Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

koje crne brojke, idi na forum sk ili bench i pogledaj sa kakvim mašinama ljudi teraju najnovije igre na high, ko je kupio 7850 i jaču grafu pre 3 godine sa bilo kojim četvoroglavim procesorom izašlim u zadnje 4 godine, se sit izigrao u 1080p, a možda lažu ili su noob-ovi koji puste da im igrica sama podesi kvalitet prikaza ^_^

 

Mene su zanimale konkretne cinjenice, posto bi to bila dosta velika promena u odnosu na proslost gde su PC brojke uvek ostajale teorija i mrtvo slovo na papiru, ali ok.

Link to comment

Voleo bih da vidim brojke, posto mislim da je to cista utopija kad poredis masinu koja je napravljena da radi sustinski jednu stvar (plus sitnice) i masinu koja na sebi ima Windows. Druga stvar je sto je PC masinu kao sto je PS4 nemoguce sklopiti tako da je i u tom smislu u pitanju cisto papirno poredjenje. Pokusao sam da izguglam i nisam nasao nista osim poredjenja cene jednog i drugog, ali ne i konkretnog test masine koju su sastavili.

 

http://www.therem.org/alienware-alpha-steam-machine-vs-ps4-and-xbox-one/1223188/

 

Čitao sam pre mesec, dva o steam mašinama pa ajde da podelim. Recimo taj članak jer imaš konkretne cifre o fps-ovima. Inače sam prilično siguran da se više isplati da uzmeš pa sam sklopiš nešto što bi moglo da isprati aktuelnu generaciju igara, a bilo bi verovatno i jače od ovog.

U startu bi koštalo nešto više od konzola ali i komp mu dođe malo praktičnija stvar, sve ukupno gledano. Plus carstvo piraterije.

Edited by Ruxin
Link to comment

Prvi Witcher je uistinu odlican primer dobrog cRPGa, potpuno mi je jasno zasto su ga onomad fanovi zanra docekali kao ozebli sunce. Opsiran sistem levelovanja, iznenadjujuce solidna politicki obojena prica, pristojna duzina i prihvatljiva tezina. Jedino sto stvarno oduzima od dozivljaja je trapav sistem borbe, u previse situacija sam se nasao u nedoumici da li da zamahnem macem jos jednom jer mi je protivnik izmakao ili samo treba da sacekam jos  taj 1 delic sekunde da pocne s kombom. Posle nekog vremena se covek navikne, pa to vise ne izgleda toliko lose, ali istina je da je borba na osetno losijem nivou od ostatka igre. Cuo sam da su u drugom delu poradili na tome, uskoro cemo se uveriti u to  :jerry:

 

No, najgori trenutak je bez ikakve sumnje ipak borba sa Zveri na kraju prvog chaptera, pogotovo ako (kao ja) nemate srece da imate raniji sejv ili biljke za potrebne potione vec u inventaru. Ne samo sto vas igra bez ikakvog upozorenja baci na Zver i njegovu veselu druzinu koja samo raste u toku borbe, nego posle svake smrti (kojih je MNOGO) morate da prolazite kroz raniju konverzaciju sa seljanima koja cak i uz mahnito preskakanje dijaloga nezaobilazno traje najmanje 40 sekundi (racunajuci loadovanje). Apsolutno neoprostivo programersko resenje, i da sam nesto slabiji sa zivcima tu bih batalio igru i ostao uskracen za odlicnost ostatka iste. Na srecu, nivo ima blind spot s kojeg sam mogao mirno da rokam magije na Zver bez da moze da me dohvati, a to sto je ovaj otporan na iste pa je to mucenje trajalo brat bratu pola sata, ko te pita... :isuse:

Edited by Calavera
Link to comment

Mene su zanimale konkretne cinjenice, posto bi to bila dosta velika promena u odnosu na proslost gde su PC brojke uvek ostajale teorija i mrtvo slovo na papiru, ali ok.

 

Samo treba gledati na šta liče igre. Kad se pojavi nova generacija konzola igre budu lepe, ali godinu (ili par godina) kasnije postaju tragično zastarele, pošto proizvođači konzola ne izbacuju nove modele svakih godinu dana. Ono sa PS3 igrama je bio postao pakao poslednjih nekoliko godina (na šta su ličile uz sav postojeći nov hadrver), isto je važilo i za PS2 igre prethodno, a verovatno ćemo tu noćnu moru ponovo preživljavati sledećih godina zbog nextgen konola.

