Jump to content
IGNORED

Виртуелна стварност


Прслин

Recommended Posts

Налазимо се у нултој години виртуелне стварности.

 

Окулус рифт избацује свој први пост девелопмент кит у првом кварталу 2016, Мајкрософт је јуче потврдио да ће за пар месеци почети да девелоперима почети да шаље прве верзије свог миксд риалити Холо Ленса, Самсунгов Гир Ви-ар се већ налази у слободној продаји, Гугл за ситну кинту продаје Кардборд, Сони је преименовао свој Пројекат Морфеус у мање поетичан Плејстејшн Ви-ар што значи да смо близу и његовог изласка на тржиште...

 

Након што сам пробао неколико ових уређаја, апсолутно сам сигуран да ће они променити свет пред нашим очима а да нећемо морати ни да устанемо из фотеље. Да ли ће промена бити на боље или на горе, зависиће и од нас.

 

Разматрао сам могућност да топик отворим на Уметности пошто ћемо се једним делом бавити и играма, али сам се ипак одлучио да га паркирам овде јер ће виртуелна стварност у играма бити тек делић примене ове технологије.

 

 

http://youtu.be/VO6T4M4VMuk

 

 

 

Edited by Прслин
Link to comment
  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Прслин

    24

  • bigvlada

    12

  • Аврам Гојић

    4

  • Utvara

    3

Ma go kurac, kao i pre 20 godina kad sam prvi put igrao Doom 2 sa VR kacigom.

 

edit:

Nintendo Virtual Boy  (バーチャルボーイ Bācharu Bōi). One trick pony. Sve dok se ne bude napravio pravi augmented reality sistem ovo sve je sviranje kurcu.

Edited by Utvara
Link to comment

Времена се мењају, људи се мењају, фризуре се мењају, технологија напредује... Nintendo Virtual Boy је пре двадесет година илузију дубине правио паралаксом. Пре две године, исто то је радио Иос 7 на ајфону 5.

 

Што се augmented reality тиче, примерено назван Layar је први комерцијално успешно применио AR, а појавио се 2009. Сад је у овој фази:

 

 

Нинтендо је пре четири године избацио прилично јефтину справу која се зове Нинтендо 3ds и која је имала augmented reality. Ено, продаје се у Ушћу. Да, заборавих: 3d је на њему без наочара.

 

 

Софтвер за augmented reality је постао шервер 2012. године, делио га @GreatDismal на твитеру.

 

Наравно, ту су и Гугл Глас, које су у међувремену стигле и да пропадну.

 

Али, не мораш ни да знаш за Layar, ни да имаш твитер, ни да купиш Гугл Глас или 3ds да би имао augmented reality, довољно је да инсталираш неку од неколико стотина апликација који ће твој паметни телефон да претвори у прави augmented reality систем.

 

 

Све то је већ освојена територија, светлосним годинама удаљена од, срамим се признати, и мени драгог Виртуал Боја. Оно где идемо је много узбудљивије.

 

И, за крај да те замолим за неки линк ка Думу на Виртуал боју. Гледао сам пре неког времена по неким форумима који се баве портовањем игара на ту конзолу и модери су углавном тврдили да баш Дум не може да се пребаци. Врло би ме занимало како је то урађено пре 20 година, између осталог и јер је Кармак један од данас главних људи у Окулусу.

Edited by Прслин
Link to comment

Времена се мењају, људи се мењају, фризуре се мењају, технологија напредује... Nintendo Virtual Boy је пре двадесет година илузију дубине правио паралаксом. Пре две године, исто то је радио Иос 7 на ајфону 5.

 

Што се augmented reality тиче, примерено назван Layar је први комерцијално успешно применио AR, а појавио се 2009. Сад је у овој фази:

 

 

Нинтендо је пре четири године избацио прилично јефтину справу која се зове Нинтендо 3ds и која је имала augmented reality. Ено, продаје се у Ушћу. Да, заборавих: 3d је на њему без наочара.

 

 

Софтвер за augmented reality је постао шервер 2012. године, делио га @GreatDismal на твитеру.

 

Наравно, ту су и Гугл Глас, које су у међувремену стигле и да пропадну.

