Jump to content
IGNORED

Izdržavanje države


Prospero

Recommended Posts

Topik o ceni državnog aparata, socijalnim navikama, kazanu i kutlači za sve.Za početak jedan prigodan text (banner mi je "dao" naslov za topik):

Meritokratija ili - Zašto je Tipsa u pravu? || Pavle MihajlovićNedelja, 09.09.2012.„Zaista ne bih imao ništa protiv da devojke zarađuju koliko i momci, ali da ulažu istu količinu napora i igraju pet setova.“ J. TipsarevićMada neko može smatrati ovakvu izjavu uvredljivom u njoj leži dosta ekonomske istine. Iako je na dobrom tragu, poznati teniser nije pogodio celu suštinu. Nagrada za nečiji trud i rad ne zavisi samo od toga koliko se trudiš i šta sve ulažeš, već i od toga koliko nešto vredi onima koji to treba da plate.Pojednostavljeno, donja granica vrednosti nekog proizvoda je koliko to nešto košta da proizvedeš ili uradiš. Pekar sa kilogram brašna ne može napraviti 10 vekni hleba. Ali i da ima tačno dovoljno brašna po receptu, potrebni su mu struja, voda, ruke radnika, so, grejanje, peć i dr. Kada sabere po mali ali dovoljan deo ovih troškova vlasnik pekare dobija donju granicu vrednosti hleba koju mora da naplati od kupca da bi opstao u poslu. Da li će preživeti na tržištu zavisi samo od toga da li komšije smatraju da su njegovo pecivo i hleb dovoljno dobri da opravdaju cenu. Međutim kada je kupac spreman da plati i dosta više nego što to proizvođača košta stvara se prostor da neko dobije veliki deo kolača, kupac ili prodavac.Ko dobija nagradu?Meritokratija ukratko znači: „svakome prema zaslugama“. Nažalost, đavo je u detaljima, pravilnom razumevanju reči zasluga. Iako su vredan rad i trud plemenite vrline to nije dovoljna zasluga da se dobije nagrada, barem ne bi trebalo da bude u slobodnom društvu. Nagrada je veoma bitna stvar za uspešno društvo i prosperitetne građane. Ako se uspešno odrađen posao, dobar proizvod, primaljiva cena i odlična usluga nagrađuju, ljudi će želeti da proizvode i nude više dobrih proizvoda i usluga. Psihologija, mada deluje kompleksno, na kraju nam ostavlja jedan prost zaključak – ono za šta su ljudi motivisani to će pretežno i raditi. Naravno, nije bitna isključivo monetarna nagrada. Ugled, zadovoljstvo, poštovanje, uslovi rada i dr. takođe su veoma važni faktori koji utiču na motivaciju ljudi da nešto urade. Međutim, za razumevanje savremenog društva i tržišne privrede kao njene kičme, potrebno je uvideti da koliko god su kategorije morala, ugleda, lepote i zadovoljstva zapravo maglovite i nejasne, ljudi se zaista mogu sporiti oko značenja i razumevanja, toliko je monetarni izraz jednostavan i svima jasan.Kao što smo pokazali pravu vrednost mi ne možemo znati jer ona levitira u čitavom rasponu mogućih vrednosti, zavisno od ugla posmatranja kupca, prodavca ili nekog trećeg. Svaka cena koja se pogodi je zapravo nagađanje neke vrednosti, pokušaja ravnoteže procena svih kvaliteta nekog proizvoda ili usluge od svih aktera koji učestvuju u tržišnom procesu. Za meritokratiju, nagradu zasluga, neophodno je da postoje cene, monetarni izrazi, koje iako možda predstavljaju puko nagađanje, jesu jedini izraz oko čijeg značenja i vrednosti nema mnogo sporenja. Novčanica od 100 dinara je vredna upravo onoliko koliko 100 dinara može u određenom trenutku da kupi. Kilogram banana, čokoladu, litar soka itd. Vrlo opipljiv i jasan izraz vrednosti za razliku od kategorija lepote ili moralnosti.Cene su glavni signali koji nam klimaju glavom kada radimo nešto dobro. Spremnost nekoga da da novac za neku stvar ili uslugu predstavlja pravi podstrek za proizvođača da nastavi da radi istu stvar, ili da je čak još malo poboljša. Najbolji način da kažem svom komšiji pekaru iz uvoda da radi dobar posao je da, kada mi se