 

Neverovatno je da moja zastarela PC mašina još uvek nekako uspeva da se izbori sa novim naslovima, nekad sam morao da je apgrejdujem svake godine.

Link to comment

 

Ludilo mozga i viška vremena, ali ipak KAKAV CAR. Pritom je napeto za gledanje ko nijedan film samo ovih prvih 40 min, a ko ima 40 i kusur sati...

 

Inače, baja je obrnuo i kao hardkor pacifista i kao masovni ubica (ubio bukvalno SVE što može).

Link to comment

Pričica od pre par strana o EU3 i startu sa Srbijom me je potakla da opet instaliram Divine Wind i krenem drugom taktikom. Počinjao sam igru par puta dok nisam za prvu misiju dobio prisajedinjenje Zete. Ovo su potezi:

 

- brak sa Bosnom

- raskidanje vazalstva sa Otomanima, davanje prava prolaska sa vojskom

- 5 pešadijskih pukova stoji u Srbiji, 3 kreću na Zetu (uzeo sam zajmove)

- u rat se uključuju Dubrovnik, Valahija, Vizantija i Malteški vitezovi

- Možete bez problema anektirati Dubrovnik, Zetu i Valahiju

- od Dubrovnika i Valahije pravite vazale, zaključujete alijanse i političke brakove

 

Sledeći korak je što više brakova sa potencijalnim agresorima i pravoslavnim državama. Uspeo sam da sklopim brak sa Austrijom, Kastiljom, Poljskom i Napuljem što bi trebalo da drži Mađare i Veneciju podalje od mene. Otpustite 3 puka vojske i izgradite jedan transportni brod čim osvojite Zetu. Pošto je Španija u ratu sa arapskim i berberskim državama u Africi, tražite dozvolu za stacioniranje trupa kod njih. Možete čekati dok oni ne dobiju Gafsu (provincija jugoistočno od Tunisa) ili koristiti španske luke na jugu; Mursiju, Almeriju ili Granadu. Čekate trenutak kada Napulj, Milan ili Španija krenu u rat, sačekate da osvoje jednu provinciju i onda pomoću svog jednog transportnog broda prebacite svojih 5 pukova tamo.(izgradite nova 4 puka kod kuće jer je nebranjena Srbija ipak previše primamljiv zalogaj za Veneciju). Čak i ako nemate Cassus Beli isplati se objaviti rat. U jednoj igri sam uspeo da osvojim obe provincije Tunisa (pri čemu Tunis ima 95000 ljudi) ali pošto mi je prvenstveni cilj kolonizacija pre obračuna sa Evropom koncentrisao sam se na Maroko. U opštem metežu osvojio sam tri provincije koje drugi nisu hteli od kojih jedna izlazi na Atlantik a druga ima rudnik zlata (zlata u okolini ima samo još u Španiji, tri provincije u Akvileji koja je u stvari južna Austrija i mislim jedan rudnik u Gruziji).

 

EU3_1%20copy.jpg?download=1

 

Pošto nisam imao CB, dobio sam 12 infamy poena, plus još dva random event-a sa po tri pa sam se sledećih par godina posvetio obuzdavanju deficita, inflacije i poboljšanju reputacije. Jedini izuzetak je bila provincija koju je osvojila Venecija, ali su pobunjenici preuzeli vlast i osnovali Fez. Odmah sam im objavio rat, anektirao ih i zatim vazalizovao. Dodatna korist koja je od toga nastala je da svaki put kada pobunjenici iz berberske etničke grupe preuzmu neku provinciju, ona se može prisjediniti Fezu. Mojih 5 pukova su na stalnoj dužnosti lovljenja pobunjenika u tri provincije koje direktno kontrolišem a vazali se šire usred pobuna. Sada je prioritet da razvijem trgovinu do dovoljnog stepena kako bih mogao da angažujem konkvistadore i istraživače. 

 

EU3_2%20copy.jpg?download=1

btw. Španija mi je ponudila savezništvo koje sam prihvatio. Buahahahaa, Venecija, Mađarska i Turci sada mogu da se slikaju, Srbija se saginjati neće. 

Edited by bigvlada
Link to comment

super ti je uspelo, sećam se da je meni uspevalo iz svakog 15. puta jer moraju da se poklope mnoge okolnosti, inače turci stižu sa gomilom armije i saranjuje me. 

