Jump to content

Photo

Prehrambena YU nostalgija

• Please log in to reply
1424 replies to this topic

#1411 francuski sobar

francuski sobar
  • Members
  • 724 posts

Posted 16 November 2017 - 22:17:52

Za langoš i kurtoš ne bih znao da nema ono sad svake nove godine trg otvorenog srca i one kućice. Inače najbolje mekike pravila ona bakica na kaleniću, reče neko preko 45 godina iste al nema ih sad zbog rekonstrukcije, ne znam ni jeli živa.

Zicana prackica + zica
Pracka + kamenje
Tandzara + kukuruz, pasulj
Duvaljka/cev +bobice tzv. gelegunje
Slamcica + pirinac
Ekser, selep(ventil), sraf + papirne kapisle/patrone
Stap, kesa, vatra = sajlonci (gledala se galaktika)
Boca od dezodoransa/ laka + vatra = bomba ili ako je neistrosena boca + vatra= bacac plamena

Maškula - ostrugano crveno sa šibice između dva kamena ili cevi uvezana žicom
Raketa - tri šibice, staniol, hemijska olovka
Snajper - samo gumica ili lastiš na drvetu (gumicom, lastišom gađaš muve)
Napalm - zapaljen onaj debeli multi strujni kabl (za mravinjake)
i nešto sa kokakolom al sam zaboravio, valjda bombon u flašu pa se promućka

Edited by francuski sobar, 16 November 2017 - 22:18:39.

#1412 precog

precog

porca troia

• Members
  • 4,572 posts

Posted 16 November 2017 - 22:47:39

Gumica za dunst, savijeni papir, palac i kaziprst - improvizovana pracka za skolu ili cev od hemijske, sazvakani papir oblikovan u kuglicu - isto skolska varijanta

Edited by precog, 16 November 2017 - 22:48:03.

#1413 slepa živana

slepa živana

obrađivač

• Members
  • 14,531 posts

Posted Yesterday, 11:45:46

ratnici malo ste se zaneli :lol:

#1414 namenski

namenski

Џонглер

• Members
  • 12,452 posts

Posted Yesterday, 11:55:46

A papir koji se sažvaće da se napravi kuglica? :fantom:

Edit: sta ces prehrambenije i nostalgicnije, a?

Edited by namenski, Yesterday, 11:56:35.

#1415 renne

renne

A je to

• Members
  • 53,027 posts

Posted Yesterday, 11:56:36

A džakovi od đubriva i cementa kad se zapale, pa lagano se topi plastika i kaplje...

#1416 Filozof manijak

Filozof manijak
  • Members
  • 4,740 posts

Posted Yesterday, 11:57:40

To već nismo jeli...  :fantom:

:lolol:

#1417 namenski

namenski

Џонглер

• Members
  • 12,452 posts

Posted Yesterday, 11:59:39

Ko ne zna da potpali карабиттм u limenci pridrzavanoj nogom dok se ne nadruka pritisak, nemoj da se petlja :fantom:

Nikako da ga pojede :mad:

#1418 Haralampije

Haralampije
  • Members
  • 3,457 posts

Posted Yesterday, 12:42:00

Svi su rokali karabit iz obicnih okruglih konzervi od farbe, samo najbolji su znali da su u stvari najbolje cetvrtaste konzerve od Vegete, em roka jace em se lepo pridrzava nogom, ne klizi  :naughty:

#1419 I*m with the pilots

I*m with the pilots
  • Members
  • 2,583 posts

Posted Yesterday, 14:14:04

ja 2 godine odlazem przenice zbog mirisa. mada ako u serpicu ulijes sirce i stavis na ringlu da prokljuca i isparava, sirce pokupi sav smrad przenja, ostane miris sirceta, al ono brzo izvetri kroz prozor.

vise mi je problem sto ja smrdim na przenje od kuce :D

jeste, al sa staroscu mi se promenila i definicija dobre hrane. sad mi je prvi kriterijum dobra hrane da se posle obroka osecam dobro. posle przenog testa se ne osecam dobro. zato vise ne pijem mleko posle obroka, ne jedem ni ajvar, gibanicu, lepo je, volim, al posle te hrane mi je lose, natrpana sam i troma. 

