Jump to content
IGNORED

Horor knjizevnost


Аврам Гојић

Recommended Posts

Od Stivena Kinga ubedljivo je najbolji Dreamcatcher." No bounce, no play. " "S.S.D.D"
:D a meni ubedljivo najlošoja :D uz Bjuik 8.Najdraže su mi IT, Carrie, Zelena milja i Salemovo (s tim da sam prve dve čitala davno davno,ali još uvek se sećam kako "izgledaju" pojedini pasusi). Izdvojila bih i Mobilni Telefon. To je baš za fanove. Meni je delovao kao produženi South Park na papiru. Uporište i Pet Semetary sam tek skoro kupila/dobila i puno očekujem od njih. Sada čitam Pusti pravog da uđe i zasad mi se sviđa, mada mislim da je od vampira ipak Ja sam legenda ono najbolje. Barkera ne znam baš nešto, te nemam određeno mišljenje o njemu. Čitala sam samo jednu Knjigu krvi i sećam se utiska da sam se osećala kao da nešto prljavo držim u rukama. Srećom, pa ja taj osećaj volim :D Najviše me je dojmila ona priča o maratonu u kom je učestvovala smrt koja je pobedila sve protivnike.Ove zime sam imala "veliki" projekat, a to je uporedno čidanje Pride and Prejudice i Pride and Prejudice and Zombies. Sjajno nešto. Znam da to više spada u domen komedije, ali kad je već neko spominjao zombije, rekoh da doprinesem temi...Čudno mi da niko nije spomenuo Poa. Ove zime sam mu napokon pošteno pristupila i mogu reći da retko ko ima tako hipnotičko dejstvo na mene. Meni su njegove horor priče, ma koliko elegantne, klasične i spore bile, daleko strašnije od većine knjiga koje ste do sada spominjali.
Link to comment
:D a meni ubedljivo najlošoja :D uz Bjuik 8.Najdraže su mi IT, Carrie, Zelena milja i Salemovo (s tim da sam prve dve čitala davno davno,ali još uvek se sećam kako "izgledaju" pojedini pasusi). Izdvojila bih i Mobilni Telefon. To je baš za fanove. Meni je delovao kao produženi South Park na papiru. Uporište i Pet Semetary sam tek skoro kupila/dobila i puno očekujem od njih. Sada čitam Pusti pravog da uđe i zasad mi se sviđa, mada mislim da je od vampira ipak Ja sam legenda ono najbolje.
Keri je sjajna, možda i najbolja Kingova knjiga koju sam pročitao. Od ostalih posebno mi je drag Kudžo.I čini mi se da još neku zaboravaljam u ovom nabrajanju...
Barkera ne znam baš nešto, te nemam određeno mišljenje o njemu. Čitala sam samo jednu Knjigu krvi i sećam se utiska da sam se osećala kao da nešto prljavo držim u rukama. Srećom, pa ja taj osećaj volim :D Najviše me je dojmila ona priča o maratonu u kom je učestvovala smrt koja je pobedila sve protivnike.
barker piše bitno drugačije od kinga, nema neizvesnosti, sve se zna - sipa u lice
Čudno mi da niko nije spomenuo Poa. Ove zime sam mu napokon pošteno pristupila i mogu reći da retko ko ima tako hipnotičko dejstvo na mene. Meni su njegove horor priče, ma koliko elegantne, klasične i spore bile, daleko strašnije od većine knjiga koje ste do sada spominjali.
zato što je neuporedivo bolji (kompletniji) pisac od kinga i barkera zajedno - tata
Link to comment

ТО је један од најбољих америчких романа хх века. Стевица као и многи овде не зна када и како да се повуче а да то буде са стилом. Треба човек да се прошета Провиденсом да би онако дубоко почео да цени Лавкрафта. Мени нема језовитије прозе од оне коју су писали По и Гогољ. Од савремениох Лукајенко ако је то хорор уопште.

Link to comment
ТО је један од најбољих америчких романа хх века.
Na trece citanje te knjige ovo mogu da potvrdim. Dostojan nastavljac americke tradicije velikih romana, ep o odrastanju, ogromne, tektonske snage.
Link to comment
Na trece citanje te knjige ovo mogu da potvrdim. Dostojan nastavljac americke tradicije velikih romana, ep o odrastanju, ogromne, tektonske snage.
Нажалост, као што рекох доста је угушен ауторовом хиперродукцијом, и жанровски жигом који носи.
Link to comment
Нажалост, као што рекох доста је угушен ауторовом хиперродукцијом, и жанровски жигом који носи.
Zanrovski zig ce proci, sve to ima svoje. Sto se Kinga tice: Salemovo, To, Talisman, Mracna kula od 1. do 3. dela, Kudzo, Kristina, Pet semeteri, Keri, Mizeri i Uporiste. Ostalo je hiperprodukcija i derivat. Ali. malo li je - 10 dobrih ostvarenja?
Link to comment

ajd se ne frljajte tom hiperproduktivnoscu.na keca, gde su the shining, the girl who loved tom gordon, pa stand by melisa's story verovatno najblize sto muskarac moze da razume zenu. da sam tabita, umrla bi od srece.under the dome, romancina.i verovatno medju top 10 udzbenika o pisanju, on writing.a i finog je naslednika izrodio.