Link to comment

 U jednoj igri sam uspeo da osvojim obe provincije Tunisa (pri čemu Tunis ima 95000 ljudi) ali pošto mi je prvenstveni cilj kolonizacija pre obračuna sa Evropom koncentrisao sam se na Maroko. U opštem metežu osvojio sam tri provincije koje drugi nisu hteli od kojih jedna izlazi na Atlantik a druga ima rudnik zlata (zlata u okolini ima samo još u Španiji, tri provincije u Akvileji koja je u stvari južna Austrija i mislim jedan rudnik u Gruziji).

 

Nisam mnogo igrao sa Srbijom u EU3, ali secam se da su finansije bile najveci problem i prepreka za kolonizaciju. U najuspesnijoj partiji prvo sam na prepad osvojio Akvileju i njene rudnike (zbog cega me je kasnije Austrija stalno napadala), a onda sam preko Vlaske i Moldavije dosao do Zlatne Horde i iskoristio trenutak njihove slabosti da bi ih kolonizovao, na kraju sam izbio na Pacifik umesto Rusa i postao najveca kopnena sila.

Link to comment

Evo ovo sam čačnuo malo danas, bio kod brata u poseti i vidim da se primio kao blesav. Čini se sasvim interesantno a tema je preživi u Sarajevu pod opsadom! :ph34r:

 

Trejler

 

 

Playtrough prvih nekoliko dana

 

Link to comment

Dobar je This war of mine, ja ga nisam zavrsio delom iz razloga jer su dosle neke druge igre na red, a sramim se priznati delom i zbog toga sto je pretezak. U pojedinim trenucima jednostavno ne posto win izbor, ili cete dati komsijskoj deci poslednju dozu lekova i imati neupotrebljivo bolesnog clana druzine ili ce se neko demoralisati zbog toga sto ste ih odjebali i postati beskoristan. Sistem borbe mi se ne dopada, mada je to svega 10 % igre. Komponente, hrana, oruzije bice vam ocajnicki potrebni tokom igre, i stalno cete morati da pravite kompromise sta i u kojoj kolicini poneti sa sobom. Misije, tj obilazak raznih sklonista kasnije postane repetativan, ali o tome necete imati vremena da razmisljate zbog stalne tenzije i problema sa zalihama, atmosfere koja je perfektno depresivna i zbog brige za likove koje vodite. Sjajna igra, zasluzuje sve visoke ocene i svakako probati ko god ima malo slobodnog vremena.

Edited by Aleksandar88
Link to comment

Ubiše mi Pavla, deseti dan, kao zeca i to onaj džiber iz garaže, a ja mu poneo lekove za bolesnog ćaleta pa da se trampimo... :cry:

Tu sam se smorio i rešio da krenem ispočetka sledeći put kad je budem igrao. (igram nešto drugo pa ne postižem)

 

Pre toga sam se smorio pošteno što sam morao matorom bračnom paru da uzimam stvari iz kuće, oni mučeni pobegli i sprčili se u kupatilo a ja im odnosim sve živo sa gajbe a napolju rat... :(

 

Igra je kamen™ 

Link to comment

super ti je uspelo, sećam se da je meni uspevalo iz svakog 15. puta jer moraju da se poklope mnoge okolnosti, inače turci stižu sa gomilom armije i saranjuje me. 

Turci misle da sam highly trustworthy. Dao sam i dobio prolaz vojskom i garantujem njihovu nezavisnost. Sve u prvih par godina. Od tada nemam problema sa njima. 

 

U nastavku, Mađarska je rešila da se samoubije i objavila mi rat bez CB-a. Njihova prva armija sa 13 pukova je krenula iz Dalmacije i krenula da opseda Dubrovnik, jedinu provinciju koju imam sa utvrđenjem drugog nivoa. Druga armija sa takođe 13 pukova je počela da zauzima rumunske provincije. U rat su poveli dosta gadnih saveznika, Francusku, sve njene vazale i Brandenburg, cca 120000 ljudi. A onda je došla španska inkvizicija. Španci su izvršili desant na Dalmaciju a ja sam se sa svoje 4 jedinice probio kroz Bosnu i zauzeo Osijek. Onda je krenula da me juri treća armija sa 8 jedinica. Na kraju sam zbrisao u Tursku. Za to vreme Španija je osvojila Dalmaciju i samlela mađarsku prvu armiju u Dubrovniku iako je odnos snaga bio 13:13.  Mađarska druga armija je okupirala Srbiju i umesto Kosova ili Zete napala Dubrovnik. Ja sam iz Silistrije opet ušao u Rumuniju i oslobodio Bukurešt. Tada se desila interesantna stvar, u Srbiji se diglo na bunu 6 pukova patriota a nakon oslobađanja su krenuli na Bosnu  :lol: koja je i dalje turski vazal (južnoslovenska kulturna grupa, srpska kultura ali druga dinastija) i okupirali je. Španci su uništili i drugu mađarsku armiju a u isto vreme su uleteli i Austrija sa 15 pukova i Češka sa 30. Mađari su svo vreme bili odsečeni od svojih saveznika tako da su doživeli potpuni slom. Ja sam osvojio Solnok i zatim tamanio sveže izgrađenu pešadiju izbegavajući seljačke pobune. Mađarska je bila u  blokadi, war attrition je bio preko 15 i više nisu imali trupa. Ostali su bez jedne provincije koju je uzela Austrija, Hrvatske i Transilvanije. Turska je ni kriva ni dužna izgubila Bosnu koja je pripojena Srbiji, bez rata. :thumbup:

 

Posle ovog dvanaestogodišnjeg rata Španija je prekinula savezništvo, pa su je gengbengovali Engleska i Portugal. Englezi im potopili flotu pa nisu mogli da transportuju ekspedicioni korpus sa Balkana. Ja sam se poslužio njihovim afričkim posedima (moja moćna mornarica od 1 transportnog broda je i dalje veća od španske na dnu Mediterana) koje sam prosledio svom vazalu Fezu (njihov vladar se zove Sulejman I Lazarević :lol: ). Zovem ih Gume, jer im je glavna provincija Fez, na planini Atlas. To je postojbina čuvenih marokanskih Guma, francuskih specijalnih trupa, analognih Gurkama koje su koristili Britanci.  

 

Nisam mnogo igrao sa Srbijom u EU3, ali secam se da su finansije bile najveci problem i prepreka za kolonizaciju. U najuspesnijoj partiji prvo sam na prepad osvojio Akvileju i njene rudnike (zbog cega me je kasnije Austrija stalno napadala), a onda sam preko Vlaske i Moldavije dosao do Zlatne Horde i iskoristio trenutak njihove slabosti da bi ih kolonizovao, na kraju sam izbio na Pacifik umesto Rusa i postao najveca kopnena sila.

 

Stalno te napadaju jer je Akvileja deo HRE. Kada provinciju HRE drži nacija koja sama nije deo HRE zemlje članice imaju CB na nju. Iz istog razloga ne treba pipati Hrvatsku. Kada uspeju da vrate provinciju u HRE dobijaju core na nju pa je svima u interesu da ratuju. Sve ovo možeš da vidiš na imperial mapi. 

 

Moja ideja je da sada kako znam i umem sagradim tri broda. Afričke provincije se računaju u prekomorske posede pa ti treba flota kako bi trgovačke rute bile otvorene. Meni za tri provincije trebaju tri broda da bi bilo 100%. Ne računaju se transportni brodovi niti galije. Sa prihodom od rudnika zlata neće proći mnogo vremena pre nego što severnoafrička kulturna grupa bude prihvaćena (moraju da daju bar 5% poreza). Tada ću moći da anektiram Fez i krenem sa preobraćivanjem. Ne znam da li pravoslavci imaju istu opciju kao HRE da možeš da tražiš konverziju religije kod vazala. 

Edited by bigvlada
Link to comment

Arkham Asylum je uspesan primer igre koja svoju relativnu jednostavnost zna da zamaskira odlicnom prezentacijom. AA se zapravo sastoji iz gomile sitnih zadataka koji se dele u jedva nekoliko grupa (melee skirmish s gomilom placenika, sunjacki delovi, detektivski posao, poneki scarecrow nivo i boss fight) i gotovo se nikad medjusobno ne preplicu, a jedini razlog sto to ne deluje (previse) plasticno je overall izgled igre. Batman je zaista Batman, sto bi reko Uros Tomic onomad, svalercina stara sto ne haje za klizav sims i dvaes pet spratova niz koje se strmeknes dok si reko keksla... ne mogu bas reci da gotivim sto ima telo 1 Ahnolda u cvetu upotrebe steroida mladosti, ali u globalu izgleda i ponasa se izvanredno. Joker je isto odlican, mada zna da overstayuje svoj welcome, sto bi rekli braca Ameri. 

 

Ovako na vrh glave™ mi se cini da nikad nismo imali bolju licenciranu superherojsku igru (nisam odigrao nastavak, vrlo moguce da je jos bolji), ali ako izbacimo licence iz jednacine onda Irrationalov Freedom Force i dalje nosi snjur.

Edited by Calavera
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...