Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

e, to cu onda! klot! :-)

fala!

ja na prosloj strani pisao - kisele marinade pola sata, nekisele sat. ne bih ja to ni u mulju drzao do subote, imace samo ukus na mulje. bolje pojedi odmah, pa kupi drugu za subotu :)

ili zamrzni...

Link to comment

Evo ih spring rolls sa now cooking:

Bogumi, ja naučio da se dinsta unapred, povrće posebno (u današnjem slučaju šargarepa, celer, kupus, sve na krupno rende + praziluk na kolutiće + par čenova bl), meso posebno (u mom današnjem slučaju mlevena ćuretina, gospođa ne jede svinjetinu, blago se mršti i na teletinu). U povrće sam tokom dinstanja dodao odokativno kašičicu i po kineske mešavine i soja sosa po ukusu. Meso prodinstao klot, bez ikakvih dodataka (kaže čajniz koji mi je objašnjavao da treba tako posebno, da se ukusi ne pomešaju tokom dinstanja).
Kad se prohladi i obavezno dobro ocedi od viška vode i masnoće, povrće i meso se izmešaju i kreće motanje. Kaže kad se ocedi fil, bolje se (i kraće) prže, budu čvrste i hrskave, lakše se barata filom kod motanja, tj. lakše srolaš kompaktnu rolnicu , bez vazdušnih džepova i curenja.

Motanje je super easy, al' moraš da isečeš kore na kvadrat, ja sam napravio kvadrate cca 30x30cm, rolnica mi bude 12-15cm dugačka.

folding-spring-roll1.jpg

Smotaš do 'poklopca od koverte', pa onda četkicom ili prstom namažeš malo brašna razmućenog u vodi, da bude kao lepak, da ti se ne odmotavaju rolnice tokom prženja. Ja sam u blenderu zzzzmmzzzmmzno jednu pomorandžu i ostatke svežeg korijandera, pa u to dodao na vrh noža brašna, i time ih "lepio". Motaš sve u cugu i slažeš u kutiju sa poklopcem, između redova stavljaš foliju, inače će da se zalepe. Da, ovo što kaže Frile gore, kad isečeš kore, staviš ih na blaaago, tek u najavi vlažnu krpu, i pokriješ ih drugom istom takvom, inače će da bude pakao ako ti se kore suše pa postanu krte.

Treba ti dosta ulja, da rolnice plivaju, i malo je tricky da ih okreneš ako ti se jedna strana previše isprži, onda imaju tendenciju da se prevrću 'živom' stranom gore. Moj savetnik kaže fora je da ih stalno muvaš i okrećeš onom šupljom plitkom 'kutlačom', tako da se prže ravnomerno sa svih strana. Kad su zlatne, izvadiš da se ocede, na rešetku ili na papirni ubrus. Slažeš ih da se ne dodiruju, duže će ostati hrskave.

Ranije sam pravio sa tankim korama, i pucale su mi i raspadale se rolnice, ali sam sve radio naopako: nisam ocedio fil, motao sam i pržio paralelno, Sad, kad sam poslušao savet kineskog kuvara, tvrdim da je moguće napraviti ih (čak i da je bolje) sa tankim korama, umesto ovih za gibanicu (ove moje su bile muški debele, što je proizvelo da su rolnice hrskave dok su vruće, ali posle pola sata-sat postanu blago žvakaste).

Imao sam pola kg ćuretine i cca kilogram povrća, kad se udinstalo i ocedilo rekao bih oko 800-900gr smese. Uz dva pakovanja kora, smotao sam okruglo 30 komada.

Link to comment

kul, ja tako kao spring rols pakujem neke gibanichice sa grizom, koje se posle nalivaju pavlakom. nisam ni znala <_<

 

elem, imam tachno 2 pitanja, oba su izuzetno pametna.