jede kifla, odem kod njega i kupim pecivo umesto da kupim kod njegovog konkurenta. Kupovinom, davanjem novca, interesovanjem i promovisanjem određenih brendova, proizvoda i usluge mi glasamo svaki dan. Kada u prodavnici stavite proizvod jedne firme a ne druge u korpu vi ste zapravo stavili izborni listić u kutiju i nagradili onoga ko je tog momenta bolje odgovorio na vaše potrebe.Promena idejePrevedeno na uslove u Srbiji, moramo da razumemo da je za pravilno funkcionisanje društva i privrede, potrebno da počnemo da nagrađujemo stvari koje ljudi rade dobro, u našem direktnom interesu, a ne sam trud i zalaganje. Još je gore kada nagradite nekoga samo zato što postoji, što je nečiji rođak, član porodice ili prijatelj. Korupcija je samo jedna, mada česta, opcija da se nagrada pruži na potpuno pogrešan način. Zdravo društvo podrazumeva zdrave ideje, poput one koja nas navodi da se suprostavimo svakom poklanjanju, svakoj pomoći, svakoj nagradi koja nije zaslužena zadovoljenjem potreba ljudi koji treba da nagrade. Naravno, ovde potrebe i nagrade nisu samo monetarnog karaktera već mogu biti i emotivnog i moralnog karaktera. Samo tako možemo uspostaviti pravilo da se nagrada mora zaraditi, što onda stimuliše ljude da rade samo one stvari koje drugima služe i čine im život boljim. Time se celokupno društvo usmerava ka tome da svoje snage skoncentriše baš na one stvari koje ljudi najviše žele.Milica Mandić, iako je napravila neviđeni podvig na Olimpijskim igrama, nije zaslužila stan koji će dobiti. Jer ni ja ni vi od nje nismo tražili da trenira taekvondo, veoma velika većina nas njene mečeve nije nikada videla pre nego što je stigla vest da je osvojila zlato. Niko od nas od toga nema materijalne korist osim provincijskog busanja u grudi kako je deo „sportske nacije“ mada ima vrlo opipljiv trošak. Strane investicije neće doći zbog tog zlata, stranci nas neće smatrati manje zaostalim ili primitivnim, to nije mala slagalica u lepšoj slici Srbije. Međutim, Milica je vrlo verovatno mogla da zasluži odnosno zaradi isti stan. Da je veliki broj ljudi uplatio donaciju od svog novc, kupio proizvod koji ona reklamira, posetio stranice i kupio novine sa njenim plaćenim intervjuom možda bi se skupilo dovoljno novca da ona sama kupi istu stvar. To bi bio znak da je naše društvo sazrelo i da je sposobno da artikuliše svoj emotivni orgazam koji proživljavaju ljudi kada neko osvoji medalju ispod trobojke.Na kraju nije moje da sudim da li je fudbal važniji od šaha ili formule jedan? Zašto zlato u taekvondou vredi jedan, a prvo mesto na ATP listi 100 stanova? Pored miliona gledalaca i zaljubljenika u tenis nije moje da procenjujem da li je Janko Tipsarević načelno u pravu. Mogu da protumačim da svojim novcem, vremenom i interesovanjem ljudi mnogo više cene muški tenis nego ženski. Zašto je to tako, posebna je rasprava i verovatno postoje neiscrpni argumenti i višeznačni zaključci. Možda je to seksizam, istorijska posledica šovinizma, veća atraktivnost muškog tenisa, kriza kvaliteta u WTA turu ili nešto treće. Međutim, ako zaista želim da teniserke budu bolje plaćene, trebalo bi da bojkotujem muške mečeve, kupujem sponzorsku opremu, gledam kanale, čitam intervjue, da lobiram kod organizatora, šaljem donacije, pišem članke i mnogo drugog. Pored svih nedovoljno jasnih signala, cenom koju plaćam za kartu, pretplatu na TV kanal, kupovinom dresa, svima šaljem veoma jasnu poruku koliko za mene nešto, u ovom slučaju tenis, zaista vredi. Ako mi je tenis super ja ću da ga nagradim a zaslužni za njegov kvalitet dobiće signal da udare taj bekend još malo brže.Pavle Mihajlović
Edited by buffalo bill
Link to comment
  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    19

