Jump to content
IGNORED

Pitanje za pravnika


ordi

Recommended Posts

kad već pišete o ugovoru o doživotnom izdržavanju.

moje iskustvo je bilo da sam upisan u katastar kao vlasnik na osnovu dva papira: ugovora i umrlice. pre bilo kakve ostavinske rasprave.

 

sada, prijateljica mi ispriča ovo:

imala je ugovor sa maćehom (koja inače nije imala decu). maćeha je umrla, otac je još uvek živ, notar joj je rekao da prvo mora da se izvrši ostavinska rasprava. njen otac, udovac je praktično jedini naslednik, notar smatra da treba videti da li ima još neko s pravom na nasleđivanje. kakve to veze ima sa ugovorom, da li je nešto izmenjeno ili je notar, jednostavno, zec?

Link to comment

 

 

kad već pišete o ugovoru o doživotnom izdržavanju.

moje iskustvo je bilo da sam upisan u katastar kao vlasnik na osnovu dva papira: ugovora i umrlice. pre bilo kakve ostavinske rasprave.

 

sada, prijateljica mi ispriča ovo:

imala je ugovor sa maćehom (koja inače nije imala decu). maćeha je umrla, otac je još uvek živ, notar joj je rekao da prvo mora da se izvrši ostavinska rasprava. njen otac, udovac je praktično jedini naslednik, notar smatra da treba videti da li ima još neko s pravom na nasleđivanje. kakve to veze ima sa ugovorom, da li je nešto izmenjeno ili je notar, jednostavno, zec?

Nema nikakve veze s ugovorom.

 

Kod mene katastar neće da upiše dok se ne okonča ostavina i u postupku konstatuje ko su naslednici i da postoji ugovor o dož. izdržavanju, da bi se zakonski naslednici s tim upoznali (i mogli da eventualno tužbom osporavaju). Takav postupak se obično završi obustavom jer nema imovine koja bi se raspravljala (obuhvaćena je već ugovorom), ali svejedno uz ugovor prilikom upisa prava ovi iz katastra traže i to rešenje. Generalno glupost, ali tako su u mogućnosti. Tu praksu nastavljaju eto i notari, a njima ide i u prilog zbog kinte.

 

Inače to što su tebe upisali tako, to je po meni i najispravnije. Nastupio je odložni uslov za sticanje svojine (smrt primaoca izdržavanja), to je dokazano umrlicom i to je to, nema šta dalje da izvoljevaju. Mi smo gore o nečemu drugom raspravljali, o situaciji kad posle primaoca umre i davalac izdržavanja, a ne upiše pravo svojine za života. Tu je malo zez.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

hvala.

 

ono što je meni (i njoj) bilo nelogično je to što joj je notar rekao da potraži naslednike (ako ih ima). kako da ih traži? inače zna da nema bliskog roda, ima nešto daleko i da nema pravo na nužni deo. 

 

drugo, meni je advokatica kada smo tetka i ja bili u pitanju rekla da je imovina obuhvaćena ovim ugovorom isključena iz naslednog dela (za razliku od poklona, jer sam ja imao ideju o poklonu) i da jedino nas dvoje možemo da osporimo taj ugovor. sudkinja je prilikom razgovora s nama najpre saslušala oboje a onda mene poslala da "kupim tetki lek" i nasamo sa tetkom proverila stanje njene svesti.tako je bilo i sa mojom prijateljicom.

zanima me na šta će to da izađe. njoj sam rekao da je ili zort notara da se ne zajebe (znamo kako su birani) ili pohlepa.

 

hvala još jednom.

Link to comment

Sve je u najboljem redu, a notar ako mu je do zakonskih naslednika nek ide u matičnu službu, pa nek crta porodično stablo, pa neka nađe nekog bratanca ostaviočeve babe. Nek zaradi te pare što će uzeti.

 

To poslednje, oba. Specijalni pozdrav za Nikolu Selakovića i njegove „najbolje pravnike“.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Jel se razume neko u porez na kapitalnu dobit?

 

Prodajem stan koji sam nasledio, ali su nas uprkos tome sto smo sve predali kako treba i usaglasili zelje, u ostavinskoj raspravi zajebali i stavili da se brat sestra i ja sve delimo na po trecinu (pri tom tu su i neke potpuno kretenske stvari tipa trecina lovacke puske, trecina pistolja itd.)

