Jump to content
IGNORED

Istorijske i naučnopopularne knjige


Аврам Гојић

Recommended Posts

Koja je najbolja istorija Jugoslavije i njenih naroda pre 2. sv. rata? Mislim na modernu istoriju, od pocetka jugo-ideje do 1941.
izvini, tek sada videh...nijedna, ali ako ti baš treba jedna knjiga:Бранко Петрановић, Историја Југославије 1918-1978, Београд, 1980.koja oblast te tačno zanima?
Link to comment
izvini, tek sada videh...nijedna, ali ako ti baš treba jedna knjiga:Бранко Петрановић, Историја Југославије 1918-1978, Београд, 1980.
thx :)
koja oblast te tačno zanima?
S jedne strane Kraljevina SHS/Yu, s druge jugoslovenska ideja. O kraljevini nisam procitao ni jednu celu knjigu. O ideji samo 2-3 strane knjige, nista od domacih autora.Ako znas nesto specificno o ovim oblastima, narocito od domacih (bivsa SFRJ) autora, to je prava stvar.
Link to comment

ima forumaša za koje mi se čini da su upućeniji u taj period pa će ti i dati bolji spisak literature od mene (Yoda ili ManchMellow npr?) ovako na brzinu za Jugu:ujedinjenjeBogdan Krizman, Raspad Austro-Ugarske i stvaranje jugoslavenske državeprivredaDragan Aleksić, Država i privreda u Kraljevini SHSMijo Mirković, Ekonomska historija JugoslavijevojskaMile Bjelajac, Generali i admirali Kraljevine Jugoslavije 1918-1941isti, Vojska kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca : 1918-1921isti, Vojska Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca - Jugoslavije : 1922-1935kultura, društvo, državaLjubodrag Dimić, Kulturna politika u Kraljevini Jugoslaviji : 1918-1941. Deo 1, Društvo i državaisti, Kulturna politika u Kraljevini Jugoslaviji : 1918-1941. Deo 2, Škola i crkvaisti, Kulturna politika u Kraljevini Jugoslaviji : 1918-1941. Deo 3, Politika i stvaralaštvoisti, Istorija srpske državnosti. Knj. 3, Srbija u Jugoslavijiknjige Ljubinke Trgovčević, Ranke Gašić...politika...tu ima svašta, ako te zanima HSS - čitaj Ljubu Bobana i Ivu Banca, za srpske stranke - Todora Stojkova, Gordanu Krivokapić-Jović, Miru Radojević, Đorđa Stankovića... od stranaca meni je zanimljiv Dejan Đokić.ima svašta, ali nema jedna dobra sinteza...

Edited by Arbeitmann
  • +1 1
Link to comment

Branislav Božović, Specijalna policija u Beogradu 1941-1944Milan Borković, Kontrarevolucija u Srbiji : Kvislinška uprava : 1941 - 1944. I-IIBranko Petranović, Srbija u drugom svetskom ratu : 1939-1945Jozo Tomašević, Rat i revolucija u Jugoslaviji : 1941-1945 : okupacija i kolaboracijaDragan Aleksić, Privreda Srbije u Drugom svetskom ratuBojan Dimitrijević, Vojska Nedićeve Srbije : oružane snage srpske vlade 1941-1945 Branislav Božović, Mladen Stefanović, Milan Aćimović, Dragi Jovanović, Dimitrije LjotićLjubinka Škodrić, Ministarstvo prosvete i vera u Srbiji : 1941-1944 : sudbina institucije pod okupacijomimaš i ljotićevsko/nedićevsku produkciju: Ratka Parežanina, Stanislava Krakova, Boška Kostića, Aleksandra Nedića, Laza Kostića... objavljena su i sabrana dela Dimitrija Ljotića i govori i članci Milana Nedića.moj savet, traži članke i rasprave na tu temu, imaš na ovom sajtu puno članaka u .pdf formatu.

  • +1 1
Link to comment

A Bojan Dimitrijević nije nedićevsko-ljotićevska produkcija? <_< Mislim, čovek piše u toj knjizi o vojsci Nedićeve Srbije kako su Nedićevci i četnici imali prvu zajedničku akciju protiv partizana u Ljigu u koordinaciji sa Nemcima, da bi potom ustvrdio u narednom pasusu da saradnje sa Nemcima nije bilo "jer ta saradnja sama po sebi nije bila namera (Nedićevog komandanta kome se ne mogu setiti imena) i Nikole Kalabića, koji je komandovao četničkim odredom" :lol: Treba li uopšte trošiti reči da ih je moćni ljiški partizanski odred nakon početnog iznenađenja sledećeg dana počistio iz grada i skoro sve ih pobio? :fantom:

Link to comment

Sve to funkcioniše na 2 nivoa, dobiješ informaciju a potom i njeno tumačenje. Ako je informacija tačna a tumačenje retardirano, svejedno imaš koristi što si je pročitao, naravno ako imaš gram mozga i rukovodiš se elementarnom logikom.Mnoga literatura iz prethodnog perioda takođe obiluje problematičnim stavovima (Borković npr.), ali je i dale veoma korisna.