  • Prospero

    9

  • hazard

    7

  • gagorder

    7

Ma ne znam, spopadne me neki neizdrž od neispavanosti :)Inače, projekat koji si linkovao je... sasvim okej! Mislim, užasno je bitno da u Srbiji konačno glavno političko pitanje postane - gde ide taxpayers' money, i sa kakvim opravdanjem. Ali tekst koji si stavio... užas, najblaže rečeno. A pazi, oko ovih pitanja (Milica Mandić, pare za teniserke) se čak uglavnom i slažem sa autorom, pa je ipak uspeo da mi ogadi tekst. Zdravo društvo, zdrave ideje, sad ću ja da vam objasnim šta je pravi smisao zasluge (pa čuj, daj nam objasni). Zar ti nije bilo bar malo neprijatno dok si čitao ovog hajekovskog komsomolca?Dakle, rekoh, projekat je dobar i potreban, ali pubertetska libertarijanska naklapanja su totalni turn-off. Pošto cenim da su ti u pitanju drugari, daj im drugarski skreni pažnju da smire propovedničke strasti i koncentrišu se na konkretne probleme. Biće mnogo korisnije i za njih i za čitaoce.

Edited by Syme
Link to comment

Žao mi je ako nekoga vređam, ali tekst je previše plitak. Posebno mi je to teško da priznam pošto mi je liberalno gledanje na ove stvari jako blisko. Ali ovaj tekst bi bilo kakva ozbiljnija levičarsko-socijalistička kritika prosto raznela u paramparčad.

Link to comment
Ma ne znam, spopadne me neki neizdrž od neispavanosti :)Inače, projekat koji si linkovao je... sasvim okej! Mislim, užasno je bitno da u Srbiji konačno glavno političko pitanje postane - gde ide taxpayers' money, i sa kakvim opravdanjem. Ali tekst koji si stavio... užas, najblaže rečeno. A pazi, oko ovih pitanja (Milica Mandić, pare za teniserke) se čak uglavnom i slažem sa autorom, pa je ipak uspeo da mi ogadi tekst. Zdravo društvo, zdrave ideje, sad ću ja da vam objasnim šta je pravi smisao zasluge (pa čuj, daj nam objasni). Zar ti nije bilo bar malo neprijatno dok si čitao ovog hajekovskog komsomolca?Dakle, rekoh, projekat je dobar i potreban, ali pubertetska libertarijanska naklapanja su totalni turn-off. Pošto cenim da su ti u pitanju drugari, daj im drugarski skreni pažnju da smire propovedničke strasti i koncentrišu se na konkretne probleme. Biće mnogo korisnije i za njih i za čitaoce.
šališ se :lolol:
Link to comment

ma nebitno, zašto bih se uvredio, nego mi to brzo impliciranje na rl ekipicu zaparalo uši oči.meni se čini da je ceo sajt rađen za ljude koji se maltene ne prvi put susreću sa tim temama, stoga valjda i malo, hmm, deskriptivniji tekstovi.

Link to comment

Kakav bedan, povrsan tekstic-pamfletic..Meritokratija, kako je zamislja autor, ne funkcionise po principu zasluga, vec samo sluzi da petrifikuje vec postojece (socijalne, rodne i sve druge) razlike, uz licemernu retoriku o tome kako je to only fair.Verovatno se ovako pere savest onih koji ne zele da vide tudju muku i misle da nisu saucesnici u zlocinu..Pavle je, verovatno, mnogo srecniji covek od mene..valjda je i to prema zaslugama. Tak'a matricna tura.

Link to comment

Neverovatno je da, na ovoj planeti, ne postoji drustvo koje ceni individualizam. Pritom, ne mislim na Ayn Rand-ovski objektivizam, koji je po prirodi exkluzivan, nego na "live and let live" principu. Kao da 20-ti vek, koji je konacno unistio individualnost i promovirao najgore vrste etatizma, nije bio dovoljan.

