Jump to content
IGNORED

Koliko je opasna domaća rakija?


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

...

 

Ni 10% postupka nisam opisao, da ne davim dalje.

 

 

Kod pravljenja rakije može da se pogreši na 90 načina, a samo 4-5 načina vas vode do doooobre rakije.

 

ma daj udavi nas detaljno nam opiši!!!

mi pečemo tek 3 godine (ja sam učestvovao u celom procesu tek prošle godine) i ne ispada loše...

aromatična je ali je baš žestoka para grlo kad se pije i to

iako je ispod 20 gradi ako se dobro sećam 

pa bih ti bio zahvalan za svaki savet

 

mada i mi slično pravimo iako je na kraju ne razblažujemo destilovanom (a mogli bi tako)

i nismo toliko striktni u tome šta ide u kominu pa se provuče i ponešto gnjilo i pokoja peteljka i semenka ali ne puno 

a šećer stavljamo kad iseckamo dunju jebiga previše je suva

 

šta je kazan na kazan?

Link to comment

''de si roćko   :),  ee, da znam pivo da pravim koje bi pare za života uštedeo 

 

 

ma daj udavi nas detaljno nam opiši!!!

mi pečemo tek 3 godine (ja sam učestvovao u celom procesu tek prošle godine) i ne ispada loše...

aromatična je ali je baš žestoka para grlo kad se pije i to

iako je ispod 20 gradi ako se dobro sećam 

pa bih ti bio zahvalan za svaki savet

 

mada i mi slično pravimo iako je na kraju ne razblažujemo destilovanom (a mogli bi tako)

i nismo toliko striktni u tome šta ide u kominu pa se provuče i ponešto gnjilo i pokoja peteljka i semenka ali ne puno 

a šećer stavljamo kad iseckamo dunju jebiga previše je suva

 

šta je kazan na kazan?

 

baciću i neke slike zanimljivih spravica koje sam pravio, pa koristio pri pravljenju rakije

 

da počnem sa ovom:

 

malo je nezgrapna pa nek' ide u spojler

 

vpwzl1.jpg

 

zovu je "papagajka", a svrha joj je da kontinualno meri jačinu rakije pri pečenju, ona dolazi nakon izlaska metil alkohola (a kad je ta procena da je metil alkohol iscureo ću posebno)

sklepao sam je kao prototip bez neke estetike za lepo lemljenje, nakačio na drvenu panel ploču i metnuo tri M6 vijka za nivelaciju da cev u kojoj je alkometar bude vertikalna kako bi alkometar slobodno plutao kao u menzuri

vrlo zgodna sprava da se u svakom trenutku meri jačina a da se izbegne menzura koja je pri ovim uslovima rada vrlo sklona padu na beton

 

'kazan na kazan'

metoda koju sam čuo od jednog Leskovčanina, a opisana je na forumu "sve o vinu"

primenjuje se za male kazane od 80-120(150)  litara

 

Kad se obrazuju kljukovi (najčešće su to PVC burad u kome voće treba da fermentira), pa bude materijala za više od jednog kazana tada se može pristupiti metodi da se sve što iscuri iz tabarke (dakle od 25-6 gradi do 6-4 gr, neki čak i ne mare za metil alkohol koji prvi potekne) stavi u drugi kazan zajedno sa sledećim kljukom, nakon pečenja se ponovi isti postupak, sa time što rakija sada krene od 27-28 gre pa se "hvata" do 6-4 gr, ako ima materijala iz kljuka za treći kazan, opet se sve sipa ponovo u kazan pa se ispeče i tako se ponavlja za još sledeći kazan.

Kad se peče zadnji kazan, izdvaja se procenjena količina prve rakije koje poteče jer je bogata metil alkoholom, obično 0,8-1,2l pa se nakon toga hvata "srce rakije".

"Srce rakije" se "hvata" od momenta kad se prekinulo sa "hvatanjem" metil alkohola, a rakija krenula od nekih 30g pa se čeka da padne do 20gr. Ova rakija se čuva u staklenim balonima pa nakon starenja se razblažuje destilovanom vodom do željene jačine.

Može i da se hvata do 14-12 gr pa da se proverava srednja vrednost merenjem alkometra tako da ona bude 20-21grad, pa onda u balone da odstoji.

 

Dobra strana ove metode je kad se peče rakija kojoj nije dodavan šećer pre fermentacije pa se očekuje da po kazanu da malo rakije i u slučaju da je pri prvom kazanu rakija bila mutna (dešava se to kad poteče rakija na 22 i manje gradi) negde se pogrešilo u procesu fermentacije. Tako da se na kraju dobije ipak bistra rakija solidne jačine i količine za ceo proces, ali sa slabijom aromom.

 

Loša strana ove metode je upravo odricanje od dobre arome. Mešaju se sadržaji iz buradi gde se nisu isto odvijali procesi fermentacije, jer nisu se istovremeno formirali kljukovi (u mom slučaju proces skupljanja voća sa traje i preko mesec dana, prosto svo voće ne može i na istom drvetu da sazri u isto vreme).

 

Moja metoda je svaki kazan posebno izdvajanje "srce rakije" (ono: posle metila, pa "hvatanje" do 20gr) a posle "hvatanje" patoke koja će ići u prepek ako ima dovoljno za prepek ili sva patoka iz predhodnih kazana u zadnji kazan zajedno sa zadnjim sadržajem kljuka.