Gibanica moze da bude laka, u mojoj porodici se takva i pravi, ali tacno, od redovnih gibanica bih i ja umrla (po pravilu su nekako masne i teske, prepune sira). Moj suprug je navikao na nas pojam gibanice pa se bas iznenadio letos kada je probao neku u restoranu i zakljucio da je dobro sto je uzeo jedno parce :D

Meni su i langosi teski malo.

Sto se tice mirisa, ja se nakupim i posle dinstanja, mada kako u kuci nosim drugu garderobu u odnosu na "kad idem iz kuce", onda mi to nije neki problem. Imam i "duks za kuvanje" za ove hladne dane :D Veci mi je problem kada ne mogu lepo da izluftiram kujnu pa se divni miris belog luka prosiri dalje

#1420 Čutura

Čutura

„Žljinge briju bljing šljebljenga žimži bljong!

• Members
  • 6,719 posts

Posted Yesterday, 14:42:27

Svi su rokali karabit iz obicnih okruglih konzervi od farbe, samo najbolji su znali da su u stvari najbolje cetvrtaste konzerve od Vegete, em roka jace em se lepo pridrzava nogom, ne klizi  :naughty:

najbolje su bile konzerve od teniskih loptica  :nobles:

#1421 halloween

halloween
  • Members
  • 5,483 posts

Posted Yesterday, 14:49:19

A ona igračka ručni rad, od dasaka i kuglagera, trikolica, ali u Užicu je imao poseban naziv za to, ne mogu da se setim. Može da ide samo niz strmu ulicu.

Edited by halloween, Yesterday, 14:49:42.

#1422 Čutura

Čutura

„Žljinge briju bljing šljebljenga žimži bljong!

• Members
  • 6,719 posts

Posted Yesterday, 15:06:16

to se u dalmaciji zvalo karitj :)

#1423 darling

darling

AFŽ

• Members
  • 10,182 posts

Posted Yesterday, 15:29:54

Gibanica moze da bude laka, u mojoj porodici se takva i pravi, ali tacno, od redovnih gibanica bih i ja umrla (po pravilu su nekako masne i teske, prepune sira). Moj suprug je navikao na nas pojam gibanice pa se bas iznenadio letos kada je probao neku u restoranu i zakljucio da je dobro sto je uzeo jedno parce :D

ja sam metodama pokusaja, gresaka i eliminacije zakljucila da je u mene slucaj do jaja. jaja cine gibu teskom. 

#1424 SDSG

SDSG
  • Members
  • 107 posts

Posted Yesterday, 21:24:15

To su one "cetnicke gibanice" 4 jajeta,1kg sira i 2 kasike masti,od dva parceta zuji u usima :D

#1425 nautilus

nautilus

consigliere

• Members
  • 9,140 posts

Posted Today, 02:06:51

to se u dalmaciji zvalo karitj :)

o da, hijo madzar se u petom ili sestom osnovne time zaletio niz brdo od kapije kninske tvrdjave. polomio je obe noge kad nije mogao skrenuti u loredanovim vratima pa se zakucao u zid.

puca je bolje radila od duvaljke, uzme se neka cijev, pilom iz tehnickog se otpilaju krajevi flomastera, ili se nabavi neka kraca aluminijumska cijev, ili se jednostavno izdubi neko mekano drvo, kao zova na primjer, a od tvrdjeg drveta se napravi spravica za guranje. na svaki kraj cijevcice se ugura po bobica pa se naglo pritisne drvenom spravicom. em puca em boli ako pogodi.

siguran sam da bih i dan danas mogao napraviti pistaljku od mlade grane kostjelje ili tako necega :D

edit: ovo sluzi za mlacenje sa djecom iz vojne zgrade!

se39md.jpg