Jump to content
IGNORED

Њујорк, Њујорк...


Њујоркер

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Luc

    36

  • Њујоркер

    20

  • smorrior

    14

  • paculla

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 year later...

Njujork. Ljudi sanjaju da dodju u Njujork. Možda je najbolje tako i da ostane. Sanjaju i maštaju o tom genijalnom mestu, zauvek žale što ga nikad nisu posetili. Jadni, bez mnogo para. Tamo negde u Srbijici, dok neki ozbiljni bogataši šetaju po Centralnom parku i ližu sladoled. Onaj ko se obreo u Njujorku, ili ga se dokopao, kako se uzme, ako se požali, folira se, namerno gazi na ranu ubogog Srbina koji se muči i pati. I to gazi cipelom Gucci, od sto miliona maraka.

 

Prećutna pretpostavka koju sve strane prihvataju je da su ovi što su u inostranstvu nekako bolji, ili su makar uspeli, ili su kul, ili su mudriji. Ovi što su ostali - pffff. Sa tim početnim pretpostavkama se vodi svaki razgovor. Moguće je ove iz inostranstva doživeti pozitivno ili negativno. Mogu biti prepotentne stoke a mogu biti i benevolentni genijalci.

 

Eto, tako je to. A ima i onih koji misle da su i ovi u inostranstvu isti kao i ovi u Srbiji. Ima ih i koji znaju da Srbija nije najgore mesto na svetu, i da život na različitim mestima nosi različite izazove, nekad takve o kojima nisi mogao ni da sanjaš pa ti ne znači mnogo što si u Njujorku a nisi, recimo, u selu u Indiji gde nam tekuće vode (ili u Zrenjaninu gde ti je žuta voda).

 

I tako, evo mene u sred srede Menhetna, 10 minuta peške od Tajms Skvera. Što mi je nekad govorio suprug: pazi šta želiš, možda ti se ostvari. Želela sam da dodjem u Njujork verovatno više nego išta. Sad se trudim da imam veoma precizne želje a ne samo: želim da živim u Njujorku. Želim do tančina odredjenu kuću, odredjenu platu itd, pa ako se to ostvari mislim da sam pokrila sve eventualnosti.

 

Kaže mi ujak iz Beograda, kad se šetaš Njujorkom i kad ti je sve obično jer si se navikla, seti se nekad nas i uživaj malo za nas. Jedi govna, najdraži moj ujače (stvarno najdraži). Šetala sam se tako nekada i govorila drugarici: kako je ovo genijalno. Ona mi je govorila, volim da provodim vreme s tobom jer svi drugi ovde samo govore, kako je sve užasno. Da je ona sada i dalje ovde, verovatno ne bi više volela da provodi vreme sa mnom. Ali je pobegla.

 

Njujork je jedno neverovatno mesto. Kada sam posetila davno London i Pariz prvi put ništa me nije iznenadilo. Divni gradovi, genijalni, itd. Ali, ničeg tamo nema što je užasno čudno. U Njujorku kao da ne važe pravila, ne znam, fizike, koja važe u svim drugim mestima na svetu. Fizički napor koji je potreban da živiš u Njujorku je nešto što ne može lako da se izdrži - ako uopšte može da se izdrži. Može, ali onda umreš sa 50 godina od posledica ili tako nešto. Da li je život u Njujorku jedno neverovatno iskustvo? Da. Osećam se kao da sam živela na nekoj drugoj planeti. Da li je to nešto što će te uništiti psihički i fizički? Da. Ali ne na neki romantičan način, nego će te uništiti kao što bi te uništilo neko grozno iskustvo.

 

Uvek sam mislila da ako neku zemlju poznajem a da u njoj nisam bila, to je Amerika. Toliki filmovi, muzika, ovo, ono pa sve sam znala o Americi. Zamišljala sam da Japan mora biti kao druga planeta. Nisam bila u Japanu, ali mislim da mi posle Njujorka ne bi bilo čudno ni da upoznam marsovce. A bogami ni da se borim s njima golim rukama ako bi bili ratoborni.

 

Na primer, Štajnbek je rekao za Njujork: its competition is murderous. Mislio je to sasvim bukvalno. Ali nije kompeticija samo za neki elitni posao. Sve je kompeticija u Njujorku. Odlazak u pozorište i u samoposlugu. Da bi preživeo dan moraš da se boriš za opstanak sa najjačim tigrovima. Shvatila sam da betonska džungla nije nikakva metafora, to je bukvalno da bukvalnije ne može biti. Ideš kroz beton i boriš se za opstanak. Sad, da l je bolje u džungli nego u Srbiji - sigurno jeste iz mnogih razloga. Ali iz mnogih i nije baš.

 

 

Link to comment

Sećate se, baš su bili popularni neki polu-opskurni ruski pisci u Srbiji, kao Harms i Jerofejev. Mislim da Jerofejevljeva knjiga Moskva-Petuški počinje, parafraziram: Kremlj, Kremlj. Svi pričaju o Kremlju a ja ga nikad nisam video. Krenem, i napijem se i prespavam.

 

E, tako treba s Njujorkom. Kreni u Njujork, al nek te uvek nešto spreči. Slušaj priče drugih i - nadji Ameriku u sebi:

 

Edited by trustno1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...