Jump to content
IGNORED

Recepti, kulinarski trikovi i omiljena jela - borba protiv gladi


msmodesty

Recommended Posts

inace, kakva koincidencija - rizoto, kao i mladi krompirici, savrseno ide sa pancetom i ruzmarinom. ja ga pored bujona secnem i belim vinom, pa ga narendam parmezanom...svakako ultimativno jelo na pirincanoj osnovi mi je paelja. skvo i ja smo se tako odvalili u Barsi sa Kampokeiovom (el se tako bese pise?) preporukom da je to strasno. sa sangrijom i tom plazom tamo verovatno najbolja krka 2010

Link to comment
da, recimo u fritule obavezno ide alkohol, najbolje rakija, i nema šanse da budu masne
vidi se ko zna znanje, fritule su u pitanju :)a sad da i ja zacinim pricu o pirincu, rece Teja da nigde nije videla u receptu za risotto da treba da se mesa. nije bas tako jednostavno. prva i osnovna stavka u pravljenju risotta jeste i ostace mesanje, mesanje i mesanje. sve drugo je sekundarno. to ako pravite pirinac da dobijete risotto. za ostala jela, drugacije recpeture. mesanje je kljucno jer oslobadja skrob koji je je esencijalan za finu kremastu teksturu jela. tu je od pomoci jedan jednostavni gedzet (girariso) - dok drveni deo gura jedna zrna u jednu stranu, druga zrna prolaze u suprotnom smeru kroz otvor u sredini. mesanje tako postaje efikasnije.girarisoforstirringris0.jpgzatim, izbor vrste pirinca - ne basmati, vec gledati vrste poput carnaroli ili vialone nano.kad su ove dve stavke sredjene, ostalo su detalji - npr, prilikom pocetnog przenja luka i pirinca ne dozvoliti da poprime braon boju, jer ce to zatvoriti skrob unutar zrna, a kljucno je da ga zrno otpusti. kad se luk i pirinac dobro ugreju, dodaje se belo vino koje se redukuje.dakle, za pravi risotto samo mesanje i mesanje, a u pauzama dodavati jednu po jednu meru tecnosti, ne sve odjednom.rezultat je ovakavrisottocarnarolirice003.jpg
Link to comment

iju! ja kupim 'risottorijst', gurnem u serpu, dodam vode i sta jos pozelim (najcesce komadice bundeve) i skuvam. kad sam fensije raspolozena kupim risottorijst sa nekim aromaticnim travkama i eventualno susenim pecurkama.

Link to comment

ne znam sta je risottorijst, ali moze i tako :Drisotto je jako jednostavno jelo, sa jednostavnim sastojcima i jednostavnom tehnologijom kuvanja. pravi old school. vrhunski ispada samo u religioznom pracenju tih jednostavnih pravila. sto ne znaci da i manje religiozne varijante nisu jestive ili ukusne :) (ovo, naravno, ne vazi ako pitate italijane kojima u mamu i kuhinju ne smes da diras)

Link to comment

E, jel se seca neko one marinade za piletinu sa nekom cedjenom pomorandzom koju je larsson onomad kacio na forumu? Da, glup sam, ne umem search da koristim, pa ako ima neko edukovan bio bih vrlo zahvalan.