Link to comment
Branislav Božović, Specijalna policija u Beogradu 1941-1944Milan Borković, Kontrarevolucija u Srbiji : Kvislinška uprava : 1941 - 1944. I-IIBranko Petranović, Srbija u drugom svetskom ratu : 1939-1945Jozo Tomašević, Rat i revolucija u Jugoslaviji : 1941-1945 : okupacija i kolaboracijaDragan Aleksić, Privreda Srbije u Drugom svetskom ratuBojan Dimitrijević, Vojska Nedićeve Srbije : oružane snage srpske vlade 1941-1945 Branislav Božović, Mladen Stefanović, Milan Aćimović, Dragi Jovanović, Dimitrije LjotićLjubinka Škodrić, Ministarstvo prosvete i vera u Srbiji : 1941-1944 : sudbina institucije pod okupacijomimaš i ljotićevsko/nedićevsku produkciju: Ratka Parežanina, Stanislava Krakova, Boška Kostića, Aleksandra Nedića, Laza Kostića... objavljena su i sabrana dela Dimitrija Ljotića i govori i članci Milana Nedića.moj savet, traži članke i rasprave na tu temu, imaš na ovom sajtu puno članaka u .pdf formatu.
:Hail: Kako mogu besplatno da kace sve ove clanke?
Link to comment

Što sve treba poukidati.Nije ni čudo što drve toliko o "potrebi rasvetljavanja" i inflatorno uvećavaju žrtve grđe nego kriza dinar, kad se samo sipa, dosipa i dodaje još od zainteresovanih grupa kroz navodne projekte lažnog Ministarstva.

Link to comment

Maršale, sereš kvake. Sistem po kojem država finansira naučno-istraživački rad je star 65 godina, s tim što su nekad istraživači dobijali honorare za monografije od kojih su se kupovale vikendice i automobili a danas toga nema... ne da nema, nego je muka Isusova obezbediti pomoć ministarstva za objavljivanje knjige u 300 primeraka... To je otprilike lova u rangu 100.000 do 150.000 dinara. Publikovanje naučnih monografija i naučnih časopisa nije finansijski isplativo niti ikako može biti a pomoć od strane privrede nije moguća jer ista nije zainteresovana za razvoj nauke.Mnogo veći problem je što ministarstvo ne vrednuje podnete radove na adekvatan način. Jednostavno, oni ne proveravaju šta tamo piše, već misle da je ok ako ima 2 recenzije... Upravo to ovaj citatni indeks nastoji da promeni... Relevantnost istraživača i njegovog dela će zavisiti od citiranosti, a za to je neophodno da rad bude dostupan široj javnosti. Šta je tu loše? Eto, građani imaju uvid u naučna istraživanja koja plaćaju. Slično funkcioniše i kobson, jstor i project muse.

Link to comment

Ne trebaju meni uvidi u naučna istraživanja koja se plaćaju, meni treba prekidanje ulaganja bilo kakvog tipa u ta "naučna istraživanja", tim pre što je tu nauke vrlo malo. Ukoliko je sistem truo, ukoliko je država mafijaška, potpuno je normalno da je treba saseći, te da treba podržati prekid finansiranja svih vidova "istraživanja" od "opšteg interesa nauke, društva, građanstva i naroda" jer po definiciji ta istraživanja nemaju veze sa vezom.Drugim rečima, ti nastupaš sa pozicije šta je značajno za istraživanja, ja nastupam sa pozicije šta je potrebno učiniti da se ovde uspostavi nekakav red. Nećete streljanja? Dobro, kontrolišimo onda strogo kuda se kreću pare.

Link to comment
Ne trebaju meni uvidi u naučna istraživanja koja se plaćaju, meni treba prekidanje ulaganja bilo kakvog tipa u ta "naučna istraživanja", tim pre što je tu nauke vrlo malo. Ukoliko je sistem truo, ukoliko je država mafijaška, potpuno je normalno da je treba saseći, te da treba podržati prekid finansiranja svih vidova "istraživanja" od "opšteg interesa nauke, društva, građanstva i naroda" jer po definiciji ta istraživanja nemaju veze sa vezom.Drugim rečima, ti nastupaš sa pozicije šta je značajno za istraživanja, ja nastupam sa pozicije šta je potrebno učiniti da se ovde uspostavi nekakav red. Nećete streljanja? Dobro, kontrolišimo onda strogo kuda se kreću pare.
Posto je inace budzet za nauku nekontrolisani slivnik kroz koji otice budzetski deficit?Kakav kralj :Hail:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...