Jump to content
IGNORED

Advokatura


Tribun_Populi

Recommended Posts

Kačio ja već a propos toga na temi o pravosuđu zaključak Komisije za zaštitu konkurencije o pokretanju postupka ispitivanja povrede konkurencije protiv AKS.

 

Vrhunac mi je bilo izjašnjenje AKS-a o tome - niste nadležni, mi priznajemo samo sud svoje partije. :thumbup:

Link to comment

Ne znam da li je ovo pitanje za ovde ili za onu temu o notarima.

Čuo sam nekog advokata koji u opisu ove situacije kaže:

Notare za razliku od nas ne obavezuje poverljivost razgovora između nas i klijenta, oni nisu u obavezi da čuvaju tajnost razgovora.

E sad mene zanima, jel to stvarno tako, i da li ta poverljivost postoji?

I ako postoji jel moguće da ne obavezuje notare?

 

dodo bih i: da li obavestavaju poresku upravu nakon sto overe pravni dokument, a po kojem osnovu moze uslediti postupak za utvrdjivanje poreske obaveze, kao sto je radio sud?

Link to comment

dodo bih i: da li obavestavaju poresku upravu nakon sto overe pravni dokument, a po kojem osnovu moze uslediti postupak za utvrdjivanje poreske obaveze, kao sto je radio sud?

Sud je dostavljao poreskoj upravi i katastru. Katastar je trazio da im se uz zahtev za promenu vlasnistva na nepokretnosti dostavi dokument sa potvrdom poreske uprave da je placen porez (tako da je nekad cak i sam sud dostavljao 2 ugovora/odluke poreskoj, a ona poreska kad bude placen porez, ili se utvrdi da se ne palca porez, jedan primerak posalje katastru na sprovodjenje.

Link to comment
Notare za razliku od nas ne obavezuje poverljivost razgovora između nas i klijenta, oni nisu u obavezi da čuvaju tajnost razgovora.

 

 

Ne obavezuje ih, oni nisu zastupnici ni jedne od stranaka. Zastupaju sebe i državu (sem one glupe odredbe po kojoj mogu da zastupaju stranke na sudu po pitanju akata koje su sastavili, mada sam gotovo siguran da će to pasti na Ustavnom sudu).

 

Sud je dostavljao poreskoj upravi i katastru. Katastar je trazio da im se uz zahtev za promenu vlasnistva na nepokretnosti dostavi dokument sa potvrdom poreske uprave da je placen porez (tako da je nekad cak i sam sud dostavljao 2 ugovora/odluke poreskoj, a ona poreska kad bude placen porez, ili se utvrdi da se ne palca porez, jedan primerak posalje katastru na sprovodjenje.

 

Od pre par godina katastar ne traži štambilj na poleđini ugovora iz poreske (potvrdu o plaćenom porezu) kao uslov za uknjižbu. No, sud svakako dostavlja po primerak ugovora poreskoj - i to kako državnoj (zbog poreza na prenos apsolutnih prava) tako i lokalnoj (zbog poreza na imovinu).

 

 

da li obavestavaju poresku upravu nakon sto overe pravni dokument, a po kojem osnovu moze uslediti postupak za utvrdjivanje poreske obaveze, kao sto je radio sud?

 

Da, isto kao i sud.

 

Nego, ima jedan paradoks - ministarstvo im nije obezbedilo pristup informacionom sistemu, pa pre nego li overe ugovor idu u sud da se proveri da nije već prodata nepokretnost, a po overi primerak dostavljaju referentu overe u sudu da ga unese u sistem. J... lud zbunjenog.

Link to comment

da da, to znam. oni ce slati overeno sluzbenicima suda da unose u tu bazu nekretnina. totalno ludilo.

 

btw, sud u ns je brze bolje to sto je ostalo od overa sveo na stari sistem cekanja u redini ispred jednog saltera, a ispadaju kroz prozore tamo koliko su pretrpali zaposlenim ljudima.

