Jump to content
IGNORED

Krvna grupa i ishrana


žaro

Recommended Posts

Voleo bih da cujem vase misljenje o ovome, mislite li da li ima istine u novijim istrazivanjima u vezi povezanosti ishrane i same krvne grupe.Ja sam 0 krvna grupa i mogu vam reci da u ovome ima dosta istine, imam problema sa zeludcom tj povecanom kiselinom, a najveci uzrok toga su mi zitarice, evo neke ukratke liste po krvnim grupama:Ishrana za krvnu grupu OMeso i riba: (4 do 6 puta nedeljno za muškarce, 2-5 puta za žene i decu)izuzetno korisno: govedina, teletina, jagnjetina, ovčetina, srnetina, džigerica, pastrmka, bakalar, oslić, skuša, sardine, smuđ, losos, štuka, list, grgeč, sabljarka.izbegavati: svinjetinu, slaninu, šunku, guščetinu, kavijar, dimljeni losos, haringu, barakudu.Mleko, mlečni proizvodi i jajaništa nije posebno korisno, ali su feta, puter, mladi beli sirevi, kozji sir i sojini substituti neutralni, i preporučuje se ne više od jednog jajeta nedeljno, kao i vrlo male količine sira.izbegavati: jogurt, teške žute sireve, ementaler, gaudu, bri, kamamber, krem-sireve, parmezan, punomasno mleko, sladoled.Povrće (3 do 5 puta nedeljno sirovo i isto toliko kuvano)izuzetno korisno: artičoke, cvekla, keleraba, praziluk, kelj, spanać, crvena paprika, crni luk, zelena salata (i ostalo zeleno lišće), brokoli, ren, beli luk, peršun, bela zelen, bundeva, beli krompir.izbegavati: sočivo, avokado, kupus, karfiol, kukuruz, plavi patlidžan, pečurke, masline, crveni krompir.Voće (3 do 4 puta nedeljno)izuzetno korisno: sveže i suve smokve i šljive, i (naročito sok) ananas i crvene trešnje.izbegavati: kupine, dinje (kantalupe), pomorandže, jagode, kokos.Brašno, cerealije, semenkenisu od naročite nutricionističke vrednosti za ovu grupu, osim oraha i semenki od bundeve.izbegavati: kukuruzne pahuljice i kaše, griz, hleb od celog zrna, kikiriki, pistaće, mak.Začiniizuzetno korisno: peršun, kari, rogač, turmerik.izbegavati: cimet, morsko orašče, mleveni biber, vaniline ekstrate, sve vrste sirćeta, kečap, majonez, turšiju.Čajevi i pićaizuzetno blagotvorno: čajevi od nevena, nane, lipe, džindžera, peršuna; celcer.izbegavati: kafu, koka-kolu i ostala gazirana pića, crne čajeve.Ishrana za krvnu grupu AMeso i riba (jednom nedeljno)izuzetno korisno: šaran, smuđ, bakalar, skuša, štuka (ništa od mesa).izbegavati: svo meso i prerađevine osim neutralnih piletine i ćuretine, kao i ribu i morske plodove osim onih koji su blagotvorni ili neutralni poput tunjevine, štuke, ili jesetre.Mleko, mlečni proizvodi, jaja (ne više od jednom nedeljno)ništa nije posebno blagotvorno, kao i kod tipa O, dok su mladi beli sirevi, feta, kefir i voćni jogurt neutralni.izbegavati: masne, žute, stare i prevrele sireve, krem sireve, punomasno mleko, puter, sladoled.Povrće (2 do 5 puta, sirovo i bareno)izuzetno korisno: šargarepa, bela zelen, spanać, beli i crni luk, praziluk, zelena salata i lisnato povrće, sočivo, brokoli, cvekla, ren, keleraba, kelj, maslačak, perssun, repa.izbegavati: kupus, paradajz, zrnasto povrće, plavi patlidžan, pečurke, masline, ljute papričice, crvenu i žutu papriku, crveni i beli krompir.Voće (3 do 4 puta nedeljno)izuzetno korisno: kajsije, kupine, borovnice, trešnje, ribizle, limun, grejpfrut, ananas, sveže i suve šljive, smokve.izbegavati: banane, dinje, pomorandže, mango, kokos(izuzetno preporučljivi sokovi od kajsija, šargarepe, celera, trešanja, grejpfruta, ananasa, i limunada).Brašno, cerealije, semenkeizuzetno korisno: kikiriki, semenke od bundeve, zobene pahuljice, hleb od soje, pirinčana peciva.izbegavati: belo brašno, pistaće, obogaćen hleb, veštačke paste i prelive.Začiniizuzetno korisno: beli luk, džindžer, meso, soja sos, senf.izbegavati: biber, alevu i mlevenu papriku, kapar, sve vrste sirćeta, ulje od suncokreta...