Jump to content
IGNORED

Mustafa Kemal'in askerleri


InvisibleLight

Recommended Posts

Beowle hvala ti za ovo sto pises, posebno zato sto imam prijatelja koji zivi na Galati, a trenutno je u Beogradu. Treba da se vrati tamo narednih dana, i svaki ovako direktan info kao tvoj mu prenesem.

Edited by MancMellow
Link to comment
Verovatno je jos rano za "analize", al mene zanima da li se siri krug protivnika Erdogana ili su u pitanju usual suspects, koji jesu dovoljno veliki da naprave dobar protest ali je tiha vecina uz rezim.Slicno kao i Egiptu, liberlana srednja klasa je dovoljno velika da skupi desetak hiljada ljudi, ali su ipak manjina.
Liberalna srednja klasa može da skupi mnogo više od desetak hiljada ljudi ali problem je u tome što su i dalje u manjini. Ovo je zemlja od 75 miliona.Međutim, ja odavno imam ozbiljne sumnje u pogledu održivosti Erdoğanovog populističkog modela. Nikako mi ne uspeva da ukačim koja je to ideologija za koju njegovi birači mogu da se uhvate. Kod opozicije je stvar jasna, imaš tinejdžere koji nose Ataturkove fotografije i skandiraju: "Mi smo vojska Mustafe Kemala", a u šta zapravo veruju ovi što glasaju za AKP? Meni to uglavnom deluje kao neka kratkoročna materijalna korist, nešto poput onih 20 evra koliko u Srbiji košta glas za Dinkića. Ovi uoči izbora potkupljuju šakom i kapom: dele ogrev, kućne aparate, ponekad čak i namirnice. Ali da li to garantuje da oni koji glasaju za njih zaista veruju u ono što Erdoğan sprovodi? Ljudi se masovno pridružuju islamističkim sektama čiji lideri sede u Americi ali ja ne vidim bilo šta drugo osim suvih para i lične koristi, što naduvava taj balon. Ne znam, možda grešim ali meni to sve deluje kao da stoji na staklenim nogama i da isti ti ljudi koji su juče glasali za njega danas mogu da izađu na ulicu da bacaju kamenice na njegovu policiju. Naravno da postoji i masa istinskih vernika koji bi u bunar za njega skočili ali mislim da u brojevima baš i ne uživaju neku ogromnu prednost. Više je pitanje šta su spremni da urade u tim krugovima™, čuo sam od nekih prijatelja da razmatraju čak i kontramiting kao opciju.Sad je tu i dodatni momenat korišćenja brutalne sile protiv sopstvenog naroda, a ovo se kuvalo tokom čitavog maja, Gezi park je samo kulminacija. Nedeljama su se bahatili i demonstrirali silu. Prvo su izglasali nova ograničenja konzumiranja alkohola, onda su ničim izazvani nedeljama pljuvali po osnivačima republike (mislim da je Erdoğan čak nazvao Ataturka pijandurom u jednom govoru), na kraju su hteli da treniraju strogoću u Gezi parku. Sad moraju da dovlače policijska pojačanja iz Antalije. Dobili su po nosu u svakom slučaju jer neće moći baš da gurnu pod tepih nešto što ima skupove podrške u evropskim metropolama i zbog čega je 20k ljudi spremno da u cik zore pešači preko mosta prema Taksimu kako bi se priključili protestu.
Link to comment

a kakav je stav vojske, tj. ima li ikakvih pretpostavki o stavu vojske? bar je turska imala dugu tradiciju da suspenduje i parlamentarizam i sve sto uz to ide pa onda lepo vojna hunta dopusti opet parlamentarizam kada oceni da su politicari dovoljno sposobni za to

Link to comment

Vojska je uglavnom u zatvoru tako da je teško očekivati neki ozbiljan upliv sa te strane, a i ono što su radili u prošlosti je upitno sa aspekta dugoročnih efekata (da ne širimo sada temu).Samo da pomenem nešto u vezi fotografije koju je Lezilebovich sinoć postavio na kratko: video sam snimak unošenja te devojke u vozilo hitne pomoći, pomerala je ruke i na nosilima i dok je još uvek bila na zemlji. U bolnici je sa teškim povredama glave, ali još uvek živa.Tarapana je trenutno u Beşiktaşu gde je policija sačekala ljude koji su prešli most. Gradske vlasti su isključile sve javne web kamere a jedina TV stanica koja je sinoć izveštavala uživo je jutros nestala iz pay paketa Digiturk. Umesto nje možemo da uživamo u programu Joy TV.