 

1) jel pravite kokice u mikrovalnoj, al da nisu one iz automatske kese, nego iz zrna. ako ne, dajte da razradimo neku strategiju kako bi se to radilo, u posudju? :unsure:

 

2) u zanosu sam se zatekla sa 4 kila luka, ljubichastim, rozim i regularnim. ne pitajte zashto. shta sad shnjim, jr ce propasti, neki pekmez chatni ili neshto? :isuse:

 

 

edip. bez zurbe,. imam kad :lolol:

Edited by gospa buba
Link to comment

Ja kad ne znam šta ću s gomilom luka (a moram da priznam da se lako zaletim u Univeru na po vrećicu od 1.5kg ovog i onog :isuse:  ), isteram ukućane vanka i sve izdinstam, popakujem u čašice od jogurta ili kesice za zamrzivač i zamrznem. Onda mi posle sve kuvanje bude lako i brzo... :lolol:

Link to comment

ne deluje nemudro, mada ja bih samo iseckala i zamrznula, brez dinstanja

 

 

ako može praziluk zamrznut da bude posle super za kuvanje (pa čak i za salatu!), zašto ne bi i običan crni luk

Link to comment

iseckamo luk na listice, istopimo u tiganju na dve kile luka 1 puter i dodamo jos 1dl mulja pa sunemo lukac unutra. posolimo i na tihu vatru. pustimo prvo da voda ispari, pa da luk dobro omeksa a onda dodamo dve kasike braon secera. moze i koji list lovora, biber, seme senfa, po zelji. moja idealna kombinacija je pola kile jagoda i 5-6 cili papricica. mesamo da se ne zalepi za dno, kad dobije lepu braon boju i pocne da se jako lepi, podlijemo crnim vinom i/ili balsamicom i malo to pustimo da reducira. moze se drzati u tegli u frizideru dobrih sest meseci. za teglu od kilo taman ce ti otici tri kile luka.

 

@hjortron

ne valja, smrdi posle jako.

 

edit2:

 

kokice pravim u obicnoj ciniji koja je za mikrotalasnu, a preko poklopim obicnim tanjirom. cinija je cetvrtasta sa zaobljenim uglovima, tako da tu ostane dosta lufta, a taman da ne iskacu kokice. na najjace, pa dok se ne proredi puckanje tako da bude cetiri sekunde tisine. solim i prelivam istopljenim puterom naknadno. samo pazljivo prvo izvaditi tanjir, sa rukavicama obavezno, pa onda ciniju.

Edited by aram
Link to comment

iseckamo luk na listice, istopimo u tiganju na dve kile luka 1 puter i dodamo jos 1dl mulja pa sunemo lukac unutra. posolimo i na tihu vatru. pustimo prvo da voda ispari, pa da luk dobro omeksa a onda dodamo dve kasike braon secera. moze i koji list lovora, biber, seme senfa, po zelji. moja idealna kombinacija je pola kile jagoda i 5-6 cili papricica. mesamo da se ne zalepi za dno, kad dobije lepu braon boju i pocne da se jako lepi, podlijemo crnim vinom i/ili balsamicom i malo to pustimo da reducira. moze se drzati u tegli u frizideru dobrih sest meseci. za teglu od kilo taman ce ti otici tri kile luka.

 

@hjortron

ne valja, smrdi posle jako.

 

edit2:

 

kokice pravim u obicnoj ciniji koja je za mikrotalasnu, a preko poklopim obicnim tanjirom. cinija je cetvrtasta sa zaobljenim uglovima, tako da tu ostane dosta lufta, a taman da ne iskacu kokice. na najjace, pa dok se ne proredi puckanje tako da bude cetiri sekunde tisine. solim i prelivam istopljenim puterom naknadno. samo pazljivo prvo izvaditi tanjir, sa rukavicama obavezno, pa onda ciniju.

svashta si mi reshio, shvatila sve -_-

Link to comment

moglo bi, mesnat, ociscen od semenki... al se bojim da bi mu to dosta smanjilo trajnost, a i onda bih povecao kolicinu secera. zar nema jos jagoda tamo? a i sta hvali zamrznutim jagodama?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...