Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1884987&kpage=1#kibitzing

 

Znajuci Ivancukovu sklonost ka ranoj predaji kad mu nisu sve koze na broju i ne udubljujuci se u konkretne varijante, ova partija, uz jos neke nedavne, daje mi dovoljno osnova da kazem: Aronian trenutno igra najbolji sah na svetu. Da se sada organizuje mec izmedju njega i Karlsena, kladio bih se na Aroniana, ma koliko mi Karlsen bio omiljen igrac.

 

Mada, kada se partija malo pazljivije pogleda, zapanjuje katastrofalna igra Ivancuka. Cak ni ja ne bih ostavio celo kraljevo krilo nerazvijeno i kralja u centru celih 15 poteza. Neverovatno. Ko zna sta je on racunao kad je dozvolio takvu stratesku kataklizmu.

Edited by Milogled Bluff
Link to comment
  • 2 weeks later...

Kao sto se i ocekivalo, Aronian osvojio Svecki kup. Prva partija u tej brejku protiv Lirena mi je masterpis, mada naravno pojma nemam sta je od toga teorija, sta domaca analiza, a sta inventivnost za tablom. Kako god, prelepa partija. A druga je izgledala kao da je Aronianu trebala pobeda, a ne Lirenu. 21. ... Sef6 je fantastican potez, narocito u kombinaciji sa prethodnim Kh8. Aronian je postao takva zver od igraca da je to zastrasujuce.

Link to comment
  • 1 month later...

U fantasticnoj knjizi Normana Lesinga i Entonija Sejidja "Svet saha", jedan od autora, Entoni Sejdi, tada internacionalni majstor, opisuje svoje ucesce na velikom medjunarodnom turniru u Izraelu, na kojem je bezuspesno pokusao da ostvari normu za velemajstora. Napominjem da se to zbivalo u prvoj polovini 70-ih godina, i da bi Sejdi danas, imajuci u vidu ondasnji rejting, bio jak velemajstor, medju prvih 100-150 igraca na svetu.

 

Po uzoru na tu ispovest, pokusacu da opisem sta se meni desilo na klupskom takmicenju u drugoj zonskoj ligi Beograda, gde sam, kao prvokategornik, pokusao da osvojim titulu majstorskog kandidata.

 

Prvo kolo. Igram belim figurama protiv izvesnog FiIDE majstora, za kojeg tek kasnije saznajem da je zaista vrlo jak i solidan igrac. Na njegovu Sicilijanku odgovaram mirnim i cvrstim nastavkom, i posle taktickih carki koje ostaju "ispod vode", ulazimo u jednaku simetricnu zavrsnicu, u kojoj on meni nudi remi, koji ja naravno prihvatam. Dobar pocetak.

 

Drugo kolo. Igram kao crni protiv nekog matorog prvokategornika, koji ima preko 100 poena bolji rejting od mene. Otvara sistemom koji je meni, sa vrlo oskudnim poznavanjem teorije, prilicno nezgodan - ne dozvoljava mi da predjem u svoj omiljeni Benoni i tera me da igram neku varijantu Kraljeve indijke koju ne znam dobro i prema kojoj imam averziju, ne bez razloga. Ipak, posle serije izmena, ulazimo u remi pesacku zavrsnicu, u kojoj on, srecom, precenjuje svoje izglede. U iracionalnoj zelji da pobedi, daje mi priliku da zrtvom pesaka ja dodjem u dobijenu poziciju, poklon koji oberucke prihvatam i dobijam rutinski. Nema se nista dodati osim "hvala lepo, i drugi put".

 

Trece kolo. Igram kao beli protiv postarijeg gospodina sa prvom kategorijom. Iako slabo znam teoriju otvaranja, siguran sam da nacin na koji on tretira Spansku partiju ne preporucuje nijedna knjiga posvecena otvaranjima. Prirodnim i logicnim potezima vrlo rano postizem dobijenu poziciju i on predaje ni vise ni manje nego u 13. potezu, suocen sa matom ili gubitkom dame. Verovatno najkraca ozbilna partija koju cu ikad odigrati.

 

Cetvrto kolo. Igram crnim figurama protiv momka prvokategornika od 23-24 godine, koji je, kako saznajem, svojevremeno vazio za solidnog talenta u svom uzrastu. Izbegava moj Benoni na nacin koji, po zdravom razumu i opstim principima otvaranja, ne moze biti dobar, tako da ja, izbegavsi neke ne preterano duboke takticke zamke, dolazim u strateski bolju poziciju odmah nakon otvaranja. Na moju srecu, on, verovatno precenjujuci svoju poziciju, nastavlja sa poziciono pogresnim planom, sto mi daje priliku da ga prilicno efektno dobijem pre 30. poteza.

 

Imam, dakle, 3,5 iz 4, i u tom trenutku znam, s obzirom na sastav ostalih ekipa, da cu do kraja igrati sa 5 majstorskih kandidata i da mi treba 2 poena iz tih 5 partija da i ja konacno postanem kandidat. Ne preterano tezak zadatak, reklo bi se.

