Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

nego banatjanin da se ovde pod hitno ispoveda sta je trazio toliko vremena vo makedonija, oce biti nekih cisterni preko grane, pretakanje pod okriljem noci ili..... nije valjda samo hedonizam, itje i pitje

Link to comment
banatjanin, dobrodošo...nedostajao si!
hvala :)
nego banatjanin da se ovde pod hitno ispoveda sta je trazio toliko vremena vo makedonija, oce biti nekih cisterni preko grane, pretakanje pod okriljem noci ili..... nije valjda samo hedonizam, itje i pitje
oću, čim uvatim vremena, video sam i tvoj post ne belosvetskim restoranima. sva svoja iskustva rado delim sa vama wink.gif sad nemam kad, a i sutra putujem jope. nije, nažalost samo primenjeni hedonizam, ali trudim se da spojim lepo i korisno :)
Link to comment
danas probao ovo...vranac vinarije jovic kod knjaževca, selo potrkanje.imaju čak i sajt, vinarijajovic.co.yu, za ne poverovati.interesantno vino. na otvaranju miris maline, na prvo probanje bombona višnje, onda se bombona izgubi, ostane višnja i prijatna kiselina. interesantno vince za oko 500 kinti.za iste pare odvratna chateau demir kapija iz makedonije.
Prvo, pozdrav svima i cestitke za split topika, slazem se da je vino izuzetno ozbiljna prica koja se razlikuje i posmatra po mnogim segmentima, a narocito po poreklu.Drugo, nije neobicno sto imaju sajt, Sasa Jovic je jedan vrlo obrazovan covek, po zanimanju masinski inzenjer. poseduje ne malu fabricku proizvodnju klima uredjaja i projektni biro za sisteme grejanja i hladjenja u prehrambenoj industriji, a po vokaciji vinar, sa jako dobrim porodicnim poreklom. Trece, gotovo svi domaci proizvodjaci, koje izgleda jedino ja preferiram( :) kampanja-kupujmo domace) imaju sajtove.Cetvrto, overio opet neki dan Srpsku kucu vina u Nebojsinoj i bio prijatno iznenadjen finisiranom ponudom (bukvalno) svih domacih proizvodjaca koji na trzistu konstantno ucestvuju sa vinom u buteljiranom obliku, ko voli i prati, treba da ode i vidi veliki broj proizvodjaca koji nisu do sada izlazili iz lokalnih okvira i onih novih koji zele da se bave tim plemenitim poslom ozbiljno.PS ko zeli da pogleda u arhivi na potonjem forumu, jednom sam izbacio sajtove svih domacih proizvodjaca koji ih imaju, pa i ovaj.
Link to comment
- da ti otkrijem tajnu - od višnje oblačinke (znaš, ona sitna i kisela). ali, ipak nije prepek, a nema ni tajne. ostavi se do krajnjeg prezrevanja i tako bere (oćeš i spisak sela i voćnjaka?). otuda šećer i alkohol. uostalom, pogldedaj sertifikate i nagrade. belosvetske.
Jeli bre banatjanin nadje li ti nisliju da ucis kude je Oblacina i kakao se beru visnje. Visnja moze na nabije 14% alkohol samo ako prezimi tri zime na drvo.
Link to comment
Jeli bre banatjanin nadje li ti nisliju da ucis kude je Oblacina i kakao se beru visnje. Visnja moze na nabije 14% alkohol samo ako prezimi tri zime na drvo.
c.nego je Topličanin našao Nišliju da uči.jbg, svet je pun iznenadjenja.a višnja oblačinka ne raste samo po Oblačini i okolini, kao što znaš.glede višnje, šta da ti kažem. više verujem procesu koji sam sam video, ljudima kao što su braća Jović, kao i briselskom sertifikatu koji sam držao u rukama, nego tebi. žao mi je.
Link to comment
glede višnje, šta da ti kažem. više verujem procesu koji sam sam video, ljudima kao što su braća Jović, kao i briselskom sertifikatu koji sam držao u rukama, nego tebi. žao mi je.
Verovanje je stvar izbora.Cinjenica je da visnja ima upola manje secera od grozdja.Trikovi koji se primenjuju kod grozdja (zimska berba) ne mogu da se primene za visnju jer visnja kad je zrela pada na zemlju.Nisam bio lenj pa sam malo googlao ali nisam nasao nista uverljivo. Briselske diplome nemaju nista zajednickog sa EU vec od neke privatne asociacije, sto ne umanjuje njhovu vrednost, ali bi malo drugacije zvucalo kad bi smo rekli Frankfurt. Stvarnu tezinu tih diploma nisam mogao da proverim jer je rezolucija na http://www.vinarijajovic.co.yu prilicno losa a i moje poznavanje francuskog.
Link to comment

zaboravih da izvestim kako je proslo ono natkurcavanje vinima sa rodbinom. ulozeno 2.600 dinara u dve flase "despota" vinarske kuce (wtf?) spasic i dve flase "tamnjanike" istih autora.bilo je mmm, mhm, palacanje jezikom i sl. dok sam ja sve vreme razmisljala kako sam za te pare mogla da stucem dve litarske flase wild turkeyja.dobijeno: cabernet sauvignon, ogledno dobro radmilovac, 2004, i colombard chardonnay, wine of australia/southeastern australia, 2006.ko je bolje prosao, ja ili oni?