Najbolja aroma rakije je pri prvom pečenju, a koja je u "srcu rakije".

 

Šta je inače rakija od 50%(20 gradi) jačine?

To je mešavina 49,5% čistog etil alkohola i 49,5% vode, a onaj jedan procenat je aroma koju svaku rakiju čini posebnom i drugačijom od drugih rakija, dobra aroma=dobra rakija, loša aroma=pa ne može nikako biti dobra rakija

 

A šta je aroma? to je pitanje za stručnjake (poljoprivredni inženjeri specijalizovani za osvežavajuće napitke dobijene na bazi fermentacije voća i žitarica), a koji o tome nemaju isto mišljenje

 

nastaviću se...

 

 

 

Link to comment

Za dunju je preporuceno dodavanje kvasca,radi bolje i efikasnije fermentacije.

 

To sto para grlo je zbog prebrze destilacije,sirov destilat se redestilise minimum 3 sata upravo iz razloga da se izbegne ta suvoca koja grebe grlo.Pri destilaciji sirovog destilata se oslobadja glicerin koji je izuzetno bitan.Ako se prebrzo sve odradi dobije se suv destilat koji odaje utisak jacine iako niej toliko jak.To se upravo i proverava pri ocenjivanju uzorka,a moze da posluzi i za internu prveru kad sipas rakiju u casu istu zavrtis i onda na svetlosti gledas da li se pravi razlika izmedju masnog i tecnog dela,tj napravi se jasan trag i vidis kako se sliva niz zid case,e za to je zasluzan glicerin.Dakle ne brzati pri redestilaciji.

 

A zna se sta je aroma i tu nema diskusije,aroma je miris+ukus moze doci do neslaganja ako oni koji testiraju nemaju reper za kvalitetnu aromu,pa onda bude meni je ok,a meni nije zato kad probas jednu ajkulu onda nemas dilema da li je aroma dobra ili ne

 

To odvajanje patoke je vise puta u praksi dokazano kao pogresno i cesto se vrhunski sirov destilat upropasti

Link to comment

''de si roćko :), ee, da znam pivo da pravim koje bi pare za života uštedeo

 

 

 

ja naučio pod stare dane, pa zadovoljavam kosmičku pravdu :D

 

inače, lepo sam im rekao ;)

Link to comment
  • 5 years later...

Od ~260kg kajsije (kupljene u Grockoj za 50din/kg bez gajbica) ispeko 2 kazana(~100L) sad za vikend, a biće i treći negde tokom nedelje kad ulovim slobodan dan, merenjem šećera  kljuka za 3-4 dana mu "termin".

Ovaj treći će biti glavni, jer svu patoku (predhodno odvojio "srce" rakije od oba kazana) guram sa trećim, pa će dati najviše.

Biće i slika kad se naspavam.

Prvi put radim sa kasjijom, pa se odvalih od posla. Tek tokom obrade shvatih gde sam sve grešio i šta je sve moglo brže i lakše. Jbg, iskustvo je zlato. :inn:

 

PS.  Ispadoh "ratni profiter" od rata u Ukrajini. Prekinuta tradicionalna prodaja kajsije rusima, pa pala cena, pa se može priuštiti hobi jeftiniji nego ranijih godina.

 

 

 

Link to comment
6 minutes ago, J-♣ said:

Od ~260kg kajsije (kupljene u Grockoj za 50din/kg bez gajbica) ispeko 2 kazana(~100L) sad za vikend, a biće i treći negde tokom nedelje kad ulovim slobodan dan, merenjem šećera  kljuka za 3-4 dana mu "termin".

Ovaj treći će biti glavni, jer svu patoku (predhodno odvojio "srce" rakije od oba kazana) guram sa trećim, pa će dati najviše.

Biće i slika kad se naspavam.

Prvi put radim sa kasjijom, pa se odvalih od posla. Tek tokom obrade shvatih gde sam sve grešio i šta je sve moglo brže i lakše. Jbg, iskustvo je zlato. :inn:

 

PS.  Ispadoh "ratni profiter" od rata u Ukrajini. Prekinuta tradicionalna prodaja kajsije rusima, pa pala cena, pa se može priuštiti hobi jeftiniji nego ranijih godina.

 

 

 

 

kako si dobio 100l rakije od 260kg kajsije?!!

Link to comment

ja sam prestao da se zajebavam sa rakijom, šljivar od 80 šljiva smo dali budzašto komšiji rođaku da se on mlati sa tim, ostalo voće više ne radim

 

pekli smo jabuku, šljivu, kajsiju, breskvu, krušku i dunju, a povremeno i razne druge gluposti

 

dunja uglavnom nije dobra južno od beograda

 

onda sam u jednom trenutku shvatio da me ništa od toga ne interesuje, samo pića koja idu dobro sa ledom

Edited by Braća Strugacki
  • +1 1
Link to comment
9 hours ago, Braća Strugacki said:

dunja uglavnom nije dobra južno od beograda

 

 

Ovo me zanima, kako? Šta je razlog - mikro klima, brežuljkasto brdovit teren, nešto u zemljištu, insekti štetočine... nešto drugo?

 

 

(inače, u vezi gornjih postova, zapremina kazana je 100L, "prevrtač", naknadno ugrađena mešač sa lančanicom po dnu → zlata vredi ! :thumbsup:)

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...