Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Ako je dato ugovorom na upravljanje opštini, znači da više nije privatno

Pišeš naučni rad o svom pogledu na stvarno pravo?

 

Tvrdis da u Srbiji moze da postoji grad u kome ne mogu da se sahranjuju pokojnici koji ne pripadaju jednoj od dve dominantne religijske zajednice? 

Ne. 

Link to comment

Ja razumem da se vas dvojica raspravljate , govoreci o razlicitim stvarima...

 

Kapiram ja da Hamlet prica kako je "po zakonu" , ali meni je ovo jezivo...

 

Jel zena moze da pokrene neki spor da njoj nije bilo omoguceno da muza sahrani gde hoce nego ju je grad naterao da muza sahrani na , kako se ispostavilo, privatnom groblju?

EDIT:

Voleo bih kada bi se recimo muslimanska zajednica oglasila i rekla:

Sahranite ga kod nas na groblju nama ne smeta...

A jos vise bih voleo kada bis e vernici SPC sakupili i napusili svoju crkvu...

Edited by Frank Pembleton
Link to comment

Nije mi jasno zašto grad nije napravio gradsko groblje za ovakve slučajeve. Po meni je tu grad najkrivlji.

 

Verska zajednica treba da ima pravo da kaže šta će se dešavati na njenoj imovini.

 

A lokalna zajednica treba da obezbedi da se ljudi sahranjuju mimo verskih običaja ako to žele. 

Link to comment

Pročitaj zakon o komunalnim delatnostima pre nego što pišeš tako nešto.

 

Može crkva da ima groblje u vlasništvu i ne može da poveri upravljanje nikome grad bez saglasnosti crkve.

 

Član 9: Jedinica lokalne samouprave ne može doneti odluku o poveravanju poslova sahranjivanja, uređivanja i održavanja groblja koje je u svojini crkve ili verske zajednice, bez saglasnosti te crkve ili verske zajednice

 

Ako je vlasništvo spc, neka grad izgradi groblje koje će biti gradsko. 

 

U hrvatskoj je bila frka jer lokalna spc nije dozvolila da se pravoslavni branitelj sahrani na groblju a da muna spomeniku piše da je ponosni učesnik oluje ili tako nešto. I nisu ga sahranili jednostavno.

 

 

:rolf: :rolf: :rolf:

 
 

odlučilo gradsko veće da je nešto protivustavno

 

Aj zamisli da moja žena na silu pokuša da mi postavi krst na jevrejskom groblju. A tražim na njemu da se sahranim iako nisam jevrejin po veroispovesti jer mi je tako dunulo.

losi su ti primeri u smislu da u oba navedena slucaj pravoslavni branitelj i "ti i tvoja zena" postavljate nesto  na spomenik 

u ovom slucaju u novom pazaru ne postavlja se nista, odnosno upravo samo traze da nema krsta

 

 

naravno, ne sporim da si verovatno sa zakonske strane u pravu

ali gde se onda u novom pazaru sahranjuju ateisti? :O

Link to comment

Oni su rekli ne može spomenik bez krsta ali može ravna ploča.

 

Mislim, meni ovo deluje kao blesavljenje sa njihove strane, ali realno ne znamo ni mikrodinamiku odnosa između konfesija i između konfesija i ateista u NP. 

Link to comment

Nije mi jasno zašto grad nije napravio gradsko groblje za ovakve slučajeve. Po meni je tu grad najkrivlji.

 

Verska zajednica treba da ima pravo da kaže šta će se dešavati na njenoj imovini.

 

A lokalna zajednica treba da obezbedi da se ljudi sahranjuju mimo verskih običaja ako to žele. 

 

Nebitna stvar. Ocigledno je ko su ispali najveca govna u celoj prici, bio zakon na njihovoj strani ili ne.

Link to comment

Pa ne baš Hamlete.

Govno je ovaj pop.

Jbm mu mater ajde zamisli da se tebi tako nešto dešava.

Malo ti pakao što sahranjuješ voljenu osobu, onda te i ovaj cipelari...

Ma ajde bre...

Grad jeste pogrešio, ali to sad nije ispravljivo u kratkom roku.

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Najbolje da će pop da brine o ljdima. Njegova korporacija hoće da zadrži monopol na smrt, to je jedino bitno

 

A smrt je i onako radostan događaj koji označava prelazak u večni život i prelazak novca iz tuđih ruku u njihove

Link to comment

Pa ne baš Hamlete.

Govno je ovaj pop.

Jbm mu mater ajde zamisli da se tebi tako nešto dešava.

Malo ti pakao što sahranjuješ voljenu osobu, onda te i ovaj cipelari...

Ma ajde bre...

Grad jeste pogrešio, ali to sad nije ispravljivo u kratkom roku.

 

....shit has hit the fan...

Uh dolazimo na klizav teren. Emocije različite.

 

Meni je to sa grobljima i spomenicima nebitno lično. Prihvatam da drugim ljudima nije. Ipak, čovek jeste sahranjen.

 

Bizarna je odluka. Ali grad da bi se udvarao verskoj zajednici jednoj rekao bih, pušta sve da divljaju.

 

Umesto da napravi svoje groblje i pusti verske zajednice da rade svoje.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment

beogradska groblja su javna groblja, ne postoje pravoslavna ili muslimanska groblja. mislim da su jedini izuzeci jevrejsko groblje i ono privatno groblje u kaludjerici. medjutim, gotovo da je pravilo po unutrasnjosti da po selima postoje groblja koja su u vlasnistvu odredjene vjerske zajednice, ali i da postoji bar jedno javno groblje u opstini gde se sahranjuju svi.

 

problem sa srbima u hrvatskoj vojsci je taj sto crkva ne dozvoljava hrvatskoj vojsci pocasnu paljbu na crkvenom tlu, pa se to obavlja ili van groblja ili se ne obavlja uopste. sto se tice obreda, svestenici su to uredno obavljali u slucajevima bez pocasne paljbe. bio je skandal svojevremeno u hrvatskoj oko toga. 

Link to comment

Groblja po gradovima u Srbiji su javna svojina kako to zakon i nalaže, njima upravljaju komunalna preduzeća i toeto. Sahranjuje se svako shodno svojim verskim običajima, ako ih ima.

 

Ovo je neki izuzetak, oko koga se dreči. Opet jebeni dežavi.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...