Jump to content
IGNORED

Akvaristika i aquascaping


Recommended Posts

  • 8 months later...
  • 2 years later...

Apsolutni početnik. Naručio sam akvarijum 80x30x50(visina), napravio nosač, postavio akvarijum, stavio (kvarcni) pijesak, vodu, par biljki, i shvatio da sam zaboravio staviti pozadinu. Problem je što je akvarijum 5cm od zida, nema šanse da manevrišem iza da bih nekako zalijepio pozadinu. Sad, kako mi izlivanje vode da bih pomjerio sve nije opcija, postoji li neka spremna ili se može napraviti od ne znam čega pozadina koja ide u akvarijum, a da se može postaviti u već donekle formiran akvarijum? Ili možda da pozadinu zalijepim za drugo staklo, pa uguram to iza i naslonem na akvarijum?

Link to comment

Pa ti ćeš u jednom trenutku verovatno morati da radiš neku "generalku" u tom akvarijumu pa ćeš morati da ga prazniš. A i brate nije ta pozadina toliko bitna, veruj mi... Ima se dovoljno posla oko akvarijuma i bez toga ;-) ...
Uhhh sad mi se "formira" akvarijum. Posle pauze od 15 godina ...


...shiit has hit the fan....

Link to comment

Formira u smislu da za koji dan idu prve dvije ribice, začet ekosistem koji ne bih šokirao. Jasno mi je da su to prvi bebeći koraci :) A problem bez pozadine je što se iza neuredno protežu napojni, antenski i hdmi kablovi od tv-a iznad, za koje sam takođe zaboravio da stavim one kanalice, a sve na crvenom zidu. Iskopa oči.

Link to comment

Još ribice nisi stavio? Pa isprazni slobodno, do jedne trećine, ne brini za "ekosistem" biće tu svega da biljke same krenu da ugibaju, a nemaš pojma od čega itd... Pa i ribice...

Samo opušteno...

 

 

...shiit has hit the fan....

 

 

Link to comment
  • 1 year later...
  • 2 years later...

savete molim ako neko posećuje ovaj topik - ostavljene su mi ribice na čuvanje. jedna mala fluo žuta već nekoliko dana uglavnom miruje na dnu akvarijuma (ili sakrivena iza filtera). krene nešto iscimano i isprekidano da pliva jedino kada čistim/praznim polovinu akvarijuma, a i tad pliva nekako natraške. e sad moje pitanje je - da li mogu da je nekako oporavim ili da kupim sličnu i da se pravim da se ništa nije desilo? mada mi je žao ribice ma koliko mala i fazon pedeset dinara bila, već sam se, ma koliko to suludo zvučalo, nekako vezala, ove dve velike zlatna i crna buljava kao da me poznaju kada se približim akvarijumu (i onda im ja dam da jedu i kad im vreme nije). i šta se radi sa bolesnim ribicama (ukoliko je ova mala bolesna), nekako mi je bez veze da je pustim niz wc šolju, a i čime da je izvadim - prstima, kutlačom, pokušam da je usisam onim usisivačem za riblju kaku? a i žao mi je da je vadim jer nije skroz uginula. 

Link to comment

Snimi/ slikaj ribicu i pitaj na nakoj fb grupi ili akvaristika forumu sta joj je, tamo su strucnjaci. Objasni kakav je akvarijum, koje ribice imas i dr, neko ce vec znati tacno sta je, cime da je tretiras i sta mozes ili ne mozes. Moze biti filtracija, voda, previse hrane skodi, ribice mogu biti nekompatibilne jedne s drugima (pitaj tamo za tabelu o tome, da znas za ubuduce), moze biti stres ili kakva bolest. Uglavnom, ribica se pati (ako nije samo preplasena) a moze da zarazi druge ribice, pa resavaj to sto prije, cak i ako je niz solju. Pitaj tamo naravno prije.

  • +1 1
Link to comment

@kipo fala na savetu :) koji nažalost nisam ni stigla da sprovedem jer je ribica ladno nestala, nema je više u akvarijumu :( jedino logično objašnjenje mi je da su je druge ribice pojele (?!), suviše je šuntava bila da iskoči. dete (čije su ribice) se nije uzrujalo kad sam joj javila, meni žao al šta da se radi. svakako sam onomad rekla da u tom poduhvatu gajenja ribica neću da učestvujem, osim da ih nahranim kad treba i operem šta treba. sutra je nedelju dana od poslednjeg menjanja vode tako da me noćas čeka punjenje vangli, a ceo taj proces me mnogo nervira. razmišljam da l tu otpad akvarijum vodu mogu da iskoristim za zalivanje biljaka :) 

Link to comment
1 hour ago, kipo said:

Mozda je zavrsila u filteru. Pazljivo sa vodom iz akv, lako moze cvijece da uvene.

kako u filteru pobogu. lakše mi je da mislim da je debela zlatna ribica namirila proteine nego da ja sutra treba da perem taj filter (perem ga ko sunđer za sudove tad kad menjam vodu na nedelju dana). eto samo stres od ribica, nadala sam se da mogu nešto sa tom vodom, svojevremeno sam kupovala fish mix đubrivo za cveće i raslo je ko iz vode što se kaže od toga. 

Link to comment

U prostoru za filter sam mislio (na znam kakav je akvarijum). Ako je nema, zaboravi je. Da, ta vode moze biti korisna bas ali meni se desilo da cvijece sasvim uvene nakon par dana. Vjerovatno je do koncentracije nitrita, amonijaka, cega li vec.

Link to comment

@-izm ta je riba verovatno uginula, njoj inače ne može da odgovara da bude u zajednici sa japankama, njoj je potrebna topla voda (oko 26°C) a japankama hladna (do 23°C).

 

Japanke je nisu pojele jer su inače biljojedi, verovatno leži negde gde ne možeš da je vidiš jer im telo pobeli kad uginu.

 

Voda može da se koristi za zalivanje u optimalnoj količini, direktno na zemlju ili preko tacne - sve zavisi od potreba cveća koje zalivaš.

Link to comment

@kipo @Tale fala na odgovorima i pojašnjenjima :) to je mali akvarijum, možda 10-12l, filter je neki crni sunđerasti (užasno je bučan ko traktor da je pa sam ispod onog dela što izgleda ko miš stavila krpu da se manje čuje), nema mnogo ribica - crna, zlatna, tri fluo žute i jedna roze i brka čistač koji živi na dnu. kad se dete vrati sa raspusta reći ću joj da im kupi grejač ako se uginuće ove desilo zbog temperature. žao mi da se životinje pate al s druge strane ni nisu moja odgovornost. prošle godine mi je glavu probila sa nekim malavi ciklidima, sva sreća pa je odustala od tog poduhvata

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...