Jump to content
IGNORED

USB punjači i punjenje baterija


Recommended Posts

Имам једно питање везано за УСБ пуњаче и пуњење батерија на разним уређајима.

 

На сваком УСБ пуњачу, па и на компу, пише које је снаге УСБ излаз. Нпр. на компу су УСБ2 снаге 250мА, или 500мА.

Пуњачи који иду у струју имају различите снаге, нпр. 550мА, 1А, 2,1А, па све до 2,4 колико је имао пуњач за iPod.

 

Скоро сам имао проблем са прастарим iPod photo 30gb. Купио сам преко Алија батерију за њега, која је стигла и уређај ради. Прилично ми је пријало да се подсетим како сам раније слушао музику, и плејлисте које сам имао, ако неко пита зашто сам га оправљао. Елем, проблеми су настали кад је требало да допуним батерију. Није хтео да се допуни ни на један пуњач који иде у струју. Али се допунила батерија кад сам га укопчао у Мека (порт каже 500мА). А није хтела кад сам га укључио на пуњач 550мА. Углавном, сад могу да пуним и немам проблем, али ме је збунило зашто неће на другим пуњачима да ради, кад је раније гутао све живо.

 

Друго питање које је битније је како реагују батерије на мобилним телефонима, кад се пуне на пуњачима различите снаге. Рецимо један телефон је дошао са пуњачем од 550мА, други је дошао са пуњачем од 1А, а сви се пуне на свим пуњачима које имам.

Да ли може да се оштети батерија ако се пуни на пуњачу који је јаче снаге од оригиналног?

Или шта може да се деси ако је пуњач слабији?

На батеријама пише углавном да се користи пуњач који је добијен уз уређај, али не пише која снага пуњача одговара.

Link to comment

 

Друго питање које је битније је како реагују батерије на мобилним телефонима, кад се пуне на пуњачима различите снаге. Рецимо један телефон је дошао са пуњачем од 550мА, други је дошао са пуњачем од 1А, а сви се пуне на свим пуњачима које имам.

Да ли може да се оштети батерија ако се пуни на пуњачу који је јаче снаге од оригиналног?

Или шта може да се деси ако је пуњач слабији?

На батеријама пише углавном да се користи пуњач који је добијен уз уређај, али не пише која снага пуњача одговара.

 

Ne može da se ošteti baterija ako se puni na punjaču koji ima veću deklarisanu jačinu struje (ne snage, snaga se izražava u vatima), jer ta oznaka govori koliko najviše može da se "povuče" iz njega bez pada napona, odnosno remećenja normalnog režima rada.

Posledica punjenja na punjaču koji dozvoljava manju jačinu struje može biti pregrevanje punjača ukoliko baterija zaista "povuče" više nego što je deklarisano, što je opet malo verovatno jer struja punjenja retko prelazi 500-600 mA kod savremenih baterija.

Link to comment

Meni se punjač iphonea zagrejao baš kada sam na njega zakačio ipad...

 

E da. I zašto punjač koji sam kupio na pumpi koji se šteka u upaljač bedno puni, ili čak samo usporava praženjenje. Šta treba kupiti da bi punio ipad npr.

Link to comment

Jozo,

u pravu si za termine naravno, hvala na ispravci. I meni je logično to što pišeš, ali me zbunjuje pojam turbo punjača, koji navodno oštećuje baterije. Da li se to odnosi na punjače sa većom amperažom?

 

Hamlete,

mislim da je punjač za iPad 2,4A, a za iPhone je verovatno kao i za ostale smartfone, oko 1A. Naravno da će da se pregreva.

 

Oni jevtini punjači za kola su u stvari samo adapteri. Ne znam koliko uopšte daje onaj port za upaljač.

Link to comment

 

Oni jevtini punjači za kola su u stvari samo adapteri. Ne znam koliko uopšte daje onaj port za upaljač.

 

Nisu samo adapteri, jer "upaljac" u kolima da je 12 V do 10 A uglavnom, a baterije preko USBa se pune na 5 V. Dakle to je DC-DC pretvarac koji spusta 12 V na 5 V. Ako na 12 V moze da povuce do 10 A, to znaci da na 5 V moze da da do 24 A (teoretski, minus gubici). Pitanje je na koliko je ogranicen sam punjac za telefon doduse, on moze da bude interno limitaran na 1-2 A.

Link to comment

DC-DC pretvarac za 10 W moze da se napravi da bude tipa 1 cm x 1 cm (a i dosta manji). Ima jako mnogo mesta u plasticnom kucistu za njega, i nema sta da bude tesko unutra. Nisam ih sam otvarao, ali tipujem da ces unutra naci dva tranzistora (veca), jedan kondenzator i jednu induktivnost (vecu), plus jos nekih 10ak sitnijih komponenata.  A moze i od poluprovodnika sve da bude integrisano na jedan ili dva cipa.

 

edit: punjaci koji se uticu u AC struju su tezi jer moraju da imaju transformator (zbog izolacije)

Edited by hazard
Link to comment

Meni se punjač iphonea zagrejao baš kada sam na njega zakačio ipad...

 

E da. I zašto punjač koji sam kupio na pumpi koji se šteka u upaljač bedno puni, ili čak samo usporava praženjenje. Šta treba kupiti da bi punio ipad npr.

 

ne koristi ga, sjebaćeš bateriju

 

ima ozbiljnih punjača za kola, ali te jeftine 'sa pumpi' treba izbegavati, meni su sjebali baterije na dva telefona dok nisam skapirao da je to bilo zbog njih

Link to comment
  • 1 month later...

Допуна за мој проблем:

гледао сам на ЈуТјубу неколико тестирања УСБ пуњача.

Код доста пуњача, кад потрошач повуче више од декларисане јачине, пуњач прекине да даје струју. То објашњава зашто АјПод неће да се пуни на пуњачима који дају мање од потребне јачине. АјПод који имам препознаје да је на компу, па зна да вуче мање струје.

 

Јевтини пуњачи се разликују по томе што је јачина струје доста мања од декларисане.

Link to comment

Jel neko uzimao one punjače što idu u zid, a imaju više USB izlaza? Mislim na one što mogu na Aliju da senabave... Neki imaju i neke "brze" ? Valja li to?

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Ti "brzi" mogu da pune brzo, ako telefon ima brzo punjenje, odnosno Qualcomm-om Quick Charge (QC) 2.0 ili 3.0 chip.

Moj Nexus 5X ima QC 3.0 i sa tim "brzim" punjacem se napuni od ~10% do 100% za sat i deset ili dvadeset minuta. Ako telefon to ne podrzava, punice se normalnom brzinom na ovim punjacima.

Mislim da sam na putovanjima probao nekoliko ovih sa AE, jedan "Anker" i nekoliko "Aukey" i radili su normalno.

Doduse tek kontinuirana upotreba otkriva mane...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...