Jump to content
IGNORED

Definisanje umetnosti


Bakemono

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bakemono

    38

  • Turnbull

    34

  • Bujodrag

    24

  • bergasa19

    11

Čekajte, a šta ćemo sa Dobrim?Ili je estetizacija već uzela maha?
Misliš da se dobro i lepo suštinski razlikuju? Uostalom, kako definisati Dobro (još sa velikim početnim slovom).Ne zezam, stvarno pitam, jer jednostavno nije dovoljno jedan maglovit pojam vezati za drugi i to ponuditi kao definiciju.
Link to comment
Uostalom, kako definisati Dobro (još sa velikim početnim slovom).
Filozofija je odustala od normativne, opštevažeće definicije Dobrog, još sredinom prošlog veka. Zaključak je isti kao kod antičkih skeptika: drž' se lokalnih običaja i ne talasaj.
Link to comment
Ajde? A na osnovu čega je pravljen taj konsenzus? Jesu li leksikografi išli od čoveka do čoveka, poput popisivača i tako popisali sve govornike jednog jezika? A šta ako bi došli do nekog ko bi rekao - ne, reč "ručak", po mojoj definiciji, ne znači obrok koji jedemo oko podne, nego jednu nijansu ljubičaste? Da li bi to značilo da se konsenzus raspao? I šta bismo onda sa jezikom?
Ne, ne bi značilo ništa slično. Ti me pitaš kako je nastao jezik, otkud bih ja to mogao da znam? Btw, šta je jezik ako ne konsenzus? Stvarno ne razumem šta hoćeš ovim da postigneš.
A kako mniješ da se ovo dešava? Onaj što tvrdi da je "ručak" zapravo nijansa ljubičaste, stane da pravi PR kampanju za promenu značenja reči? Ubeđuje svoje sagovornike,agituje, i onda se na sledećem popisu svi izjasne za novo značenje?
Jel ti to mene malko... kanda zajebavaš?
Jel? Šta je pravda? Šta je istina? Reci mi svoju definiciju? (Sa kakvom jolandinskom samouverenošću iznosiš ovakve sweeping tvrdnje, stvarno sam zapanjen.Inače, hate to break it to you:
OK, pravda je izgleda još jedan od tih mnogoznačnih pojmova, imaš pravo. Ali valjda se zna šta je istina, majku mu. Šta tu ima da se raspravlja?
Link to comment
Filozofija je odustala od normativne, opštevažeće definicije Dobrog, još sredinom prošlog veka. Zaključak je isti kao kod antičkih skeptika: drž' se lokalnih običaja i ne talasaj.
To je ono što ja pokušavam da kažem u vezi sa umetnošću. Čemu rasprava?
Link to comment
Nikako ne ide poredjenje termina 'umetnost' i 'dobro'. Prvo je specificna ljudska delatnost, drugo apstraktna kategorija.
Ja držim da je i umetnost apstraktna kategorija, pored toga što je delatnost.
Link to comment
Jbt, pa, ovo je tema o postojanju ideja!?Platon rezignirano odmahuje glavom.
Platon je bio pedofil, ko zna zašto odmahuje glavom. Možda se nabacuje nekom efebu.
Link to comment
Ne, ne bi značilo ništa slično. Ti me pitaš kako je nastao jezik, otkud bih ja to mogao da znam? Btw, šta je jezik ako ne konsenzus?
Praksa.
Stvarno ne razumem šta hoćeš ovim da postigneš.
Da ti pokažem da razgovor retko kad počinje između ljudi od kojih svako ima svoju definciju X-a (eto, izmislio je), nego između onih koji već dele neku jezičku praksu u kojoj se pojavljuje i X, te samim tim dele i neki set upotreba X-a (jer ih inače ne bismo mogli smatrati kompetentnim govornicima datog jezika). U tom smislu, onaj koji ima svoju definciju "ručka" kao nijanse ljubičaste bije, a ne obroka u podne ili pati od mentalnog poremećaja, ili prosto nije još kompetentan govornik datog jezika.Kako stvar stoji s umetnošću? Pa vrlo slično. Svi mi, da bismo uopšte mogli da učestvujemo u jezičkoj praksi, koristimo reč "umetnost" a sličan način u sličnim situacijama, pa kada dođe do nesporazuma ne polazimo svaki od svoje "defincije", nego od takvih slučajeva u kojima se slažemo, i nove slučajeve pokušavamo da podvedemo pod njih.
Jel ti to mene malko... kanda zajebavaš?
Malo :) Poenta je da rečničke defincije po pravilu tek opisuju ili slede jezičku praksu, a ne obrnuto. (Ima izuzetaka, kao u slučajevima tehničkih termina). Ali onda je primarna praksa, a ne rečničko značenje.
OK, pravda je izgleda još jedan od tih mnogoznačnih pojmova, imaš pravo. Ali valjda se zna šta je istina, majku mu. Šta tu ima da se raspravlja?
Oh, boy. Edited by Syme
Link to comment
Filozofija je odustala od normativne, opštevažeće definicije Dobrog, još sredinom prošlog veka. Zaključak je isti kao kod antičkih skeptika: drž' se lokalnih običaja i ne talasaj.
:lolol:
To je ono što ja pokušavam da kažem u vezi sa umetnošću. Čemu rasprava?
Priznaj, ti si Jolandin brat blizanac. :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...