 

Peto kolo. Igram kao beli sa, sudeci po rejtingu, dobrim majstorskim kandidatom. Igram svoju standardnu postavku protiv Sicijlijanke, prilicno brzo, dok on trosi uzasno mnogo vremena i dospeva u ozbiljan cajtnot vec posle 20. poteza. Ulazimo u prelomnu fazu partije i tu se ispostavlja da on ipak moze da iskoristi moje slabosti na kraljevom krilu, iako mu je ostalo svega 2-3 minuta za nekih 15 poteza. Nadigrao me covek posteno, nemam sta da kazem u svoju odbranu osim da sam glupan koji se vise uzdao u njegov cajtnot nego u poziciju na tabli.

 

Sedmo kolo. Treba mi 2 poena iz 4 partije. Igram kao crni protiv nekog prosecnog kandidata i u Sicilijanci ga nabijam iznenadjujuce brzo. Uzimam mu pesaka vec u otvaranju i potom ga poziciono nadigravam tako da sam dobijen verovatno i bez tog pesaka vise. Zapravo, mogu da ga pitam kako zeli da ga pobedim, posto imam sve pozicione pluseve na koje bi i 1 Stajnic bio ponosan. On tada cini ocajnicki pokusaj da se spase i tu se sjebavam. Umesto da ignorisem njegov blef, ja pravim tipicnu gresku - umesto da iskoristim njegova nova slabljenja, ja se uplasim njegove lazne protivigre, izmenim pogresne pesake i udjem u remi poziciju, iako i dalje s pesakom vise. Remi. Razmisljam o samoubistvu odmah posle partije, ali ipak odlazem to za neku drugu prigodu.

 

Osmo kolo. Treba mi 1,5 iz 3. Igram kao beli opet protiv nekog prosecnog kandidata. Ulazimo u mirnu varijantu Francuske i vec posle 20-ak poteza postaje jasno da nema vise nista od igre. Remis.

 

Deveto kolo. Treba mi jos poen iz dve partije. Igram kao crni protiv kandidata koji bi po rejtingu trebalo da je jak. U Sicilijanci bez vecih problema resavam njegove pretnje na kraljevom krilu i ispostavlja se da on vrlo tesko moze da zakrpi D liniju i celo damino krilo, obzirom da su mu dama i top odvuceni na kraljevo krilo na kojem nista nije uradio niti je mogao da uradi. Imam, dakle, jasno bolju poziciju, sa prostim planom za pojacavanje iste, dok on nema sta korisno da igra. I tada stupa na scenu moja legendarna sposobnost da odigram poput pacera - pravim neobjasnjiv jednopotezni previd na nivou penzionera s Kalemegdana, posle kojeg ulazim u izrazito slabiju topovsku zavrsnicu, koju bi mozda Rubinstajn uspeo da remizira, ali ne i ja. Gubim posle jos malo ocajnicke borbe. Nakon partije covek se cudi, kaze da bi mi (pre previda) mozda i predao da nije igrao za klub. Kapiten me pita sto nisam ponudio remi dok sam stajao nadmocno, ja odgovaram da me je bilo sramota da nudim remi u onako dobroj poziciji. Uzgred, Fritz veli da sam vec bio dobijen u tom trenutku, ali jebes kompjuter i njegove ocene kada su u pitanju ljudi, pogotovo na ovom nivou. Sve u svemu, kataklizma biblijskih razmera, posle koje su ponovo postale aktuelne ideje o prekracivanju sopstvenih muka.

 

OK, ostalo je jos jedno kolo i sansa da pobedom belim figurama ostvarim normu. Ali ne lezi vraze, sinoc me zove kapiten i kaze da poslednje kolo necemo ni igrati jer protivnicki tim ne moze da se skupi u predvidjenom terminu. To znaci da mi kao ekipa dobijamo mec sa 8-0, ali to nema uticaja na moju normu, posto se pojedniacni rezultati ne racunaju. Suptilnije receno, ostaje mi kozna frula umesto titule majstorskog kandidata. Idiotsko pravilo. ali je tako. Ali ko me jebe, toliko sam sansi propustio da resim sve pre zadnjeg kola da nemam pravo da se ljutim na bilo koga. U jednom trenutku, koji je trajao mozda citavih pola sata, razmisljao sam ostavim sah, jer kome normalnom treba da kida zivce zbog slicnih gluposti. Ali onda mi je palo na pamet da niti sam normalan, niti bih imao cime da se zanimam i ubijam vreme ako bih bacio prokleta palidrvca. Tako da sam jos tu, zeljan krvi i osvete, sto ce se desiti kad-tad.

 

U to ime:

 

Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Nov, klupska liga, ona prethodna stativa je bila na kategornom turniru za osvajanje titule mk.

 

A prilika je svaki turnir, sad krajem novembra pocinje otvoreno prvenstvo beograda, koje cu verovatno igrati ako mi na poslu daju da uzmem odmor.

 

Mada sam resio da se vise ne opterecujem tom titulom, vec samo da se trudim da popravljam rejting. To je jedino merilo. Cak i sad sam ga popravio za skoro 80 poena u 8 partija, uz sve opisane gluposti.

Link to comment

igra li neko od vas sah na chess.com aplikaciji? ja uglavnom igram one munjevite partije od minut po coveku za partiju, i mnogo mi nesto brzo istekne vreme, mnogo brze nego kada igram preko konpa, i uglavnom mi pada zastavica, ne znam zasto je to tako, tj nemam utisak da su mi potezi koje vucem prstima sporiji od onih sa misem.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...