 

Али, не мораш ни да знаш за Layar, ни да имаш твитер, ни да купиш Гугл Глас или 3ds да би имао augmented reality, довољно је да инсталираш неку од неколико стотина апликација који ће твој паметни телефон да претвори у прави augmented reality систем.

 

 

Све то је већ освојена територија, светлосним годинама удаљена од, срамим се признати, и мени драгог Виртуал Боја. Оно где идемо је много узбудљивије.

 

И, за крај да те замолим за неки линк ка Думу на Виртуал боју. Гледао сам пре неког времена по неким форумима који се баве портовањем игара на ту конзолу и модери су углавном тврдили да баш Дум не може да се пребаци. Врло би ме занимало како је то урађено пре 20 година, између осталог и јер је Кармак један од данас главних људи у Окулусу.

Nije bilo na virtual boyu, naravno. "VR helmet" na 486ici, mislim da je to bio čak VFX-1.

 

Virtual Boy sam naveo kao nešto što je radilo virtuelne 3D igre, a pravio ga je Nintendo. Radili su ga maksimalno kvalitetno i učinkovito sa tadašnjom tehnologijom (koja je suštinski i sadašnja) ali ta ideja je apsolutno propala.

 

Izgleda da ne postoji ništa novo na ovom svetu. Sve ideje se recikliraju, prave se rimejkovi koji budu gori od originala. IOS radi isto što i Virtual Boy pre 25 godina, na identičan način. Ne idemo nigde uzbudljivo, nažalost. Sve će biti isto, samo šarenije, malo lepše, ali suštinski oni su u totalnoj ideološkoj banani. DS umesto SNS. Mi ćemo da radimo isto što i one stare stvari, samo bolje.

 

Augmented reality sistemi široke primene i dalje ne postoje. To je porazno.

 

Što kaže Žižek filozof, pravljenje kopije realnosti u virtuelnom je glupo, jer realno postoji, pa šta će nam onda virtuelno. Potrebno je ponuditi ljudima nešto totalno nerealno/nadrealno, da pojača osećaj eskapizma i otuđenja. Ili ponuditi hiper-realno, nešto što "pojačava" realnost.  Google glass je probao da napravi Terminatora od čoveka, ali to nije uspešno učinjeno.

 

I ko zna zašto je to dobro. Ne treba ti virtuelna kaciga da se otkačiš od ovog sveta.

Link to comment

Tехнологија коришћена у Виртуал Боју нема везе са данашњом виртуелном реалношћу. Односно, има таман колико везе има и неко биће које је пре много времена испузало из мора на копно са тобом или са мном. На Иосу се она користи као гимик који већина корисника искључи, а не као рециклирана виртуелна стварност. Управо то би требало да ти каже да се ствари мењају и напредују, а не да ти потврди да "не постоји ништа ново на свету".

 

У ствари, питање рециклаже идеја, иако није директно повезано са односом Виртуал Боја и Окулуса, је нешто што заслужује и више пажње него што ће му бити посвећено на овом топику. Идеје које мењају свет ретко настају у скоковима, како ми обични људи замишљамо геније и њихов рад. Обично је у питању еволуција крајње еклектичног система који би био унапређен и од неког другог да се није појавио Едисон, Дарвин и остали за које знамо. Није то ништа лоше, напротив. Тиме се обезбеђује напредак цивилизације.

 

AR системи постоје, имаш један у џепу, а то што ти пред њима затвараш очи, стављаш руке преко ушију и вичеш "на-на-на-на" је твој губитак.

 

Што се Жижека тиче, разумем ја опсесију тим брбљивим дебељком који - нарочито у микро универзумима који под "филозоф" фајлују само његов местимично шармантни, али доследно логореично-скрибомански опус - слови за неки ауторитет, али ипак ваља имати на уму да је то тип који у заступа навијање за Бејна а не Бетмена јер Бејн "вођен љубављу прави Народну Републику Менхетн" или, са мало већим последицама, верује да је Сириза није група фолираната који за собом вукљају мусаве авантуристе у флекавим Че мајама. Филозоф који је надлежан за питање виртуелне стварности је Платон.

