Jump to content
IGNORED

Preporuke za čitanje


eumeswil

Recommended Posts

Kada su 1992 počele sankcije čuveni Dabinović ponudio se da se kod njega preregistruje sva CG trgovačka flota i tako sačuva. Mladi lijepi i pametni su mu dali dvojku i flota je nestala za dvije godine, gdje je novac otišao na plaćanje ležarina i troškova brodova koji stoje.

Znači, ništa novo, i u pomorstvu kao na drugim mjestima smo kao skakavci. Sve slagumasmo. Ono što je ostalo to je pomorski fakultet i pomorci koji sada plove na strancima i donose solidan devizni priliv. Čak i to se ponekad problematizuje, ali kako sam shvatio srećom taj faklutet uprkos svemu je teško suturisat do mjere da ne bude međunarodno priznat.

Uz to, vremena se mijenjaju u pomorstvu. Razvoj tehnologije izbacio je već par decenija radiotelegrafiste, GPS smanjuje posadu kad je riječ o navigaciji, a glavni catch za kapetane je pomorsko pravo, moreuzi, osiguranja, upravljanje otpadom sa broda, trgovačko pravo itd...

U globalu, nije baš profesija budućnosti sem ako ste noštromo/barba, a pomorci sve više idu skipere i to ne samo kod nas.

Uz to, kao što sam već pomenuo vozarine nikad niže, akcije pomorskih kompanija nikad jefitnije...

Nije baš neka budućnost. Mom frendu barbi siun htio u pomorce, on ga premolio da ne ide tamo uz veoma racionalne razloge.

Ima još puno, ali da ne smaramo ovaj topic.

Link to comment
  • 6 months later...
Quote

- Ovo je knjižara Morpurgo – naduti od historijske grandece recitiraju tako priučeni splitski turistički vodiči. – Utemeljena 1860., Morpurgo je najstarija aktivna knjižara u cijelom svijetu.

- Najstarija aktivna knjižara na svijetu?! – otme se onda iskreno zapanjenom nekom japanskom turistu sa selfie-štapom u ruci.

- Tako je. Ima starijih, ali bile zatvarane i obnavljane, ili su pak mijenjale lokacije. Knjižara Morpurgo je najdugovječnija svjetska knjižara koja nikad nije mijenjala lokaciju i ime, i još uvijek radi, bez prekida, punih stotinu pedeset i sedam godina.

- Stotinu pedeset godina?! I još radi? – na to će onaj znatiželjni Japanac.

- Stotinu pedeset i sedam – ispravi ga sad već pomalo i iznervirani vodič. – I da, još radi.

- Ne razumijem. Ako zaista neprekidno radi stotinu pedeset godina – pokaže u to iritantni japanski turist, jebem ga radoznala, svojim selfie-štapom na prazni izlog knjižare – zašto je onda zatvorena?

Ovo je odlomak iz teksta Borisa Dežulovića o zatvaranju splitske knjižare Morpurgo: Knjižarstvo u doba kolere

Do teksta sam došao posredno, čitajući vijest o zatvarnju kotorske knjižare Uliks.

 

Bilo je to lepo mesto.

Edited by Ras
  • +1 1
Link to comment

jebenga, kako u hn i igalu opstaje par knjizara, a u kotoru ne moze ta jedna? sklona sam da mislim da vlasnik pretjeruje tj da se nije snasao u poslu. sutra ce ga zamijeniti recimo gradska knjizara (podgoricki lanac) i imace kupce, naravno.

a splitski kolumnisti razbijaju, ja ne znam sta je tajna, ali niko na jugoslovenskom prostoru ne moze da se takmici sa tamosnjom scenom.

Link to comment
1 hour ago, morgana said:

jebenga, kako u hn i igalu opstaje par knjizara, a u kotoru ne moze ta jedna? sklona sam da mislim da vlasnik pretjeruje tj da se nije snasao u poslu. sutra ce ga zamijeniti recimo gradska knjizara (podgoricki lanac) i imace kupce, naravno.

a splitski kolumnisti razbijaju, ja ne znam sta je tajna, ali niko na jugoslovenskom prostoru ne moze da se takmici sa tamosnjom scenom.

Ne sudim o razlozima, a verovatno ima i istine u tome što govoriš, tek čini mi se da je mesto, kada sam poslednji put svraćao izgledalo manje živo, kao da kopni.

Link to comment
  • 3 months later...
Quote

Mislim da treba da priznamo da je u ljudskom društvu istina uvek proizvod sukoba mišljenja i da treba da naučimo da pobeđujemo u tom sukobu. Demokratija nije učtiva. Ona je često nadvikivanje na javnom trgu. Treba da učestvujemo u sukobu mišljenja da bismo imali šansu za pobedu. A što se tiče pisaca, treba da obnovimo veru naših čitalaca u raspravu zasnovanu na činjenicama i da se posvetimo onome u čemu je fikcija uvek bila najbolja – izgradnji saglasnosti pisaca i čitalaca o tome šta je stvarnost.

 

Salman Ruždi: Istina, laži i književnost (sinhro.rs preuzeto iz The New Yorker)

Link to comment
  • 9 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Dva dobra domaća članka na tragu viralnog BuzzFeedovog sa početka godine.
 

 

https://www.beforeafter.rs/drustvo/pravo-na-lenjost-izgaranje-na-poslu-kao-nova-dogma-milenijalaca-prvi-deo/

Od traženja posla u doba neoliberalne surovosti, preko glorifikacije rada i neprestane borbe, pa sve do pojma ‘overworking’ i njegovog sporog pretapanja čak i u smrt.

https://www.beforeafter.rs/drustvo/pravo-na-lenjost-izgaranje-na-poslu-kao-nova-dogma-milenijalaca-drugi-deo/

Nastavak teksta o "burnout" fenomenu nudi obračun sa dokolicom, radnom etikom i analitički pristup istoriji rada.

 
 
Edited by miki.bg
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...