Jump to content
IGNORED

domaće igre


bigvlada

Recommended Posts

Vrteo sam se opet malo po arhivi domaćih IT časopisa i naleteo na deo koji se bavi skupljanjem i arhiviranjem starih domačih igara. Voleo bih da ovde raspravljamo kako o starim tako i o novijim igrama. 

 

Disclaimer: Pod domaćim podrazumevam ceo SFRJ prostor. 

 

Ubedljivo najuspešniji programerski tim je Croteam. Njihova verzija Sensible Soccer-a je bolja od originala a Serious Sam im je zasluženo doneo planetarni uspeh. Od igara iz Srbije, Genesis Rising: The Universal Crusade je doneo nekoliko inovativnih ideja (živi brodovi, poput Moje iz Farskejpa) ali i pomalo kofuzan interfejs. 

 

Jedan Spektrum klasik

 

 

Na Balkanu Ništa Novo
S.Ribić & Ž.Jurić


Jezik: Hrvaški/Srbski
Povzetek: Balkanska situacija v 1988.
Skupina: Tekstovne Pustolovščine
Avtorji: Samir Ribić
Željko Jurić
Leto Izida: 1989
Format: TZX

 

NaBalkanuNistaNovo.gif

 

Svet Kompjutera, #4, April 1990, Za Avanturiste, Nikola Popevič

Na Balkanu ništa novo

(igra domačeg autora)

Kompjuterske igre nikada nisu bile potpuno "operisane" od političkih tema iako je autoru ovog teksta, otprilike čim se pojavio u redakciji, rečeno da u svoje tekstove ne ubacuje nikakve komentare u vezi sa politikom, nacionalizmom, itd. Međutim ,vremena se menjaju. Danas,kada veliki broj ljudi slobodno raspravlja o političkim pitanjima, kada se istorijski događaji manje - vise otvoreno i istinito komentarišu, društveno-politički problemi prešli su i na male računare. Čitaocima Sveta kompjutera odavno poznat haker Samir Ribič napisao je u saradnji sa Željkom Juričem avanturu pod naslovom "Na Balkanu Ništa Novo".
Avantura je pisana u P.A.W.-u, i predstavlja važne Jugoslovenske događaje u 1988. godini. Igra se odvija u realnom vremenu - na šemu na kojoj je rađen i SHERLOCK recimo. Događaji se dešavaju tačno određenih datuma, a isto se tako pajavljuju i ličnosti u igri. Ako propustite da budete na određenom mestu u pravo vreme, gubite neophodne poene u igri i morate sve iz početka. Za uspešno igranje ove avanture, znači, potrebno je malo više od avanturističkog duha i dara za igranje: potrebno je barem malo poznavati glavne društveno-političke događaje koji su se odigrali širom naše države. Glavni cilj avanture je spasavanje Dorjanskog jezera, sa tim da pre toga treba obaviti niz "pod-avantura" da biste uopšte dobili pristup Srbiji i Makedoniji. Za ulazak u Srbiju potreban vam je skor od oko 65% a za Makedoniju još više.
Ovom prilikom ne prilažemo mapu ove igre.Napominjemo samo da,kada se lokacije međusobno povežu u mrežu, izgled mape neodoljivo podseča na oblik Jugoslavije. Pravljenje mape je neophodno za uspešno igranje jer time nečete besciljno lutati i gubit vreme: kako igra odmiče, tako se događaji razvijaju i ubrzavaju i zbog svoje neaktivnosti možete sebe dovesti u vremenski tesnac ili neke oddogađaja propustiti. Za početak, pružičemo vam nekoliko saveta koji mogu pomoči da završite ovu interesantno avanturu, saveti sami po sebi ne omugučuju završavanje igre "iz cuga" - morate se pomučiti i sami. Fikret Abdić je alergičan na polenov prah, a naročito na onaj koji se može istresti iz planinskog cveča. Ako vam se na glavu popela serija "Đekna jos nije umrla a kad ce ne znamo", možete je vrlo lako završiti. Udarite Đeknu, ona če konačno umreti, serija če se završiti a vi možete uzeti televizor. Solarni kalkulator radi samo na sunčanim mestima... Na Hvaru, recimo. Na sestanku o neumskim vilama dobijate dozvolu za popravku jednog mosta. Ako ste več propadali kroz njega, znate o čemu se radi. Đoka Balaševič bi trebalo da gostuje u Virovitici. Zahvalni građani če vam dati upustvo za pravljenje beđa Slobodana Miloševića koji bi mogao smiriti
demonstrante u Novom Sadu. Janez Janša vam pomaže oko nuklearne elektrarne: ako ga dovedete do Krškog, učiniče da vas alternativci koji demonstriraju ispred ostave na miru. Uran visoke radioaktivnosti, naravno, prenosite u olovnom sanduku. U Krškom za njega dobijate novac. "Na Balkanu Ništa Novo" u sebi krije oko 150 lokacija iz naše domovine i tridesetak ilustracija. E, do sada je sve bilo fino i zanimljivo, ali
grafika... To je več kamen spoticanja. Očigledno, ni jedan od autora nije neki crtač, tako da čemo ovom prilikom čitaoce poštedeti komentara u vezi slika. Ma koliko loše ocenili grafiku u igri, ono što izuzetno "vadi" igru jeste muzika. Veoma je mali broj avantura koji u sebi sadrže neku svrsishodnu muziku, a "N.B.N.N." svira čak devet različitih melodija (u interaptu) koje se menjaju u različitim delovima Jugoslavije. Na toj ideji autorima svaka čast. Rečnik avanture je solidan, a pošto je cela urađena u PAW-u, omogučuje i unošenje kompleksnijih naredbi, celih rečenica ili više naredbi koje če se izvršiti jedna za drugom. Postoje i standardne RAMLOAD i RAMSAVE naredbe za igrače koji nisu sigurni u ispravnost svog sledečeg koraka. Uopšte, ukucavanje naredbi i igranje ide prilično "glatko", slike, kad ih uopšte ima, crtaju se
vrlo brzo, a posle nekog vremena sve brže se odvijaju i događaji pa raste i napetost u igri. Sa te strane programerima sve čestitke. Pohvalno je da se i naši programeri bave pravljenjem ozbiljnih avantura, i to
sa prilično originalnim idejama koje nisu kopije več videnih "zapadnjačkih". Ovu igru če na tržiste plasirati sam autor, tako se za bliže informacije obratite na telefon: Samir Ribič xxx/xxx-xxx. Ako ova avantura bude imala uspeha, autori če pripremiti i nastavak sa značajnim događajima iz 1989. godine.