Link to comment
ТО је један од најбољих америчких романа хх века. Стевица као и многи овде не зна када и како да се повуче а да то буде са стилом. Треба човек да се прошета Провиденсом да би онако дубоко почео да цени Лавкрафта. Мени нема језовитије прозе од оне коју су писали По и Гогољ. Од савремениох Лукајенко ако је то хорор уопште.
i ja bih bila sklona takvoj oceni.koliko god on kasnije reciklirao, lutao, masturbirao i krpio u pokusaju da obnovi staru magiju, dovoljno je remek dela ostavio u naponu karijere, nije mu zameriti.mozda je jedino mracna kula mogla biti postedjenja neminovnog i pomalo mucnog umiranja da je ostala nedovrsena i onako carobna kao u prvih nekoliko delova.a jos: prvo cega se secam sto mi je uteralo strah u kosti (a nije bilo decja literatura) su poove avanture artura gordona pima - nije ocigledan horor kao njegove mnogo popularnije price, ali je odlicna priprema.da ne zaboravimo jos i henrija dzejmsa i okretaj zavrtnja.i na kraju, verovatno sam vec negde pominjala, procitajte ako ju je ikako moguce nabaviti, kratku pricu leonida andrejeva on. mozda najvise na poovom tragu, esencija tuge, uzasa i praznine, elegantna i duboko uznemirujuca.
Link to comment
ajd se ne frljajte tom hiperproduktivnoscu.na keca, gde su the shining, the girl who loved tom gordon, pa stand by melisa's story verovatno najblize sto muskarac moze da razume zenu. da sam tabita, umrla bi od srece.under the dome, romancina.i verovatno medju top 10 udzbenika o pisanju, on writing.a i finog je naslednika izrodio.
isuse.gif izvinjavam se, jako se izvinjavam. ali za Under the Dome se ne slazem da je romancina u kingovskom smislu (mada u uobicajenom paperback smislu jeste).medjutim: sad cu da ti na keca navedem Kingove, ajde reci cu, nastancane, i ponekad slabe (opet, kada se mere prema It-u i Stand-u) romane. Duma Key, Regulators/Desperation, Needful Things, Buick 8 (isuse.gif), Black House, i cela ona serija kojom se dodvorao kriticarima, posebice Bag of Bones, i nadasve ona tuga koja je usledila posle treceg dela Mracne kule.ja mislim da on ponekad previse lako poseze za stamparijom, sto ne menja cinjenicu da je i najbzvzniji njegov roman uzivanje za citanje. shvati ovo sto pisem kao nerd rage zbog cinjenice da ne mogu u svakoj njegovoj knjizi uzivati kao u prvima koje sam nabrojao, izostavivsi, eto, neka bona fide remek dela.nego, neki gresnik je ranije nazvao Lovecrafta dosadnim. njegov stil jeste neobican, neugladjen za savremene pojmove pisanja, ali spojiti poovsko poniranje u transcendentalni uzas sa hladno naucnim vidjenjem cudnih eona u kojima smo mi vredni ko "pola pizde 'ladne vode", kako lepo rece jedan forumas danas, za mene je od prvog trenutka (In the Mountains of Madness) bilo nesto magicno i jezivo. ovo pisem zato da neko ne dobije pogresan utisak da je to tedious read. ne, to je neobicna proza koja se mora probati ako se voli horor. nece se svakome dopasti, ali vreme Lovecraftu nije dalo patinu nego ga je, u svetlu istorijskih ciklusa koji su usledili, izbrusilo i aktuelizovalo. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
isuse.gif izvinjavam se, jako se izvinjavam. ali za Under the Dome se ne slazem da je romancina u kingovskom smislu (mada u uobicajenom paperback smislu jeste).medjutim: sad cu da ti na keca navedem Kingove, ajde reci cu, nastancane, i ponekad slabe (opet, kada se mere prema It-u i Stand-u) romane. Duma Key, Regulators/Desperation, Needful Things, Buick 8 (isuse.gif), Black House, i cela ona serija kojom se dodvorao kriticarima, posebice Bag of Bones, i nadasve ona tuga koja je usledila posle treceg dela Mracne kule.ja mislim da on ponekad previse lako poseze za stamparijom, sto ne menja cinjenicu da je i najbzvzniji njegov roman uzivanje za citanje. shvati ovo sto pisem kao nerd rage zbog cinjenice da ne mogu u svakoj njegovoj knjizi uzivati kao u prvima koje sam nabrojao, izostavivsi, eto, neka bona fide remek dela.nego, neki gresnik je ranije nazvao Lovecrafta dosadnim. njegov stil jeste neobican, neugladjen za savremene pojmove pisanja, ali spojiti poovsko poniranje u transcendentalni uzas sa hladno naucnim vidjenjem cudnih eona u kojima smo mi vredni ko "pola pizde 'ladne vode", kako lepo rece jedan forumas danas, za mene je od prvog trenutka (In the Mountains of Madness) bilo nesto magicno i jezivo. ovo pisem zato da neko ne dobije pogresan utisak da je to tedious read. ne, to je neobicna proza koja se mora probati ako se voli horor. nece se svakome dopasti, ali vreme Lovecraftu nije dalo patinu nego ga je, u svetlu istorijskih ciklusa koji su usledili, izbrusilo i aktuelizovalo.
nerd rage je razumljiv, ali za neke stvari se nikako ne slazem, npr, under the dome je pravi dokaz da je neko drugo ime pisalo ispod naziva romana, smesila bi se neka hajbrau nagrada, garant. s nekim sam se ovde dopisivala poredeci kormakovog sudiju sa gradonacelnikom - to je to, samo je kormak the pisac, king ce, bez obzira na to sto nazivas dodvoravanjem kriticarima (ja, kao svaki neobjektivni primac, to zovem snalazenjem za kintu za rehab i tabitu), uvek ostati pih zanrovac, pulpovac i boze me sakloni, hororas.duma key ni slucajno nije slaba, ali dobro, oprastam. citaces je ponovo i uvideces gresku, sine moj.postoji samo jedna knjiga koja ima bolji pocetak od dume, a nju je napisao Bog zvani lucius shepard i zove se valentine. jedna od retkih knjiga koju imam i u hc i pb, za svaki slucaj, ako jedna propadne, tu je druga.takodje, ne toliko vezano za kinga, ali i jeste - ja u horor upadoh preko krajma koji mi je prva i najveca ljubav, fantazije i epovi nisu mi previse bliski, te sleduje da su mi ljudskiji horori srcu blizi i oku drazi. zato mi, recimo, mracna kula (i da, procitala sam samo prva tri jer sam sisica koja ne zeli da ubija svoje idole) najmanje voljena od svih kingova.te tako, john farris struja, ne toliko lovecraft, oprostite.
Link to comment