Čajevi i pićaizuzetno blagotvorno: kamilica, kafa, zeleni čaj, crveno vino.izbegavati: pivo, koka-kolu i ostala gazirana pića, crne čajeve.Ishrana za krvnu grupu BMeso i ribaizuzetno korisno: jagnjetina, ovčetina, zečetina, srnetina, pastmrka, iverak, oslić, skuša, smuđ, štuka, sardine, bakalar, kavijar.izbegavati: piletinu, pačetinu, guščetinu, svinjetinu, šunku, slaninu, rakove, dimljenog lososa, kamenice, jastoga, škampe, puževe.Mleko, mlećni proizvodi i jaja (3 do 5 puta nedeljno)izuzetno korisno: mladi beli sirevi, feta, kozji sirevi, jogurt (običan i voćni), blagi žuti sirevi, obrano mleko, kozje mleko, jaja.izbegavati: sladoled i fabrički žuti masni sir.Povrće (3 do 5 nedeljno, sirovo i bareno)izuzetno korisno: kupus, kelj, šargarepa, bela zelen, karfiol, paprika, peršun, krompir, pečurke, cvekla, brokoli, plavi patlidžan.izbegavati: paradajz, kukuruz, masline, sočivo, artičoke, bundevu.Voće (3 do 4 puta)izuzetno korisno: banane, ribizle, grožđe, ananas, šljive, papaja (svi sokovi od ovog voća).izbegavati: nar, kruške, urme, kokos.Brašno, cerealije, semenkeizuzetno korisno: zobene pahuljice, proso, pirinčana peciva.izbegavati: praktično svo semenje osim oraha i makadamije (naročito susam, suncokret, bundevu, kikiriki i pistaće), raženo brašno, pšenično brašno (celo zrno, griz, kukuruzne pahuljice i kaše, Wasa-keks.Začini:izuzetno korisno: ren, peršun, kari, džindžer, maslinovo ulje.izbegavati: kečap, biber, ekstrate od badema, cimet, želatin.Čajevi i pićaizuzetno blagotvorno: nana, žalfija, zeleni čaj, džindžer, peršun, sladić, žinsen.izbegavati: lipu, senu, hmelj, alou, selcer, koka-kolu i ostala gazirana pića.Ishrana za krvnu grupu ABMeso i riba (1 do 3 puta nedeljeno)izuzetno korisno: ćuretina, jagnjetina, zečetina, ovčetina, tunjevina, oslić, smuđ, skuša, štuka, pastrmka, sardine, puževi, jesetra.izbegavati: piletinu, govedinu, teletinu, svinjetinu, srnetinu, pačetinu, guščetinu, šunku, prerađevine, barakudu, jastoga, škampe, dimljenog lososa, oktopoda, kamenice, žabe, jegulju.Mleko i mlečni proizvodi, jaja (3 do 4 puta nedeljno)izuzetno korisno: jaja, jogurt, kefir, pavlaka (sa manje masnoće), kozje mleko, feta, kozji sir, mladi beli sirevi.izbegavati: punomasno mleko, puter, žute jako masne i topljene sireve, sladoled, parmezan.Povrće (3 do 5 puta)izuzetno korisno: šargarepa, bela zelen, celer, karfiol, spanać, kelj, plavi patlidžan, brokoli, krastavac, beli luk, crni luk, zeleno sočivo, sojine mahune, krompir.izbegavati: papriku, kukuruz, artičoke, avokado, rotkvice, masline,(dobro da piju što više sokova od šargarepe, celera, kupusa, trešanja i grožđa).Voće (3 do 4 puta nedeljno)izuzetno korisno: trešnje, ribizle, grožđe, grejpfrut, šljive, kivi, limun, sveže i suve smokve.izbegavati: banane, pomorandže, kruške, nar, kokos, urme, mango.Brašno, cerealije, semenkeizuzetno korisno: orasi, kikiriki, kesten, proso, zobene pahuljice, pirinčane pahuljice, sve vrste pirinča, sto odsto ražrni hleb, raženo, pirinčano i zobeno brašno.izbegavati: ječam, kukuruzno brašno, kukuruzne pahuljice i kaše, mak, semenje od bundeve, susam, suncokret, (puter od susama).Začiniizuzetno korisno: beli luk, ren, peršun, kari, maslinovo i orahovo ulje.izbegavati: kečap, biber, belo sirće, kaper, želatin, ekstrat badema, suncokretovo ulje.Čajevi i pićaizuzetno blagotvorno: kamilica, zeleni čaj, lišće jagode, džindžer, žinsen, kafa.izbegavati: destilisana alkoholna pića, koka-kole i gazirano, crne čajeve.