Link to comment
tu je od pomoci jedan jednostavni gedzet (girariso) - dok drveni deo gura jedna zrna u jednu stranu, druga zrna prolaze u suprotnom smeru kroz otvor u sredini. mesanje tako postaje efikasnije.
:Hail: tenkjutenkju sto si mi razjasnila tajnu. ja se kad god kupim varjace pitala sto u kompletu uvek ima jedna s rupom i sta bih s njom, ta me je uvek nervirala :lol: a sad na rizu. rizotu me je poducio dzejmi, a pilavu majka.rizoto trazi rizu za rizoto. u srbiji ima nekoliko robnih marku, na kutiji pise da je riza za rizoto, a vrsta pirinca je arborio. bazicni dzejmijev recept je da se na maslinovom staklasto isprzi sitno iscen crni luk, mozda cak i malo belog, ne secam se, da se u to umesa riza i opet mesa dok ne bude staklasta, kad popije sve ulje (koga nema mnogo), onda se zaliva strpljivo malim kolicinama stoka (kako se to kaze na nasem?), ali vrijuceg, da se odrzava temperatura rizota, dakle, na sporetu dve serpe, u jednoj se neprestano mesa rizoto djirarizom :lol: a u drugoj vri ta tecnost, koja se dodaje pomalo, kako riza popije. moj stok je povrcna kocka u vodi. i kad je riza skuvana al dente, dzejmi tu ubaci kocku maslaca i parmezana, umesa i ostavi da stoji 10ak minuta. to je osnovni recept koji moze da se obogacuje raznim povrcima u raznim fazama kuvanja. pilav se pravi od lepljivog pirinca, najbolji je taj domaci, zapravo jedan jedini na kom smo odrasli. tu na ulju izdinstam praziluk, beli, ali ne puno, dodam kolutove sargarepe, rizu, zalijem vodom, stavim kocku, promesam, i izlijem sve u tepsiju i ostavim da se to kuva u rerni, posto me mrzi da mesam i pazim da ne zagori. posle 15ak minuta izvadim iz rerne, promesam, posto to povrce ima tendenciju da izadje na povrsinu, posolim ako treba, procenim da l je pirinac kuvan i da l mu treba jos tecnosti, ako treba dodam vode, ladne, i vratim u rernu dok se ne ispece. to volim da jedem. inace ne jedem meso, ali mislim da se ovako isto pravi omiljeni pileci pilav, a recept pocne sa izdinstaj praziluk, beli i piletinu isecenu na sitno...od sveg pirinca najvise volim sutlijas.
Link to comment
E, jel se seca neko one marinade za piletinu sa nekom cedjenom pomorandzom koju je larsson onomad kacio na forumu? Da, glup sam, ne umem search da koristim, pa ako ima neko edukovan bio bih vrlo zahvalan.
onako iz secanja - mulje, crveni gejfurf, sveza nana, vegeta. Edited by pacey defender
Link to comment
E, jel se seca neko one marinade za piletinu sa nekom cedjenom pomorandzom koju je larsson onomad kacio na forumu? Da, glup sam, ne umem search da koristim, pa ako ima neko edukovan bio bih vrlo zahvalan.
Ne sećam se ni ja tačno, ali evo, pejsi ti je dao neke smernice. To mu dođe to otprilike, ne pamtim recepte nego svaki put muljam kako mi dune.Recimo, sad bih narendao i malo đumbeera u to. Edited by henrik larsson
Link to comment
:Hail: tenkjutenkju sto si mi razjasnila tajnu. ja se kad god kupim varjace pitala sto u kompletu uvek ima jedna s rupom i sta bih s njom, ta me je uvek nervirala :lol: a sad na rizu. rizotu me je poducio dzejmi, a pilavu majka.rizoto trazi rizu za rizoto. u srbiji ima nekoliko robnih marku, na kutiji pise da je riza za rizoto, a vrsta pirinca je arborio. bazicni dzejmijev recept je da se na maslinovom staklasto isprzi sitno iscen crni luk, mozda cak i malo belog, ne secam se, da se u to umesa riza i opet mesa dok ne bude staklasta, kad popije sve ulje (koga nema mnogo), onda se zaliva strpljivo malim kolicinama stoka (kako se to kaze na nasem?), ali vrijuceg, da se odrzava temperatura rizota, dakle, na sporetu dve serpe, u jednoj se neprestano mesa rizoto djirarizom :lol: a u drugoj vri ta tecnost, koja se dodaje pomalo, kako riza popije. moj stok je povrcna kocka u vodi. i kad je riza skuvana al dente, dzejmi tu ubaci kocku maslaca i parmezana, umesa i ostavi da stoji 10ak minuta. to je osnovni recept koji moze da se obogacuje raznim povrcima u raznim fazama kuvanja.
znaci, gajili smo ista osecanja prema busnoj varjaci :Ddzejmijev recept je prilicno ortodoksan prema italijanskim standardima, sa izuzetkom arboria za koji se kaze da je bio izbor zrna onda kad se rizoto pravio tako da u njega moze da se zabode viljuska.nego, da li je igde i ikada pronadjen nacin da plavi paradajz ne upije toliko ulja. ono je kao sundjer, kolikogod da sipas, on usrce u sebe. na kraju sam izabrala da ga pecem bez imalo masnoce.
Link to comment

to sto upija se lepo koristi kada se radi sa maslinovim uljem. ja pravim neku sumanutu salatu koju sam sam izmislio, a zasnovana je na turskim mezetlucima. napravim pac od limete, soli, mulja, djumbira, chilija i belog luka, isecem patlidzan na kockice, przim i podlivam time. kako upije, a ja sipam jos. radi se sve dok ima paca.to se dobro ohladi i sluzi kao veoma ljuti prilog.

