Jump to content
IGNORED

O šopima i Torlacima


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

Gazda Marko je bio lokalni tajkun. Nije bio tipičan predstavnik kraja. Tamo je uglavnom sirotinja. Narod se uglavnom bavi stočarstvom. Najviše se gaje koze, i malo manje ovce. Prednost tog kraja je bila što se ni malo nisu kačili sa Turcima, a ima onih koji su se obogatili kopajući zlato. Ne zovu se bez veze planine Zlatokop i Dukat. Moguće da je u samom Trgovištu bilo ljudi koji su bili bogatiji jer je to bio tranzitni grad, pa su ljudi mogli da se bave trgovinom (otud valjda i ime Trgovište). Ovo su neke moje pretpostavke. Inače ne znam baš najbolje istoriju.
Dobre su ti pretpostavke. Jugoistocna Srbija je skoro jedini kraj Srbije koji je koliko-toliko uspeo da izbegne masovna i potpuna raseljavanja i preseljavanja posto su tu Turci uglavnom dosli mirno, a ne posle velikih ratova koji su se vodili bas na toj teritoriji, a ugarsko-turski i austrijsko-turski ratovi takodje nisu stizali nisu stigli da odatle pokrenu vecinu stanovnika na sever.
Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    23

  • bus

    16

  • Miralem

    12

  • Teja

    9

Top Posters In This Topic

šopi govore ono što se zove Torlački dijalekt. Ovaj moj kraj je u literaturi poznat kao Gornje Vranje (Nečista krv). Govori se kao u Vranju. Opstali smo jer smo živeli u nepristupačnim vrletima Besne Kobile, Zlatokopa, Dukata... Tamo Turska noga nije kročila, pa smo uglavnom plavi. Čist slovenski haplotip :D Osim Gornjeg Vranja čuo sam da ljudi sebe zovu šopima u kraju oko Vlasinskog jezera, a imam druga iz Prokuplja i on mi kaže da se kod njih reč šop koristi u posprdnom i uvredljivom kontekstu.
a otkud vi, uopste, tamo? i od kad? da niste mozda neki (a)rumuni, il grci? malo mi je cudno da tako mala & srodna okolini zajednica nije asimilizovana. npr vlasima je u srednjem veku bilo zabranjeno da se mesaju sa srbima (tj. stocarima sa zemljoradnicima), da nije bilo slicno i sa vama?
Link to comment

šopi su Sloveni. Došli su na Balkan kad i ostali Sloveni. Zašto postoje razlike u odnosu na Srbe, Bugare i Makedonce, ne znam. Valjda je i normalno da neki kraj ima svoj dijalekt koji se razlikuje u odnosu na neki drugi kraj. šopi nemaju glas h, nema glsovne promene prelaz l u o, tako da je u nekim rečima nosilac sloga glas l (slnce, vlk). Glas u više liči na Bugarsko ъ nego na naše u. Postoje razlike i između ekavice i ijekavice, pa se ne postavlja pitanje o asimiliranju te dve grupe. Ne verujem da je bilo nekih formalnih zabrana mešanja sa drugim stanovništvom, ali je taj kraj prilično izolovan, pa i nije bilo nekog mešanja.

Link to comment
Kad spomenu Arumune, šta ćemo sa njima tek... Tako mali, a tako utjecajni.
uh, wiki dezinformativan ko i uvek. cincari uopste nisu isto sto i vlasi. mada u stvari jesu :lol: naime, oni jesu romanizovano predslovensko stanovnistvo. ali, vlasi na istoku srbije su autohtoni, tu zive oduvek. dok su se cincari relativno skoro doselili u srbiju sa severa grcke. pa se* razlikuju otprilike ko srbi (il rumuni) i grci.* stim sto cincari, prakticno, vise i ne postoje- u potpunosti su se izmesali sa domorodcima.
ali je taj kraj prilično izolovan, pa i nije bilo nekog mešanja.
dobro, ajde- ako je king kong mogo da prezivi na onom ostrvu, sto ne bi i vi.
Link to comment

Ali ne radi se o tome da se oni (šopi, Torlaci) nisu mešali s lokalnim stanovništvom. Oni jesu lokalno stanovništvo, ali su se vekovima pretopili u Srbe, Makedonce ili Bugare u smislu da je "Srbin, Bugarin, ili Makedonac" postalo dominantno ime za stanovništvo u tim krajevima zato što su se našli na teritoriji dotičnih država. Dakle, zbog političkih okolnosti nisu razvili jedinstven osećaj etniciteta.

Link to comment

Pritom šopi i Torlaci nije baš jedno isto, pre bi se moglo reći da su srodni. A treba voditi i računa o tome da je i stanovništvo tih teritorija nastalo mešanjem starosedelaca i Slovena.

Link to comment
Delijo, a govoriš li šopski (jezik? govor? dijalekat?)? Možeš li nam napisati koju rečenicu ovdje čisto da steknemo predodžbu?
Slabo govorim šopski, mada sve razumem. Rođen sam i živim u Beogradu, a tako sam govorio samo sa babom koja je umrla kad sam imao 12 godina. Govori se onako kako se govori u Vranju. Znaš sigurno neke Vranjanske pesme :) U Vranju sam bio svega desetak puta, a samo jednom sam se peo u planinu.

Autobuse, mogao bi ovo da splitujes

Edited by Delija67
Link to comment
A treba voditi i računa o tome da je i stanovništvo tih teritorija nastalo mešanjem starosedelaca i Slovena.
Naravno, ali ovo vazi za najveci deo Balkanaca, Evropljana, a i ljudi uopste. Francuski jezik je latinski nakalemljen na keltski galski, zabiberen germanskim i iberskim, i ostavljen da se krcka dve hiljade godina. Ne poistovecujem jezik i etnicitet, ali Francuzi su nacija nastala na keltskom i pre toga nekom jos starijem supstratu, s primesama Rimljana i Germana. Srbi, Hrvati i kompanija su nastali mesanjem Slovena i stanovnistva koje se tu zateklo, uz primese svega sto je kasnije prolazilo ili ugnjetavalo.
Link to comment
* stim sto cincari, prakticno, vise i ne postoje- u potpunosti su se izmesali sa domorodcima.
ovo nije tacno. evo mi ga jedan pored mene, a baba mu kod kuce i dalje govori cincarski. mislim, govorila bi, kad bi imala s kim...a evo im ga i drustvo cincara ima osnovano.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...