 

Stan koji se prodaje je po tom internom dogovoru svakako moj i tu nema spora nikakvih, medjutim vidim da ukoliko u roku od 90 dana ne kupim stan od tih para placam porez na kapitalnu dobit. To meni nije problem jer sam stan vec nasao i pare bukvalno idu odmah u banku za taj kredit, ali posto se prodaja vrsi preko pravosznaznog ostavinskog resenja gde smo svo troje navedeni kao vlasnici, ne bih da ih dovedem u situaciju da moraju da placaju porez na kapitalnu dobit pa nisam bas siguran kako to da izvedem.

 

Jedino sto meni pada na pamet su neke kretenske akrobacije sa prijavljivanjem njih na tu novu adresu...

Link to comment

Ne plaća se porez na KD kad je nekretnina stečena nasleđem.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

 

 

Jel to vazi i za kada se ta ista stecena nekretnina prodaje?

Link to comment

To bi bilo sjajno mada sve to sam do sad gledao pise da je drugacije npr.

 
http://blog.cityexpert.rs:8080/saveti/porezi-koje-treba-platiti-prilikom-prodaje-stana

 

"Prodaja stana stečenog poklonom

U ovu kategoriju spadaju i nekretnine stečene nasledstvom. Naime, ukoliko želite da prodate nekretninu koju ste dobili poklonom ili nasledili moraćete da izmirite obavezu kapitalnog dobitka. Čest izazov pri utvrđivanju kapitalne dobiti kada govorimo o ovom tipu nekretnina je nepoznavanje nabavne cene stana. Ukoliko nemate taj podatak, nadležni poreski organ treba da utvrdi realnu cenu stana koja će se zatim uzimati kao nabavna cena. Nakon toga, odnos nabavne i prodajne cene se posmatra kao kapitalna dobit i porez na taj iznos je 15%."

 

https://www.halooglasi.com/clanci/nekretnine/stambeni-prostor/prodaja-stana-i-porez-na-kapitalnu-dobit/1414

Za stan stečen poklonom ili nasleđem ovaj porez obavezan

Način da se nekretnina stekne poklonom ili nasleđem nije retkost, pa je važno naglasiti da se i kod njihove prodaje mora voditi računa o plaćanju poreza na kapitalnu dobit. Naravno, ako ste taj stan nasledili recimo od svojih roditelja i želite da ga prodate, uglavnom je pitanje kolika suma novca uzima kao nabavna cena, odnosno po kojoj ceni je vaš roditelj taj stan platio, jer ovaj podatak veoma često bude nepoznat. Ako se to i vama dogodi, potrebno je da nadležni poreski organ utvrdi cenu stana i da se ona uzima kao adekvatna i jedina ispravna nabavna cena. 

Dakle, bez obzira da li stan prodajte samostalno ili preko agencije za nekretnine, plaćanje poreza na kapitalnu dobit je obaveza. Zato obratite pažnju i na ovaj novčani izdatak prilikom prodaje stana i na vreme pripremite novac, kako se ne biste suočili za neplaniranim troškovima. 

Link to comment

Imam jedno pitanje, vise pomoc oko tumacenja ili ako je neko imao iskustva sa time. Ovako podneto je 20-ak predloga za izvrsenje protiv istog pravnog lica, na osnovu faktura, vrednosti su raltivno male za svaku posebno. Ovi su prigovorili i ide se u parnicu, sad ce sud izgleda da spaja sve postupke. Nego mene zanima kako se tumaci cl. 368. ZPP, da za iznose ispod 1000 evra zalba nema suspenzivno dejstvo. Da li to znaci da se gleda ukupna vrednost ili za svako potrazivanje - tuzbeni zahtev posebno. 

Link to comment

Ovo drugo.

To su i dalje zasebni tužbeni zahtevi i posebne parnice, samo se vodi jedinstveni parnični postupak radi jednovremenog odlučivanja i procesne ekonomije (manje troškova). Kako je spojeno tako se u bilo kojoj fazi postupka može i odvojiti.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...