Link to comment
nego, da li je igde i ikada pronadjen nacin da plavi paradajz ne upije toliko ulja. ono je kao sundjer, kolikogod da sipas, on usrce u sebe. na kraju sam izabrala da ga pecem bez imalo masnoce.
http://fxcuisine.com/Default.asp?language=2&Display=115&resolution=high evo ovako radi italijanska mama, u slici i reci, a posebnu paznju obrati na poslednju recenicu Use a pile of paper towels to remove excess frying oil from the fried eggplant slices :lol: i u mojoj kuci bez masnoce. musaka od patlidzana se pravi tako sto se patlidzan isece tanko, odstoji, posoli, iscedi, premaze se tek toliko maslinovim, i onda ga ispecemo par minuta u rerni, ispod gril grejaca, s obe strane.
Link to comment
to sto upija se lepo koristi kada se radi sa maslinovim uljem. ja pravim neku sumanutu salatu koju sam sam izmislio, a zasnovana je na turskim mezetlucima. napravim pac od limete, soli, mulja, djumbira, chilija i belog luka, isecem patlidzan na kockice, przim i podlivam time. kako upije, a ja sipam jos. radi se sve dok ima paca.to se dobro ohladi i sluzi kao veoma ljuti prilog.
ja pravim salatu - prilog od njega. jako jednostavna priprema, a bogovskog ukusa. i izgleda lepo, puno boja. imam sliku negde, postavicu kada nadjem.iseckam ga na krupnije kocke i ispecem. prethodno je odstajao u frizideru neko vreme posut solju i aromatikama - kod mene najcesce majcina dusica, divlji oregano, malo crnog bibera. isto to ucinim i sa tikvicama, zutim i zelenim. odlozim to u ciniju i preko svega prelijem miks od maslinovog i balsamica i izgnjecenog belog luka. promesam dobro i dodam pecene pinjole. kod pinjola je kao i kod srodnih semenki jako bitno da su pecene, da tostatura odradi svoje i semenke puste punu bogatu aromu. sve to opet promesam i odozgo pospem seckanim vlascem.jedna od opcija je da u ovo dodam kuskus i tad se dobije kompletno jelo. negde sam rekla da ga ja ne kuvam, vec samo polijem vrelom vodom i pustim da ona odradi svoje.ovo vrlo lepo trpi stajanje i ne gubi na ukusu ni dan kasnije, mada kod nas takav slucaj nikad nije zabelezen :)
Link to comment
http://fxcuisine.com/Default.asp?language=2&Display=115&resolution=high evo ovako radi italijanska mama, u slici i reci, a posebnu paznju obrati na poslednju recenicu Use a pile of paper towels to remove excess frying oil from the fried eggplant slices :lol: i u mojoj kuci bez masnoce. musaka od patlidzana se pravi tako sto se patlidzan isece tanko, odstoji, posoli, iscedi, premaze se tek toliko maslinovim, i onda ga ispecemo par minuta u rerni, ispod gril grejaca, s obe strane.
i ja plavi paradajz pecem bez ulja (osim jednog jedinog pocetnog premazivanja dna tiganja i to traje ma koliko tura da okrenem). potrebno je malo vestine i prakse da se ovlada tom tehnikom da se ne bi dobili ucvali i sparuseni primerci ovog rajskog povrca. kako sam se sa mojim tiganjom sazivela, to sad nije izazov. plavi paradajz je nakon toga dosta postan, ali krajnje jelo (ovo gore) nije, jer u njega ipak ide maslinovo ulje. medjutim, za razliku od slucaja gde ulje potice od przenja, ovde je ono frisko i lepo, a komadi plavog paradajza su cvrsti i mesnati. ako se pribegne tehnici przenja, plavi paradajz kao sto aram rece posrce nenormalne kolicine ulja koje zatim otuzno ispusta, a komadi postaju gnjecaviji i malo bezoblicni. a svo ono ulje se cedi na dnu cinije. dakle, iz iskustva na obe strane glasam za fit komade plavog paradajza i maslinovo ulje koje glatko klizi po njemu naspram przenih i mlohavih :Dedit: a musaka, jooooj :wub: moracu ostaviti ovde i moj recept za nestavrno dobru musaku samo da nadjem i slicice da proprate recepturu. ako ne, lako cu napraviti jednu pa cu uslikati cool.gif Edited by Isis
Link to comment
onako iz secanja - mulje, crveni gejfurf, sveza nana, vegeta.
Ne sećam se ni ja tačno, ali evo, pejsi ti je dao neke smernice. To mu dođe to otprilike, ne pamtim recepte nego svaki put muljam kako mi dune.Recimo, sad bih narendao i malo đumbeera u to.
Hvala, braco u `ristu.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...