Jump to content
IGNORED

Ideologija & Arhitektura


MayDay

Recommended Posts

  • 1 month later...

Ovi gore nikako da pomenu podobnu ideologiju glede ovih Rusa, nije moderno, sta li... -_-

 

Ali zato:

 

haussmann_paris_04.jpg

Georges-Eugene Haussmann, poznatiji kao baron Haussmann, nije imao problema, barem sto se grada Pariza tice:

 

haussmann_paris_03.jpg

 

haussmann_paris_02.jpg

 

haussmann_paris.jpg

 

I dodeljivanja mu izgleda, urbanizma sa sve urbanistickim resenjima, gradjevinskim dozvolama i svime sto uz to ide.

Dete doba velikog Napoleona, prefekt Pariza u doba malog Napoleona, prihvatio se rekonstrukcije prestonice sveta i postigao nesto sto se i danas prihvata kao zastitni znak 1 urbanizma, arhitekture, i svakojakog humanizma i renesanse.

 

Ima samo 1 kvaka: Haussmann-ov Pariz pravljen je pre i iznad svega imajuci na umu dugu tradiciju dizanja buna u gradu Parizu, narocito onih posle 1789.

Izvedba je isla za tim da napravi ako ne bas idealna, a ono idealu sto pribliznija polja delovanja svakojake artiljerije i trupa, a protiv pobunjene fukare i njene navade da dize barikade kako i gde joj se cefne.

U tom cilju sa ulica Pariza odstranjena je i kocka i ostala kaldrma tako zgodna i tako draga rusiteljima reda i poretka svih boja, 1 silama mraka i bezumlja.

 

Poprilicno godina kasnije, i 1 zapadnobalkanski kralj, u 1 zapadnobalkanskoj drzavi, zemlji koje vise nema, primenio je isti pristup: zahtevao je i postigao da se razvijajuca prestonicka industrija smesti u od tada takozvanu radnicku Rakovicu.

Iz koje je eventualno ka prestonici nastupajucoj rulji bilo - prosta geografija je u pitanju - najlakse i najmanjim snagama spreciti prolaz ka gradu.

Necu fukaru u centru Beograda, kazu da je tom prilikom izjavio kralj.

ili vec tako nekako.

Link to comment

Poznata je prica da je Andjela Dejvis, borac za gradjanska i ljudska prava u USA, doktorilala na temi tumacenja Kantovog ogleda o ulicama Pariza koje su planski pravljenje da bi onemugucile nerede i proteste

  • +1 1
Link to comment

Poznata je prica da je Andjela Dejvis, borac za gradjanska i ljudska prava u USA, doktorilala na temi tumacenja Kantovog ogleda o ulicama Pariza koje su planski pravljenje da bi onemugucile nerede i proteste

Prvi put cujem, obaska sto me malo buni vremensko neslaganje: Kant je poprilicno raniji od Haussmann-a i Second Empire urbanizma.

Hocu reci, ne znam za Kanta i Pariz, Andjela me zivo zanima, pogledacu obavezno, ja sam se setio Mumford-a, klasici marksizma :D obaska...

Link to comment
  • 3 years later...

Investitorski eklekticizam ili koliko je neverovatno belodano da svako vreme, drustveno stanje biva odrazeno u arhitekturi, bila to necija namera ili ne...

U Srbiji je to, verovatno, pocelo kada i sva ostala sranja, dakle negde 90-ih sa takozvanim nastavkom radova na Crkvi Svetog Save u Beogradu, enterijeru narocito...

Sveti-Sava-Bg.jpg

 

Nastavlja se...

 

spomenik2.jpg

 

Spomenik-Stefanu-Nemanji.png

 

Despot-Stefan-Bg.jpg

 

Spomen-bista-Dragoljub-Mihailovic1.jpg 

 

07-1000x0.jpg

 

kuca-u-Ljutice-Bogdana.gif

 

36859017.jpg

 

Link to comment
44 minutes ago, palikaris said:

Kakve društvene vrednostitm takva i arhitektura. Ili, tamo gde nema šta da se slavi nema ni arhitekture, rekao je neko al nema šanse sada da se setim ko :D

:D 

 

Pa u tome i jeste kvaka sa arhitekturom: ona i nista pretvara u nesto samim tim sto ga aj' da tako kazemo - opredmecuje, materijalizuje...

Овековечује :isuse:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...