Jump to content
IGNORED

Restorani po svetu


Amelija

Recommended Posts

Ne volem pa to ti je. :unsure: Ikao moram da priznam da su ukusne. Ja bez vizuelne dopune kada je hrana u pitanju slabo funkcionisem. Verujem da zbog toga moj hedonizam trpi, sta cu jace od mene. Vidis ja sam imao sa bivsom obrnut slucaj. Ona bi i punjenu bubasvabu (*) probala. Gazza sta je ovo tamno sto pluta u tanjiru?
krvavica. blood sausage. ne brini, nisu cockroach cookies.ja mislim da su tripice tj skembici zrtva istorijske nepravde zbog jedne potpuno pogresne gastronomske paradigme koja se uvrezila u civilizaciji. naime, mislim cak da u pitanju nije vizuelna diskriminacija - jer se skembici mogu napraviti da izgledaju kao bilo koje vrhunsko jelo bazirano na pasti i paradajz sosu na primer (sve varijante zapecenih tripica) - nego svest o tome sta su one i odakle poticu, sto dalje oblikuje predrasudu o ukusu i mirisu. ne postoji nacin da me neki ubedi da 1 sipa, ili 1 lignja ili 1 hobotnica - na primer - imaju bilo kakvu sustinsku prednost, i u ukusu, i u mirisu, i u strukturi hrane, i u feelingu u ustima ili zelucu, u odnosu na skembice. pa cak i u tome sta je funkcija i jednog i drugog organa/organizma. ama bas ni jedan jedini argument. da moja zena ne zna da je to zeludac zivotinje, i da joj je neko rekao, gospodjo, to vam je curetina na alzaski nacin, proslo bi bez pardona - pod uslovom da nema prethodno iskustvo sa njima.opet, pokusaj bilo kom retardu koji se davi u pohovanim lignjama da ponudis pohovane skembice pa ces videti kako ces da prodjes. Edited by gazza
Link to comment

dozvolite,ako ikada odete na jug brazila,a na jugu brazila u florianopolisi onda pređete na ilha de sta catarinai onda se još pomučite da odete u mesto koje se zove riberhao da ilha, koje gleda na kopnosvratite u restoran nautilusna samoj obali, sa pjerom koji se proteže u mirnu i tihu površinunaručite ostrige i gledajte kako ih samo za vas izvlače iz vode. one na roza soli su naročito fancy.neviđeno, po bagatelnoj ceni. ako ponovo odem, samo školjke ima da jedem. valja živeti na obali mora.

