Jump to content
IGNORED

1025. pricala sam o krishni i budi


ToniAdams

Recommended Posts

Naravno, krisnaizam je varijacija budizma, a budizam saliva stravu i stoga je sranje.Buck, ti znas i umes bolje od ovoga...
Hvala!Pa hajde da onda opravdam poverenje :)Fora je u tome sto mislim da se preteruje sa tom idealizacijom budizma. Prvi mit je da u pitanju nije religija, vec neka individualisticka filozofija. Socioloski, budizam ima sve karakteristike tipicne organizovane religije. Postoji entitet koji ima karakteristike bozanstva (Buda), postoji mit o njegovom zivotu, obozavanje njegovih figura, itd. Postoje odredjene dogme i verovanja, kao i tipicne ritualne prakse poput molitvi. Postoje i sveta mesta i sveti predmeti. Postoji kosmologija. Naravno da je budizam jedinstven, ali su i ostale organizovane religije jedinstvene po mnogo cemu. U pitanju je stvar metodoloskog odabira ili strategije: da li se usmeriti na razlike, ili na slicnosti. Mislim da je produktivnije pricati o slicnostima. Drugi mit je da je u pitanju narocito benigna i mirotvoracka religija. Medjutim, budizam jeste bio jedna od strana u medjuverskim ratovima (sa hinduizmom i islamom), danasnje budisticke drzave su prepune zlocina, a Tibet je tipicna patrijarhalna teokratija koje se ni papa ni talibani ne bi postideli. Naravno da je moguce tvrditi da su za sva ta zla krivi politika i politicari, a ne religija, ali onda je isto moguce tvrditi i za inkviziciju i za 9/11 (jer, navodno, i hriscanstvo i islam propovedaju mir i ljubav i toleranciju), sto ne mislim da je adekvatno. Konacno, budizam je problematican i doktrinarno, u smislu prihvatanja svih nevolja ovog sveta, sto je uvek opasno, a korisno za vladajuce rezime, zbog pacifikacije svakog drustvenog revolta. A drustveni revolt je jedna zdrava stvarcica.E sad, mogu da priznam da je zapadnjacka interpretacija budizma cesto puno benignija od tradicionalnih zapadnjackih religija, odnosno od religija poteklih u pustinji bliskog istoka. I da, od sezdesetih naovamo, tu religiju prihvataju neki liberalni slojevi stanovnistva i zaista se usmeravaju na mir, ljubav i toleranciju. Bilo bi lepo kada bi na dalekom istoku budisti tako citali samo lepe delove iz Biblije i Kurana i konvertirali ka tolerantnim hriscanima i muslimanima. Medjutim, kao svaki pristojni ateista, moram da upitam cemu to uopste. Zasto ne biti pun mira, tolerancije i ljubavi - bez bilo kakvih religijskih momenata? Why bother in the first place? To je kao sa uvodjenjem monarhije. Kao, "hajde da uvedemo, ali necemo kralju dati nikakva prava osim ceremonijalnih i formalnih". Pa cemu to onda uopste?Eto, necu vise, i naravno, znam da i ti sve ovo znas, i da si dobronameran u svojoj odbrani cele ideje.
Link to comment
  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Аврам Гојић

    25

  • Indy

    24

  • Gonzo

    16

  • расејан

    15

Medjutim, kao svaki pristojni ateista, moram da upitam cemu to uopste. Zasto ne biti pun mira, tolerancije i ljubavi - bez bilo kakvih religijskih momenata?
Ali, to o cemu pricas u zadnjem pasusu kod mnogih i nisu religijski momenti. Nema to niceg zajednickog sa religijom (organizovanom, ili ne). Postoje i za ateiste ni izbliza odgovorena pitanja, cak i emocije*... "Zapadnjacki budizam" je u tim pitanjima (svest, sopstvo...) ne tako daleko od Daniela Dennetta i jos blize Thomasu Metzingeru ("Being No-one: The Self-Model Theory of Subjectivity")... makar oni sami vole da odricu tu asocijaciju, posto su u pitanju ozbiljni filozofi, ne nekakvi Deepak Chopre.*

The sense of the numinous is when you stand outside at night at the farm and you look up at a clear sky unpolluted by the metropolis, and you’re looking at billions and billions and billions of stars. More suns out there than there are grains of sand in the Sahara. And if you’re not overcome by a sense of the numinous – which is a mixture of awe and wonderment and dread – there’s something wrong with you. It’s a great emotion. It’s the emotion I think that drives religion and philosophy and science. (Philip Adams, kolumnista i verovatno najpoznatiji australijski ateista).

Link to comment

Kakve veze imaju emocije sa ateizmom?Zapravo, i emocije imaju svoje evoluciono poreklo..A postojanje neodgovorenih pitanja ne znaci da religija daje odgovor na doticne.

