Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

imam teglu articoka. kako se to jede :unsure:

sta mogu s njima?

 

Stavi ih na picu. Jeo pre neki dan u piceriji koju drži neki Sicilijanac, božanstveno, još pamtim ukus.

 

Inače, veselo rastu u Herceg Novom, ali ih malo ko koristi. Više vole da stave majonez na picu.

Link to comment
  • 4 weeks later...

molim za pomoć.

pre mesec dva jedan forumaš koji ne zalazi često na kulinarstvo je napisao zanimljiv recepat za kuglice od sira sa brusnicama ili sl. unutra. nisam ga zapamtila i ne mogu da ga nađem. kopala sam i tražila, uspela da ogladnim najstrašnije gledajući lepe slike, ali nisam uspela da ga nađem. ako se neko seća o čemu je reč (vodila se i rasprava da li praviti u rukavicama ili goloruk), molila bih da me uputi. pitam za drugaricu (zaista), jer sam joj poklonila spravicu za pravljenje kuglica i obećala recept, a sada ne mogu da ga nađem niti se sećam detalja.

 

hvala dobroj duši unapred.

Edited by mammy two shoes
Link to comment

da podelim jedan prost recept koji sam smuljao za novu godinu, moze biti grickalica ili predjelo ili prilog:

 

Izmesate krem sir i rendani kackavalj. Zavisno od toga koliko je ,,gust" krem sir, moze se dodati i malo kiselog mleka da smesu razredi (ja sam morao). U ovo mozete po zelji ubaciti i malo seckanog belog luka. Zatim uzmete bri ili kamember i iseckate na ,,froncle" (bez one bele kore). Onda idu borovnice - jednu borovnicu umotate u ,,fronclu" brija i onda oko toga napravite lopticu od smese krem sira i kackavalja. Lopticu zatim uvaljate u mlevene ili lomljene orahe. Loptice onda stavite u frizider da odstoje malo kako bi se stegle. Ja sam imao i neki cips u obliku korpice, pa sam ih servirao i tako, u tom cipsu.

 

Dakle, loptice od sira sa borovnicom i orasima - vrlo prosto a vrlo ukusno.

 

 

Originalni recept koji je posluzio kao polazna tacka je sa susenim brusnicama umesto borovnica, i tako sto se one ubace u tu smesu od 2 sira. Ja nisam neki ljubitelj brusnica pa su mi sveze borovnice pale na pamet, a imao sam i pakovanje brija. No mislim da bi i to sa susenim brusnicama bilo fino, kako ko voli

Link to comment

 

hvala avrame. sunce te grejalo.

 

možda bi umesto borovnice/ brusnice mogaoi komad crne masline ili sitnija boba grožđa.

sir mi u poslednje vreme ne prija i izbegavam ga , ali ću i ja ovo u skorije vreme probati. ako se ograničim na dve kuglice, verovatno neću imati problema.

Link to comment

Ono sto meni treba je isprobani recept za za'atar, onu crnu smesu sto se namaze na libanski pita hleb. Krenula sam ovlas po guglu i cudno mi je u kojoj meri se prvih pet recepata razlikuje. Nidje veze. 

 

I sta mislite, ako kupim onaj pekac za picu elektricni, da li bih u njemu mogla da pecem pita bread da bude onako lep? Juce tetka pekla gibu u tom pekacu, kako je lepo ispala krckava, san snova.

Link to comment
  • 2 weeks later...

pre par meseci u Podgorici sam jeo kukuruzni hleb, najbolji u svijet

 

nisam dobio recept, ali sam skontao da je od kvasnog testa i belog kukuruznog brašna

 

onako pun, težak, ali nimalo gnjecav, sa predivnom debelom tamnom korom i belom, malo grubom sredinom

 

sad babram po netu, ali ništa mi ne liči na to

 

za sat krećem da mesim, na pamet, ali ako neko ima neki savet ili zna kako, neka pomaga

 

moja ideja je da umešam u belo kukuruzno i četvrtinu glatkog brašna i da ga radim kao standardni hleb, ama me nešto vuče i da možda pokušam da napravim tečnije testo, ali sa kvascem i da ga ne premesim, nego samo razlijem u tepsiju, pustim da fermentiše i tako u rernu. ama, da li će tečno testo da zadrži mehuriće ili će da šljone...hm, hm...?