i da, zaboravih: ma koliko zvucalo elitisticki ili kako god, ali svako citanje kinga u skrbavom prevodu unesrecivacice mnogijeh dela ane grbic automatski smanjuje vrednost knjige za bar cetvrtinu.

Link to comment
da sam tabita, umrla bi od srece.
istina :wub:
da ne zaboravimo jos i henrija dzejmsa i okretaj zavrtnja.
Toliko sam se ježila dok sam je čitala da to nije normalno. I onda je negde puklo, i poslednji deo romana mi se nije svideo. :(
takodje, ne toliko vezano za kinga, ali i jeste - ja u horor upadoh preko krajma koji mi je prva i najveca ljubav, fantazije i epovi nisu mi previse bliski, te sleduje da su mi ljudskiji horori srcu blizi i oku drazi.
isto i kod mene. Čak me dosta zanimaju Kingovi izleti u krimi žanr, mada još nisam imala prilike da ih se dočepam.Mračna kula mi nije nikako privukla.Setih se još jednog majstora - Mopasan i njegove fantastične priče. Ne mogu ni jednu posebno da izdvojim jer su skoro pa iste, ali ipak jako upečatljive, nebijene nekom čudnom atmosferom, pomalo poovskom i dosta mračne. Uzgred, da li je neko čitao James Herberta? Kupila sam Sepulchre na buvljaku za 50 dinara pre neki dan :), pa me zanimaju dojmovi. Ništa od njega ranije nisam čitala.
Link to comment

Претурам књиге по кући и налетим на једну која ми се својевремено веома свидела: Kим Њумен, "Аnno Drakula" (у Србији објавио Алнари 2002). "Енглеска краљица се поново удаје 1888. године, узевши за мужа принца Влада Цепешa, некада познатог као Гроф Дракула. Стиже ново средњовековно доба: непријатељи Круне бивају клани испред Бакингемске палате, вампир лорд Ратвен је премијер, а сер Франсис Равни - такође вампир - краљевски намесник у Индији. Вампирска популација у Лондону је невероватно порасла, а ретки су који се одупиру Дракулиној раси. У Вајтчепелу убица познат као Сребрни нож коси жене вампире, а његови злочини прете миру новог режима".Алтернативна историја + вампири + Џек Трбосек :Hail: Aутор је годинама радио као филмски критичар у часопису Empire, a ово је први део серијала, имао сам негде и наставак под називом "Крваво црвени Барон" :D . Пише на Википедији да је у писању помагао Нил Гејмен и да је требало да буде коаутор. Немам појма за то, али књига је у сваком случају врло забавна.

Link to comment
i da, zaboravih: ma koliko zvucalo elitisticki ili kako god, ali svako citanje kinga u skrbavom prevodu unesrecivacice mnogijeh dela ane grbic automatski smanjuje vrednost knjige za bar cetvrtinu.
Кинга никада нисам читао у преводу, већ у оригиналу и ово што си рекла стоји. Ја нигде нисам написао да је он лош писац, напротив романе које си побројала сматрам јако добрим, бољим примерцима савремене америчке прозе, али је ТО ремек-дело. Да стане уз Фокнера, Хемингвеја, Твена, Мелвила и да се не постиди.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...