Jump to content
IGNORED

CG


onamonamo

Recommended Posts

Imam tu knjigu, ali nikako da je pročitam. Znam mu sina, njega ne znam.

Nije toliko za citanje  :), koliko je za gledanje: sam raspored tvrdjava, mesta na koja su ih Austrijanci postavljali, je svojevrsna karta bitnih tacaka CG, pribrezja narocito.

To i trase starih puteva u CG su fenomen prica, tesko je coveku danas da zamisli sta je moglo da znaci putovanje po CG automobilom izmedju dva rata, period pre toga i da ne pominjem: te trase se i danas po negde mogu da vide, a jedan od zlocina prema pejsazima je sto ti putevi nisu sacuvani ili barem minimalno odrzavani.

Umesto toga sproveden je genocid pejsaza, uzas je recimo sta je uradjeno prilikom poslednje takozvane rekonstrukcije puta Cetinje - Budva, mozda jednog od najlepsih prilaznih puteva moru u Evropi koji je zarad hipotetickog i prekticno nemoguceg povecanja protocnosti pretvoren u ruglo, a da je pritom - tokom i za potrebe radova - upropascen i okolni teren i to dugorocno i nepovratno.

Od puta koji je zamisljen i stvoren za polaganu voznju, uzivanje i 'dolazak na more' napravljeno je trkaliste za bahatu stoku i nista vise od toga.

Link to comment

Nije toliko za citanje  :), koliko je za gledanje: sam raspored tvrdjava, mesta na koja su ih Austrijanci postavljali, je svojevrsna karta bitnih tacaka CG, pribrezja narocito.

To i trase starih puteva u CG su fenomen prica, tesko je coveku danas da zamisli sta je moglo da znaci putovanje po CG automobilom izmedju dva rata, period pre toga i da ne pominjem: te trase se i danas po negde mogu da vide, a jedan od zlocina prema pejsazima je sto ti putevi nisu sacuvani ili barem minimalno odrzavani.

Umesto toga sproveden je genocid pejsaza, uzas je recimo sta je uradjeno prilikom poslednje takozvane rekonstrukcije puta Cetinje - Budva, mozda jednog od najlepsih prilaznih puteva moru u Evropi koji je zarad hipotetickog i prekticno nemoguceg povecanja protocnosti pretvoren u ruglo, a da je pritom - tokom i za potrebe radova - upropascen i okolni teren i to dugorocno i nepovratno.

Od puta koji je zamisljen i stvoren za polaganu voznju, uzivanje i 'dolazak na more' napravljeno je trkaliste za bahatu stoku i nista vise od toga.

 

Dobro, ostavljeno je da se na putu Cetinje - Kotor uživa u pogledu na more :)

 

Sa bloga autorke čije reportaže objavljuju i Vijesti (ako se ne varam) evo nekoliko lakih i solidno ilustrovanih priča o austrougarskim utvrđenjima, inspirisano knjigom koja se ovde spominje:

 

1

2

Crkvice

Dvrsnik

Link to comment

 

Budva bi u perspektivi mogla da krene stopama hrvatskog Hvara i počne novčano da kažnjava golišave turiste, dok bi po "džepu bili udareni" i oni koji se pijani teturaju gradom i prenoće na otvorenom.

 

Predsjednik Odbora udruženja turizma Privredne komore, Dragan Ivančević, daje "zeleno svetlo" takvoj odluci, navodeći da bi se na taj način animirala bolja turistička klijentela.

- Cilj turističke privrede je eliminacija svih elementa primitivizma, odnosno onoga što ne korespondira mediteranskom mentalitetu. Na primer, šank na otvorenom stvara ogromnu buku, a samim tim takvo mesto okuplja ljude odevene tako da im nisu pokriveni intimni delovi tela - kaže.

 

:lolol:   

Link to comment

ljudi topla preporuka na putu ka niksicu restoran kastel. jagnjetina na sacu...topi se u ustima

Hvala mustang na preporuci. Prodjoh vise puta tuda ali mi nije padalo na pamet da stanem.

Link to comment

Preporuka za Palmon Bay hotel u Igalu, to jest za njihov restoran na 5. spratu. Sjajan pogled na zaliv, restoran je lepo sredjen, a posluga brza i ljubazna. 

 

Hrana je... 'nako. Prosecna, mada su i cene prosecne, osim vina koje udara po usima. Medjutoa, dezert lista im je impresivna, 14 kolaca/pita/krempita/tiramisua, a sve je 3-5 eura. Optimalni odnos cena/atmosfera/hrana je poseta tokom dana, uz kafu i dezert.

 

Cudi me da ovo mesto niko nije spomenuo, a radi vec 2 godine. Nista slicno se ne moze naci u HN, a pogotovo u Igalu. Silazak iz restorana na setaliste u vecernjim satima je kao dolazak u BG iz Njujorka.

 

U ostalim vestima, nekadasnji hotel Rivijera u Njivicama je pre neki dan prodat za 6 koma nesto miliona nekom lancu hotela iz Budve. Informacija iz druge ruka (jaran cito novine pa zapamtio... nesto). Isti izvor kaze da su trebali prekjuce da zatvore pristup toj plazi kod hotela. 

Edited by ObiW
Link to comment

Opet sam išla na onu plažicu izmedju Plavih i Bigove. Jbg, kad su svi išli, i moji iz BG, išla i ja. Nije mi ovog puta bilo toliko strašno i neprijatno u putu do tamo i nazad. Valjda nije više onako vrelo napolju ko pre 8 dana. Ali ipak, potpuni neuslovi.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...