Link to comment

Kod tih tečni(ji)h testa je fora da se u toku narastanja testo prevrne par puta (recimo, ostaviš da raste sat vremena, a prevrneš ga svakih 20min), onda mehurići ne stignu da odu gore i eventually izađu...

Link to comment

nikad nisam pravio, ali sam gledo strinu u crnu goru kako ga pravi (ako je to taj, a po opisu lici)

 

dakle od kilo kukuruznog skuva kacamak prvo (zgance, bez icega, samo voda, so i brasno) i ostavi da se ohladi. umesa kocku kvasca sa kasikom meda, malo brasna i pola solje mleka i pusti da proradi. onda u to doda ovecu solju belog psenicnog i solju razanog brasna, sav onaj kacamak i dobro ulupa u testo (bude dosta lepljivo, ali nema veze). pusti se da raste bar satipo, onda se prespe u dobro podmazanu tepsiju, posutu krupnim kukuruznim brasnom. tu treba i da se malo spusti testo, vise laganim pritiskanjem tu i tamo nego premesivanjem. onda se ostavi jos minimum pola sata da raste pokriveno krpom, premaze ovlas umucenim belancetom sa malo mulja, recimo par kasika, i pospe opet krupnim kukuruznim brasnom. e sad, to se peklo u sporetu na drva, ne bih ti znao reci temperaturu, a onda se umatalo u dve krpe da odstoji jos minimum pola sata

Link to comment

pa nemam bas pravi odgovor, crnogorski kacamak jeste gust. strina ga je pravila do trenutka kad treba da se mesa, onda bi dreknula na strica ili mog caleta da se prihvate kutlace ako hoce da jedu :lolol:

doduse, cini mi se da je juznosrbijanski bio jos gusci i lepljiviji od crnogorskog...

Link to comment

e.... jbg, i kačamak i Crna Gora...

 

mislim da nikad ništa nisam ovako upropastio u rerni kao ovo.

 

napravio kačamak po svom osećaju, čak sam pomislio i da je pregust, dodao sve po napisanom i naraslo je posle prvog mešenja (ili bolje: mešanja), onda sam ga presuo u posudu za pečenje, gde je takođe naraslo. posle 10 minuta u rerni se spuvalo totalno i tako se peklo. izgleda kao loša proja i popucalo skroz odozgo. skontao sam da je žitko i pekao ga sat i po, ne bi li ga osušio, ali badava

 

kora tvrda ko kamen, a unutra bukvalno lepljivi kačamak, ne može ni da se seče.

 

pravac đubar, a sutra mesim regularno

Link to comment

nikad nisam pravio, ali sam gledo strinu u crnu goru kako ga pravi (ako je to taj, a po opisu lici)

 

dakle od kilo kukuruznog skuva kacamak prvo (zgance, bez icega, samo voda, so i brasno) i ostavi da se ohladi. umesa kocku kvasca sa kasikom meda, malo brasna i pola solje mleka i pusti da proradi. onda u to doda ovecu solju belog psenicnog i solju razanog brasna, sav onaj kacamak i dobro ulupa u testo (bude dosta lepljivo, ali nema veze). pusti se da raste bar satipo, onda se prespe u dobro podmazanu tepsiju, posutu krupnim kukuruznim brasnom. tu treba i da se malo spusti testo, vise laganim pritiskanjem tu i tamo nego premesivanjem. onda se ostavi jos minimum pola sata da raste pokriveno krpom, premaze ovlas umucenim belancetom sa malo mulja, recimo par kasika, i pospe opet krupnim kukuruznim brasnom. e sad, to se peklo u sporetu na drva, ne bih ti znao reci temperaturu, a onda se umatalo u dve krpe da odstoji jos minimum pola sata

 

 

tvoja drugarica pravi po receptu tvoje strine :D

 

je l to ovo?

 

palenta hleb

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...