Edited by žaro
Link to comment

u mom slučaju stvar je sledeća ja sam A kr.grupa i interesantna stvar od kad znam za sebe moja omiljena hrana je upravo hrana koja mi se preporučuje, nisam neki ljubitelj mesa na opšte zgranjavanje moje mesožderske familije kako sam iz šumadinskih krajeva to tek poprima na značaju :o , i primetila da kad jedem hranu koja se baš i ne preporučuje za moju kr.grupu dobijam u kilaži i obrnuto, kako sam sklona onim sezonskim alergijama primetila da su nekad problemi veći a nekad manji,sumnjam da je triger za neke probleme hrana,tako da zbog toga idem da uradim jednu analizu krvi koja bi mi odredila tačno namirnice na koje sam alergična...

Link to comment
mislite li da li ima istine u novijim istrazivanjima u vezi povezanosti ishrane i same krvne grupe.
Ovo ko moja keva da je dosla na forum.Ako postoji povezanost izmedju ishrane koja dovodi do "optimalnog rada organizma" i krvnih grupa, nece li ljudi iovako vremenom izabrati takvu [ili u velikoj meri slicnu] ishranu?
Link to comment

Prehrana koja se bazira na tipu krvne grupe nema uvjerljivog znanstvenog dokaza. Možemo načelno reć sustav krvnih grupa, kao i neke kronične bolesti imaju genetsku osnovu, čime otprilike završava argumanetacija u korist ovakvom režimu ishrane. A osobne me cijela priča nekako temeljito podsjeća na natalni horoskop.

Link to comment
Ishrana za krvnu grupu OBrašno, cerealije, semenkenisu od naročite nutricionističke vrednosti za ovu grupu, osim oraha i semenki od bundeve.izbegavati: kukuruzne pahuljice i kaše, griz, hleb od celog zrna, kikiriki, pistaće, mak.
vec ovo je dovoljno da diskvalifikuje celu teoriju kao, u najboljem slucaju, neozbiljnu
Link to comment
  • 2 weeks later...

Istrazivanja nisu istrazivanja u nekom naucnom smislu, a i nisu novijeg datuma.Zvuci kao vic ali je istina:Jedan moj poznanik je vise godina svoju ishranu bazirao na svojoj krvnoj grupi.Svima je se hvalio i pricao kako se super oseca.Pre par meseci se razboleo i otisao u bolnicu gde su mu utvrdili sasvim drugaciju krvnu grupu!!!

Link to comment
  • 10 months later...

Evo da i ja kazem nesto za Dnevnik na ovu temu. Celu 2007. sam provela na ishrani prepisanoj od strane lekara nutricioniste sa Med. Faksa, znaci ne neki samouki, vec profesori. Jelovnik mi se bazirao na onome sto smem da jedem, a sto volim, sa brizljivim osvrtom na moju krvnu grupu. Kao A- osobi su mi u startu uskracene mahunarke. Sve do jedne. Meni je inace muka od pasulja, i ponekad od graska.Dalje, testenine cao, a velika dobrodoslica pirincu, ako vam nije mrzak integralni, super. :)Mleko i mlecni proizvodi, narafski, samo zbog dijete sam bila ogranicena na niskokaloricne proizvode. Sljive, kruske, cao - od njih me je jako boleo stomak.A za meso nije bilo nikakvih ogranicenja, riba (osim soma i ostale "masne" ribe), piletina, curetina, da, svinjski file da, teletina, jagnjetina, da bez problema.Generalno, kad sastavim kombinaciju dijetalnih namirnica + namirnice koje odgovaraju mojoj krvnoj grupi, rezultat je taj da sam pocela da vodim racuna o ishrani u aprilu 2007, sa oko 80 kg, a sad imam veselih 66 koje gledam da spustim jos malko, dok neometano uzivam u carima kiselog kupusa i kolenicama.... :Hail: :Hail: :Hail:

Link to comment

Meni u vojnoj knjizici pise B Rh (D): poz. sto mu ga verovatno dodje da sam B krvna grupa, a to znaci da ne treba da jedem piletinu... Jebote, do sada sam samo to i jeo od mesa, tek ponekad curece/govedje, svinjsko jako retko zadnjih godina.Doqrca.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...