 

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/ZX/TextAdv/Html/NaBalkanuNistaNovo.php

 

Možete je skinuti ili igrati u prozoru. Klik na odeređenu platformu i news sekciji vas vodi do liste domaćih igara i aplikacija za tu mašinu.

 

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/yu/index.php

Link to comment

Jbt, sećam se kako sedim sa u kolarcu i čitam ovaj broj sveta kompjutera. Mislim da smo bili na nekom predizbornom skupu DS pre toga. Nije mi jasno kako nikada nisam kupio tu igru...

Link to comment

@ maharaja  dobro, meni su te dodatne stvari tas na tagi u odnosu na original. Subjektivna stvar. :)

 

Za Amiga igre ti je najbolje da skineš WinUAE. Pored njega, trebaće ti i ROM fajlovi sa kikstartom.  

 

http://www.winuae.net/

 

http://en.wikipedia.org/wiki/UAE_(emulator)

 

Što se tiče igara, potraži po kikasu ili piratskom zalivu Amiga forever 2013 emulator image fajl, tu je spakovan WinUAE i nekih 1000+ igara. Ne znam da li je Goal deo kolekcije. 

 

Ja sam igrao Balkanski konflikt, ali bez ratovanja. Još uvek imam slike, samo da ih iskopam i poređam. Nije problem naći drugi disk, već prvi , jer je bilo par loše razbijenih kopija. Inače, prilično je nestabilna, hoće da izleti iz čista mira. Nemojte misliti da je militaristička jer igru u kojoj možete kupiti SR71 ne mogu da shvatim drugačije već kao ironičnu sprdnju sa onim što nam se dešavalo. 

Link to comment

Posle avanture sa traženjem diskova i njihovim učitavanjem kreće intro, koji se sastoji od gorepostovane poruke i ove sličice.

 

4.jpg?download=1

 

Igra počinje pre parlamentarnih izbora 1990. godine u Srbiji. Vi ste u ulozi šefa stranke a kasnije možda i predsednika države. Birate ime kao i ime partije koju će te voditi.  

 

6.jpg?download=1

 

Sada kreće određivanje partijskog programa kroz niz pitanja. Naravno, odabrao sam republiku.  -_-

 

7.jpg?download=1

 

Pošto socijalizam nije u potpunosti ispunio očekivanja a i svetska klima je takva da vladajući društveno politički sistem ne trpi konkurenciju ma kako slaba ona bila, probaćemo sa građanskom državom.

 

8.jpg?download=1

 

Puna građanska prava, molim lepo. 

 

9.jpg?download=1

 

Umereno, uz minimum srbovanja, ako je touopšte moguće.