Edited by Buck Naked
Link to comment

Bas mi je zao, pokusao sam da caskam, ali ti bi da se nesto nadgornjavas ovuda... Mlado to, potrebuje dokazivanje, sta li. Whatever, mate, zaobidji me ubuduce sa tvojim vulgarnim ateizmom....

Edited by Indy
Link to comment
Nemam, nažalost, vremena za stvarno iscrpan odgovor. Ono što na brzaka mogu da odgovorim na tvoje izlaganje™ je sledeće: ti si, držim, afinitet prema istočnjačkim religija neraskidivo povezao sa ljubavlju prema miru i sveopštoj toleranciji. To u mom slučaju nije tačno. Svestan sam da su pokolje u Mandžuriji vršili pripadnici samurajske klase koji se, kao što je primetio, čini mi se, Lafkadio Hern ili tako neki devetnaestovekovni orijentalista, rađaju kao hrišćani, žive kao šintoisti, a umiru kao budisti.Doktrinarna osnova budizma, takođe, ne poziva na mir, već na samilost, koja podrazumeva shvatanje da je ovaj svet samo iluzija i da smo osuđeni na život u patnji, te da je osvešćenim pojedincima dužnost da tu patnju ublažavaju.Argumentuješ, dalje, da su budističke države prepune zločina. Idemo redom: Butan, mirna teokratija. Kambodža...da li je zaista budizam uzrok bede ove zemlje, ili neki drugi faktori? Šri Lanka: etnički sukobi, ne verski. Tajland: da, bilo je zločina - nad budističkim monasima. I to je to, nabrojao sam sve države na svetu u kojima je budizam državna religija. Sve te zemlje imaju svoje specifičnosti, i ne postoji ni jedan način da se budizam dovede u vezu sa ma kakvim zločinima u njima, ili, daleko bilo, da se dokaže da zločina ne bi bilo da nema budizma. Stoga, odbacujem ovaj argument na osnovu nedovoljnih varijabila za dalju raspravu.Sada idemo na polje doktrine. Ne poznajući budističku praksu, kažeš da budizam poziva na "prihvatanje nevolje". To je netačno. Budizam poziva čoveka da oseti patnju svih živih bića, od komarca uhvaćenog u paučini, do obespravljenog radnika u Kini ili Dubaiju, do zadriglog buržuja u njegovoj palati. Ništa nije lakše od inkorporacije ovakvog stava u bilo koju kritiku statusa kvo. S ovim u vezi, preporučujem jedan veoma zanimljiv naslov: "The Compassionate Revolution: Radical Politics and Buddhism", autor je Dejvid Edvards.Polje egzegeze: kažeš da "postoji entitet koji ima karakteristike bozanstva (Buda)". Ne, nema karakteristike božanstva. Buda je savršeno ljudsko biće koje je to postalo sopstvenim trudom, i to se savršenstvo odlikuje u potpunoj empatiji prema svim živim bićima u sva tri sveta - prošlom, sadašnjem i budućem. Kao takav, on je herojska figura, a ne bog: niko ne može da kaže da može da postane Alah, ali se Buda može postati, na ovom svetu.Kažeš: "postoji mit o njegovom zivotu, obozavanje njegovih figura, itd." Prvo, priče o banjanovom drvetu koje se savija da mu pruži senku su narodne bajke i ništa više, korpus budističkih spisa sastoji se od rasprava i izlaganja o prirodi svesti itd. Obožavanje figura...ovo zvuči, da izvineš, malo kulturrasistički, čim vidiš figuru ti kažeš: "Aha, idol!". Postojanje figura nije dokaz da se one obožavaju religiozno: neki budisti zaista ih obožavaju, neki (kao ja) imaju te figure kao podsetnik da život jeste patnja i da se ne treba suviše uljuljkivati u nešto što je u suštini tužno i prolazno, a neki ih, kao pripadnici rinzai škole zena, ismevaju kao nepotrebne. "Postoje odredjene dogme i verovanja" Svaki sistem, religiozan ili ne, ima svoje dogme i verovanja."kao i tipicne ritualne prakse poput molitvi"E, ovde nisi u pravu. Budistička molitva nije upućena nekom entitetu izvan čoveka. Budističke mantre su poziv samom sebi na što bolje koračanje po Osmostrukoj stazi. Budista ne puzi pred Budom i moli ga za kišu, nego priziva sećanje na Budi ojačavajući svoj duh za prevazilaženje ovog sveta i za uvid u patnju svih bića."Postoje i sveta mesta i sveti predmeti"Postoje: u nekim tradicijama. U nekim ne postoje. Dogma ne poznaje ni sveta mesta ni svete predmete."Postoji kosmologija."Ne, ne postoji u uobičajenom smislu. Pozivam te da istažiš ovo, veoma je zanimljivo postavljeno.I, rekavši sve ovo, moram da te pitam kakve veze ima krišnaizam sa budizmom? Edited by vasudeva418
Link to comment

ovo je creepy. izgleda da stvarno ima bude :unsure: vasudeva me upravo smarao da splitujem, ja ga slao na druge saltere, kad odjednom - eto ga sam od sebe! molim nadlezne osobe da preispitaju slucaj. pa ako se ne dokaze neka prevara, da se ovo proglasi prvim ppp cudom.

