Jump to content
IGNORED

Ribolov


kapetanm

  

51 members have voted

  1. 1. treba li zabraniti sportski ribolov

    • da
      14
    • ne
      26
    • svejedno mi je, ne interesuje me
      11


Recommended Posts

A još nisu stigli ni do Sebeša ni Besnog Foka!
ma neee. fenseri musicare na brzim vodama. ne vole prigradske ustajale barustine. smrde im ribe. grizu ih komarci. mestani im kradu crve.
Link to comment
ko nije pecao sunchicu i karasha na velikom blatu taj je nechovek!
idu gospoda na onaj ribnjak Mika Alas na Sebesu. plate i pecaju u ribnjaku!nemaci pojma Edited by sherman
Link to comment

ne pecam, ali kad mi se na moru jede hobotnica, zabacim plasticnog raka. ove godine samo jedna jer je voda bila pretopla za nju. pecanje hobotnice na raka je kao pecanje u ribnjaku. i ako se otkaci, zakaci se ponovo. nema gluplje zivotinje.

Link to comment

Tehnike pecanjaPredlažem da zanemarimo ulov na struju, karbid, dinamit, grabuljanje, i druge metode tako drage prosečnom Srbinu. Ostaćemo pri sportskom pecanju.Dakle, to je:- mušičarenje, koje so već pominjali- pecanje na plovak- varaličarenje- dubinski a i neke kombinovane metode, ili ređe, vagler, fider, i sl. sada nebitno. Od toga koji metod odaberemo zavisi izbor naše opreme, štapova, struna, udica, itd. U suštini, ja ovo pišem u pokušaju da podgovorim nekog da se priključi najbrojnijoj sportskoj družini na svetu, informativno i sasvim kratko, a ko već zna, nek ćuti. Na plovak se najčešće peca dugim lakim štapovima bez provodnika bela manja riba, mada nije pravilo. Najlon (struna je tanak) i trebalo bi da bude približne dužine štapa, a predvez ( parče najlona koje drži udicu ) još tanji. Na najlon se kači plovak, teži ili lakši, oblikom prilagođen vodi i vetru ako ga ima. Udica je mala i pre nje ide lagano otežanje - kuglica od olova da sve od plovka drži vertikalno u vodi. Udaljenje plovka od udice zavisi od dubine na kojoj pecamo a znak da nismo pogodili dužinu je kad se plovak iskrivi i pliva položeno, tada ga treba podesiti na pliće. Plovak se koristi i pri pecanju štuke ( tzv. balerina ), znatno veći i uz drukčiji štap. Varaličarenje: Mamac je ovde imitacija ribice koju napada grabljivica i on se povlači mašinicom, poželjno neravnomerno i uz cimanje. Na kraju strune nalazi se varalica, u obliku veštačke ribice izrađene od plastike, balze, ili nekog drugog materijala, sa kljunom od plastike koji omogućava zaranjanje dublje ili pliće ( vobleri )Varalice od metala koje se okreću oko osovinice dok se povlačekroz vodu nazivaju se leptiri. Varalice nalik konkavnom izduženom parčetu metala nazivaju se kašike.Na svim ovim tipovima nalaze se zakačene udice, i sve proizvode vibracije nalik kretanju ranjene ribice kroz vodu, a obojene su drečavim bojama. Najpoznatiji proizvođači voblera su "Ružno Pače- Tehnopromet", domaći,i Rapala ( finski), leptira Meps, a kašika DAM. Međutim, kako su sve te kvalitetne varalice vrlo skupe ( rapala i do 100E )mi, slepci, koristimo silikonske u boji koji se kače na otežane udice a proizvode sasvim dobre vibracije. Ništa tužnije nego kad ti rapala ode među kamenje, zapne, i ostane dok pipaš novčanik. Pecaroši obično prelaze na varaličarenje kao neki viši nivo pecanja koji daje aktivniji pristup , a dovoljan je jedan štap i kutija varalica, pa je i praktičniji.O dubinskom, kao najrasprostranjenijem vidu pecanja u sledećem nastavku...

Edited by kapetanm
Link to comment
  • 1 year later...

ja sam gotov, potpuno sam se navukao. ovde na moravi se uglavnom peca skobalj na plovak. kapetane, zanima me iskljucivo pecanje na plovak u beogradu. zivim na novom beogradu pa bi mi najbolje lego neki teren blizu stana. imam stap dug 5 metara, mada je za moravu idealna sestica. kako se peca bela riba na plovak u beogradu? sta mi treba od opreme, na koja mesta blizu usca da idem, jel se koristi primama (kako?)...hocu da nastavim u beogradu posto cenim da je mnogo zanimljivije.

