Jump to content
IGNORED

Odose žarulje....


paculla

Recommended Posts

Pre neki dan je EU odlucila da do 2012 zabrani prodaju "obicnih" sijalica (inkadescentnih, ili kako se to vec kaze na srpskom). i amerika je donela slicnu odluku. sad vec nije vazno da li ce ostale zemlje poslusati, posto kompanije vec prestaju, ako nisu i prestale, da proizvode stare sijalice.

At the meeting of the Ecodesign Regulatory Committee in Brussels on December 8th 2008, the European Union Member States experts approved the European Commission's proposals for a regulation progressively phasing out incandescent bulbs starting in 2009 and finishing at the end of 2012. By switching to energy saving bulbs, the EU citizens will save almost 40 TWh (almost 11 million European households electricity consumption), which will also lead to a reduction of about 15 million tons of CO2 emission per year.
obicne sijalice su zarulje, rade tako sto se navojak od volframa zagreje i pocne da emituje vidljivo svetlo (i jos svasta uz to). 300px-Incandescent_Light_Bulb.pngove sijalice su katastrofalno efikasne, posto vecinu energije koju prime iz elekticne mreze trose na emitovanje toplote. alternativa su kompakte fluoroscentne sijalice:28927.jpgone imaju daleko vecu efikasnost i trose oko 4x manje energije od zarulja. od prilike su isto toliko skuplje. takodje, trebalo bi da imaju mnogo duzi zivotni vek.ova vest je odusevila sve kompanije koje prave CFL sijalice, medjutim, ima ljudi kojima se ne svidja sto se energetski efikasna resenja uvode na silu, a ne kroz obrazovanje potrosaca. na duge staze, potrosaci ce takodje biti u plusu (razlika u ceni vs. vek trajanja i usteda energije).u svakom slucaju, bice ovo bitna energetska promena. Edited by paculla
Link to comment
  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • katamaran

    8

  • paculla

    6

  • Frank Pembleton

    6

  • nesha taxista

    5

A sta cemo sa iskonskom razlikom izmedju hladnog i toplog svetla? Toplo svetlo - zalaska sunca, svetlosti sveca, sobne lampe... romantika, erotika. Hladno svetlo... mesecine, fosfora u trulom panju, munje, svitaca u pustom polju.... - gotika! Ko se jos ususkavao i opustao uz ledeno belo i sivo svetlo fabrickih pogona, ucionica, bolnica... Galerija i fensi-smensi lokala? U takve sam oduvek odbijala da udjem iz samo jednog jedinog razloga: ne volim ruzno svetlo. Tugaljivo... jadno... svetlo fluo cevi je nesto najuzasnije sto egzistira na talasno - cesticnom svetu! Ko se ogledao pri neonskom svetlu... Zna kako ce da izgleda kad se povampiri. Heheheheh. Znaci, da nakupujem na vreme crvenih abazura... :rolleyes:

Link to comment

i ja idem da nakupujem kutije sa starinskim sijalicama ;-).meni smetaju ove halogenke. hladno svetlo po kancelarijama i hodnicima mi negativno utice na raspolozenje - stvara mi anti-radnu atmosferu i zelju da napustim prostor sto je moguce pre. srecom, u kancelariji imam prozor + svoju podnu lampu sa starinskom sijalicom, pa se taj efekat malo ponistava.edit: halogensko, neonsko sve 'ladno

Edited by mei
Link to comment

halogenke isto odlaze, one su samo podvrsta zarulja (super mi je ova rec, moracu je cesce koristiti).u poslednje vreme se spektri fluoroscentnih lampi dosta menjaju. sad imaju full spectrum, koje su kao slicne dnevnoj svetlosti (ima takvih i zarulja) ali nekako neprirodno izgledaju. ako se uzmu 2700 K CFL lampe, svetlo dosta lici na standardno, ali ipak jeste malo hladnije. neonke su jos gore.

Link to comment

fluroscentne :blush: , pogresno sam se izrazila.na kuhinjskom plafonu imam dve fluoreoscentne velike tube u obliku slova U, prethodne su trajale dve godine.koliki je prosecni vek jedne starinske zarulje?p.s. mene zarulja pomalo asocira na meduzu ili na koprivu ;-)

Link to comment

Ne radi se toliko o želji EU da zaštiti okolinu, već o strašnom biznisu.EU, plaća subvencije oko 1,5 Euro onima koji preuzimaju crknute sijalice novog tipa, i promovišu korišćenje novih sijalica.Recimo u Italiji, električna kompanija nam poklanja nove, štedljive sijalice. Zato što njih kad kupuju milionske količine koštaju oko 0.80 eura. Oni inkasiraju od države 1,5 Euro. Zarada je enormna.

Link to comment
u poslednje vreme se spektri fluoroscentnih lampi dosta menjaju. sad imaju full spectrum, koje su kao slicne dnevnoj svetlosti (ima takvih i zarulja) ali nekako neprirodno izgledaju. ako se uzmu 2700 K CFL lampe, svetlo dosta lici na standardno, ali ipak jeste malo hladnije.
ja imam u dnevnoj sobi jednu, verovatno ne bas taj full spectrum model, al svejedno - osim sto je svetlo hladnije, stvara i neki cudan efekat, kao da su udaljeniji delovi sobe u senci. jedino sto je zanimljivo je da, za razliku od obicnih, svetlost postaje sve jaca sto sijalica duze gori. sve u svemu, stare su mnogo prijatnije i za sada se drzimo njih, iako smo ovu kupili upravo zato sto nam je bilo dosadilo da svaki cas menjamo pregorele sijalice (kad sam vec ovde, da li neko zna razlog zasto negde sijalice svaki cas pregorevaju, mnogo cesce nego sto je uobicajeno?).
Link to comment
(kad sam vec ovde, da li neko zna razlog zasto negde sijalice svaki cas pregorevaju, mnogo cesce nego sto je uobicajeno?).
ja mislim da vreme u nekim krajevima prosto brze prolazi, pa i sijalice deluju kratkorocnije.
Link to comment
ja mislim da nam kradu struju, kao i da to ima neke veze sa amerikancima. bez sve šale, i meni stalno crkavaju sijalice, verovatno nam je nedobar U.
kad smo bili mali, mene je rodjak stalno lozio da ne palim svetlo pravilno, cak me je jednom i obucavao. to sve zato sto sam obicno ja bila ta kod koje kvrcne. sad znam da nije do mene (valjda). nego je do amerikanaca :)a mozda ima veze i sa strujom (a struja je tek zajebana, tesla, oruzja i slicno i u to nikako ne bih ulazila).
Link to comment
ja mislim da vreme u nekim krajevima prosto brze prolazi, pa i sijalice deluju kratkorocnije.
e vidis, nije to, u mom stanu tece sporije, bas smo nesto pricali na kucnom savetu pre neki dan. al zato manje i placamo.
Link to comment
(kad sam vec ovde, da li neko zna razlog zasto negde sijalice svaki cas pregorevaju, mnogo cesce nego sto je uobicajeno?).
bez sve šale, i meni stalno crkavaju sijalice, verovatno nam je nedobar U.
crna mađija :ph34r:
Link to comment

Ove nove sijalice nisu bas bezlazene za prirodu a i za ljude. Imaju neki mali procenat merkura i kada crknu ne bi smio da ih bacis bilo gdje (kao i baterije). Cuo sam da i zrace puno ali na to smo vec naviskli sa televizorima, mikro talasnim, telefonima.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...