Edited by Miralem
Link to comment

Indy, covece, sto si se naljutio :mellow: Ozbiljno pitam, uopste mi nije fora da se nadgornjavam ili bilo sta.. I, ono, izvini ako sam nesto zajebo.A, vasudeva, odgovaram kasnije, kad se sredim.. Volem sto je diskusija korektna, samo mi Indy nije jasan.

Edited by Buck Naked
Link to comment
[...
Procitah pazljivo. Nisam strucnjak bilo za teologiju bilo za sociologiju religije.No, cini mi se da se tvoja odbrana budizma takodje sastoji iz parcijalnih elemenata i na osnovu formalnih argumenata koje svaka religija koristi. Buck je, cini mi se, nabrojao neke opste slicnosti. Ti si nastojao da ih demantujes ali si to ucinio vise sa "teoloske" strane dok je Buck naborjao slicnosti sa "socioloske".Za posmatraca drustvenih zbivanja i simbolike mala je razlika da li je Buda herojsko ljudsko bice ili bog, sa teoloske je ogromna. No, sa teoloske strne ima sustinskih razlika u poimanju Hrista izmedju pravoslavlja i katolicanstva, pa, ipak, niko ne dovodi u pitanje osnovnu svrhu tih verovanja.Sto se argumenta oko nenasilja tice, taj je takodje vrlo opst i mogao bi se primeniti na sve religije. I krstaski ratovi mogu se objasniti nekim drugim uzrocima a ne religioznim. No pravo je pitanje ne da li je budizam uzrok nasilja (svakako nije) vec zasto, kao religija nenasilja, nije pomogao da sukoba ne bude.
Link to comment
No pravo je pitanje ne da li je budizam uzrok nasilja (svakako nije) vec zasto, kao religija nenasilja, nije pomogao da sukoba ne bude.
Zato što, kao i sve ideje, postoji samo u glavama ljudi. Budisti ponekad ne samo da ne pomažu da sukoba ne bude, već ih i aktivno podstiču, kao u slučaju Sinhaleza koji bez blama koriste spise Theravada budizma kako bi kreirali nekakav etnofiletistički budizam jako zgodan kao pokriće za genocidne akcije. S druge strane, praktikanti zen-budizma na Zapadu su među najmudrijim ljudima s kojima sam imao čast da komuniciram.(Iz ovog razloga mi je smešno kada neko kaže da "čovek sa Zapada ne može da razume istočne filozofije"...siguran sam da bolje razumem budizam od nekog balvana sa AK-47 koji ubija svoje komšije zato što je Buda odabrao baš njegov narod iznad svih ostalih).Stoga: ne mogu da branim budizam sa socioloških pozicija, ne zato što mislim da je odgovoran za bilo šta, već zato što budizam ne postoji kao jedinstveni entitet kome se mogu učitati motivacije, kome se može nešto praštati ili prebacivati. To je naprosto hrpa knjiga i nabacanih mitova u kojima nema poziva na ma kakvo nasilje. Primena je već nešto drugo, a siguran sam da bi se u genocidne svrhe, da nema religije, moglo primeniti i ma šta drugo. Edited by vasudeva418
Link to comment

svako u budizmu nadje ono sto mu se svidja. evo ja sam jednom prilikom bazao po nekom selu - kad odjednom vidim goldie hawn. nastavim dalje - kad ono richard gere. sta je sad pa ovo, pitam se. produzim, kad eto ti ga dalaj lama. za njim ide mnogo sveta pa krenem i ja. udjose u neko dvoriste, lama se popeo na balkon, mi posedosmo dole. malo smo nesto cantrali mantrali, bogme sa i zapevalo. mnogo mi se dopalo i sto je ovaj pricao a i ekipa uopste, pa sam resio da se prepustim. od tada zivim kao nekrst i lepo mi je.

Link to comment

ja sam ti stari fenser, ne umem ti ja to nesto puno da verujem, a budizam mi bas radi optimalno - pametno je, dosta neobavezno, i maksimalno je hipi. hindu mi je malo naci u odnosu na to. mada me nesto vata u poslednje vreme i rado bi se presaltovao na muhadzedinstvo. mnogo me lozi taj osecaj jedinstva u dzamiji. uopste se ne zajebavam - sve vise verujem da je jedina preostala religija - da, religija - na planeti islam.

Edited by gazza1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...