloju ljudi koji, čak i ako tvrdi suprotno, sebe vidi kao duhovnu elitu čovečanstva, ekvivalentno istim onim procesima koji su liturgijski aspekt hrišćanstva od zajedničkog učešća u manifestaciji sabornog jedinstva pretvorili u okultni proces čija je jedina svrha potvrđivanja elitnog statusa onih koji ga sprovode u delo.
... da kvotujem Vasudevin post i na ovoj strani, mozda ga vise ljudi procita. Edited by CowBoy
Link to comment
Ne znam, mozda tebi ne bi, ali svojevremeno se bas lepo o tome prashilo na Umjetnosti tamo, bas nekako u od mene predlozenom sastavu. Jes' da pola nisam razumeo, ali je zvucalo jako uceno.
verujem i da rasprava izmedju profesora biologije i zagovornika inteligentnog dizajna moze nekom da zvuci uceno...ja barem mislim da svrha rasprave nije u medjusobnom ad hominem napushavanju pa makar i na finjaka.na sta se obicno svede rasprava neistomisljenika koji ne postuju misljenje onog drugog.intelektualno onanisanje, ukratko.
Link to comment
verujem i da rasprava izmedju profesora biologije i zagovornika inteligentnog dizajna moze nekom da zvuci uceno...
Leia, mislim da ne treba mesati nauku i umetnost. Ne moze svako sa neurohirurgom da razgovara o neurohirurgiji, ali o izlozenom klozetu moze da da misljenje i neki stochar - u tome i jeste poenta izlaganja klozeta. Edited by CowBoy
Link to comment
Leia, mislim da ne treba mesati nauku i umetnost. Ne moze svako sa neurohirurgom razgovarati o neurohirurgiji, ali o izlozenom klozetu moze da da misljenje i neki stochar - u tome i jeste poenta izlaganja klozeta.
ne poredim tematiku nego stil rasprave.
Link to comment
ja barem mislim da svrha rasprave nije u medjusobnom ad hominem napushavanju pa makar i na finjaka
Nije ta diskusija bila napusavanje, dobrim delom (bilo je varnica, naravno). Mozda je tamo jos u arhivi (nije mi dovoljno bitno da trazim). Nije bilo pandana kreacionistima (ako pod tim mislis na neuke pojedince koji imaju cvrsta uverenja); vecina onih na cije postove mislim da je vredelo citati su, uslovno receno, profesionalci za temu (sa strane umetnosti, psihologije, sociologije itd). Mogu da razumem tvoj skepticizam, ali ovo je bio jedan od izuzetaka pravila da su forumske diskusije svojevrsni hyde park... Edited by Indy
Link to comment
Nije ta diskusija bila napusavanje, dobrim delom (bilo je varnica, naravno). Mozda je tamo jos u arhivi (nije mi dovoljno bitno da trazim). Nije bilo pandana kreacionistima (ako pod tim mislis na neuke pojedince koji imaju cvrsta uverenja); vecina onih na cije postove mislim da je vredelo citati su, uslovno receno, profesionalci za temu (sa strane umetnosti, psihologije, sociologije ili neceg treceg). Mogu da razumem tvoj skepticizam, ali ovo je bio jedan od izuzetaka pravila da su forumske diskusije svojevrsni hyde park...
problem i nastaje kada profesionalci pocnu neistomisljenike da smatraju neukim pojedincima :wink: ako mislis na onu raspravu cowboy protivu svih, iznapushavali su coveka samo zato jer ima drugaciji pogled na savremenu umetnost od drugih ucesnika rasprave. sad bismo mogli da razvezemo do u beskraj zasto je to tako, o tipu obrazovanja koje se stice na nasim umetnickim fakultetima, stanju savremene umetnosti u srbiji i uzrocima istog, trt mrt smrt.ali dok se ne stekne neka osnovna kultura komunikacije, ovakve rasprave samo sluze ego triperima iz da jedni drugima tu nesto nabijaju na nos. meni skroz nezanimljivo.
Link to comment
problem i nastaje kada profesionalci pocnu neistomisljenike da smatraju neukim pojedincima :wink: ako mislis na onu raspravu cowboy protivu svih, iznapushavali su coveka ....
Ne, ova je mnogo starija rasprava na slicnu temu, dominirali su Jamie, aenima, Sioran i cini mi se my5thnickname (u nekoj od inkarnacija).Kauboja su tamo mozda iznapusavali (tj. pokusali), ali je on npr. zaradio moj respek (sto bi rek'o Ali G)... a sigurno nisam jedini.
Link to comment
problem i nastaje kada profesionalci pocnu neistomisljenike da smatraju neukim pojedincima :wink: ako mislis na onu raspravu cowboy protivu svih, iznapushavali su coveka samo zato jer ima drugaciji pogled na savremenu umetnost od drugih ucesnika rasprave.
Iznapushavali jer se drugacije nije moglo ... ako krenes da razgovaras sa vernikom o religiji i smislenosti ideje stvaranja sveta za sedam dana, ne mozes da ocekujes da ce on uzvratiti argumentima - jer, ta prica o nastanku sveta radi samo ako verujes. U svakom drugom slucaju, prica je besmislena. Kao i Dishanov pisoar ili Polokovo slikarstvo.Na primer, na svako moje pitanje dobijao sam odgovor: ali, tako je receno ... u svetom pismu moderne istorije umetnosti. Dogma, jashta - i ama bas nista drugo.Zapravo, na tom topiku ja nisam raspravljao sa profesionalcima (... a sta je to profesionalni umetnicki kriticar?) vec sa vernicima. U tome je poenta, u tome je i moja greska.Ne mozes sa vernikom o religiji, besmisleno je. Edited by CowBoy
Link to comment
Ne, ova je mnogo starija rasprava na slicnu temu, dominirali su Jamie, aenima, Sioran i cini mi se my5thnickname (u nekoj od inkarnacija).Kauboja su tamo mozda iznapusavali (tj. pokusali), ali je on npr. zaradio moj respek (sto bi rek'o Ali G)... a sigurno nisam jedini.
ok onda, ako nekim slucajem iskopas ti baci linak. da vidim i to cudo :wink: a da, naravno nisi jedini :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...