Edited by Прслин
Link to comment

Заправо си потпуно у праву. :lolol:

 

Килер ап виртуелне стварности неће бити игре већ друштвене мреже и други облици интеракције између људи, укључујући и тај који си ти навео.

Link to comment

AR системи постоје, имаш један у џепу, а то што ти пред њима затвараш очи, стављаш руке преко ушију и вичеш "на-на-на-на" је твој губитак.

Naravno da nemam. Koji to AR može da se instalira na samsungu od 50€? Jel imaš ti možda AR sistem na telefonu, i zašto ga nemaš?

 

 

 

Jebiga, što bi rekao pokojni Sime, nemam disciplinu u mišljenju pa ko ga jebe. Ovak nabacaću ove rečenice pa ti proberi šta ti se sviđa i odgovori na ono što misliš da treba.

 

U suštini ja želim da budem đavolji advokat ovde. Ide mi na kurac stavljanje tehnologije i "novih načina interakcije" na pijedestal, iz principa. Svaka buržujska hipsterska budala na internetu kenja o novom killer-appu već 30 godina od kada postoji moderno tehnološko novinarstvo. A VR i AR odavno nije nova tehnologija.

 

Jebote Apple napravio Apple Watch sat sa mikrokontrolerom unutra, jebote bog stop the presses. Kako ćemo živeti u novom dobu sa satovima koji imaju računalo unutra, kakav game changer, ceo internet bruji o tome, pa nabijem vas na kurac i jutub zajedno sa vama.

 

Dok Islamska država uspostavlja kalifat, baca ljude u ropstvo, siluje, pali, pljačka i teroriše 20 miliona ljudi, EU se raspada na naše oči, ebola, klimatske promene, u septembru 39 stepeni, suša će nas spaliti jebote.

 

Ciničan sam i skeptičan oko svega toga. Koji će mi kurac VR? Sa kim ću ja bre da 3D interagujem?

 

Da gledam vesti i vidim kako islamska država seče ljudima glave u fantastičnom 3D realizmu, kao da sam sa njima tamo u pustinji?

 

Da igram video igre? Pa to je još najbolja opcija, da se uživim i pretvaram da sam Stalker ili kakav Vault Dweller.

 

I jedno lično pitanje: otkud poriv da se napravi nova tema o ovome? Zašto misliš da je to neka nova, dobra stvar?

 

Gledao sam jedan video klip skoro. U dve reči, činjenice su ovakve: hardver napreduje svake 2 godine. To je gotovo sigurno. Softver napreduje svakih 20 godina kad stari programeri pomru ili odu u penziju i kada nove generacije koje se mukotrpno obučavane na fakultetu ne stasaju.

 

 

 

Da bi se desio napredak u AR mora doći do napretka mnogih stvari. Mora da se naprave mnogo bolji SDK i da se programiranje AR sistema pojednostavi i "streamline"-uje.

 

Bilo bi lepo kada bi došlo do proboja u mašinskom učenju pa da računalo kapira i počne da vadi objekte iz slika i vrši obradu nad njima. Google Deep dream je jedan korak u tom pravcu.

 

Što se tiče Okulusa, on čak i izgleda kao VFX-1. To je stvar na nivou Kinecta, onih gitarica, bubnjeva i pištolja. VFX-1 za 21 vek i ništa suštinski više od toga.

 

U to ime, majka svih demoa, 1968. Svašta je tada predstavljeno, a pola od toga je moglo biti implementirano mnogo ranije nije se moralo čekati 25 godina da nastane hipertekst, internet, miševi, grafički korisnička sučelja™ i sl.

Edited by Utvara
Link to comment

Бојим се да имам AR на телефону. :lolol:

 

Зове се Ingress и покушао сам пре три године да убедим и друге форумаше да је то будућност: http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=18071&p=1975370 Копкила на страну, одзив је био танушан. Шљака и на Самсунгу од 50 евра.

 

Имам и тај Нинтендо 3ds, донео ми кум из Америке оне недеље када се појавио. Али, нисам ја баш просечан корисник, мене ти гаџети пале и спреман сам на све early adopter муке, само када успем да преварим породицу да нам је важнији неки гаџет од инфостана.