Edited by Aće
Link to comment

Ostaje gradska uprava (koja je za mnogo štošta od tih overa oduvek bila jeftinija, jer tarifira po ZORAT) do kraja marta naredne godine, pa kome šta treba - neka požuri.

Link to comment

sad ne znam hoce me iz suda poslati kod notara ako donesem da overim kopiju nacrta posebnog dela zgrade, jer je u pitanju nekretnina :D

 

e da advokati, zlo ste tesko, al pokusajte sutra da se dogovorite ocete raditi, tona posla sa vasom felom ceka 

Edited by Aće
Link to comment

Nema dogovora, štrajk se nastavlja, čak odbijen i predlog da se postupa u pritvorskim predmetima.

 

Kod mene nisu ni poštu podizali, juče iz suda naređeno dostavljačima da svu poštu dostave po kancelarijama.

Link to comment

Адвокати: У току је суспендовање уставно-правног поретка

Untitled-1.jpg

НОВИ САД – Адвокатске коморе Србије и Војводине требало би да хитно оснују Фонд солидарности за помоћ адвокатима који су највише угрожени због обуставе рада која је у току и од које се не сме одустати до испуњења захтева, закључено је на трибини у Адвокатској комори Војводине.

Тај фонд би помогао адвокатима који су највише угрожени, нарочито почетницима и онима с најкраћим стажом у адвокатури, али и осталима, „градирано” по степену угрожености, речено је на синоћној трибини.

Адвокати су поручили да неће одустати од протеста и оптужили министра правде Николу Селаковића да је „лажов”. Рекли су да се с министром не може разговарати и изнели да се на састанцима прича једно, а потом издаје саопштења која „немају никакве везе са оним о чему се разговарало на састанцима”.

Додали су да је Селаковић на тај начин „изиграо и слагао” и међународне адвокатске представнике, због чега је „изгубио сваки легитимитет да буде министар правде”.

Оптужили су министра да прејудицира одлуке Уставног суда о спорним законима на које адвокати имају примедбе, али су додали да је и Уставни суд изгубио интегритет, јер се није огласио поводом Селаковићевих иступа у јавности и понижавања тог суда.

Уставни суд Србије морао је јасно да поручи да такав човек не може да буде министар, сматрају адвокати.

Додали су да ће адвокатура додатно бити угрожена уколико Скупштина Србије усвоји Предлог закона о бесплатној правној помоћи и навели да се закони доносе по хитном поступку да би се избегла јавна расправа.

То „води припреми за апсолутну диктатуру, уколико се томе не будемо супротставили”, упозорили су адвокати.

„Имаћемо ситуацију: кадија те тужи, кадија ти суди, али и кадија те брани - што никада у историји није био случај. У току је процеш подржављења адвокатуре и суспендовања уставно-правног поретка Србије”, поручили су адвокати.

По њиховим речима, власт се понаша као да се ништа не дешава и покушава грађане да „нахушка” на адвокате, иако правосудни систем практично уопште не функционише.

„Грађанима морамо објаснити да смо ми сада на мети и да ми сада бранимо уставни поредак, владавину права и људска права свих грађана Србије”, казали су адвокати.

Новинарка Тања Тагиров која прати правне теме, критиковала је „велику већину” медија јер протест адвоката игноришу или га не прате на прави начин.

„Медији покушавају да направе одијум јавности према адвокатима, тако што њима као кривицу приписују то што се одлаже суђење Мишковићу, или суђења оптуженима за убиства”, казала је Тања Тагиров.

Бета
објављено: 10.10.2014
Link to comment

Teško mi je da se odredim prema ovom štrajku, izmiču mi neke stvari, tipa - da li je istina da je Komora zapretila sankcijama advokatima koji ne učestvuju u štrajku...ako je tako, to je povreda ustavom zagarantovanog prava na rad i u velikoj  meri obezvređuje celu priču.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...