Edited by kojot
Link to comment

prosetas savskim kejom pa pogledas sta rade lokalci, a koliko sam ja cuo tamo uglavnom pecaju sa bolonjezima na voznju, petljas petica eventualno za zimovnik-marinu kod toplane.

Link to comment

Nedavno, na rijeci Bosni kod Zen'ce, preko puta mene čovjek izvuče soma 21 kg. Istu noć momak do mene zatraži jednog durboka, i ja mu ga još i nakačim, a on na 3 metra od mene diže soma od 15 kg. Meni je zadnji dobar ulov bio prije 2 godine - som od oko 10 kg. Od tada sve neka sića. Inače samo idem na soma i šarana. Jedino dok sam živio u NS-u i Vrbasu išlo se i na đtuku, smuđeve, bandare, karaše, babuške. Eh, to su bila vremena.

Edited by dacha od bosne
Link to comment
ja sam gotov, potpuno sam se navukao. ovde na moravi se uglavnom peca skobalj na plovak. kapetane, zanima me iskljucivo pecanje na plovak u beogradu. zivim na novom beogradu pa bi mi najbolje lego neki teren blizu stana. imam stap dug 5 metara, mada je za moravu idealna sestica. kako se peca bela riba na plovak u beogradu? sta mi treba od opreme, na koja mesta blizu usca da idem, jel se koristi primama (kako?)...hocu da nastavim u beogradu posto cenim da je mnogo zanimljivije.
Pazi Kojote, za pecanje na plovak bitna su tri faktora, pribor (štap, najlon, vrsta plovka, predvez, udica), mamac, i lokacija. Naravno, i riba koja radi i uzima mamac.- Pribor:DA li je tvoj štap onaj bez provodnika? Pretpostavljam da jeste. Dakle, za vrh vežeš najlon debljine 0,12 dužine onoliko koliko je potrebno da, kad ga uspraviš, kraj najlona (sa ribom) pada ravno u tvoju ruku. Provučeš ga kroz plovak, neki ovakav photo04.JPG.Kao što vidiš, plovak ima ugrađen minijaturni prstenčić na gornjem dalu, a na donjem navlaku preko tankog dela i kroz to sve provučeš najlon. Na kraj najlona staviš olovce nosivosti onolike koja je deklarisana naplovku kako bi stajao uspravno, ja to isprobam u plićaku ili bokalu kod kuće. Posle ga pomeraš gore dole, zavisi koju dubinu hoćeš. Na kraju vežeš predvez od dvadesetak cm od 0,10 najlona sa malom udičicomtipa 16, 18, 20. Predveze kupuješ gotove, jer nemaš šanse da tako male udice vežeš sam kao vijetnamska deca ili roboti. Napominjem da ima bezbroj vrsta plovaka, a time i tehnika pecanja, izneo sam ti najjednostavniju, pretpostavljam da si tako već pecao do sada.- Mamac: Najčešći mamac za plovak je crv, onaj beli. Kupiš jednu do dve kutijice i crvića će biti više nego dovoljno. Može i kuvano žito,kukuruz šećerac, valjak (kuvano testo) ili kombinacija crvić-seckana glista ( <_< ). Međutim, uz jači plovak nije loše zakačiti najmanju i najlakšu hranilicu koju napuniš sa primamom, posebnom praškastom smesom koju poprskaš vodom i ona otpušta izmaglicu hrane i privlači ribu ka tvom mamcu. Drugo rešenje je da vlažnu primamu uvaljaš zajedno sa blatom u kugle i bacaš u tačku u koju posle zabacuješ udicu. Primamu možeš na NBGD-u kupiti ovde, ili ispod Pančevca, gde je carsko mesto za nabavku svega.- Lokacija:Bolje je Sava, nego Dunav, koji je u glavnom toku prebrz za lagani plovak. Sava je sad opala, i bistra je, pa bi trbalo da bude dobro, samo se nadam da nije pretopla voda onda riba ne uzima, isto kao kad je prehladna. Odaberi mesto blizu nekog splav-restorana, usidrenog broda ili privezišta, gde ima dosta otpadaka hrane koji konstantno idu na isto mesto, to je u stvari primama koja radi u tvoju korist. Pitaj da te puste direkt na neku od tih skalamerija ili na obalu pored. Ako hoćeš da ideš na belu ribu iznad 250 grama pojačaj najlon i predvez na 0,15 i 0,12.Zapamti: ribe nema kao nekad, u izobilju, izlovljena je i potrovana. Potrebno je puno strpljenja i hranjenja mesta da bi je dovukao ka sebi. Ima interesantna tehnika slična toj koju ja koristim, lagani bolonjez štap sa mašinicom i većom hranilicom koja napunjena preuzima ulogu olova, a stavlja se i plovak. To je kombinacija plovkaroškog i dubinskog pecanja, a uz osetljivi vrh, akcija je kao da vadiš sabljarku i osećaj je nenadmašan makar uhvatio kedera - na štapu osetiš svaki drhtaj ribe. Pecanje plovkom je najefikasnije na manjim i mirnijim vodama, ali može i Sava i Dunav, uz pripremu priboraSrećom, u današnje vreme imamo gugl. Pretraži video tutorijale i šeme nameštanja udice, zabacivanja, stavljanja određene vrste plovka i vezano za to, načina pecanja. Izvini na opširnosti i poučnom tonu, ti si već pecao, ali ovo je i zbog drugih kolega koji se interesuju.Ponesi obavezno litar vode, polić rakije i nešto za glavu, i.. bistro!http://www.youtube.com/watch?v=kWFkLAR2N9c
Edited by kapetanm
Link to comment