 

Окулус је мени најмање импресиван јер има гомилу тих неких каблова, када га прикопчаш буквално си везан за комп. Тај дев кит који сам пробао је имао мању резолуцију и мање освежавање од верзије која ће да изађе на тржиште 2016. године. Са друге стране, Самсунгов Гир Ви-ар је готов производ у који само убациш мобилни и ћао, оде мозак.

 

Ово што си писао у спојлеру је изузетно занимљиво и мени, само што имам мало мање радикалан приступ од тебе јер се слажем да није нека памет убацити процесор у сат, али се не слажем да убацивање процесора у све није game changer. Мора се размишљати о контексту. Internet of things је битан, сат са процесором баш и није - осим као корак ка internet of things.

 

Што се миграната тиче, хајде овако да питам: да сви они могу да се бесплатно накаче на Гуглов фајбер и ставе неки Окулус 5 и забоду џек у амигдалу, па да ли би се ико од њих икада макнуо из гарсоњере у Дамаску?

 

Мене то изузетно много занима јер и овај напредак технологије може да се искористи за ограничавање слободе једнако колико и за њено ширење. Због тога и неких других ствари виртуелна реалност за мене није хипстерски buzz word већ, да парафразирам једног паметног типа, ширење подручје борбе.

Link to comment

Samsung-Gear-VR-G05_w_600.jpg

 

In what is perhaps a long time coming for VR enthusiasts who have expressed faith in Oculus CEO Palmer Luckey’s vision for mainstream consumer hardware, the Facebook-acquired brand is finally putting it all together.

 

Today at the keynote for Oculus Connect 2 in Hollywood, Samsung VP of Mobile Peter Koo announced a $99 Gear VR headset that will make use of Oculus technology and be ready in time for holiday shopping.

 

The hardware will be compatible with all of Samsung’s Gear products, including the Note 5, S6 Edge+, S6, S6 Edge. Koo said it will be available to ship on Black Friday.

 

The Gear VR will join the Oculus Rift, the heavy-duty proprietary VR headset designed to work with computers that is destined to drop in early 2016.

 

But it’s not just hardware coming — it’s also content. The new Gear VR will have access to Netflix — a partnership announced onstage. The company also announced Oculus Video, which will include the new Facebook 360 degree videos. Of course, it’s no shock that livestreaming platform Twitch will also be supported on the device.

 

Oculus has indicated that the GearVR and the Rift will both have access to the Oculus Platform, which will allow for third-party developers.

 

It’s clear that Oculus (and Samsung) are taking a two-pronged approach to luring people into VR. First, the Samsung Gear VR has a low entry price that will entice those casually interested in VR (or perhaps already fiddling with a Google Cardboard) to jump in and try a lightweight hardware solution.

 

Meanwhile, the Rift is the big-deal product for early adopters who are itching to play ‘Minecraft’ with their whole bodies and pushing the boundaries of where VR is going.

 

Испод 100 долара за VR Netflix, Facebook, Twitch и Minecraft? :о Кре-ће! :)

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Спремате ли се?

 

Samsung Gear VR Review: Virtual Reality Finds Its Atari Moment

 

Virtual reality is ready for Christmas-morning reality.

 

Buzz about VR has been building for years, but you can’t stay up all Christmas Eve waiting to rip open a box of hype. Now a Star Trekkish gadget from Samsung and Facebook Inc.’s Oculus called the Gear VR makes a compelling VR experience available under your tree for just $100.

 

The Gear VR is the first 360-degree entertainment system that feels accessible and slick, rather than awkward and sickening. If you’ve only tried freebie VR experiences like Google Cardboard, it’s worth giving it a second shot with this.

 

Gear VR reminds me of the Atari 2600, that affordable game console that brought Pac-Man home. Right out of the box, Gear VR makes it easy to access a surprisingly wide universe of games, videos, journalism and even immersive theater experiences, all curated by VR pioneer Oculus. And without the need for jumbo-sized headsets and price tags, Samsung’s new hardware addresses much of what made earlier VR headgear uncomfortable.

http://www.wsj.com/articles/samsung-gear-vr-review-virtual-reality-finds-its-atari-moment-1448028206

 

И Вол Стрит Џурнал је укапирао. Докле ће ППП да чека пре него што се прикључи револуцији? :sleep:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...