Jump to content
IGNORED

Slovenska mitologija, ima li pouzdane literature?


Vam

Recommended Posts

Pa sad, ovo je ona najgora amaterska fizicka antropologija, ali meni se cini da sam dosta naletao na svetlije i plavooke ljude s juga Srbije, dok su Bugari (i delimicno Makedonci) koje sam sretao uglavnom onako ,,mediteranskiji", tamniji, Bugare i Bugarke obicno razlikujem onako na keca od nas, eks-jugovica, kad ih vidim. Btw nisam bas siguran da su Bukumir i Macura nuzno primeni neslovenskih prezimena

Drastična je razlika između stanovništva jugoistočne Srbije i Bugara u fizičkom smislu, i to baš u tom pravcu u kome navodiš (ne nužno svetlije kose, mada i toga ima, ali svetlije puti svakako). Kao i u telesnoj visini, to se baš onako na keca vidi, nas nekoliko u Sofiji nikako nismo mogli da se pogubimo u masi jer nam je redovno štrčala glava.

 

Bukumire, Macure, Mataruge, Kriče i još neke V. Ćorović (pozivajući se na Erdeljanovićeva terenska istraživanja po CG) pominje kao predslovenska plemena koja su nestala/utopila se, a naseljavala primorske predele i Zetu do Skadarskog jezera. Od njih su danas ostala samo prezimena.

 

No, poenta zašto sam replicirao na tvoj post, a pojasnio kasnije u odgovoru Manču, je da taj karakterističan Balkan Sprachbund tj. gubljenje padeža, određen član i građenje futura uspomoć predloga + glagolskog oblika za prezent (da vidim, da radim) u Srbiji najizraženije kod prizrensko-timočke grupe dijalekata (prizrensko-južnomoravski, svrljiško-zaplanski i timočko lužnički) i deli iste osobine sa (od slovenskih) bugarskim i makedonskim i (od neslovenskih) sa albanskim, grčkim, rumunskim i aromunskim (cincarskim).

 

E sad, moja neka laička hipoteza je da to ima veze više sa asimiliranim starobalkancima nego sa bilo čime drugo, obzirom na poreklo recimo govornika pobrojanih dijalekata srpskog i migracije stanovništva u srednjem i novom veku, te geografski raspored starobalkanskih „naroda“ pre rimskih osvajanja. Hoću reći, geografska granica staroštokavskih i novoštokavskih dijalekata je negde granica između rasporeda ilirskih i tračkih plemena, onako kako su prikazani na istorijskim kartama predrimskog Balkana. Tračani i Dačani (preci Rumuna) se inače smatraju delom iste šire grupacije, a postoje hipoteze pojedinih albanskih istoričara da su Albanci poreklom iz Trakije (bazirane na karakteristikama jezika i etnološkim studijama). Budući da su Grci u XIX veku za standard uzeli dimotiki, biće da i njih to iz tog razloga nije zaobišlo, jer su i oni posle XX vekova helenizma, Rima, Vizantije, slovenske najezde i Osmanlija teška etnička mešavina svega i svačega.

 

Tako da meni to čini neku logičniju celinu, ako se već laički igramo hipoteza oko jezika, govora i toponimije.

Link to comment
  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    16

  • Fantom iz Opere

    9

  • Hamlet Strašni

    6

  • Malvo

    6

Ih, ja to već obavio. Dva puta.

 

Doduše, jednom nije pisalo Schengen nego Border Controls

 

Sta, i sad se u ausvajsima vodis kao Border Controls?! :o

Dobro je, zamisli da si im rekao nesto kao Jebo Vas Sengen, ovo Vas bi doduse moglo da prodje kao neki Von, Van... :P

Edited by namenski
Link to comment
  • 1 month later...

Aj opet ovde.

Pošto sam impulsni kupac, a i ne mogu drugom da kupim knjigu a sebi ne, kupio sam Vizantija i Južni Sloveni, dr Božidar Ferjančić. Koliko kapiram knjiga je pisana za srednjoškolce svojevremeno. Meni je jako prijala da je čitam, ali me kopka da li je jos uvek relevantna ili junje vreme pregazilo. Naravno iz ugla mejnstrim istorije,...

Link to comment

Aj opet ovde.

Pošto sam impulsni kupac, a i ne mogu drugom da kupim knjigu a sebi ne, kupio sam Vizantija i Južni Sloveni, dr Božidar Ferjančić. Koliko kapiram knjiga je pisana za srednjoškolce svojevremeno. Meni je jako prijala da je čitam, ali me kopka da li je jos uvek relevantna ili junje vreme pregazilo. Naravno iz ugla mejnstrim istorije,...

Може бре.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...