Link to comment

Wow, kako se brzo javlja forumski komunjarski knee-jerk reaction :lol:K'o sto rece buffalo bill, tekst je ocigledno pisan za apsolutne pocetnike i kao takav je dobar (meni, je, naravno, onako malko detinjast, ali ja za prosecnog coveka u Srbiji - narocito za mladje narastaje koji vise na internetu - sasvim dobar).E i ne znam sto se peni toliko kada covek lepo kaze, i to ne samo jedanput:

Zdravo društvo podrazumeva zdrave ideje, poput one koja nas navodi da se suprostavimo svakom poklanjanju, svakoj pomoći, svakoj nagradi koja nije zaslužena zadovoljenjem potreba ljudi koji treba da nagrade. Naravno, ovde potrebe i nagrade nisu samo monetarnog karaktera već mogu biti i emotivnog i moralnog karaktera.
Dakle nije sve samo u kesu. Poenta je u principu da ako radis nesto sto je za druge ljude pozeljno, ti bivas nagradjen na neki nacin.Naravno, meni se cini da je Syme ovde najvise skocio zbog koriscenja izraza "zdravo drustvo" i "zdrave ideje" jer to njemu odmah pali podsvesnu lampicu da je u pitanju neki fasizam - no, opusti se Syme, nije, ocigledno ovde "zdravo drustvo" ne govori nista o zivotnom elanu nacije ili rase, nego jednostavno, o, pa, zdravom drustvu, nasuprot drustvu bolesnom i izopacenom kakvo je srpsko.I da - Hajek je car.
Link to comment
mene samo zanima zasto je glasanje novcanikom (koji nije podjednako pun kod svakoga) bolje og just glasanja? ili nekog drugog oblika demokratskog izrazavanja.
Zato sto je spontano, cesto skoro pa nesvesno, i neposredno. Zamisli sad glasanje o tome koju vrstu sapuna vise volimo, pa onda naredjenje proizvodjacima da tacno proizvode taj % ovog i onaj % onog sapuna, a onda, sta, ponovno glasanje na svakih X meseci? Mislim, na tu vrstu izbora i "glasanja" se misli u gornjem tekstu.
Kakav bedan, povrsan tekstic-pamfletic..Meritokratija, kako je zamislja autor, ne funkcionise po principu zasluga, vec samo sluzi da petrifikuje vec postojece (socijalne, rodne i sve druge) razlike, uz licemernu retoriku o tome kako je to only fair.Verovatno se ovako pere savest onih koji ne zele da vide tudju muku i misle da nisu saucesnici u zlocinu..Pavle je, verovatno, mnogo srecniji covek od mene..valjda je i to prema zaslugama. Tak'a matricna tura.
O ne verujem :lol:Meritokratija kako je zamislja autor funkcionise tako da omoguci devojcici iz siromasne radnicke porodice da postane imucna preduzetnica ako ima dobru biznis-ideju, dok istovremeno omogucava glupom i nesposobnom sinu nasledniku iz bogate porodice da sve svoje pare slupa i postane siromasan.U Srbiji, konkretno, da imamo drustvo koje funkcionise po sistemu meritokratije, 90% ljudi koji su na vrhu drustva trenutno bi kroz par godina bili dosta, dosta nize na drustvenoj lestvici. Mislim, mnogi od njih ne bi skroz "propali", zbog akumuliranog novca, ali svakako bi postali daleko manje vazni & bitni.
Zdravo društvo, zdrave ideje, sad ću ja da vam objasnim šta je pravi smisao zasluge (pa čuj, daj nam objasni). Zar ti nije bilo bar malo neprijatno dok si čitao ovog hajekovskog komsomolca?
Vecini ljudi u Srbiji i treba ovako plasticno i jednostavno objasnjavati. Narocito mladjim narastajima cije su jedine referentne tacke za uspeh u zivotu rodjacke i prijateljske veze, stranacka pripadnost, i podmicivanje. Tekst nije uperen ka ljudima kao sto si ti, koje takve stvari vec znaju ;)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...