 

10.jpg?download=1

 

Pošto smo toliko dugo učestvovali u radu OUN, pratićemo njihove smernice (valjda će ceo svet jednog dana doći na nivo AP Vojvodine -_- ).

 

11.jpg?download=1

 

Među familijom mora da vlada kompromis, ako već ne može sloga. 

 

13.jpg?download=1

 

Da vidimo, koliko puta su od 1945.godine "braća" sa istoka planirali da se prošetaju sa 10+ oklopnih divizija do Jadrana? Pass. 

 

15.jpg?download=1

 

Truli zapad? Ko vas ne zna skupo bi vas platio. Ne hvala.  

 

16.jpg?download=1

 

 

Link to comment

Izborni proces. 

 

Određujete visinu članarine kao i aktivnosti na koje će te trošiti budžet stranke, dobijen od države. 

 

20.jpg?download=1

 

21.jpg?download=1

 

22.jpg?download=1

 

Između dva kruga predizborne kampanje (svaki krug traje jedan mesec) dobijate vesti vezane za kampanju. 

 

24.jpg?download=1

 

30.jpg?download=1

 

36.jpg?download=1

 

38.jpg?download=1

 

Nakon vesti, dobijate istraživanje javnog mnjenja. Fascinantno koliko srpsko društvo (ni)je napredovalo u višestranačju. Ovo su mogli da prepišu i iz današnjih dnevnih novina.

 

39.jpg?download=1

 

Ne postoji mogućnost koalicione vlade, ako niste najbolji igra se završava.

 

I pored dobrog rezultata belih listića, trijumf je potpun. Vidi se da rezultat ipak više zavisi od koeficijenta inteligencije predsednika stranke a ne njegove frizure. -_-

40.jpg?download=1

 

 

 

Link to comment

Ako ste igrali npr. Shadow President, ili još bolje Conflict: Middle East Political Simulator, onda će vam sve biti jasno. Opcija je manje ali je sve dobro predstavljeno. Cilj je biti na čelu države pruznate od OUN. 

 

41.jpg?download=1

 

Važni su odnosi sa komšilukom, familijom, SAD, EU i SSSR-om. 

 

42.jpg?download=1

 

Teoretski možete skinuti bilo kog šefa države, ali to je čista teorija, pogotovo kada su veće države u pitanju. 

 

43.jpg?download=1

 

Kada god sam stavljao poreze na više od umerenih, imao sam problema. 

 

44.jpg?download=1

 

Između vaših akcija, dobijate izveštaje sa terena u okviru vesti na TV-u.

 

46.jpg?download=1

 

Pošto su slike iste, samo se tekst menja, idu u spoiler.

 

 

 

48.jpg?download=1

 

49.jpg?download=1

 

50.jpg?download=1

 

53.jpg?download=1

 

54.jpg?download=1

 

 

Link to comment

Ostaje još da odradim Ministarstvo odbrane. 

 

Imate taktičku mapu, sa (prenaduvanim) brojnim stanjem ljudstva i tehnike. 

 

74.jpg?download=1

 

69.jpg?download=1

 

70.jpg?download=1

 

71.jpg?download=1

 

Oružje možete kupovati od SAD, SSSR-a, domaće namenske industrije ili khm, privatnih preduzetnika.

 

73.jpg?download=1

 

75.jpg?download=1

 

76.jpg?download=1

 

77.jpg?download=1

 

Važne su i zalihe hrane, koje možete dobiti i korišćenjem metoda ratnog komunizma

 

78.jpg?download=1

 

79.jpg?download=1

 

Naravno, ako ste mudri, ovo vam nije potrebno. Diplomatija može da reši probleme, ako i akcije kojima se pomaže vlada ili opozicija u određenoj zemlji. Atenate sam probao sa Austrijom i Bugarskom ali uspeva jednom u pet slučajeva. 

 

 

Link to comment

https://www.facebook.com/groups/388661007851602/

 

ovde se skuplja domaća gamedev ekipa.

zanimljivo je i aktivno.

možete da vidite naslove u ranim fazama, da ih probate i komentarišete.

takođe, ima promocija firmi koje rade marketing, organizuju događaje...

ljudi šeruju free content koji možete iskoristiti u svojim igrama...

 

jeste developerska ekipa ali možete da vidite šta izbacuju i da probate igre nego što se zaista i objave.

Edited by Svarog
Link to comment
  • 1 year later...

jeste, to je taj fazon sa siluetama, ali stvarno lepo izgleda

 

znam da su na scenariju radili baš dugo, nekoliko godina i stvarno ozbiljno rade. Za par dana su prikupili petinu sume, kontam da može da se izgura do željene brojke :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...