Jump to content
IGNORED

Kobasice, pršute, šunke, kuleni


slepa_koka

Recommended Posts

Ja prvo da priupitam po kojim tačno kriterijumima piletina nije meso?A inače:kulen :wub:
To jeste u neku ruku meso, ali suhomesnati prizvodi od zivine nije to to.Upredi sama kulen i neku pilecu salamu. Da li postoji neki plemeniti suhomesnati proizvod od zivine?A ja bih hteo da se bas o tome ovde diskutuje.
Link to comment

u svakoj kulinarskoj konacnici piletina je nizerazredno meso - i po velicini i po kvalitetu. zasto bi se neko bavio njime na tako ambiciozan nacin kao sa na primer butom mangulice?za jedan od najboljih srpskih prsuta vec neko vreme: mesara Acim u Grcko-kiparskom trznom centru iza Vera na NBG. Covek je nekada imao prsutaru u Kistanjama, koja je posle rata ostala u pogresnim rukama, pa je na kraju otvorio isto to na Zlatiboru. Ima i odlicnu pancetu - cak bih rekao u apsolutnim relacijama bolju od prsuta - a povremeno i odlican kulen koji sprema od onoga sto ostane prilikom pripreme prsuta. U njegovom ducanu se prodaju samo ova 2-3 artikla.

Link to comment

Sremske kobasice Sastojci: 7 kg svinjskog mesa, 2 kg goveđeg mesa, 1 kg sveže slanine bez kožurice, 30 gr mlevenog crnog bibera, 200 gr soli, 100 gr slatke i isto toliko ljute horgoške aleve paprike "Vitamin", 1oo gr belog luka, tanka svinjska creva. Meso od plećke i dodatak goveđeg mesa (od vratine), najpre očistiti od žilica, pa samleti u mašini za meso (kroz rešetku 8 mm), zajedno sa slaninom i očišćenim belim lukom. Dodati so, biber i papriku, pa mesiti rukama najmanje pola sata. Punilicom nadevati tanka svinjska creva, u parovima, ne dužim od 35 do 40 cm. Pri tome paziti da se ne stvaraju vazdušni jastučići, a krajeve dobro uvrnuti. Kobasice ostaviti da odleže dva do tri dana. Zatim ih dimiti u pušnici hladnim dimom (može se produžiti i na desetak dana). Posle dimljenja treba ih staviti na sušenje i dozrevanje. To traje od 45 do 60 dana. Prostorija u kojoj se suše, mora biti provetrena, a temperatura ne sme pasti ispod nule, dok bi najviša trebalo da bude 12 C. Sremske kobasice su poznati specijalitet, ne samo u Vojvodini, već i u Jugoslaviji. Odličan su dodatak varivima, kiselom kupusu, sarmi. Najbolje su, ipak tanko narezane i servirane kao meze, zakuska ili hladno predjelo. Courtesy by: Klanična oprema-Mol

Link to comment
Sremske kobasice ... To traje od 45 do 60 dana.
Da li bi to vreme moglo da se skrati i da se te kobasic koriste kao polutrajne?Moslim da bi onda bile bolje za u kupus ili pasulj.
Link to comment

snimajte malo sta se ovih kasnih jesenjih dana polako pojavljuje po bg pijacama. u subotu sam ulovio senzacionalno dobar domaci kolbas na kalencu, gle cuda od mesa, blago zacinjen, vrlo ukusan. 500kg/kila.

Edited by gazza
Link to comment

ja svoje roštilj kobaje vozim par stotina kilometara, što bi reklo simche, trusted connection.na kaleniću ima štand koji prodaje odlične sušene bifteke i rozbife. tj. možeš naći neslan i da nije sušen na brzinu.i dobrijeh duvan čvaraka ima. gazza ima očigledno herza da proba i kobaje, ja se nešto ustručavam.

Link to comment

ovo sto sam pazario nije u hali, nervira me ta pusnicka mafija tamo. narocito me nervira sto nalazenje dobro osusenog i posoljenog u granicama jestivosti komada mesa skoro da nije moguce bez 2 sata kontempliranja.ovo sto sam pazario je od jedne babe sremice koja prodaje povrce. jeste rizik ali da ga je*em, ako treba da mrem, bolje da mi dodje glava kobaja nego metak.

Link to comment
  • 1 month later...

Prosle nedelje sam na moje veliko odusevljenje dobio "poklon paket" koji ce cale pazario u Zenici.Paket se sastojao od susenog teleceg bifteka i travnickog ovcijeg sira. (cale rece da je bilo nesto ultra jeftino).Treba li reci da od tada nije prosao ni jedan dan, a da ja nisam barem jednom jeo ove dve strvari.Sreca je sto ce cale ici opet tamo poslom, pa cu moci da porucim jos. :piggy::piggy::piggy: Pozdrav

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...