Link to comment

Tesko, nekoliko desetina hiljada ljudi nije problematicna za Erdogana u Istanbulu. To je ekvivaletno nekoliko hiljada ljudi u Beogradu. Mora da se skupi nekoliko stotina hiljada a kriticna masa je oko milion.Ono sto moze biti problem za Erdogana je ako delovi vojske, poput tajnh sluzbi, sto je iza ovoga. Onda je to potencijalno eksplozivno i moze da se pretvori u nesto vise.

Link to comment

Ne bih znao reci. Samo sam rekao da je tesko ocekivati da Erdogan padne sa nekoliko desetina hiljada na ulicama Istanbula. A, da bi se srusio, potrebno je mnogo vise ljudi a to tesko ide bez neke ozbiljne strukture unutar vlasti koja se okrenula protiv Erdogana. U slucaju Turske, to je vojska, koja sigurno nije zadovoljna svojim polozajem i hapsenjem gomile generala.

Link to comment

Daj bre, Zaze, kakve tajne službe, kakvi vojni krugovi... Da nisam viđao tu ekipu u parku tri dana zaredom, možda bi neko i mogao da me ubedi da ih je poslala neka zaverenička udruga. Bre, skupilo se par stotina intelektualaca, ne toliko zbog samog parka koliko zbog prohibicije, bioskopa Emek i još gomile drugih svinjarija, a ovi ih zasuli suzavcem. Klasičan sindrom moćnika opijenih vlašću, koji su izgubili svaku meru i taktičnost, i sav zakon im leži u topuzu.Evo ga Erdoğan na televiziji. Red odmerenosti, red bahatosti, a sve popunjeno klasičnim opštim mestima: promene se prave na izborima a ne na ulici, sistem funkcioniše savršeno, ne kažem ja da vlast može da radi šta hoće ali moramo da zastupamo većinu, društvene mreže lažu, mediji su slobodni, niko nije rekao da će tamo biti šoping mol, možda smislimo i nešto drugo.Edit: čini mi se da je indirektno zapretio kontramitingom, nešto kao: "Nije nikakva frka da protestujete, ja bih mogao da sakupim još više ljudi da me podrže". A čitav govor mu je u fazonu: "Svaka opoziciona aktivnost izuzev glasanja jednom u četiri godine je usmerena protiv demokratije i vodi u zakon ulice".Edit2: ipak se čuvao za grand finale: "Policija mora da koristi velike količine suzavca jer u masi ima terorista".

Edited by beowl
Link to comment

Liči da će da padne ozbiljna šorka, vidim zakazani mitinzi za popodne/predveče u još petnaestak gradova?Panduri u civilu sa gas maskama hapse i pakuju u buseve, a kolege u uniformi sipaju ovaj suzavac kao nenormalni...

Link to comment

Da li je neko Erdoganu ispricao kako je skoncao Sloba? Jer ovo njegovo ponasanje je 100% SPS-JUL varijanta.Inace, meni se cini da Erdogan nije tako siguran u sopstvenu poziciju cim je zaveo toliku medijsku blokadu. Mislim, jasno je da se osilio posle 10 godina na vlasti i da je mislio da ce lako suzavcem da rasturi par stotina na Taksimu, ali ocigledno nije ocekivao ovakvu reakciju, i ocigledno se plasi daljeg rasplamsavanja, cim zabranjuje TV stanicama da prenose dogadjanja po ulicama.

Link to comment

i dalje mi je ide u glavu Erdoanova diskonektovanost, da sam sebi napravi ovakve probleme iz cistog kaprica.AKP je izgleda predugo na vlasti.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...