Link to comment
ne postoji nacin da me neki ubedi da 1 sipa, ili 1 lignja ili 1 hobotnica - na primer - imaju bilo kakvu sustinsku prednost, i u ukusu, i u mirisu, i u strukturi hrane, i u feelingu u ustima ili zelucu, u odnosu na skembice. pa cak i u tome sta je funkcija i jednog i drugog organa/organizma. ama bas ni jedan jedini argument. da moja zena ne zna da je to zeludac zivotinje, i da joj je neko rekao, gospodjo, to vam je curetina na alzaski nacin, proslo bi bez pardona - pod uslovom da nema prethodno iskustvo sa njima.
Pa i jeste i nije, wink.gif Kao prvo miris dok se kuvaju. Ubiva kako smrdi. Ok, ukusi mozda to nekome mirise [sumnjam]Sipi, lignji, hobotnici izbacis utrobu. Nemam ni ja nista potiv bifteka, ramsteka ... :)Ok, salim se ukusi su razliciti. Ja sam mediteranac. Iz mora jedem sve, zivu ikru od jeza, morsku travu ...To da bi neko pojeo upakovan sve i svasta to stoji. Ja recimo volim da jedem pohovan mozak, marinirani :unsure: malo me odbija vizelno, samo cekam kada ce da zapulsira [Emmanuelle 2] al to prevazidjem. Sam ga retko spremam pogotovu ako moram da sam cistim zilice.U prilog tojoj teoriji evo jedna klopica koja je verovatno off u BG. "Pohovane telece nogice" uh kako je to nekada bilo dobro kod Mornara ili u Grmecu.Ima li toga jos?Ne smatram da je ovo off topik, bas je dobro da ovde popricamo o klopici koju smo eto negde probali i zapamtili.
Link to comment
Skoplje1. restoran Djino, strogi centar, blizu Vardara u nekom tržnom centruPotpuno neočekivano, spektakularno sveži odlično pripremljani morski plodovi. Dobra usluga, dobar izbor vina.2. restoran Vodenica (mulino), isto blizu centra, ali na drugoj straniTakodje riba i morski rodjaci, opet sveži. Pasta fresca odlična, sami prave. Najbolji izbor vina u celoj MK i šire, pogotovo italijanskih. Od Fraskatija do Sasikaje.3. Skopski merakjbg, ne znam da li je to standardna ponuda, ali par gangova iz večere kojoj sam prisustvovao kao gost su bili više od odličnog. Pre svega tava "Skopski merak" - mešavina tri vrste mesa, kremasti umereno začinjeni svetli sos (ne slatka pavlaka), povrća koliko da ne smeta i mešavina pečuraka. Perfektno.Drugo : Jelenski file u tamnom voćnom sosu, ne otvoren i kiseo kao kumberland sos, već "lovačkiji", teži i taman. osnova - suve šljive. više od perfektnog.
U Skoplju, po meni, najbolja kafana je Kamnik koja se nalazi na periferiji. Veliki izbor dobrog vina, i perfektno spremljena divljac.Jeli smo jelenski biftek u sosu od zelenog bibera, jelensku odrezak sa soja sosom i ananasom, grne od mesanog mesa divljaci. Sve u svemu apsolutni spektakl za nepca.E da, kad se dodje u Skoplje nikako, ali nikako ne treba propustiti da se proba žolta.Pozdrav
Link to comment
U Skoplju, po meni, najbolja kafana je Kamnik koja se nalazi na periferiji. Veliki izbor dobrog vina, i perfektno spremljena divljac.Jeli smo jelenski biftek u sosu od zelenog bibera, jelensku odrezak sa soja sosom i ananasom, grne od mesanog mesa divljaci. Sve u svemu apsolutni spektakl za nepca.E da, kad se dodje u Skoplje nikako, ali nikako ne treba propustiti da se proba žolta.Pozdrav
bravo!kamnik me čeka početkom sledeće nedelje. tamo još nisam stigao, a po preporukama očekujem najbolje.inače upoznao sam gazdu.pravi, za makedonske uslove, apsolutno spektakularan šardone u bariku, kao i odličnu tamjaniku.
Link to comment
bravo!kamnik me čeka početkom sledeće nedelje. tamo još nisam stigao, a po preporukama očekujem najbolje.inače upoznao sam gazdu.pravi, za makedonske uslove, apsolutno spektakularan šardone u bariku, kao i odličnu tamjaniku.
banatjanin, mogao bi svoja zapazanja o makedonskim vinima da preneses na odgovarajucem mestu. ja sam letos imao mnogo bolji skor u domenu normalnih vina (4-8E) sa makedonskim nego sa grckim.
Link to comment

Na ovu temu moze da se da i ceo jedan grad kao preporuka: LYON!Gastronomska prestonica Francuske, grad najveceg kuvara (gle dobre teme: veliki sefovi svetskih kujni!) Bocuse!Za sve one koji misle da su restorani velikih sefova nedostupni smrtnicma, Bocuse je pokazao da nije tako. Ok, mozda necete naci mesta u Argenson-u ali vec u samom centru grada je prva od njegove 4 brasseries: Le Sud. Ostale tri, shodno kuhinji koju sluze nazvane: Le Nord, L'Est i L'Ouest sluze jela iz raznih regiona.Nadjoh juce slucajno racun iz Le Sud-a, bilo nas je troje, predjelo, jelo dezer, vino, kafa/caj - 140E!Bocusovi djaci u kuhinji, u restoranu, najbolji odu u "pravi" Bocuse restoran, a u medjuvremenu, bez rezervacija 3 meseca unpared, bez da trazite kredit za placanje racuna - vrhunska kujna za svakogai tako po celom gradu Lyon-u....