hvala kapetane :)ja imam stap sa provodnicima koji je solidan i dobru shimano masinicu. umem da vezem udicu i da sklopim ceo sistem (bez predveza, vezujem udicu direktno). mene zanima kolio tezak plovak je potreban za savu. ovde u moravi koristim plovak od 2.5 grama kada je brza voda, verujem da za savu treba tezi. najlon mi je 0.14, udica 14. zanima me kako i koju primamu da koristim za savu? ovde kod mene je lako posto je plitko, napravim bombe od starog hleba i bacam. gde mogu da nabavim crvice i primamu?sto se lokacije tice, jel mogu da pecam tamo oko brankovog mosta? ne znam da li je glupo tamo pecati, odnosno da li tamo neko uopste peca? neprijatno mi je da se motam oko tih splavova koji su u necijem vlasnistvu. jel trebam da pitam ili jednostavno sednem na zid i zabacim?i da, definitivno me zanima bela riba preko 250g :)

Link to comment

E, odlično što imaš takav štap. Primama i crvići se prodaju kod formaxa na NBGD- u i još ima jedna radnja ne znam tačnu adresu. To su kese od 1-2 kile piše na njima za šta su, za koju ribu, uzmi za belu, aromatizovane su, ja sam najviše voleo sa mirisom plazme, vrste imaš na njihovom sajtu. Kupuj domaće jeftinije su. Kupiš nekoliko hranilica, ovako nešto rs-1.jpg, koje napuniš sa pokvašenom primamom (prethodno je celu istreseš u koficu, pokvasiš, a može i da se ubaci malo crvića) Tu hranilicu ( u koju je obično ugrađeno olovo) staviš na kraj najlona, pa predvez sa udicom. Koja gramaža ti stoji na štapu? Pazi da uskladiš težinu hranilice sa štapom i debljinom najlona da nešto ne pukne. Za Savu, i takvu vrstu pecanja idi sa težim/jačim plovcima, onim velikimInače, najbolje za nabavku svega i najpovoljnije je ispod Pančevačkog mosta. Ogromna ponuda.Slobodno pecaj ispod mosta, u stvari, zbog kovitlanja vode, tamo je i ponajbolje, ima rupa, zadržanih otpadaka,raznovrsnog dna.. TAkođe, idi slobodno oko splavova, niko se neće buniti, ionako su svi na divlje postavljeni, a ako deluju da nema nikog, penji se i čučni u ćošak, videće se da samo pecaš.

Edited by kapetanm
Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Sad videh. Bravo Kojote!Za vikend sam bio na Dunavu, Male vode:ribe.jpgVeličinu možete odrediti u poređenju sa delom moje stomačine u ćošku, a dole je mesto - pogodila se temperatura, vodostaj i mesečeva menamalevode.jpg

Edited by kapetanm
Link to comment

bravo kapetane, jesu ovo deverike?inace, danas mi konac pokidala velika mrena, i to je odnela plovak i sve. drilje radio, ne znam zasto se to desilo. moguce je da je konac los. 30 minuta nisam mogao da se smirim, a toliko sam zeleo da upecam mrenu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...