Jump to content
IGNORED

Krvna grupa i ishrana


žaro

Recommended Posts

Ishrana za krvnu grupu AMeso i riba (jednom nedeljno)izuzetno korisno: šaran, smuđ, bakalar, skuša, štuka (ništa od mesa).izbegavati: svo meso i prerađevine osim neutralnih piletine i ćuretine, kao i ribu i morske plodove osim onih koji su blagotvorni ili neutralni poput tunjevine, štuke, ili jesetre.
Ne bih preživeo dva dana bez mesa, a kamoli da ga ne jedem uopšte <_<
Link to comment

Uglavnom, studije nutricionizma su kombinacija komercijalnog interesa (hajpa oko "zdrave ishrane", a bogami i "zdrave vode"), sa jedne strane, te uglavnom odokativne metodologije koju nutricionisticka istrazivanja primenjuju da bi pronasla znacajnost u beskrajnom i multidimenzionalnom moru medjusobno povezanih faktora i efekata. Takodje bi tu trebalo dodati i vec uobicajeni haos koji vlada u primeni eksperimentalne statistike u medicinskim naukama. Jos jednom, ono sto je posebno lose u celoj stvari je kombinacija nedovoljno razvijene metodologije (proucavanje ishrane je metodoloski neverovatno komplikovana stvar - cak i kada je ishrana biljaka u pitanju - a kamoli zivotinja) sa medijskim hajpom/kolicinom novca ukljucenom u igru oko "zdrave hrane". Svako malo smo svedoci novih "sistema ishrane" iza kojih stoje zvucna imena i najjace institucije, e da bi se nedugo zatim pojavio neko jednako kvalifikovan da sve to opovrgne. Drugim recima, tu nema nauke, vec je cela stvar malo vise od licnog misljenja, ili uverenja (manje ili vise informisanog). Meni blizak primer je CSIRO (vodeca naucna institucija u Australiji) Total Wellbeing Diet, knjiga koja je izasla pre par godina uz velike fanfarfe i podrsku zaista zvucnih imena - nije proteklo dugo dok cak ni tome nije nadjena ne jedna, nego sto mana, cak i "nedovoljna zasnovanost na nauci". (To je potpuno analogno situaciji u kojoj bi neko tvrdio da NASA ne ume da konstruise ne svemirski brod, vec ni laki avion. A to je standardna situacija za dijetetiku/nutricionizam, za razliku od aerospace engineeringa). Da bi se nesto moglo smatrati naukom, mora da ima koherentnu teoriju koja generalizuje principe u zakonomernosti, a takvo nesto (jos) ne postoji kad je u pitanju ishrana. (Ne samo ljudska).Sa prakticne strane, ako pogledam praktikujuce nutricioniste "sa diplomom", iz iskustva znam da je mnogo studenata nutricionistickih smerova "prebeglo" sa hemije, biologije i tome slicnih smerova jer im je - citiram - "bilo previse nauke".

Link to comment
Ne bih preživeo dva dana bez mesa, a kamoli da ga ne jedem uopšte <_<
nemoj da se sekirash, ti si evoluirao od onih koji su ulovili & izeli i mamuta i bizona i to svaki dan. nishta bobice :P
Link to comment
nemoj da se sekirash, ti si evoluirao od onih koji su ulovili & izeli i mamuta i bizona i to svaki dan. nishta bobice :P
U mog praprapraprapraprappra....pradedu je ostatak plemena svakodnevno upirao prstom govoreći "Mamuti jedem, mamuti jedem...", mi smo postali lovci zato što je to pećina očekivala od nas, ne zato što smo mi tako hteli...
Link to comment
kol'ko ja znam, nutricionizam nije deo medicinske nauke i kao takav se ne studira na medicinskom fakultetu u uk (mozda u srbiji). diplomirani nutricionisti nisu lekari (i.e medical doctor).
Ne znam da li je odgovor na ono sto sam ja pisao, ali "medicinske nauke" se ne studiraju nuzno na med. fakultetu (stavise, vecina univerziteta, posebno novijih, i nema medicinski fakultet, ali ima medicinske nauke). Odatle izlaze "medicinski naucnici" (ili biomedicinski), naravno to nema nuzno veze sa nutricionizmom, mada cesto ovi sa nutricionistickog smera slusaju neke predmete na med. naukama.
Link to comment

meni zaista nije jasno zašto moderatori na ovom okupljalištu gastrofila i enofila dozvoljavaju otvaranje ovakvih tema. o štetnosti aditiva (alla krstarica i serbiankafe) sa akcentom na kancerogenoj prirodi E 330 alijas limuntusa, zatim svetskoj zaveri protiv stanovnika Istočne Evrope kojima se uvaljuje Milka različitog sastava od one u EU, a sad i ove besmislice iz Zdravog života. mogli bi da uvedemo i topik sa učenjima Dragana Davida Dabića o uticaju tihovanja na apetit?nedovoljna obrazovanost ili hronična angina penis?

Link to comment
U mog praprapraprapraprappra....pradedu je ostatak plemena svakodnevno upirao prstom govoreći "Mamuti jedem, mamuti jedem...", mi smo postali lovci zato što je to pećina očekivala od nas, ne zato što smo mi tako hteli...
jeste jeste drushtvo je krivo <_<
Link to comment

Postoji li uopšte neki fakultet gde se izučava nutricionizam? Mislim, u nas.Ja nikad nisam srela nekoga ko to studira. Možda neko ko je završio medicinu može time da se bavi. Sve ispod toga bi bilo nedozvoljivo.

Link to comment

Moja keva se mnogo loži na to. Ja nisam tako sigurna. Ima nečeg u tome da ne možeš da jedeš sve i svašta, ali istraživanja koja svoje zaključe donose na osnovu samo jedne reference (npr. krvne grupe), u najmanju ruku, mogu da budu netačna.Dodamo li tome da su subjekti koji vrše istraživanje isto toliko nepouzdani, zaključak se nameće sam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...