Link to comment
da li se neko seca azarbejdzanskog restorana marquise de salad u budimpesti krajem 90-tih?
o dadadada kako da ne, samo je to više bio contemporary jevrejski hodžpodž, vlasnica je valjda bila ukrajinska jevrejka...odlično mestašce.
Link to comment
bravo!kamnik me čeka početkom sledeće nedelje. tamo još nisam stigao, a po preporukama očekujem najbolje.inače upoznao sam gazdu.pravi, za makedonske uslove, apsolutno spektakularan šardone u bariku, kao i odličnu tamjaniku.
Kada otes tamo obavezno uzmi sve po redu, pocevsi od njihove domace Zolte i predjela koje (valjda standardno) ukljucuje sveze vrganje, biveno sirenje, i ostale djakonije.Jos jednom cu iskoristiti priliku da izbalavim na jelenski biftek na puteru sa zelenim biberom. (jbg. ne postoji adekvatan smiley za taj gastronomski uzitak).UzivajP.S.Ova kafana bi se komotno mogla nadji na topiku dobre hrane za ne tako velike pare. Nas je bilo osmoro, znaci 8 predjela, 8 zolti, 8 glavnih jela, 8 dezerata, 5 litara vina (njihovo domace, ali vrhunsko) i voda nas je izaslo jedva nesto preko 200 evra.
Link to comment

Kada smo kod Makedonije jedan mogu da preporucim jedan izuzetan, ako mogu to da nazovem restoran.U sezoni juli-avgust oni imaju relativno dosta gostiju a kasnije vi ste jedni gosti ako ne teog meseca onda sigurno te sedmice.Ipak bez straha sve ce biti sveze jer ce vam ponuditi ono sto i sami jedu.Riba je izuzetna: belica, ohridska pastrmka imaju cak i jegulju ali samo na na prolece i pocetak leta.Osecate se kao pododicni gost. Cene su ako ne nize nego u Ohridu a ono bar iste ali kvalit, atmosvera i ljubaznost domacina nema cenu.Restoran Kale Ohridsko jezero

post-341-1194210505_thumb.jpg

Edited by slepa_koka
Link to comment
Na ovu temu moze da se da i ceo jedan grad kao preporuka: LYON!Gastronomska prestonica Francuske, grad najveceg kuvara (gle dobre teme: veliki sefovi svetskih kujni!) Bocuse!Za sve one koji misle da su restorani velikih sefova nedostupni smrtnicma, Bocuse je pokazao da nije tako. Ok, mozda necete naci mesta u Argenson-u ali vec u samom centru grada je prva od njegove 4 brasseries: Le Sud. Ostale tri, shodno kuhinji koju sluze nazvane: Le Nord, L'Est i L'Ouest sluze jela iz raznih regiona.Nadjoh juce slucajno racun iz Le Sud-a, bilo nas je troje, predjelo, jelo dezer, vino, kafa/caj - 140E!Bocusovi djaci u kuhinji, u restoranu, najbolji odu u "pravi" Bocuse restoran, a u medjuvremenu, bez rezervacija 3 meseca unpared, bez da trazite kredit za placanje racuna - vrhunska kujna za svakogai tako po celom gradu Lyon-u....
Brojutro, ja vako na prazan stomak.Da poDpisem Lion, probasmo Le Sud pre 2 godine kad bejasmo u poseti prijateljima.Ja da ubacim kafanu koja je u mojoj kuci jos uvek na prvom mestu - Tetsuya u Sidneju.Jedno 10-tak godina za redom jedan od NAJ restorana. Shef dzaponac, gosn Tetcuja, pravi perverzije inspirisane japanskom i francuskom kujnom. Degustacioni meni od jedno 12-14 minijaturnih jela, uz sve to mogu da upare i vino, a moze i po izboru iz vinske karte koja je debljine poslednjeg Heri Potera.Izbegavati u decembru zbogradi prevelike guzve i preglasnosti investicionih bankara koji piju i krkaju na racun firmi.Cekam da isprobam gosn Hestona Blumentala pa da javim utiske.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...