Link to comment
Ne znam koji je colombard chardonnay u pitanju, pretpostavljam kupaza dve sorte? Tesko bih se u prodavnici uhvatio za takvu flasu, pretpostavljam da colombard daje slatkast ukus, koji je za bela vina uglavnom no-no ako se ja pitam :-) Cika Indy bi mogao vise o tome da nam kaze, samo ako hoce (ajde Indy, budi drug :-)Kakav je taj "Despot"?
na to pitanje ne mogu da odgovorim, jer crno vino ne merem uneti u sebe iz nepoznatih razloga koji dovode do surove reakcije. sabili su ga brze nego belo, ako je to neko merilo :D kad ga neki sledeci vinopijuci gost proba, pitacu za utiske.a to australijsko - ne znam gde da gledam za te kupaze, ali pise "questo vino bianco leggero e secco... pieno e morbido" i kaze da se sastoji od erbe i argumi?!ja vec zamisljam da ce Indy da kaze da je to nesto dragoceno i vredno i da cu da budem na nevidjenom dobitku, prodam ga, i aloha havaji!
Link to comment

Prokupac 2006 (Ivanovic)Nahajpovano kao najbolja godina posle legendarne 2003, ovo vino me je malo ostavilo na pola. Recimo da se slazem da je tako, ali vise zato sto su 04 i 05 bile katastrofa nego zato sto je 2006 blizu pomenute 2003.Prosto me nije inspirisalo da napisem vise sem da mi je vino korektno, ali isuvise kratko na nosu i u ustima, kao glavni feler, iz cega zakljucujem da bi mozda trebalo jos da zri. Ako se ne proda, probacu ga ponovo za par meseci. Mada, problem moze da bude i u nama. Bice da smo se iskvarili i navikli na bolje. Ako je tako, onda je skoro 11E u m.p. dosta jaka cena za ovo vino, mada u skladu sa zlocinackim poduhvatom udruzenih srpskih vinara da deru kozu sa ledja kupaca na zivo. Ocigledno da im se moze.

Edited by gazza
Link to comment

pre par večeri pristustvovao 1 iventu koji smo upriličili kod miće uzelca. naime, mića je otvorio sprat i tamo sada možete otvoriti flašu po želji i naručiti meze. za sada se meze svodi na lebac i sirac, ali okay je.mića je naređao nekoliko stvari. spasićevu tamnjaniku, trijumf, prokupac, tamuzov milenium, tvrdoš 06 i na kraju kišov bermet.spasić, tvrdoš i kiš definitivno kupe šnjur. milenijum me se sada manje dojmio, kratak je na grlu a ima ga u nosu, prokupac...ovo što reče gazza, premalo za 11 ojra, trijumf okay ali ne na nivou cene, jer je evro i po više već toskanski sistri.dočim su tvrdoš, kiš bermet i spasić sasma na nivou 1 očekivanja.

Link to comment
Poklanjam ti sve zalihe Kisovog bermeta ako mozes to da pijes, ionako mi samo zauzimaju prostor.
pa to se pije kad si već patosiran, nisam ga pio uz biftek.elem, cevčim dajićev game, nebarikirani, 2003. corkiranu bocu zamenio u srpskoj kući vina i saznao - ne menjaju corkovane, osim dajićevih - čovek dao instrukciju da se menja. mašala. jel to važi i za ivanovića? :)
Link to comment

moguce da smo bili strogi prema prokupcu, ostavljam prostora za reviziju, narocito nakon nekog vremena. vino je ocigledno jos uvek mlado. ako se dobro secam, famozna 2003. se pila uglavnom 2005. godine.nego pobedih indignaciju i gnusanje prema lirskim tekovinama panonskog mor(gov)nara i kupih "mladi mesec" novopecenog vinara iz kovilja po imenu "na kraj sveta". necu ovde o tome gde su ti famozni koviljski vinogradi i da li bi mozda vise smisla imalo grozdje od bostana, a preskocicu podsecanje na najgoru i najprecenjeniju kafancugu u kome sam ikada zadovoljavao blagoutrobije, tek njihovo crveno vino je dosta solidan bordo miks, znaci kaberne i merlo, lepo zaokruzeno, bez iznenadjenja, pitko, harmonicnih tanina. malo sam prehladjen pa ne mogu da ovde prospem koloplet egzoticnih zacina i sumskih plodova kao neki iskusni somelije, a i nema potrebe. jedino sto je i ovo malo tuca po glavi sa cenom, nema potrebe da se ovakvo vino placa 650 din kada realno nije bolje od cileanske koka kole pod imenom casiljerov kaberne ali ajd. pijmo domace:-)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...